Skip to main content

Prawykonanie "Porta Fidei" Filipa Matuszewskiego - na Rok Wiary

Porta FideiPrawykonanie utworu Filipa Andrzeja Matuszewskiego Porta Fidei do wybranych tekstów Bł. Jana Pawła II, skomponowanego na ogłoszony przez Papieża Benedykta XVI „Rok Wiary”, odbędzie się 18 listopada 2012 roku o godz. 18.00 w Archikatedrze Łódzkiej. Kompozycja została objęta honorowym patronatem Rady Kultury Watykanu i wpisana do kalendarza wydarzeń kulturalnych „Roku Wiary”.

Utwór zabrzmi w wykonaniu solistów: Urszuli Kryger – mezzosopran, Jerzego Zelnika – recytacja, Jacka Delonga – saksofon i Jakuba Garbacza – organy oraz Chóru Mieszanego Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi (przygotowanie chóru – Anna Kamerys) i Orkiestry „Łódzkie Smyczki” pod dyrekcją Ryszarda Jana Osmolińskiego.

Koncert zostanie powtórzony 25 listopada 2012 roku o godz. 18.00 w Kościele Parafialnym P.W. Matki Boskiej Jasnogórskiej Łódź Widzew – Wschód.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
 


Kompozytor o utworze:

 

Porta Fidei jest wokalno-instrumentalnym utworem muzycznym, który skomponowałem do trzech wierszy - Stanisław, Posadzka ( z cyklu wierszy pt.: Kościół), Pieśń o Bogu Ukrytym - I. Wybrzeże Pełne Ciszy autorstwa Błogosławionego Papieża Jana Pawła II. W moim nowym utworze dopełniam wszelkich starań, aby filozoficzne myśli Jana Pawła II o istocie wiary i kościoła wysunąć na pierwszy plan, dzięki starannie dobranej szacie dźwiękowej. Moim celem jest zjednoczenie warstwy dźwiękowej z poezją Karola Wojtyły tak, aby nadać całości bardzo intymny, osobisty charakter.

Jestem głęboko przekonany o tym, iż muzyka jest tym uprzywilejowanym rodzajem sztuki, który bezpośrednio porusza nasze serca. Muzyka „nie ukazuje, jak wszystkie inne sztuki, idei, czyli szczebli obiektywizacji woli, lecz bezpośrednio samą wolę” (Artur Schopenhauer Świat jako wola i przedstawienie). Dźwięki unoszą słowa w swoją szeroką, nieskrępowaną przestrzeń, aby nadać słowom nowego wymiaru i blasku. W końcu muzyka, dzięki swojej organicznej niedosłowności pozwala na wyrażenie całej bogatej palety emocji i odczuć zawartych przez Ojca Świętego w jego wierszach. Wierzę w to, że muzyka, tak jak i inne rodzaje sztuki, jest namacalnym świadectwem na istnienie Boga. Poprzez kreowanie sztuki człowiek wyraża swoje umiłowanie do piękna czyli proporcji, harmonii i światła (dobro), czyli tego, w czym upatrujemy sens naszej wiary. Sztuka powinna służyć człowiekowi w zbliżaniu się do Boga, dzięki wzbogacaniu naszego życia o nowe estetyczne doznania, które potęgują w nas podziw dla stworzonego świata, a przez to zacieśniają nasze relacje ze Stwórcą.

We wspomnianym przeze mnie nowym utworze - Porta Fidei, nazwanym dokładnie tak samo jak List Apostolski Benedykta XVI na Rok Wiary, pragnę poprzez dźwięki wyrazić swoją szczerą wiarę w Boga. Mam nadzieję, że mój utwór przybliży słuchaczom bardzo trudną, filozoficzną poezję Wielkiego Papieża Jana Pawła II i zainspiruje do refleksji nad kondycją naszej relacji z Bogiem.
 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry