Polmic - FB

aktualności

Dzień Dziecka z Profesorem Wiolinkiem

OKZ okazji Dnia Dziecka Opera Krakowska zaprasza najmłodszych melomanów na spotkanie z Profesorem Wiolinkiem w ramach projektu muzyczno-edukacyjnego. 1 czerwca 2020 roku w mediach społecznościowych Opery Krakowskiej dzieci będą mogły zaśpiewać ze Smokiem Operokusem, zobaczyć premierowy odcinek Wiolinkowej Telewizji, a wieczorem – w ramach dobranocki – obejrzeć spektakl Profesor Wiolinek i grający wieloryb.

Profesor Wiolinek, czyli postać powołana do życia przez Pawła Wójtowicza – koncertmistrza Orkiestry Opery Krakowskiej, kompozytora, reżysera i scenarzysty – dla wielu młodych widzów był pierwszym przewodnikiem po krainie muzyki. Otwierał drzwi do świata dźwięków, opery i dziecięcych marzeń. Był to pierwszy serial muzyczny wystawiany w Operze Krakowskiej od 2014 roku. Edukacyjna forma spektakli aktywizowała dziecięcą wyobraźnię i uczyła, czym jest muzyka. Pamiętając wielkie zainteresowanie, jakie towarzyszyło serialowi, Paweł Wójtowicz – autor muzycznej oprawy spektakli – postanowił przypomnieć historie, piosenki, postacie, zaprosić dzieci do udziału w ciekawych konkursach i zabawach, tworząc Wiolinkową TV.

1 czerwca już o godz. 8:00 na Facebooku i YouTube Opery Krakowskiej zagości Smok Operokus, polecając najmłodszym piosenkę Chochlik Figaro, wykonywaną przez Michała Kutnika. Po jej przesłuchaniu można będzie wraz ze Smokiem zaśpiewać karaoke. O 14:00 Paweł Wójtowicz zaprasza do obejrzenia pilotażowego odcinka Wiolinkowej TV. W ten sposób Profesor powróci w formie YouTube’owego vloga – tam go jeszcze nie było! Z kolei o stałej porze przedstawień w teatrze, czyli 18:30, zaprezentowany zostanie siódmy epizod przygód Wiolinka – archiwalne nagranie spektaklu Profesor Wiolinek i grający wieloryb. Podczas spektaklu dzieci poznają m.in. historię i budowę fortepianu oraz twórczość Fryderyka Chopina.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Cinematic piano – filmowy fortepian

FSz31 maja 2020 roku o godz. 19:00 Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza na premierę online koncertu „Aleksander Dębicz – Cinematic piano”. Kompozycje Aleksandra Dębicza zostały zarejestrowane w złotej sali Filharmonii, by już w najbliższą niedzielę przenieść melomanów do świata muzyki filmowej za pośrednictwem serwisów YouTube i Facebook.

Aleksander Dębicz – jeden z najzdolniejszych polskich pianistów młodego pokolenia – wykonuje zarówno repertuar klasyczny, jak i jazzowy. Jest również kompozytorem, autorem muzyki do słuchowisk i przedstawień teatralnych. W obszarze jego zainteresowań ważne miejsce zajmuje muzyka filmowa i improwizacja, o czym świadczy między innymi pierwsza nagroda w konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest 2013. W 2015 roku ukazała się debiutancka płyta Aleksandra Dębicza Cinematic Piano (Warner Classics), na której znalazł się cykl 12 kompozycji jego autorstwa inspirowanych sztuką filmową. Każdy z utworów utrzymany jest w innym charakterze, odwołującym się do różnych filmowych gatunków. W kompozycjach dostrzec można elementy muzyki poważnej, rozrywkowej i jazzu. Wszystkie te gatunki są bowiem dla pianisty równoważne, a swobodne poruszanie się pomiędzy nimi postrzega jako całkowicie naturalne.

Koncert odbędzie się w ramach cyklu szczecińskiej Filharmonii „Film-Harmony” prezentującego muzykę filmową bądź filmami inspirowaną.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Druga edycja Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej

SPODWspierając ideę wspólnego muzykowania Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz ze Stowarzyszeniem Polskie Orkiestry Dęte zaprasza do współtworzenia Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej i wykonania wraz z muzykami z całego kraju Rockflame Łukasza Cieloszyka w aranżacji Dariusza Krajewskiego, prezesa Stowarzyszenia „Polskie Orkiestry Dęte”. Zgłoszenia do drugiej edycji projektu Polska Wirtualna Orkiestra Dęta należy nadsyłać do 31 maja 2020 roku.

Wystarczy nagrać swoje wykonanie w formie audio-wideo, a następnie zamieścić je w folderze na platformie Dropbox. Wszystkie głosy zostaną zmiksowane, tworząc po raz kolejny Polską Wirtualną Orkiestrę Dętą. Materiał zostanie premierowo opublikowany w Międzynarodowy Dzień Orkiestr, przypadający w drugą sobotę czerwca. Swoje nagrania mogą przesyłać muzycy i całe orkiestry dęte. Głosy do utworu Rockflame można pobrać na stronie sklepu internetowego PWM.

Pomysłodawcą PWOD oraz wirtualnym dyrygentem orkiestry jest Dariusz Krajewski. Podczas pierwszej edycji Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej 254 muzyków z Polski, Tajlandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hong Kongu wspólnie wykonało Taniec Eleny Michała Lorenca w opracowaniu na orkiestrę dętą.

Szczegóły dostępne są na Facebookowej grupie Polska Wirtualna Orkiestra Dęta.

Koncert online Marcina Koziaka, Aleksandry Kuls-Koziak i Magdaleny Bojanowicz w ramach cyklu koncertów „Oblicza pianistyki”

Oblicza30 maja 2020 roku o godz. 18.00 odbędzie się koncert kameralny online w wykonaniu Marcina Koziaka (fortepian), Aleksandry Kuls-Koziak (skrzypce) i Magdaleny Bojanowicz (wiolonczela), który organizuje Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów wspólnie z Filharmonią Krakowską, Fundacją Pro Musica Bona i PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie.

Przedsięwzięcie odbędzie się w ramach cyklu „Oblicza pianistyki” – serii koncertów absolwentów prof. Stefana Wojtasa. Projekt jest dwuletnią serią koncertową prezentującą różne oblicza pianistyki – od gry solowej po kameralistykę w różnorodnych składach. Wykonawcami są jedenaścioro wychowanków Profesora. Towarzyszą im zaproszeni goście, znani polscy instrumentaliści. Projekt realizowany jest w ramach Nagrody Województwa Małopolskiego ARS QUAERENDI za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury przyznanej prof. Stefanowi Wojtasowi i dr. Grzegorzowi Mani w kategoriach „Mistrz" i „Uczeń”. Dotychczas odbyły się recitale Szymona Nehringa, Piotra Machnika, oraz koncerty kameralne z udziałem Piotra Lato (klarnet) i Ireneusza Boczka (fortepian), Katarzyny Budnik (altówka) i Grzegorza Mani (fortepian), Moniki Gardoń-Preinl (fortepian), Karola Gajdy (puzon) i Jakuba Urbańczyka (tuba).

Podczas najbliższego koncertu muzycy zaprezentują utwory Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa i Krzysztofa Pendereckiego.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Smyczkowe zarażanie na ekranie

EOKKilkadziesiąt metrów kwadratowych, niezbędny dystans między pulpitami i smyczki w ręku – tyle wystarczy Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej, aby zarażać muzyką. Instytucja rusza z cyklem koncertów online – początek już 31 maja 2020 o godz. 18:00 na Facebookowym profilu EOK.

Podczas najbliższego koncertu zaprezentowane zostaną dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta, Romualda Twardowskiego i wielu innych mistrzów partytury.

W ramach cyklu „Elbląska Orkiestra Kameralna zaraża muzyką online” co dwa tygodnie, w niedzielne popołudnia, na Facebooku EOK będą emitowane koncerty z udziałem Orkiestry. Z sali koncertowej Ratusza Staromiejskiego każdorazowo popłyną najpiękniejsze dźwięki Polski, Europy i świata, obejmujące tak muzykę dawnych wieków, jak i muzykę współczesną.

Wystarczy ekran smartfonu, telefonu lub komputera by usłyszeć muzyczne arcydzieła w interpretacji znakomitych polskich artystów.

Tomasz Czapla

„Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Daniel Cichy w najnowszym cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

PWMCzy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online dyrektora-redaktora naczelnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr. Daniela Cichego z czołowymi postaciami polskiej kultury. Cykl potrwa do 21 czerwca 2020.

W serii spotkań „Po Cichu. O muzyce i literaturze” z kompozytorami, autorami, artystami związanymi z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i wydawnictwem fonograficznym Anaklasis dowiemy się o ich nowych kompozycjach, o artystycznych inspiracjach, o historii powstawania najpiękniejszej muzyki i pasjonujących książek oraz o przygotowywanych publikacjach.

27 maja o najnowszych odkryciach dotyczących Stanisława Moniuszki opowie prof. dr hab. Magdalena Dziadek, autorka książki Podróż przez dźwięki, poświęconej Stanisławowi Moniuszce. Dzień Dziecka stanie pod znakiem literatury dla najmłodszych melomanów. Daniel Cichy do domowego studia zaprosi Katarzynę Huzar-Czub, autorkę opowiadającą najmłodszym o najznamienitszych polskich kompozytorach. W Święto Muzyki – 21 czerwca – Daniel Cichy porozmawia z Danutą Gwizdalanką o istocie sztuki dźwięków. Podstawą do dyskusji będzie jej najnowsza publikacja Symfonia na 444 głosy.

Nie zabraknie również inspirujących rozmów o współpracy kompozytorów z wykonawcami oraz o kulisach działalności fonograficznej. Daniel Cichy odwiedzi znanych artystów związanych z powołaną przez PWM wytwórnią Anaklasis: kompozytorów Macieja Zielińskiego i Zygmunta Krauzego, bas-barytona Tomasza Koniecznego i jazzmana Kubę Stankiewicza.

Odsłony cyklu będą pojawiać się na kanale YouTube i na facebookowym profilu PWM.

Tydzień z Festiwalem Muzyki Filmowej pełen niezapomnianych wrażeń!

FMFSiedem dni wypełnionych koncertami, wspomnieniami i premierowymi recitalami – prawdziwa magia muzyki. Przełom maja i czerwca należał będzie do Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. W dniach 26 maja – 1 czerwca 2020 roku odbędzie się 13. edycja Festiwalu online. Razem #zostańmywdomu i oglądajmy na Facebooku FMF oraz słuchajmy na falach RMF Classic.

13. FMF online to koncerty wybrane z pięciu ostatnich lat festiwalu, które po raz pierwszy obejrzymy w Internecie w całości. 26 maja usłyszymy zarejestrowany przed rokiem w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy udziale chóru Pro Musica Mundi koncert „Cinema Chorale”. W klimat weekendu wprowadzi nas jeden z najukochańszych koncertów publiczności FMF – „All Is Film Music”, czyli gala 10-lecia festiwalu, w programie której znalazła się m. in. muzyka Jana A.P. Kaczmarka i Abla Korzeniowskiego. Dzień później zaprezentowana zostanie „Międzynarodowa Gala Seriali” z 2015 roku, która będzie wstępem do tego, co czeka nas w przyszłym roku, czyli drugiej TV Series Gala. Ten wieczór spędzimy w towarzystwie utworów z polskich i zagranicznych seriali, w tym muzyki Łukasza Targosza z serialu Wataha i Bartosza Chajdeckiego z serialu Czas honoru. Niedziela przeniesie nas wspomnieniami do 2016 roku na „Galę Muzyki Filmowej: Animacje. Ścieżki dźwiękowe do filmów animowanych” — zarówno pełnometrażowych, krótkometrażowych, jak i telewizyjnych i seriali. A na deser prawdziwy Dzień Dziecka z FMF, czyli „Koncert Disneya: Magia muzyki”.

Ponadto codziennie będą się odbywały premierowe recitale cyklu „LIVE from studio”, w których muzycy z całego świata zagrają wprost z domów i studiów nagraniowych. Przyznane zostaną dwie nagrody: FMF Young Talent Award i Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2019.

W trakcie trwania festiwalu na antenie RMF Classic oraz na facebookowych profilach FMF i RMF Classic prezentowane będą też liczne wywiady i ciekawostki. Na radiowych falach, codziennie o 21:00 czeka też na słuchaczy retransmisja koncertów.

Szczegółowy program – na stronie http://fmf.fm/ 

Rozpoczął się nabór do programu „Białe plamy – muzyka i taniec” 2020 / 2021

IMiTProgram „Białe plamy – muzyka i taniec” skierowany jest do polskich i zagranicznych badaczy, którzy planują prowadzenie badań w Polsce lub na świecie, dotyczących zaniedbanych lub mało znanych obszarów polskiej muzyki lub tańca, bez ograniczeń gatunkowych. Priorytety badawcze tej edycji programu dotyczą kompozytorów Władysława Żeleńskiego i Henryka Pachulskiego.

Oczekiwanym efektem wykonanych badań są opracowania w formie pisemnej (np. praca muzykologiczna, artykuł naukowy, katalog twórczości, baza danych, rekonstrukcja utworu, opracowanie krytyczno-źródłowe itp.) z zakresu np. twórczości kompozytorskiej, działalności artystycznej, aktywności muzykologicznej, kultury muzycznej i recepcji muzyki lub tańca w Polsce oraz historii, teorii i estetyki tańca polskiego.

Termin nadsyłania zgłoszeń do edycji programu 2020 / 2021 upływa 30 czerwca 2020 roku.

Zgłoszenia należy przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej. Podpisany i zeskanowany wniosek należy wysłać wraz z załącznikami a) i b) w jednym pliku pdf na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tytułem wiadomości: „Białe plamy – muzyka i taniec” – wniosek.

Termin wyboru zgłoszeń przez komisję opiniującą upływa 27 lipca 2020 roku. Po tym terminie lista projektów zatwierdzonych przez komisję zostanie ogłoszona na stronie internetowej Instytutu. Jeżeli pełna pula środków przeznaczonych na edycję 2020 / 2021 programu nie zostanie wyczerpana, Dyrektor Instytutu może w dalszym terminie ogłosić drugą turę naboru zgłoszeń.

Budżet programu w edycji 2020 / 2021 wynosi 150 000 zł.

Regulamin dostępny jest na stronie https://imit.org.pl/programy/departament-muzyki/4430 

6 czerwca otworzą swoje podwoje teatry, filharmonie i kina

MKiDNMinister kultury prof. Piotr Gliński podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim ogłosił, że 6 czerwca 2020 roku ponownie zaczną funkcjonować kina, teatry, filharmonie, domy kultury i cyrki.

„To nie jest obowiązek, ale możliwość dla właścicieli, organizatorów tych jednostek. Oni mogą podejmować decyzje o tym, żeby te kina czy teatry ruszyły. Jest bardzo różna opinia na ten temat. Jedni chcą jak najszybciej się otwierać, inni potrzebują czasu. W teatrach sezon kończy się mniej więcej w czerwcu, więc nie wszyscy chcą zaczynać czy kończyć ten sezon przerwany przez epidemię. Podobnie jeżeli chodzi o kina – te wielkie premiery muszą być odpowiednio przygotowane, ale mniejsze kina czy organizatorzy różnych imprez filmowych chcieliby jak najszybciej przejść do działania” – podkreślił minister kultury.

Dodał, że są dwa podstawowe wymogi odmrożenia tych instytucji: „Wypełniamy pojemność widowni do 50 proc., tak żeby jednak ten kontakt był rozluźniony, żeby zachować wymogi sanitarne, oraz nosimy maseczki (...). Niestety, nie możemy w tej chwili określić daty, tak jak powiedział pan premier, pełnego odmrożenia i funkcjonowania tak, jakby tej epidemii nie było”.

Minister kultury zwrócił uwagę, że w związku z odmrożeniem od 30 maja możliwości zgromadzeń do 150 osób przy zachowaniu rygorów sanitarnych, od tego momentu będą mogły także być organizowane koncerty plenerowe.

Więcej – na stronie https://www.gov.pl/web/kultura/od-6-czerwca-mozliwosc-odmrozenia-min-kin-teatrow-i-filharmonii