W sobotę, 16 marca 2013 roku w Chorzowskim Centrum Kultury Śląska Orkiestra Kameralna, Chór FŚl i soliści pod batutą Jana Wincentego Hawela wykonają Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta.
To jego ostatnie, nieukończone dzieło, którego komponowanie przerwała śmierć kompozytora 5 grudnia 1791 roku. Requiem powstawało na anonimowe zamówienie cynicznego księcia, który miał zamiar przedstawić utwór jako własny. W.A. Mozart liczył na pokaźną zapłatę, ale i chciał nieco odświeżyć warsztat w dziedzinie muzyki sakralnej, bowiem liczył na posadę kapelmistrza wiedeńskiej katedry św. Stefana. Rozpoczętego w październiku dzieła nie skończył, chory miał świadomość, że pisze Requiem dla samego siebie. Ostatnie nuty napisał w ósmym takcie wokalnych partii Lacrimosa. Dokończył dzieło uczeń Mistrza, Franz Xawer Süssmayr. Dla wielu wielkość Wolfganga Amadeusa Mozarta mogłaby się opierać wyłącznie na tym jednym utworze. Bez wątpienia odnajdujemy w nim nowe kierunki stylistyczne gatunku, genialne połączenie barokowej surowości z wysublimowaną harmonią i linią melodyczną. To z tego bierze się fakt, iż mimo żałobnego charakteru, Requiem uważane jest za jeden z największych Mozartowych przebojów.
Rynek Starego Miasta 27 00-272 Warszawa e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: +48 22 635 91 40
Wsparcie projektu
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.