Polmic - FB

concerts

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Repertuar recitalu The Five Seasons: Summer, Winter, Spring, Fall and the eternal season of Love!:

Johannes Brahms - O Komme, holde Sommernacht
Gustav Mahler - Ich atmet’ einen Lindenduft
Alban Berg - Sommertage
Michel LeGrand - The Summer Knows
Hugo Wolf - Geh’ Geliebter, geh’, jetzt!

Alban Berg - Im Zimmer
Richard Strauss - Lob des Leidens
Johannes Brahms - Meine Liebe is grün
Hugo Wolf - Ich habe in Penna

Hector Berlioz - Villanelle
Olivier Messiaen - Le Collier
Vernon Duke - April in Paris
Alban Berg - Die Nachtigall

* * *

Richard Strauss - September
Franz Schubert - Die Liebe hat gelogen
Kurt Weill - September Song
Joseph Kosma - Autumn Leaves

Arnold Schoenberg - Galathea
George Gershwin - Love Walked In
Harold Arlen - Sleepin’ Bee
Richard Danielpour - I envy Public Love
Richard Wagner - Träume

 

JESSYE NORMAN "zdarza się raz na sto lat, nie podąża śladami innych, przeciwnie, znajduje własne miejsce w historii śpiewu". Jej sławę buduje radość śpiewania, okazały dźwięk, spontaniczne zamiłowanie do występów recitalowych, operowych oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i kameralnych. Skala, siła i blask jej głosu zasługują na równe uznanie, co jej pełne nowych pomysłów, innowacyjne aranżacje klasycznych utworów oraz gorliwe poparcie dla muzyki współczesnej. Współpraca artystki z nowatorami - Robertem Wilsonem, Andre Hellerem, Billem T. Jonesem, Steve McQueenem czy Laurą Karpman dostarcza nowych, ekscytujących wyzwań w jej pracy.

Niedawno wykonała sceniczną wersję WINTERREISE Schuberta, w reżyserii Roberta Wilsona oraz unikalną kombinację dwóch oper, przeznaczonych dla jednego wokalisty – ERWARTUNG Schoenberga i LA VOIX HUMAINE Poulenca – wystawionych przez André Hellera. Utwory te nigdy wcześniej nie były wykonywane przez jednego artystę w ciągu jednego wieczoru.

O szczerości i głębi jej interpretacji pisano w NEW YORK TIMES: „To niesamowity głos, odkrywający wszystko to, co najcenniejsze w śpiewie". „Jej głos był jak uderzenie błyskawicy... Jak wybuch pierwotnej siły" pisał THE JERUSALEM POST.

Szkoła artystyczna im. Jessye Norman w jej rodzinnym mieście Augusta, w stanie Georgia, gdzie właśnie zaczyna się piąty rok szkolny, jest miejscem wyjątkowym. Utalentowani uczniowie szkół średnich kształcą się w niej w dziedzinie muzyki, pisarstwa, dramatu, tańca i grafiki. Na te pozaszkolne zajęcia uczniowie uczęszczają za darmo. Stowarzyszenie oraz cykl kursów mistrzowskich ustanowionych niedawno w jej imieniu w szkole muzycznej uniwersytetu w Michigan, to kolejny przykład wspierania przez Norman młodych talentów.

Śpiewaczka została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami. W grudniu 1997 roku, otrzymała Kennedy Center Award – najwyższe odznaczenie Stanów Zjednoczonych w dziedzinie sztuk scenicznych. Jednocześnie została najmłodszą artystką wyróżnioną tym odznaczeniem w jego dwudziestoletniej historii. Wśród wielu innych prestiżowych tytułów, otrzymała doktorat honoris causa dwudziestu pięciu szkół wyższych, uniwersytetów i konserwatoriów na całym świecie, w tym, w maju 2008 roku, tytuł doktora honoris causa sztuk pięknych uniwersytetu Północnej Karoliny. W 1984 roku, rząd francuski nadał artystce tytuł Commandeur de L'Ordre des Arts et des Lettres, a Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu nazwało jej imieniem nowy gatunek orchidei. W październiku 1989 roku otrzymała odznaczenie Legion d'Honneur od prezydenta Francji Françoisa Mitteranda, natomiast w czerwcu następnego roku, Sekretarz Generalny ONZ Xavier Perez de Cuellar nadał jej tytuł Honorowej Ambasador ONZ. W czerwcu 1997 roku otrzymała Radcliff Medal a jesienią 2000 roku, Eleanor Roosvelt Val-Kill Medal w uznaniu za działalność filantropijną i społeczną. Amfiteatr oraz plac nad rzeką Savannah w rodzinnym mieście artystki, nazwane zostały jej imieniem. W imponującym dorobku nagrań odnaleźć można wiele nagród, między innymi francuską Grand Prix National du Disque za muzykę Wagnera, Schumanna, Mahlera i Schuberta, prestiżową londyńską Gramophone Award za wybitną interpretację „Czterech ostatnich pieśni" Straussa, Edison Prize miasta Amstardam, oraz inne belgjskie, hiszpańskie i niemieckie. W Stanach Zjednoczonych, wśród nagrań wyróżnionych Grammy znajdują się „Pieśni Maurice'a Ravela", LOHENGRIN i WALKIRIA Wagnera. W lutym 1999 roku jej wykonanie ZAMKU SINOBRODEGO z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Chicago pod batutą Pierre'a Bouleza otrzymało nagrodę Grammy w kategorii "Najlepsza opera". Jessye Norman otrzymała nagrodę „Ace" National Academy of Cable Programming za „Jessye Norman w Notre Dame" emitowaną przez sieć telewizyjną Arts and Entertainment w Stanach Zjednoczonych. W lutym 2006 roku została czwartą śpiewaczką w czterdziestoośmioletniej historii GRAMMY AWARDS uhonorowaną nagrodą za całokształt twórczości, w kategorii muzyka klasyczna. Tym samym znalazła się na legendarnej liście nagrodzonych, dołączając do Enrico Caruso, Mariany Anderson i Leontyne Price. W maju 2006 roku, śpiewaczka otrzymała Edison Prize miasta Amsterdam za wybitny wkład w nagrania muzyki klasycznej, obejmujący ok. siedemdziesiąt pięć płyt zróżnicowanego repertuaru. Jesienią, podczas tournée po Azji, Norman po raz pierwszy wystąpiła w Chinach kontynentalnych, dając koncerty wraz z orkiestrą w Szanghaju i Pekinie - w tym ostatnim mieście otrzymała tytuł profesora honorowego Central Music Conservatory.

Na początku 2007 roku, na liście europejskich występów Norman znalazł się recital w Paryżu w Sali Pleyela zatytułowany LES VOIX FRANCAISES, jej hołd dla wspaniałej tradycji muzycznej tego kraju i jej miejsca w sercach francuskich melomanów. Wystąpiła również podczas otwarcia CELEBRATION OF WOMEN IN THE ARTS w Barcelonie w Palau de la Musica oraz podczas recitalu na zamknięcie FESTIWALU MUZYKI KLASYCZNEJ w Hadze. Pieśniarka była „rezydentem" na 2007 IDEAS FESTIVAL of Walter Issacson w Aspen, Kolorado, gdzie wygłosiła wykłady na temat swojej dotychczasowej muzycznej kariery oraz konieczności prowadzenia edukacji artystycznej w szkołach publicznych, a także o politycznych i społecznych warunkach koniecznych, by sztuka była dostępna dla wszystkich. Norman wystąpiła również w Hiszpanii, podczas koncertu jazzowego „The Duke and the Diva" (Książe i Diwa), prezentującego muzykę Duka Ellingtona na Festiwalu CAP ROIG oraz podczas recitalu w El Escorial. Tego samego roku, Norman dała koncert w Operze w Detroit, Michigan oraz wystąpiła na oficjalnym otwarciu Teatru Wielkiego w Aix-en-Provence.

W Stanach Zjednoczonych wystąpi z programem muzycznym w szkołach, gdzie sztuka nie jest objęta programem nauczania. W 2007 roku, podczas uroczystości w Teatrze Sanders na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge, Massachusetts, Jessye Norman została wybrana członkiem zarządu Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki. Landmarks Conservancy okrzyknął ją „żywą ikoną" Nowego Jorku, a Uniwersytet Stanowy Nowego Jorku przyznał jej nagrodę Nelsona A. Rockefellera w dziedzinie sztuki. W 2008 roku, wystąpiła w Niemczech i Francji z recitalami z cyklu „PIĘĆ PÓR ROKU – Lato, zima, wiosna, jesień i wieczna pora miłości!". W maju ten sam cykl utworów wykonała podczas recitali w Carnegie Hall i Royce Hall Uniwersytetu Kalifornia. Swoim występem otworzyła Światowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Fezie, w Maroku, oraz Festiwal Sztuki w Ohrid, w Macedonii.

Tej jesieni wystąpi z recitalami w Hiszpanii, Austrii i Polsce. Zaśpiewa także z towarzyszeniem orkiestry we Francji, Hiszpanii i Korei. Program jazzowy Norman „The Duke and the Diva" otworzy cykl sztuki scenicznej w sezonie 2008-2009 na Uniwersytecie w Maryland. Program zostanie także zaprezentowany podczas koncertu otwierającego festiwal muzyki w Luksemburgu. Jej koncert rozpocznie również Festiwal Muzyki Sakralnej w Dijon w październiku.

Poza napiętym kalendarzem występów, Jessye Norman jest członkiem zarządu Biblioteki Publicznej w Nowym Jorku oraz Ogrodu Botanicznego w Nowym Jorku. Zasiada także w zarządzie Teatru Tańca w Harlemie, Uniwersytetu Howarda, Fundacji Lupus, Paine College oraz Stowarzyszenia Autusta Opera. Jest rzeczniczką na kraj Fundacji Lupus oraz Partnerstwa dla Bezdomnych. Jest także wieloletnią członkinią Skautek Ameryki.

W marcu 2009 odbędzie się trzytygodniowy festiwal HONOR!, którego zamysłem jest uczczenie wkładu społeczności afro-amerykańskiej w spuściznę Carnegie Hall oraz kulturową różnorodność świata. Ten wyjątkowy cykl występów, wystaw i dyskusji sponsorowany jest przez Carnegie Hall, a jego kuratorem jest Jessye Norman.


Back