Polmic - FB

aktualności

Koncertowy koktajl proMODERN (live na YouTube)

proModernSekstet wokalny muzyki współczesnej proMODERN przygotował video niespodziankę – archiwalny e-koncert do obejrzenia na YouTube tylko na żywo w trzech dogodnych terminach: 3 kwietnia 2020 o godz. 21.00, 4 kwietnia o godz. 12.00 i 5 kwietnia o godz. 18.00.

Zespół zaprezentuje rejestracje koncertowe, poczynione na przestrzeni lat od początku istnienia zespołu: najpiękniejsze utwory z repertuaru proMODERN zaśpiewane w przeróżnych miejscach i w różnych składach. Będziemy mieli możliwość usłyszeć 13 śpiewaków, współpracujących z sekstetem: Katarzynę Bienias (sopran), Martę Czarkowską (sopran), Joannę Freszel (sopran), Łucję Szablewską-Borzykowską (sopran), Annę Fijałkowską (mezzosopran), Ewę Puchalską (mezzosopran), Ewelinę Rzezińską (mezzosopran), Elżbietę Wróblewską (mezzosopran), Andrzeja Marusiaka (tenor), Aleksandra Rewińskiego (tenor), Krzysztofa Chalimoniuka (baryton), Artura Jandę (bas-baryton) i Piotra Pierona (bas).

W wykonaniu zespołu zabrzmi przepiękna współczesna muzyka autorstwa Miłosza Bembinowa, Alicji Gronau, Aleksandra Kościowa, Bartosza Kowalskiego-Banasewicza, Pawła Łukaszewskiego, Tadeusza Paciorkiewicza, a także Philipa Lawsona.

Wystarczy w wybranym terminie, kliknąć w poniższy link na komputerze, laptopie, komórce lub tablecie, wpisać w dowolną przeglądarkę internetową, również na SMART TV: https://youtu.be/UF0E70HP0GU  lub znaleźć kanał proMODERN na YouTube, gdzie video będzie dostępne i oznaczone.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.facebook.com/promodern/ 

#NFMonline | Transcendencja, noumen, fenomen

NFM3 kwietnia 2020 roku o godz. 19.00 wspólnie z Lutosławski Quartet Narodowe Forum Muzyki zaprasza do wysłuchania fragmentów niewydanej jeszcze, najnowszej płyty zespołu nagranej z oboistą Sebastianem Aleksandrowiczem.

Noumen to według Platona istota rzeczy poznawana tylko za pomocą rozumu. Immanuel Kant określił go z kolei jako „rzecz samą w sobie” – rzeczywistość, która istnieje niezależnie od świadomości. Kantowską definicją zainspirował się Aleksander Kościów w kompozycji Noumen 2 na obój i kwartet smyczkowy, który właśnie zostanie zaprezentowany. Na najnowszym srebrnym krążku Lutosławski Quartet znalazły się utwory Zbigniewa Bargielskiego, Marcina Markowicza, Jana Duszyńskiego i Aleksandra Kościowa.

Uzupełnieniem muzyki będzie krótki materiał filmowy o pracy nad płytą (realizacja: Łukasz Rajchert) oraz zapowiedzi artystów(Maciej Młodawski, Sebastian Aleksandrowicz).

Nagranie zostanie wyemitowane na Facebooku https://www.facebook.com/nfmwroclaw/ 

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podpisał rozporządzenie ws. nowego programu wsparcia dla artystów, twórców i instytucji

MKiDNMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2 kwietnia 2020 roku podpisał rozporządzenie w sprawie wsparcia finansowego dla osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub artystycznej w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Rozporządzenie tworzy nowy instrument prawny, który umożliwi ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego sprawne finansowanie działalności kulturalnej w zmienionej formie. Wsparcie będzie miało formę programu stypendialnego oraz programu dotacyjnego: dofinansowanie zostanie udzielone na projekty artystyczne realizowane bądź udostępniane przede wszystkim w Internecie. Stypendium kierowane jest do osób fizycznych: artystów, twórców czy animatorów kultury. O dotację celową będą mogły się ubiegać osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

„Tarcza Antykryzysowa dla kultury” obejmuje m.in. wsparcie państwa na pokrycie 40% wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej, a dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz pracujących na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło będzie możliwość jednorazowej wypłaty środków do wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia. Ponadto specjalne rozwiązania w obszarze kultury obejmują:

1. dwa nowe programy dotacyjne: a) „Twórczość w Internecie” – dotacje na rozwój cyfrowych form prezentacji twórczości artystycznej, który zostanie uruchomiony jak najszybciej; b) dodatkowy program rekompensujący straty dla kultury w związku z epidemią po jej zakończeniu (uruchomiony po ustaniu zagrożenia epidemicznego).

2. elastyczne podejście do realizacji i rozliczania zadań w Programach Ministra.

3. zmiany w ustawie o kinematografii dopuszczające premiery filmowe na platformach VOD i w Internecie oraz wydłużenie obowiązywania promes PISF dla produkcji filmowych.

4. zmiany w ustawie o zachętach audiowizualnych wydłużające terminy oraz upraszczające procedury składania wniosków o wsparcie finansowe na produkcje audiowizualne.

5. zwiększenie zakresu pomocy socjalnej (zapomóg) dla ludzi kultury

6. rozwiązania przygotowywane przez Narodowy Instytut Wolności (podlegający Przewodniczącemu Komitetu ds. Pożytku Publicznego) dla organizacji pozarządowych, obejmujący również organizacje działające w sektorze kultury, a wprowadzające m.in. uelastycznienie w zakresie realizacji i rozliczania projektów.

Szczegóły – na stronie https://bit.ly/2X5ZJRq 

Bogata kolekcja muzyki Krzysztofa Pendereckiego dostępna bezpłatnie na portalu Ninateka.pl

PendereckiWyjątkowa, muzyczna kolekcja poświęcona artystycznemu dorobkowi Krzysztofa Pendereckiego zawierająca niemal wszystkie utwory kompozytora jest dostępna w serwisie Ninateka. Blisko 150 utworów wzbogacono o wypowiedzi twórcy, opinie krytyków i muzykologów. Swoje autorskie playlisty ulubionych utworów ułożyli między innymi: Elżbieta Penderecka, Marek Moś, Antoni Wit i Paweł Mykietyn.

Na stronie https://ninateka.pl/kolekcje/trzej-kompozytorzy/penderecki dostępny jest największy zbiór online kompozycji Krzysztofa Pendereckiego. Serwis w ponad 70% powstał w oparciu o zdigitalizowane materiały archiwalne Polskiego Radia. Kolekcja, której kuratorką jest dr hab. Iwona Lindstedt, stanowi syntetyczny przewodnik po twórczości kompozytora.

Kolekcja zawiera również szereg dodatkowych materiałów tekstowych, ikonograficznych i filmowych, dotyczących m.in. genezy czy okoliczności powstania danej kompozycji, a także życia i twórczości Krzysztofa Pendereckiego, przygotowanych przez zespół ekspertów – muzykologów i melomanów. Wśród nich znajduje się m.in. oś czasu, zestawiająca dorobek kompozytora na tle znaczących wydarzeń społeczno-kulturalnych XX i XXI wieku, które znalazły odzwierciedlenie w komponowanej przez niego muzyce, czy „alfabet” - krótkie formy publicystyczne, będące ciekawostkami związanymi z twórczością i życiem prywatnym artysty.

Do niewątpliwych muzycznych atrakcji tej niezwykle wartościowej części serwisu Ninateka należą wykonania pod batutą samego kompozytora.

Eliza Łukomska

„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – premiera rejestracji koncertów na kanale YouTube PWM

PWMPolskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do filharmonii bez wychodzenia z domu. W ramach akcji #zostańwdomu na kanale YouTube PWM wszyscy tęskniący do muzycznych wrażeń będą mogli bezpłatnie obejrzeć premierowo udostępnione rejestracje koncertów zrealizowanych w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Każdy koncert rozpoczyna napisana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fanfara dla Niepodległej Krzysztofa Pendereckiego.

W roku stulecia odzyskania Niepodległości Polskie Wydawnictwo Muzyczne zorganizowało przedsięwzięcie o niespotykanym dotąd zasięgu. W ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, oprócz działań promocyjnych, edukacyjnych i wydawniczych, jednego dnia, 11 listopada 2018 roku, odbyło się 11 koncertów w najważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce. Od Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, przez Filharmonię Krakowską im. Karola Szymanowskiego, aż po Teatr Wielki – Operę Narodową brzmiała muzyka polska powstała od 1918 roku. Tego samego dnia utwory kompozytorów z listy „100 na 100” wykonali w 11 miastach na świecie najwyższej klasy artyści specjalizujący się w muzyce współczesnej, tacy jak m.in. ICE International Contemporary Ensemble, London Sinfonietta, Klangforum Wien czy Ensemble Modern. Łącznie 11 listopada wykonano 100 utworów polskich kompozytorów XX i XXI wieku.

Wychodząc naprzeciw melomanom, Polskie Wydawnictwo Muzyczne otwiera swoje archiwa, zapraszając na premiery rejestracji audio-wideo wybranych koncertów w zjawiskowych wykonaniach z dnia świętowania 100-lecia Niepodległości, które co wtorek o godz. 18:00 będą udostępniane na kanale https://www.youtube.com/user/PWMEdition 

Maryla Zając

Więcej informacji o koncertach na http://stonasto.pl/wydarzenie/lista 

Filharmonia Szczecin online!

FSzFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza na codzienne regularne spotkania z muzykami, podczas których co rano odbywają się EduPoranki dla najmłodszych, a popołudnia i wieczory poświęcone są najróżniejszym odsłonom Orkiestry na kanałach Filharmonii w serwisie YouTube i Facebook.

Szczecińska Orkiestra to zespół z ponad 70-letnią historią, który od sezonu 2016 / 2017 prowadzi norweski dyrygent Rune Bergmann. Pod jego batutą muzycy rozwijają nie tylko umiejętności pracy w dużej grupie, ale także w mniejszych, niejednokrotnie kameralnych składach oraz pracę solową. Muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie to także artyści, którzy doskonale czują i sprawdzają się w „nieklasycznych” projektach: od koncertów edukacyjnych, przez jazzowe, czy z elementami muzyki tradycyjnej lub elektronicznej, po formy spektakli muzycznych.

W ramach cyklu „EduPoranki z Filharmonią” Szczecińskiej Filharmonii najmłodsi melomani i ich rodzice będą słuchać piosenek oraz uczyć się ich razem śpiewać i grać. Kontynuowane będą także spotkania z uwielbianą przez dzieci DoNutą.

Filharmonia przypomni melomanom o wszystkich działaniach – tych klasycznych, prezentujących polską muzykę współczesną, ale też i specjalnych projektach, które tworzyli przez ostatnie lata muzycy Orkiestry. Każdego wieczoru spotkamy się też z nimi w bardziej prywatnej odsłonie – podczas wywiadów. Zostaną wyemitowane reportaże o działalności instytucji oraz udostępnione galerie zdjęć z koncertów.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza będzie spotykać się z melomanami poprzez kanały w serwisach YouTube https://www.youtube.com/channel/UCQ7RqRSiL8J0A5mOLxZMTZg  i Facebook https://www.facebook.com/FilharmoniaSZN/ 

Wirtualna Filharmonia Lubelska zaprasza

FLCzas kwarantanny można wykorzystać nie tylko na planowanie przyszłych koncertów, ale także na wspominanie wzruszających wydarzeń, zorganizowanych przez Filharmonię Lubelską im. Henryka Wieniawskiego.

Akcja „#zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie” spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Przyłączają się do niej kolejne instytucje kultury, nie tylko prowadzone i współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale także samorządowe, zaś te, które brały już udział w akcji, ciągle poszerzają swoją ofertę. Filharmonia Lubelska również przygotowała bogatą ofertę dla dzieci, młodzieży oraz rodziców, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe.

Zespół udostępnia materiały filmowe, zdjęcia i ciekawostki na wszystkich swoich kanałach społecznościowych, a przede wszystkim nagrania koncertów. Prezentowane są nagrania płytowe dokonane przez instytucję, a także sylwetki artystów-muzyków – członków orkiestry Filharmonii Lubelskiej.

Materiały dostępne są na stronie http://www.filharmonialubelska.pl/  i profilu https://www.facebook.com/filharmonia.lubelska/ 

V Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Piotra Perkowskiego

ZSM w ToruniuFundacja na Rzecz Pomocy i Rozwoju Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu oraz Zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu ogłaszają V Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Piotra Perkowskiego.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów średnich szkół muzycznych w Polsce oraz dla kompozytorów urodzonych nie wcześniej niż 17 sierpnia 1999 roku.

Przedmiotem Konkursu jest skomponowanie utworu w formie tanga na orkiestrę smyczkową oraz 3 perkusistów. Wykonawcą utworów będzie szkolna orkiestra, więc stopień trudności musi uwzględniać możliwości uczniów szkoły muzycznej II stopnia. Czas trwania utworu: 4–7 minut.

Konkurs składać się będzie z dwóch etapów. W pierwszym etapie Jury wyłoni kompozycje, które zostaną wykonane podczas koncertu finałowego (etap drugi). O wyborze partytur uczestnicy Konkursu zostaną powiadomieni. Wykonanie wybranych utworów odbędzie się 14 grudnia 2020 w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Po koncercie Jury podejmie decyzje o przyznaniu nagród.

Przewiduje się przyznanie następujących nagród w każdej kategorii: I nagroda – 800 zł., II nagroda – 500 zł, III nagroda – 350 zł. Utwory, nagrodzone w Konkursie pierwszym miejscem, zostaną wykonane podczas uroczystego koncertu kompozytorskiego w ramach obchodów 100-lecia Szkół Muzycznych w Toruniu we wrześniu 2021 roku.

Termin nadsyłania partytur upływa 17 sierpnia 2020 roku.

Regulamin Konkursu zamieszczony jest na stronie https://bit.ly/2WJuWcQ 

„Muzyką w wirusa!” – oferta artystyczna i edukacyjna Sinfonietty Cracovii na ten trudny czas

SCW związku z zawieszeniem działalności koncertowej spowodowanej walką z epidemią koronawirusa Sinfonietta Cracovia pozostaje w kontakcie ze słuchaczami poprzez kanały medialne i proponuje darmową ofertę artystyczną i edukacyjną dla dorosłych i najmłodszych melomanów.

Projekt „Muzyką w wirusa!” składa się z trzech modułów.

„Wirtualny koncert” to muzyczna podróż w czasie z Sinfoniettą, w ramach której co drugi dzień będą publikowane (premierowo!) nagrania koncertowe ze szczególnym uwzględnieniem utworów tegorocznego jubilata – Ludwiga van Beethovena – i muzyki polskich twórców. Co drugi dzień o godz. 19:00 Sinfonietta zaprasza na swój kanał Youtube: www.youtube.com/user/SinfoniettaCracovia 

„Sinfonietkowe karaoke”, w formie piosenek w wersji do słuchania oraz wersji karaoke z możliwością wspólnego śpiewania i zabaw, dedykowane jest maluchom. Co drugi dzień o godz. 12:00 na kanałach Orkiestry pojawi się nowa piosenka autorstwa polskich kompozytorów – od Wasowskiego po Pendereckiego – nagrana przez Sinfoniettę we współpracy z Sinfonietkowym Chórem Dziecięcym.

W ramach „Wirtualnych kursów mistrzowskich” z muzykami Sinfonietty uczniowie i studenci, ale również amatorzy, mogą zgłaszać się na indywidualne lekcje gry na skrzypcach, altówce, wiolonczeli i kontrabasie poprzez komunikatory internetowe. Wystarczy wysłać zgłoszenie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z dopiskiem na jakim instrumencie osoba gra.

A ponadto „Sinfonietkowe konkursy”! Najlepsze prace plastyczne zainspirowane piosenkami Sinfonietty i filmiki wideo, prezentujące wykonania karaoke piosenek, opublikowane zostaną na kanałach społecznościowych Orkiestry.

Patronat medialny nad wydarzeniami Sinfonietty Cracovii objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kamila Czernek

Zapraszamy do wspólnej zabawy! Szczegóły na stronach www.sinfonietta.pl Facebook www.facebook.com/SinfoniettaCracoviaTwitter www.twitter.com/sinfocracoviaInstagram www.instagram.com/sinfonietta_cracovia