polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Prapremiera Symfonii Mariana Borkowskiego
21 marca 2018, Warszawa
IV Małopolska Akademia Talentów
1–8 lipca 2018, Łącko
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

aktualności

Warszawa | Finał konkursu Młody Muzyk Roku 2018

mlody muzyk roku20 marca o godz. 20:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbędzie się finał prestiżowego konkursu Młody Muzyk Roku 2018. Pięcioro młodych instrumentalistów wystąpi z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy. Konkurs jest organizowany przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Muzyki i Tańca.

Podczas półfinału 5 marca jury: Katarzyna Budnik-Gałązka, altowiolistka i nauczyciel akademicki, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrygent i dyrektor Opery Wrocławskiej oraz przewodniczący Włodek Pawlik, kompozytor, pianista jazzowy i pedagog, laureat Grammy Award 2014, wybrało 5 najzdolniejszych instrumentalistów, którzy wystąpią w widowisku telewizyjnym transmitowanym przez TVP Kultura 20 marca ze Studia Koncertowego Polskiego Radia.

W finale o tytuł Młodego Muzyka Roku 2018 zawalczą: Marta Chlebicka (OSM II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie), Grzegorz Chwaliński (ZSM im. O. Kolberga w Radomiu), Kacper Dworniczak (OSM II st. im. J. Kaliszewskiej w Poznaniu), Piotr Motyka (ZSM im. O. Kolberga w Radomiu) i Maciej Prokopowicz (ZPSM im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej). W wykonaniu muzyków usłyszymy Koncert na puzon i orkiestrę (cz. III) Henriego Tomasiego, Concertino na flet i orkiestrę op. 107 Cécile Chaminade, Concierto de Aranjuez (cz. II) Joaquína Rodrigo, Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową (cz. IV) Ihora Shamo, a także Kołomyjkę Krzesimira Dębskiego. Oprócz pięciorga tegorocznych finalistów w przygotowanym specjalnie na tę okazję programie wystąpią także zwycięzcy z poprzednich lat.

Finał najnowszej edycji konkursu Młody Muzyk Roku poprowadzą Małgorzata Nieciecka-Mac i Tomasz Kammel. Zwycięzca konkursu będzie reprezentował Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Edynburgu.

Transmisja finału Konkursu odbędzie się w TVP Kultura.

Elbląg | Koncert symfoniczny „Pasja młodości”

eok15 kwietnia 2018 roku o godz. 18:00 w Sali koncertowej ZPSM w Elblągu odbędzie się koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i Łukasza Dyczko.

Elbląska Orkiestra Kameralna stawia na młodych i utalentowanych polskich muzyków. Jednym z najgorętszych nazwisk jest 20-letni saksofonista Łukasz Dyczko. To zwycięzca Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Solista uważa, że „instrument pomaga wyrazić osobowość każdego artysty”. Siebie wyraża poprzez grę na saksofonie i to ze znakomitym efektem: dwa lata temu, jako trzeci Polak w historii, został zwycięzcą 18. Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Swoim wykonaniem Rapsodii na saksofon i orkiestrę André Waigneina zachwycił wówczas samego Juliana Rachlina, jednego z najwybitniejszych skrzypków. Ten sukces zaowocował nominacją do Paszportów „Polityki” za rok 2016 w kategorii „Muzyka poważna” oraz do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2016) w kategorii „Debiut roku”.

Podczas kwietniowego koncertu muzyk wykona m.in. opracowany na saksofon Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową autorstwa Mikołaja Góreckiego. W sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych będziemy mogli również usłyszeć mozartowską Symfonię A-dur KV 201, a także kompozycje Josepha Haydna i Astora Piazzolli. Koncert obejmuje utwory, które, mimo upływu czasu, nie straciły świeżości i oryginalności. Nad całością będzie czuwał dyrygent Michał Dworzyński, który współpracował m.in. z Seijim Ozawą, Danielem Barenboimem czy Krzysztofem Pendereckim.

Koncert objęty programem "Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!". Koordynatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.eok.elblag.eu 

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Beethoven i Musorgski

si Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na koncert symfoniczny, który odbędzie się 7 kwietnia 2018 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Orkiestra pod batutą wybitego Juozasa Domarkasa wykona utwory Ludwiga van Beethovena i Modesta Musorgskiego.

Jeszcze za życia Beethovena jego V Koncert fortepianowy Es‑dur zyskał miano „Cesarski”, choć – jak w wypadku większości podobnych przydomków – nie pochodzi ono od kompozytora. Być może zadecydowała o tym dedykacja dla arcyksięcia Rudolfa Habsburga lub – co bardziej prawdopodobne – heroiczny, monumentalny, wręcz militarny charakter dzieła, anonsowany już choćby tonacją Eroiki. Jeszcze silniej niż w IV Koncercie usamodzielnia się tu partia orkiestry, której traktowanie zwiastuje już „symfoniczne” koncerty epoki romantyzmu i neoromantyzmu. Koncert wykona Eugen Indjic – amerykański pianista pochodzenia rosyjsko-serbskiego, laureat IV nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie; artysta należący do najbardziej prominentnych pianistów swojego pokolenia jest szczególnie cenionym wykonawcą repertuaru romantycznego, zwłaszcza muzyki Chopina, a także neo- i postromantyków: Liszta, Rachmaninowa i in.

W sierpniu 1873 r. zmarł nagle w wieku 39 lat Wiktor Hartmann – rosyjski malarz, rysownik, ilustrator książek i architekt. Łączyła go bliska przyjaźń z Modestem Musorgskim, który ogromnie przeżył śmierć malarza. Niebawem upamiętniono go wystawą prac malarza. Sam Musorgski wspominał, iż odbierał jego dzieła bardzo „muzycznie” – podczas zwiedzania wystawy natychmiast rodziły się w jego umyśle tematy i melodie, które szybko zapisywał, i tak powstały Obrazki z wystawy. Musorgski uwiecznia w dźwiękach dziesięć wizji Hartmanna, w tym szkice z wizyty w polskim Sandomierzu (dwa portrety tamtejszych Żydów kompozytor ujął w jednej miniaturze, sugestywnie przeciwstawiającej obie postacie: Samuel Goldberg i Szmul). Cykl Musorgskiego doceniono dopiero w XX w., zwłaszcza dzięki olśniewającej orkiestracji Ravela (1922), zauroczonego „symfonizmem” skomplikowanej fortepianowej faktury miniatur Musorgskiego. Za dyrygenckim pulpitem stanie Juozas Domarkas, niezwykle zasłużony litewski dyrygent, wieloletni szef Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Wilnie i ceniony wykładowca stołecznej Akademii Muzycznej.

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej na: www.sinfoniaiuventus.pl 

Gorzów | Koncert oratoryjny „Muzyka i sacrum”

fg25 marca 2018 roku o godz. 19.00 w Kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski odbędzie się Koncert oratoryjny „Muzyka i sacrum”, podczas którego zabrzmi Stabat Mater na sopran, alt, baryton, chór mieszany i orkiestrę op. 53 Karola Szymanowskiego.

Sekwencja Stabat Mater pochodzi z wieku XIII i przez długi czas wchodziła w skład kanonu liturgicznego. Odwołuje się ona do jednego z najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń – ukrzyżowania Jezusa Chrystusa na Wzgórzu Kalwarii, a jej przewodnim tematem jest rozpacz Matki – Maryi – nad losem ukochanego Syna. Temat ten, ujęty w ramy średniowiecznej poezji, w epokach późniejszych stał się źródłem niewyczerpanej inspiracji dla poetów, malarzy czy wreszcie kompozytorów; dzięki temu, poza kontekstem religijnym, nabrał cech głęboko humanistycznych, uniwersalnych.

W dwudziestoleciu międzywojennym średniowieczną sekwencją zainteresował się Karol Szymanowski. Jego kantata Stabat Mater na troje solistów, chór mieszany i orkiestrę (1926), do tekstu współczesnego przekładu polskiego Józefa Jankowskiego, to niezwykle oryginalna kompozycja, choćby ze względu na wpływy folkloru góralskiego oraz archaizacje, którymi subtelnie przetykana jest impresjonistyczna tkanka dzieła. Niesie ono ze sobą również bardzo silny ładunek ekspresji, a jednocześnie, za sprawą prostoty środków wyrazu i przejrzystości faktury, sprzyja skupieniu słuchacza i kontemplacji.

Dzieło wykonają Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej i Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego. W roli solistów wystąpią: Barbara Żarnowiecka (sopran), Ewa Marciniec (alt), Jarosław Bręk (baryton).

Wstęp na koncert jest wolny.

Dodatkowe informacje – na stronie Filharmonii Gorzowskiej.

Kraków | „Sinfonietka”: nareeeeeeszcie wiosna!

sc Sinfonietta Cracovia 24 marca 2018 roku o godz. 12:00 w sali koncertowej Muzeum Manggha (Kraków, ul. Marii Konopnickiej 26) powita wiosnę kolorowym, pełnym atrakcji koncertem „Nareeeeszcie wiosna!” z cyklu „Sinfonietka”, przygotowanym z myślą o najmłodszych melomanach.

Z tej okazji niezastąpiona Pani Sinfonietka przygotowała dla młodych słuchaczy wyjątkowy program pełen wspaniałych, tętniących życiem i zwiastującym koniec zimy kompozycji. W wykonaniu Sinfonietty Cracovii usłyszymy m.in. Wiosnę ze słynnych Czterech pór roku Antonio Vivaldiego, Marzec Piotra Czajkowskiego czy fragmenty X Sinfonii Felixa Meldessohna-Bartholdy’ego.

W programie wydarzenia nie zabraknie również polskich piosenek dziecięcych oraz – tradycyjnie – szeregu pozamuzycznych atrakcji. Sinfonietcie Cracovii na scenie sali koncertowej Muzeum Manggha towarzyszyć będzie niezastąpiony, kipiący energią Sinfonietkowy Chór Dziecięcy.

Patronat medialny nad koncertami Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie www.sinfonietta.pl 

Katowice | Polska muzyka za mało znana

nosprSeria koncertów „Polska muzyka za mało znana” w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia to znakomita okazja do zapoznania się z mniej znanymi dziełami polskich kompozytorów. Tak będzie również 23 marca 2018 roku o godz. 19.30.

Podczas koncertu usłyszymy  La danse de la sorcière na kwintet dęty i fortepian Aleksandra Tansmana, Morskie Oko z cyklu Żywioły Tatr na kwintet dęty Artura Malawskiego, Trzy preludia na klarnet i fortepian Marcela Chyrzyńskiego, Cantabile in h Krzesimira Dębskiego oraz Fonoplasticon na kwintet dęty i fortepian Zbigniewa Bargielskiego.

Kulminacją wieczoru będzie prawykonanie Burlesca na kwintet dęty i fortepian Mikołaja Góreckiego. Utwór został zamówiony przez Fundację Musica Mundana w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, i dedykowany wykonawcom: Beacie Bilińskiej i Krakowskiemu Kwintetowi Dętemu.

Pianistka Beata Bilińska należy do czołówki polskich pianistów. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego (dyplom z wyróżnieniem), doktorem habilitowanym sztuk muzycznych i pełni funkcję profesora nadzwyczajnego tej uczelni. Od ponad 20 lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, biorąc udział w koncertach symfonicznych, recitalach solowych i kameralnych w Polsce oraz za granicą. W 2003 r. zadebiutowała w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jako pierwsza polska pianistka wykonała Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” Krzysztofa Pendereckiego (2005) oraz prawykonała II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara (2011). Krakowski Kwintet Dęty powstał w 1998 roku. Muzycy Kwintetu to laureaci wielu konkursów oraz pedagodzy Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Krakowski Kwintet Dęty wraz z Beatą Bilińską dokonał prawykonania Sextetu „Fonoplasticon” Zbigniewa Bargielskiego, a wkrótce dokona prawykonania Sextetu Mikołaja Góreckiego.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie NOSPR.

 

Warszawa | Spotkanie z Lady Camillą Panufnik

pDyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie dr hab. Jolanta Talbierska ma zaszczyt zaprosić 23 marca 2018 roku o godz. 12.00 na spotkanie z Lady Camillą Panufnik oraz prezentację wybranych pozycji z cennego zespołu archiwaliów po wybitnym kompozytorze Andrzeju Panufniku przekazanych przez Nią do Archiwum Kompozytorów Polskich BUW. Spotkanie będzie miało miejsce w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, Sala im. Lindego).

We wrześniu 2017 Lady Camilla Panufnik przekazała Archiwum Kompozytorów Polskich BUW cenny zespół dokumentów polskiego kompozytora emigracyjnego Andrzeja Panufnika (1914–1991). Zawiera on przede wszystkim materiały w języku polskim – dokumenty rodzinne i rodowe, szczególnie bogate w przypadku ojca kompozytora, Tomasza Panufnika, sławnego lutnika i twórcy szkoły budowania instrumentów, dokumenty z czasu okupacji w Warszawie i muzycznej działalności Panufnika w tym czasie, materiały dokumentujące działalność w kraju w latach powojennych do czasu opuszczenia Polski w 1954 r., korespondencję ze środowiskiem polskiej muzycznej emigracji lat 1950–1980 oraz korespondencję z polskim środowiskiem muzycznym i rodziną.

Spuścizna twórcza tego wybitnego artysty spoczywa w British Library. W roku 2004 Lady Panufnik ofiarowała do zbiorów BUW mikrofilmy z rękopisami muzycznymi kompozytora. Zdeponowanie w Archiwum Kompozytorów Polskich BUW spuścizny dokumentującej twórcze życie Andrzeja Panufnika jest niezwykle ważne dla dalszych badań nad genezą i recepcją jego dorobku.

Wyniki III Konkursu Młodych Kompozytorów im. Marka Stachowskiego 2018

kkJury III Konkursu Młodych Kompozytorów im. Marka Stachowskiego w składzie: prof. Zbigniew Bargielski, dr hab. Marcin Bortnowski, dr hab. Marcel Chyrzyński, prof. Wojciech Widłak (przewodniczący), na posiedzeniu w dniu 16 lutego 2018 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie postanowiło, co następuje:

Nagrodę Główną w postaci prawykonania na koncercie w ramach 30. Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich w kwietniu 2018 roku otrzymał Jakub Królikowski (godło „szarlotka z lodami”), ur. w 1988, absolwent klasy kompozycji prof. Zbigniewa Kozuba w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, za utwór The Myth About Hermaphrodite na flet altówkę i harfę.

Dwa równorzędne wyróżnienia honorowe otrzymali: Katarzyna Bem (godło „KCKBKR”), ur. w 1991, studentka klasy kompozycji dr. hab. Cezarego Duchnowskiego w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, za utwór Harpie na flet altówkę i harfę, Żaneta Rydzewska (godło „X3824”), ur. w 1991, studentka klasy kompozycji prof. Stanisława Moryty w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Brigitte Muntendorf w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii (Niemcy) za utwór mono na flet altówkę i harfę.

Serdecznie gratulujemy!

Uroczyste wręczenie dyplomów wraz z prawykonaniem kompozycji laureata Nagrody Głównej odbędzie podczas koncertu 21 kwietnia 2018 roku o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie (ul. Lipowa 4), w ramach 30. Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich.

V Krakowska Wiosna Wiolonczelowa

wiosnaV Krakowska Wiosna Wiolonczelowa, organizowana przez Katedrę Wiolonczeli i Kontrabasu Akademii Muzycznej w Krakowie, odbędzie się w dniach 20–23 marca 2018 roku.

Piąta jubileuszowa edycja projektu zbiega się w czasie z jubileuszem 130-lecia Akademii Muzycznej w Krakowie. Program Wiosny skonstruowany został w sposób zróżnicowany, aby ukazać wiolonczelę jako instrument wszechstronny. Plejada krakowskich wiolonczelistów i kontrabasistów spotka się z publicznością w Auli Florianka oraz Sali Koncertowej przy ul. św. Tomasza 43.

Przedsięwzięcie otworzy koncert jubileuszowy pracowników Katedry Wiolonczeli i Kontrabasu (20 marca). Można śmiało powiedzieć, że w jego programie każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie klasyka wiolonczelowa, opracowania na wiolonczelę i kontrabas innych utworów pełnych dynamiki, temperamentu i ognia, oraz polska muzyka współczesna – utwory Doroty Imiełowskiej i Artura Zagajewskiego. Koncert 21 marca w wykonaniu prof. Stanisława Firleja poświęcony zostanie w całości muzyce Fryderyka Chopina. Profesor poprzedzi wieczorny koncert popołudniową prelekcją na temat inspiracji i okoliczności powstania wyjątkowych dzieł kameralnych Fryderyka Chopina. Koncert czwartkowy (22 marca), będzie koncertem poświęconym wiolonczeli i elektronice. Sale wypełnią, światło, multimedia i najróżniejsze efekty dźwiękowe, których autorami są Tomasz Jakub Opałka, Magdalena Długosz, Dorota Imiełowska, Mateusz Bień i Łukasz Pawlikowski. Finałem festiwalu będzie bardzo lubiany przez studentów i publiczność projekt „Only Cello!”, współorganizowany przez Koło Naukowe Wiolonczelistów. Wypełni go muzyka filmowa i współczesna, m. in. Adagio ricordamente Marka Stachowskiego i Introspekcja na pięć wiolonczel op. 2 Krzysztofa Meyera.

Wstęp na koncerty jest wolny.

Szczegółowy program dostępny na www.amuz.krakow.pl