Skip to main content

Dublin | Koncert w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu

10 października 2021 w ramach popularnej serii Sundays@Noon w Hugh Lane Gallery w Dublinie zabrzmi muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Koncert w wykonaniu Hard Rain Soloists Ensemble pod dyrekcją Sinead Hayes odbędzie się w ramach projektu „Krzysztof Penderecki: Europa w hołdzie Mistrzowi”, który organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z partnerami zagranicznymi.

Klamrę koncertu stanowić będą wczesne kompozycje zmarłego w marcu 2020 roku światowej sławy kompozytora, dyrygenta i pedagoga, wieloletniego Członka Honorowego oraz Prezesa Honorowego Związku Kompozytorów Polskich. Trzy Miniatury na klarnet i fortepian, nie zdradzające jeszcze śladów późniejszego radykalizmu, Krzysztof Penderecki skomponował w 1956 roku jako student Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Trzy lata później powstały Trzy miniatury na skrzypce i fortepian, w których przejawiają się już sonorystyczne poszukiwania kompozytora. To właśnie u progu lat 60., za sprawą zdobycia wszystkich trzech nagród w II Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP, kariera Pendereckiego nabrała rozpędu. Wśród jego studentów w krakowskiej uczelni był m.in. Marek Stachowski, którego Audition na flet, wiolonczelę i fortepian (1970) usłyszymy podczas koncertu.

Krzysztof Penderecki przez całe życie był gorącym propagatorem muzyki najnowszej. W programie koncertu nie zabraknie zatem twórczości kompozytorów polskich młodego pokolenia. Usłyszymy ReVerse 4 (2014) Adama Porębskiego, Dance with my Breath (2015) Agnieszki Stulgińskiej oraz Lignes d’hauntologie / 1949? (2017) Pawła Sieka. Kompozycje wykona Hard Rain Soloist Ensemble (HRSE) – zespół muzyki współczesnej z Belfastu, którego misją jest prezentowanie muzyki lokalnych twórców w zestawieniu z dziełami czołowych przedstawicieli muzyki współczesnej z całego świata. Program koncertu uzupełni muzyka współczesnych kompozytorów irlandzkich: Blunt Instrument (2008-09) Grega Caffreya oraz LUCA (2017) Gráinne Mulvey.

Projekt realizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich / Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC oraz Contemporary Music Centre w Dublinie przy wsparciu Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Dublinie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji: https://www.cmc.ie/

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media© All rights reserved. POLMIC
Do góry