Skip to main content

IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej i III Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów w Sanoku

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 19-26 maja w Sanoku i okolicznych miejscowościach odbył się już IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Festiwalowi towarzyszył III Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów, który zgromadził 14 uczestników – uczniów szkół muzycznych II stopnia z całej Polski, m.in. z Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa, Koszalina, Wrocławia, Rybnika, Gliwic, Poznania, Konina, Bielska-Białej.

Festiwal rozpoczął koncert na organy i orkiestrę kameralną w kościele farnym pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Za kontuarem organowym zasiadł Piotr Rojek, zaś orkiestrę poprowadził Adam Banaszak. Prawykonano dwie kompozycje Katarzyny Dziewiątkowskiej: Shiva i Extravaganza.

Z zagranicy przybyli: Beata Halska Le Monnier – skrzypaczka o polskich korzeniach, mieszkająca i koncertująca we Francji w Paryżu, Kamil Kulawiak – organista związany z katedrą św. Piotra w Bautzen w Niemczech, a także Hei Ching Lam – organistka z Hong Kongu - i Gael Arbona Illada, znakomity puzonista z Hiszpanii.

Wśród zaproszonych polskich artystów znaleźli się: Bogdan Makal, Joanna Woszczyk-Garbacz, Jakub Garbacz, Radosław Pujanek wraz z orkiestrą kameralną i wyjątkowy zespół wokalny Art`N`Voices.

Dwa koncerty IV edycji Festiwalu organizatorzy postanowili przenieść do przestrzeni świeckiej, na deski sali widowiskowej Sanockiego Domu Kultury. Pierwszy z nich to koncert zespołu Organ Spot. Kolejny koncert to znany już sanockiej publiczności Kuba Staniewicz wraz z zespołem: w repertuarze znaleźli się pieśni do słów Jana Kochanowskiego.

Koncerty w ramach Festiwalu odbyły się w tym roku również w innych miejscowościach: Rymanowie, Starej Wsi, Brzozowie oraz w katedrze łacińskiej we Lwowie.

Wszystkie koncerty zgromadziły liczną publiczność, która nie szczędziła braw.

Transmisja online wszystkich koncertów odbyła się dzięki firmie Ars Sonora z Łodzi. Za pomocą łączy internetowych koncerty obejrzało przeszło 3500 odbiorców.

Uczestnicy III Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów zmagali się w dwuetapowych przesłuchaniach konkursowych w dwóch grupach: młodszej i starszej. Pierwszy etap konkursu odbył się na organach mechanicznych Jana Śliwińskiego w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku. Etap drugi - na organach elektro-pneumatycznych Zygmunta Kamińskiego w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku.

Wykonania konkursowe oceniało jury w składzie: dr hab. Piotr Rojek, prof. AMKL we Wrocławiu – przewodniczący, prof. dr hab. Elżbieta Wiechowicz-Karolak (AM w Poznaniu) oraz prof. dr hab. Radosław Marzec (AM w Bydgoszczy).

Jury przyznało nagrody finansowe i rzeczowe współfinansowane przez partnerów Festiwalu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundację PZU, PWM oraz Stowarzyszenie PRO ARTIS.

Łukasz Kot

 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media© All rights reserved. POLMIC
Do góry