Polmic - FB

aktualności

Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich

ZKP21 czerwca 2018 roku zostały przyznane Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich.

Doroczna Nagroda Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest od 1949 roku – do 1991 roku dla uhonorowania twórców i odtwórców za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, a od 1991 roku – „polskim kompozytorom, wykonawcom, muzykologom, pedagogom i organizatorom życia muzycznego za wybitne osiągnięcia”. Jury w składzie: Marta Ptaszyńska (przewodnicząca), Mieczysław Kominek, Zygmunt Krauze, Zbigniew Skowron, Tadeusz Wielecki i Sławomira Żerańska-Kominek przyznało doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich 2018.

Laureatami nagród zostali: Krzysztof Baculewski – za pełną powagi i odpowiedzialności postawę kompozytorską, znaczący dorobek muzykologiczny oraz owocną działalność pedagogiczną, oraz Leszek Polony – za wybitną twórczość naukową, sięgającą subtelnie poza granice muzykologii, ze szczególnym uwzględnieniem pracy nad twórczością Mieczysława Karłowicza.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi we wrześniu br. podczas 61. Festiwalu „Warszawska Jesień”.

Szczecin | Bomsori Kim i Rafał Blechacz

FS24 czerwca 2018 roku o godz. 17.00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie gwiazdy największych polskich konkursów muzycznych – południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim i pianista Rafał Blechacz – wykonają Sonatę op. 9 Karola Szymanowskiego.

Koncert będzie wspaniałym spotkaniem dwóch osobowości muzycznych: zdobywczyni II nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Poznaniu (2016) oraz tryumfatora XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Chociaż Rafał Blechacz emocje konkursowe ma już dawno za sobą (kiedy wygrywał w Warszawie, był rok 2005), to jego gra także wciąż elektryzuje widownie w Polsce i zagranicą. Od lat nagrywa dla renomowanej wytwórni Deutsche Grammophon. Spektakularnym akcentem podsumowującym lata pracy artysty od słynnego tryumfu na Konkursie Chopinowskim niech będzie fakt, że w 2014 roku został uhonorowany amerykańską nagrodą Gilmore – nazywaną „pianistycznym Noblem”.

Konkurs określił rzecz jasna jego artystyczne emploi w stronę muzyki Fryderyka Chopina, lecz od tego czasu Rafał Blechacz znacznie poszerzył zakres wykonywanych utworów. Podczas koncertu usłyszymy w interpretacji artystów utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gabriela Fauré’a, Claude’a Debussy’ego oraz Sonatę d-moll op. 9 Karola Szymanowskiego.

Informacja o biletach – na stronie: http://filharmonia.szczecin.pl

Bydgoszcz | Recital fortepianowy Yukio Yokoyamy

FP23 czerwca 2018 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego odbędzie się recital pianisty Yukio Yokoyamy z okazji 77. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego.

Yukio Yokoyama urodził się w Tokio w 1971. W wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w ramach Jun Date i kompozycji pod kierunkiem Masayuki Nagatomi. Jako stypendysta rządu francuskiego w 1987 zaczął studiować w Konserwatorium Paryskim pod kierunkiem Jacquesa Rouviera, Vlada Perlmuttera i innych. W 1990 ukończył studia w Paryżu z wyróżnieniem, w tym samym roku zdobył III nagrodę (pierwsza nie została przyznana) w XII Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Tym sukcesem Yokoyama oficjalnie rozpoczął działalność koncertową na całym świecie.

Jego bydgoski Recital, organizowany we współpracy z Towarzystwem Muzycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, odbędzie się w ramach programu „Niepodległa” pod patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Pianista wykona utwory Johanna Sebastiana Bacha, Fritza Kreislera, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, a także Hommage a Rachmaninov – Vocalise własnego autorstwa.

Informacja o biletach na http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl

Toruń | XXII Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”

ArchitekturaW dniach 22 czerwca – 2 września 2018 roku w Toruniu odbędzie się XXII Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”.

Organizatorem festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna, zaś dyrektorem artystycznym – dyrygent Mariusz Smolij. Dzięki festiwalowi muzyka stała się doskonałym pretekstem do prezentowania najpiękniejszych toruńskich zabytków. W tegorocznej edycji wezmą udział wybitni artyści ze wszystkich stron świata, prezentujący swoje umiejętności w najciekawszych architektonicznie przestrzeniach Torunia, m. in. Jadwiga Rappé, Krzysztof Meisinger i Kwintet Smyczkowy Sinfonia Varsovia, Mettis Quartet (Litwa), Duo Vitare & Arto Järvelä (Finlandia), Göttinger Symphonie Orchester i Prairie View A&M University Concert Chorale (USA, Teksas).

W związku z faktem, iż w tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości naszego Państwa, w programie Festiwalu nie zabraknie szerokiego przekroju muzyki polskiej – od Chopina do współczesnych nam zespołów rockowych. Podczas koncertu „Młodzieńcze interpretacje” Orkiestra Kameralna N-harmonia wykona Serenadę op. 2 Mieczysława Karłowicza. Wojciech Waleczek i Acoustic Quartet wezmą udział w koncercie „Perły muzyki polskiej”, podczas którego zabrzmi Oberek Grażyny Bacewicz, Krakowiak Fantastyczny Ignacego Jana Paderewskiego i Suita muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Koncert „Cztery strony Europy” jest współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta – rezydent”; w interpretacji Michała Szymanowskiego usłyszymy Wariacje b-moll op. 3 Karola Szymanowskiego. Spotkanie z polską muzyką i polską piosenką niewątpliwie sprawi słuchaczom szczególną radość.

Szczegółowy program – na stronie: http://muz-arch.pl 

Zakończenie 66. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej

FO22 czerwca 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Opolskiej odbędzie się koncert z okazji zakończenia 66. sezonu artystycznego. Repertuar uroczystego koncertu kończącego kolejny sezon w symboliczny sposób ukazuje drogę rozwoju polskiej muzyki.

W programie swojego 66. sezonu artystycznego, który pomyślany został jako czas bezpośredniego przygotowania do obchodów 100-lecia niepodległości, Filharmonicy Opolscy wiele uwagi poświęcili polskiej muzyce okresu zaborów.

Koncert czerwcowy rozpoczną Finale. Molto presto g-moll Franciszka Lessla i II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Obaj autorzy byli pianistami i kompozytorami krzewiącymi polską kulturę w trudnym dla ojczyzny XIX wieku. Dziś cały świat zna Fryderyka Chopina, a jego muzyka uznawana jest za dobro narodowe. W Koncercie fortepianowym f-moll partię solową zinterpretuje kanadyjski pianista polskiego pochodzenia, artysta renomowanej wytwórni Deutsche Grammophon Jan Lisiecki.

Wielki finał wieczoru – oraz całego sezonu – to Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Trzy części o tytułach: Intrada, Capriccio notturno e arioso oraz Passacaglia, toccata e corale to muzyka szalenie atrakcyjna dla słuchających i wyraźnie nowa w stosunku do kompozycji poprzedniego wieku.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Więcej – na stronie: http://www.filharmonia.opole.pl

Jelenia Góra | Zakończenie 54. sezonu artystycznego 2017/2018 - Gala Operowa „Z ziemi włoskiej do Polski”

FL22 czerwca 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Dolnośląskiej odbędzie się Gala Operowa „Z ziemi włoskiej do Polski”.

Na zakończenie 54. Sezonu Artystycznego i jednocześnie z okazji Inauguracji II Karkonoskiego Festiwalu Operowego Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze pragnie zaproponować wyjątkowy koncert – pełen wspaniałej muzyki, barwnych głosów oraz niespodzianek. Podczas Gali usłyszymy piękne głosy, rozbrzmiewające na najważniejszych scenach polskich Teatrów Muzycznych. Udział w koncercie weźmie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Jerzego Koska. W roli solistów wystąpią: Karina Skrzeszewska (sopran), Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak (mezzosopran), Tomasz Janczak (tenor) i Kamil Pękala (baryton).

W interpretacji artystów usłyszymy fragmenty z oper Giuseppe Verdiego, Gioacchina Rossiniego, Vincenza Belliniego, a także utwory polskich kompozytorów: fragmenty z oper Halka, Straszny dwór i Verbum nobile Stanisława Moniuszki, Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego i Król Roger Karola Szymanowskiego.

Szczegółowy program – na stronie: http://filharmonia.jgora.pl

Łódź | Koncert Symfoniczny na zakończenie sezonu artystycznego Filharmonii Łódzkiej 2017/2018

FL22 czerwca 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej będzie miał miejsce Koncert Symfoniczny na zakończenie sezonu artystycznego 2017/2018, podczas którego zabrzmią dzieła Karola Szymanowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

„Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne – muzyka jest tworzona dla niewyrażalnego” – powiedział Claude Debussy. Nokturny tego właśnie kompozytora rozpoczną koncert. W pierwszej części wieczoru usłyszymy I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego (1916), dedykowany skrzypkowi Pawłowi Kochańskiemu. Utwór uchodzi za pierwszy nowoczesny koncert skrzypcowy. Szymanowski zerwał z XIX-wieczną tradycją, odchodząc od systemu dur-moll, tworząc nowy język muzyczny i nową ekspresję. Jako solistka wystąpi pochodząca z Kirgizji Alena Baeva, jeden z największych talentów swojego pokolenia. Wygrała XII Konkurs im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, potem zdobyła Grand Prix w Konkursie im. Niccolò Paganiniego w Moskwie i na rok dostała Stradivariego z 1723 r. (na którym grał też Henryk Wieniawski).

Po przerwie zabrzmi IV Symfonia „Tansman Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego. Kompozytorowi nie udało się jej ukończyć, pozostała w formie skróconej partytury. Zadanie dokończenia IV Symfonii, napisania orkiestracji i doprowadzenia do prawykonania powierzył swojemu synowi, Mikołajowi. Utwory usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru FŁ pod dyrekcją Pawła Przytockiego – dyrektora artystycznego Filharmonii.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://filharmonia.lodz.pl

Wałbrzych | Mistrzowie polskiej batuty

FS22 czerwca 2018 roku o godz. 19.00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu będzie miał miejsce koncert z okazji zakończenia 40. sezonu artystycznego Filharmonii Sudeckiej.

Podczas ostatniego w tym sezonie koncertu wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, Maestro Jerzy Maksymiuk, który nie tylko poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej, ale także wykona własną kompozycję na orkiestrę smyczkową. Utwór Introdukcja, Polonez i Finale powstał w 2017 roku. Dramatyczny polonez zbliża się rytmicznie w kierunku bolera i, jak sam autor mówi, dobrze wpisuje się w koncerty grane na 100-lecie Niepodległej.

Usłyszymy też rzadko wykonywany Koncert Es-dur KV 365 na dwa fortepiany z towarzyszeniem orkiestry, skomponowany przez Wolfganga Amadeusa Mozarta. Powstał w 1779 roku w Salzburgu, prawdopodobnie z myślą o wspólnych występach z siostrą Nannerl. Sezon artystyczny 2017/2018 zakończy niezwykle barwna kompozycja Igora Strawińskiego Suita z baletu Ognisty ptak. To wspaniałe dzieło będzie z pewnością fantastycznym zwieńczeniem udanego sezonu artystycznego.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.filharmonia-sudecka.pl 

Warszawa | IV Festiwal Kwadrofonik

KwadrofonikMotywem koncertów i wydarzeń czwartego Festiwalu Kwadrofonik, który odbędzie się w dniach 11 czerwca – 2 lipca 2018 roku, będzie szeroko pojęta tradycja. Zaproszeni w tym roku artyści znajdują w niej inspirację i przedstawiają ją współczesnym językiem.

Na tegoroczny program festiwalu składają się cztery koncerty i jeden dzień warsztatów dla dzieci, prowadzonych przez Kapelę Niwińskich. Jak co roku program wydarzenia ma w pełni autorski charakter, a wszystkim wydarzeniom przewodzi wspólny temat. Na scenie wraz z zespołem Kwadrofonik pojawią się Adam Strug, a także Agata Zubel i Cezary Duchnowski tworzący zespół ElettroVoce. Ponadto w ramach festiwalu odbędą się koncerty wybitnej wiolonczelistki Anji Lechner oraz zespołu Bardo (Bartłomiej Wąsik i Barbara Kinga Majewska). Zespół Kwadrofonik, a także zaproszeni przez nich goście, w swojej muzyce pozostają wierni temu, co dawne, jednocześnie mówiąc językiem swoich rówieśników.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne – mają na celu popularyzację muzyki zakorzenionej w tradycji. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję doświadczyć współczesnych brzmień w najpopularniejszych warszawskich przestrzeniach kulturalnych.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program dostęny jest na stronie https://kwadrofonik.com.pl