Rozpoczęła się 14. edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej. Do 19 września 2024 roku za pośrednictwem strony www.koryfeusz.org.pl można przesyłać kandydatury do nagrody w kategoriach Osobowość roku, Wydarzenie roku oraz Nagroda honorowa, a także w kategorii Odkrycie roku dla debiutujących artystów.
Zgłoszeń mogą dokonywać osoby związane z polskim życiem muzycznym.
Jest to wyróżnienie dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej. Koryfeusza Muzyki Polskiej otrzymują twórcy, artyści wykonawcy, muzykolodzy, krytycy, dziennikarze, humaniści, badacze, animatorzy, popularyzatorzy i menedżerowie kultury, grupy artystów, a także instytucje, wydarzenia artystyczne oraz różnorodne projekty twórcze, animacyjne i edukacyjne. Nagroda przyznawana jest za dokonania w minionym sezonie artystycznym – z wyjątkiem nagrody honorowej, wręczanej za całokształt działalności.
Wyboru laureatów we wszystkich kategoriach, podczas tajnego głosowania, dokonuje Kolegium Elektorów, na werdykt w kategorii odkrycie roku składa się ponadto otwarte głosowanie publiczności. W skład Kolegium Elektorów wchodzą rektorzy uczelni muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii i instytutów muzyki, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także wszyscy laureaci dotychczas nagrodzeni we wszystkich kategoriach. Głosowania odbędą się w terminie 2–9 października. Publiczność będzie mogła oddawać swoje głosy na stronie www.koryfeusz.org.pl
Ogłoszenie laureatów nastąpi podczas uroczystej gali 4 listopada 2024 roku w Filharmonii Narodowej. Laureaci otrzymają statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka.
Organizatorem nagrody jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacja prasowa organizatorów
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.