Polmic - FB

aktualności

Nowa płyta Collegium Cantorum „Pośród wojen – śpiew!”

PosrodWojny CDPatronat medialny nad wydawnictwem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Pośród wojen – śpiew! to nowa płyta dr. Janusza Siadlaka i Chóru Filharmonii Częstochowskiej wchodząca w cykl wydawniczy „Antologia polskiej twórczości a cappella”. Bardzo zróżnicowany tematycznie repertuar albumu ukazuje wielopłaszczyznowość muzycznych zainteresowań kompozytorów w okresie burzliwego dwudziestolecia międzywojennego. Już teraz płyta dostępna jest na najpopularniejszych portalach streamingowych, w tym: Spotify, Deezer, Apple Music, Amazon Music. Krążek trafi do dystrybucji 2 grudnia 2022.

Gatunki muzyki sakralnej, świeckiej, sięganie do tradycji i historii Polski, do skarbów narodowej kultury, a także pieśni pisane i wykonywane jakby na przekór wszystkiemu, gdy naokoło wojna siała śmierć i zniszczenie – ta różnorodna tematyka znalazła swój wyraz w utworach Stanisława Wiechowicza (1893-1963), Romana Padlewskiego (1915-1944), Bolesława Wallka-Walewskiego (1885-1944), Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946), Tadeusza Szeligowskiego (1896-1963), Tadeusza Zygfryda Kasserna (1904-1957).

Czytaj więcej: Nowa płyta Collegium Cantorum „Pośród wojen – śpiew!”

Warszawa | Nieoczekiwany finał VI Festiwalu Kwadrofonik

Kwadrofonik 7.12.22 prPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nie będzie to zwykły koncert. Podczas ostatniego przedsięwzięcia w ramach VI Festiwalu Kwadrofonik artyści przeniosą się z sali estradowej do sali prób Sinfonii Varsovii (ul. Grochowska 272), gdzie 7 grudnia 2022 pomiędzy 18.00 a 22.00 publiczność będzie mogła odpocząć przy dźwiękach muzyki. W poszanowaniu. Razem. Wstęp wolny!

Nie będzie głośno, nie będzie mocnych świateł. Będzie za to kilka powtarzalnych dźwięków, które ułatwią relaks, ale przede wszystkim polska premiera utworu Mortona Feldmana For Philip Guston. Kompozycja oparta tak samo na przyjaźni, jak i konflikcie. Jej istotą jest stwierdzenie, że rolą sztuki może być nauczanie porozumienia. Kompozycję wykonają: Ewa Liebchen (flety), Magdalena Kordylasińska-Pękala (instrumenty perkusyjne) i Emilia Karolina Sitarz (instrumenty klawiszowe).

Słuchacze będą mogli wejść i wyjść dokładnie wtedy, kiedy będą chcieli. Organizatorzy proszą o zabranie obuwia na zmianę i własnych koców.

Czytaj więcej: Warszawa | Nieoczekiwany finał VI Festiwalu Kwadrofonik

Warszawa | 31. Portrety Kompozytorów

03wj2008 0909 stol2Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

31. Portrety Kompozytorów, organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich, odbędą się w dniach 7–8 grudnia 2022 w warszawskim PROMie Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23). Głównymi bohaterami tegorocznej edycji będą Artur Cieślak i Wiesław Cienciała. Wstęp na koncerty jest wolny!

Podczas tego minifestiwalu, trwającego dwa dni, prezentowana będzie twórczość kameralna dwóch współczesnych kompozytorów polskich. Obecność twórców na tych koncertach monograficznych i możliwość bezpośredniego kontaktu z nimi czyni odbiór ich twórczości bardziej przystępnym. Program jest tak ułożony, aby słuchacze mogli poznać utwory charakterystyczne dla twórczości Artura Cieślaka (7 grudnia) i Wiesława Cienciały (8 grudnia).

Czytaj więcej: Warszawa | 31. Portrety Kompozytorów

Kraków | „Mistrzowie i ich uczniowie”: Anna Zawadzka–Gołosz i Józef Rychlik

Mistrzowie 6.12.22 prPatronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Cykl jesiennych koncertów o tytule „Mistrzowie i ich uczniowie” Oddziału Krakowskiego ZKP prezentuje wybitnych kompozytorów-pedagogów oraz ich wychowanków. W 2022 roku utwory Mistrzów — Anny Zawadzkej-Gołosz i Józefa Rychlika – zabrzmią na jednym koncercie 6 grudnia o godz. 20.00 w krakowskiej Akademii Muzycznej wraz z kompozycjami ich uczniów: Kamila Kruka, Moniki Szpyrki, Renāte Stivriņa oraz Michała Papary.

Wychowankowie tych znakomitych kompozytorów i pedagogów sami już także zostali docenieni w muzycznym świecie, a ich twórczość wykonywana jest na koncertach i festiwalach w Polsce oraz za granicą. Podczas najbliższego koncertu usłyszymy ich utwory napisane specjalnie na tę okazję i zadedykowane Mistrzom.

Prawykonają najnowsze kompozycje wykładowcy i studenci Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego.

Marcel Chyrzyński — kierownik artystyczny

Szczegółowy program: https://www.amuz.krakow.pl/wydzialy/wydzial-i-tworczosci-interpretacji-i-edukacji-muzycznej/katedra-kompozycji/aktualnosci22/mistrzowie-i-ich-uczniowie/ 

Katowice | Kwartet Śląski: Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji

NOSPR 3.12.22 pr

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kolejny koncert w ramach cyklu „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji” (17 kwartetów, 6 koncertów, 1 wykonawca) będzie miał miejsce 3 grudnia 2022 o godz. 18.00 w siedzibie NOSPR.

Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego polsko-żydowsko-radzieckiego kompozytora. To dopiero drugi zespół na świecie, któremu udało się sprostać temu wyzwaniu. W tym sezonie mamy wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Mieczysława Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji.

Zaplanowane na grudniową odsłonę cyklu Kwartety nr V i XV dzieli ponad 30 burzliwych lat, łączy zaś ukłon w stronę wielkich instrumentalistów.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-wajnberg-2 

Wrocław | Elżbieta Sikora – odsłonięcie tablicy oraz koncert "Uczeń czarnoksiężnika"

NFM 2.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W programie koncertu NFM Filharmonii Wrocławskiej 2 grudnia 2022 o godz. 19.00 pod batutą francuskiego dyrygenta Pascala Rophégo znalazły się dwa arcydzieła napisane przez krajanów dyrygenta oraz koncert organowy autorstwa Elżbiety Sikory. Przed koncertem (godz. 18.15) zapraszamy na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej współpracę maestry Elżbiety Sikory z Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

Koncert oliwski Elżbiety Sikory, prawykonany w Katedrze Oliwskiej w 2007 roku, to ekspresyjny i nieco mroczny utwór, w którym wirtuozowska partia organów przeciwstawiona jest błyskotliwie brzmiącej orkiestrze. Partię solową w tym dziele wykona podczas grudniowego koncertu japońska wirtuozka Mari Fukumoto.

Zabrzmią również Uczeń czarnoksiężnika Paula Dukasa i Symfonia fantastyczna op. 14 Hectora Berlioza.

Przed koncertem o 17.15 odbędzie się także wykład Tateo Nakajimy „Muzyka i akustyka“.

Dodatkowe informacje: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9211 

Warszawa | Prawykonanie „Symphonii Celestium” Aldony Nawrockiej

polmic

30 listopada 2022 o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina prawykonany zostanie utwór wykładowczyni tejże uczelni – Symphonia Celestium Aldony Nawrockiej na sopran, tenor, chór, orkiestrę symfoniczną i system interaktywny.

Idea utworu związana jest koncepcją nieba jako przestrzeni metafizycznej i fizycznej, do której odnosił się Dante Alighieri w swoich dziełach (Boska Komedia i Listy). Dante „posługuje się" astronomią nie tylko w kategoriach nakazów nauki średniowiecznej, ale także w odniesieniu do konkretnych problemów moralnych, filozoficznych i poetyckich. Dla Dantego gwiazdy ukazują optyczne reprezentacje niewidzialnych rzeczywistości, od boskiej opatrzności po działanie ludzkiej duszy. Niebo natomiast – jako przestrzeń fizyczna – jest de facto pozbawiona dźwięków, ale jako metafory pamięci dźwięków ziemskich oraz jako „międzyplanetarne szumy" zostało w utworze upamiętnione.

W drugiej części koncertu zabrzmią Planety Gustava Holsta.

Czytaj więcej: Warszawa | Prawykonanie „Symphonii Celestium” Aldony Nawrockiej

Wrocław | Koncert monograficzny Rafała Augustyna: recital Krzysztofa Książka

KoncertAugustyna 30.11.22 prWrocławski Oddział Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na koncert monograficzny Rafała Augustyna, który odbędzie się 30 listopada 2022 o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej i i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu (ul. Piłsudskiego 25).

Usłyszymy muzykę niezwykle zasłużonego dla wrocławskiego (i nie tylko) środowiska muzycznego kompozytora. Znany pianista Krzysztof Książek wykona takie dzieła kompozytora, jak Monosonata, Utwory podróżne, Utwory na różne okazje oraz Wariacje na temat Paganiniego.

Dofinansowane przez Gminę Wrocław. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wstęp na koncert jest wolny!

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Paweł Mykietyn laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej za muzykę do „IO” w reż. Jerzego Skolimowskiego!

POLMICPaweł Mykietyn otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii "European Original Score" za muzykę do pełnometrażowego filmu fabularnego IO w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Kompozytor odbierze nagrodę podczas Gali wręczenia statuetek 10 grudnia 2022 w Reykjaviku.

Światowa premiera obrazu Jerzego Skolimowskiego odbyła się w maju tego roku w konkursie głównym festiwalu w Cannes, podczas którego film zdobył nagrodę jury. Tytułowym bohaterem IO jest osiołek, który występuje w cyrku z młodą artystką o pseudonimie Kasandra (rolę tę gra Sandra Drzymalska). Mimo iż dziewczyna troskliwie się nim opiekuje, po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt do cyrku wkraczają komornicy. Podejmują decyzję o przeniesieniu osiołka do stajni. Zwierzę tęskni za swoją opiekunką i postanawia ją odszukać...

Współscenarzystką i współproducentką filmu jest Ewa Piaskowska. Zdjęcia zrealizowali Michał Dymek, a także Michał Englert i Paweł Edelman. Dystrybutorem IO w Polsce została firma Gutek Film.

Wielkie gratulacje!!!

Więcej informacji - na stronie internetowej Europejskiej Akademii Filmowej: https://www.europeanfilmacademy.org/press/congratulation-to-the-winners-of-the-excellence-awards-2022/