Polmic - FB

calendar of events

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W piątek, 30 maja 2008 roku o godz. 19:30 na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi dwóch tegorocznych dyplomantów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – dyrygent Wojciech Semerau-Siemianowski (klasa prof. Tomasza Bugaja) oraz pianista Takashi Yamamoto (z klasy prof. Piotra Palecznego), laureat IV nagrody ostatniego Konkursu Chopinowskiego. Usłyszymy popularny Koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego, a młody dyrygent przedstawi swoje interpretacje Refrenu Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego w instrumentacji Maurice’a Ravela.
Przed koncertem o godz. 18:30 wykład wprowadzający do koncertu wygłosi Adam Rozlach, redaktor muzyczny Programu 1 Polskiego Radia.


W sobotę, 31 maja 2008 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi znakomita Orchestre de la Suisse Romande (Orkiestra Szwajcarii Romańskiej) pod batutą niemieckiego dyrygenta Marka Janowskiego (na zdjęciu), dyrektora zespołu. Artysta przez 16 lat prowadził Orchestre Philharmonique de Radio France. Występował m.in. z Berliner Philharmoniker, Münchner Philharmoniker, Philharmonia Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, NHK Symphony w Tokio. Pod jego batutą zabrzmi VII Symfonia E-dur Antona Brucknera. W pierwszej części wieczoru zaś usłyszymy II Koncert skrzypcowy Béli Bartóka w interpretacji wybitnej skrzypaczki młodego pokolenia Julii Fischer, której występy solowe oraz z najlepszymi orkiestrami Europy i Ameryki, a także nagrania (wytwórnia PentaTone) spotykają się z wielkim uznaniem krytyki i publiczności.


Pamięć o Stanisławie Wisłockim

Dzień 31 maja 2008 roku był dla rzeszowskiego środowiska muzycznego dniem szczególnym. Właśnie w tym dniu minęło 10 lat od śmierci znakomitego polskiego dyrygenta, pianisty, kompozytora i pedagoga Stanisława Wisłockiego, pochodzącego z Rzeszowa.
Już o godz.8.00 rano w kościele Św. Krzyża przy ul. 3 Maja w Rzeszowie została odprawiona uroczysta Msza Święta w obecności rodziny zmarłego artysty przybyłej z Warszawy – siostry Wandy Deszkiewicz i jej syna Tadeusza. Oprawę muzyczną Mszy Świętej przygotował Chór Kameralny „Collegium Musicum” Wojewódzkiego Domu Kultury pracujący pod kierunkiem Andrzeja Szypuły, zaś homilię o posłannictwie ludzi kultury i sztuki, inspirowaną fragmentem poetyckim Zbigniewa Herberta Wstań – idź, wygłosił wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie ks. Janusz Sądel. Mszy Świętej przewodniczył proboszcz parafii Św. Krzyża ks. Władysław Jagusztyn.
Od godz. 9.00 w holu dolnym Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie czynne były dwie wystawy: pamięci Zbigniewa Herberta i Stanisława Wisłockiego. Można było obejrzeć oryginalne batuty Stanisława Wisłockiego, rękopis jego koncertu fortepianowego i innych utworów, plakaty z koncertów z okresu II wojny światowej, pamiątki rodzinne, wśród których nie brakło zdjęć ojca Stanisława Wisłockiego – Władysława, kapitana przedwojennego 17 pułku piechoty w Rzeszowie, kapelmistrza orkiestry pułkowej, autora marsza pułku, granego do dziś. Na wystawie znalazł się zapis melodii tego marsza.
Po otwarciu wystaw, o godz.10.00 w sali kameralnej Filharmonii rozpoczęła się III Sesja Naukowa „Musica Resoviana” zorganizowana przez Rzeszowskie Towarzystwo Muzyczne, które w tym roku obchodzi 10. rocznicę swego istnienia. W programie Sesji znalazł się także referat dr Moniki Wolińskiej z Akademii Muzycznej z Warszawy o Stanisławie Wisłockim.
Dopełnieniem Sesji był koncert kameralny z muzyką Stanisława Wisłockiego ubarwiony słowem o muzyce, o sylwetce artystycznej mistrza, jego rzeszowskich korzeniach. Pieśni śpiewał Jacek Ścibor (tenor) z towarzyszeniem fortepianowym Pawła Węgrzyna, a ulubione Mazurki fortepianowe Stanisława Wisłockiego grał młody pianista z Warszawy Tadeusz Domanowski. Niespodzianką były miniatury fortepianowe Stanisława Wisłockiego poświęcone jego siostrze Wandzie, obecnej na koncercie. Koncert poprzedziła promocja monety kolekcjonerskiej Narodowego Banku Polskiego pamięci Zbigniewa Herberta wraz z przedstawieniem artystycznej sylwetki poety przez prezesa rzeszowskiego odddziału Związku Literatów Polskich Wiesława Zielińskiego i prezentacja wyboru wierszy poety w interpretacji Stacha Ożoga z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
(opr. na podst. tekstu Andrzeja Szypuły)