Przejdź do głównej treści

2018-11-11


| 11.11.2018

Dzieła najsłynniejszych polskich kompozytorów w doskonałym wykonaniu – tak będą wyglądały w Narodowym Forum Muzyki obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 2018 roku o godz. 19.00. Gościem specjalnym tego wyjątkowego koncertu będzie Yulianna Avdeeva – zwyciężczyni XVI Konkursu Chopinowskiego.

Ten wyjątkowy koncert otworzy III Symfonia Witolda Lutosławskiego, która mimo że powstała na zamówienie Chicago Symphony Orchestra, stała się „świadkiem” pewnego wydarzenia z najnowszej historii Polski. Nagranie symfonii odtworzono bowiem 26 sierpnia 1984 roku w ramach „drugoobiegowej” imprezy Gdański Sierpień ’84, podczas spotkania w sopockim kościele św. Michała. Charakter kompozycji odpowiadał nastrojowi panującemu wśród członków kilkuletniej wówczas „Solidarności”. W programie koncertu znalazła się jeszcze inna kompozycja Lutosławskiego – pochodzący z lat 50. XX wieku Koncert na orkiestrę. Dzieło to jest dziś uznawane za jedno z najdoskonalszych w muzyce polskiej. Lutosławski w fenomenalny sposób połączył w nim mazowiecki folklor z… inspiracjami płynącymi z muzyki baroku i współczesności.

Po przerwie usłyszymy II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina, który jest w zasadzie pierwszym z dwóch utworów tego typu, które wyszły spod pióra najsłynniejszego polskiego kompozytora. Kompozycja, choć zakorzeniona w tradycji mozartowskiej, zawiera w sobie wszystko to, za co kochamy muzykę Chopina – wyrazistość, indywidualizm, typowo romantyczną ekspresję i nietuzinkowe nawiązania do polskiego folkloru.

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 22 635 91 40

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry