Polmic - FB

aktualności

Znamy Laureatów Złotych Fryderyków 2024!

Meyer ZlotyFryderyk 24Akademia Fonograficzna ZPAV ogłosiła nazwiska laureatów Złotych Fryderyków 2024. Do grona postaci szczególnie wyróżnionych za całokształt dokonań artystycznych dołączyło czworo artystów. Podczas uroczystej Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w PreZero Arena Gliwice 22 marca oraz 28 kwietnia na Gali Muzyki Poważnej w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach statuetki otrzymają:

Krzysztof Meyer – wybitny polski kompozytor i pianista, zwany klasykiem współczesności, wokalistka Martyna Jakubowicz, producent muzyki hip-hopowej Sebastian Imbierowicz oraz perkusista i pedagog Kazimierz Jonkisz.

Czytaj więcej: Znamy Laureatów Złotych Fryderyków 2024!

Nakło nad Notecią | VIII Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży pod Honorowym Patronatem Rafała Blechacza

KonkursBlechacz 29 2 24Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

VIII Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży pod Honorowym Patronatem Rafała Blechacza o randze ogólnopolskiej odbędzie się 16 marca 2024 roku w Nakielskim Ośrodku Kultury. Wziąć w nim udział będą mogli uczniowie szkół muzycznych I stopnia. Organizatorzy przewidują nagrody dla I, II i III miejsca oraz wyróżnienia w każdej z grup, a także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina. Termin nadsyłania zgłoszeń został przedłużony i upływa 29 lutego 2024 roku.

W przeciągu minionych lat w nakielskim Konkursie Pianistycznym, któremu patronuje nakielanin, wzięło udział ponad 250 uczestników z najróżniejszych zakątków Polski. W tym roku Konkurs przeprowadzany będzie w trzech grupach wiekowych:

  • I grupa: klasy I - II c.6 oraz I klasa c.4
  • II grupa: klasy III - IV c.6 oraz II klasa c.4
  • III grupa: klasy V - VI c.6 oraz klasy III - IV c.4.
Czytaj więcej: Nakło nad Notecią | VIII Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży pod Honorowym Patronatem...

Konin | Wielkopolski Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Dariusza Przybylskiego

KonkursPrzybylski 24Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im I. J. Paderewskiego w Koninie organizuje Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Dariusza Przybylskiego 11 marca 2024 roku. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o znakomitym polskim kompozytorze, rozbudzanie zainteresowania wykonawstwem i słuchaniem muzyki współczesnej oraz konfrontacja osiągnięć i wiedzy uczniów z różnych szkół muzycznych w Polsce. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 marca.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia regionu wielkopolskiego i łódzkiego. Konkurs jest jednoetapowy i będzie składać się z części teoretycznej oraz odsłuchowej.

Czytaj więcej: Konin | Wielkopolski Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Dariusza Przybylskiego

Katowice | „Kwartet Śląski - arcydzieła z kontrapunktem polskim": Zbigniew Bargielski

Kwartet Śląski - Arcydzieła z kontrapunktem polskim: Zbigniew BargielskiPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kontrapunktem polskim koncertu 2 marca 2024 roku o godz. 18.00 w NOSPR w ramach cyklu „Kwartet Śląski - arcydzieła z kontrapunktem polskim" będzie kwartet smyczkowy najstarszego z żyjących kompozytorów polskich – Zbigniewa Bargielskiego. I Kwartet smyczkowy kompozytor napisał podczas swojego pobytu w Austrii - stąd jego nazwa – „Alpejski”.

– „Nagraliśmy wszystkie kwartety kompozytora na płyty. To świetna muzyka, a każdy kolejny kwartet jest zupełnie niepodobny do poprzedniego. Bargielski ma wiele świetnych, zaskakujących pomysłów muzycznych, a jego językNOSPR muzyczny jest niezwykle młodzieńczy” - mówią o muzyce Bargielskiego muzycy Kwartetu Śląskiego.

Czytaj więcej: Katowice | „Kwartet Śląski - arcydzieła z kontrapunktem polskim": Zbigniew Bargielski

Szczecin | Konkurs na rezydencję zespołu kameralnego w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Szczecin Classic

KonkursSzczecinClassic 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Baltic Neopolis Orchestra zaprasza do udziału w konkursie na rezydencję zespołu kameralnego w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Szczecin Classic, który odbędzie się w dniach 27 kwietnia - 3 maja 2024 roku w Szczecinie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 lutego.

Do Konkursu mogą przystąpić wykonawcy na poziomie profesjonalnym. Średnia wieku zespołu kameralnego nie może przekroczyć 35. roku życia.

Organizator zastrzega sobie prawo do dokonania selekcji i wyłonienia wybranego zespołu na podstawie nadesłanych materiałów video.

Obowiązkowym utworem, który zespół będzie wykonywał na koncercie własnym, będzie dowolne dzieło polskiego kompozytora.

Zgłoszenie do Konkursu powinno być dostarczone do Organizatora drogą mailową lub pocztową (w przypadku przesyłki tradycyjną drogą pocztową decyduje data stempla pocztowego).

Organizator w ramach rezydencji zapewnia:

Czytaj więcej: Szczecin | Konkurs na rezydencję zespołu kameralnego w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu...

Warszawa | „Still in the Middle" - koncert urodzinowy w Hashtag Lab

HashtagLab 29 2 24Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

29 lutego o godz. 19.00 Hashtag Ensemble zaprasza do swojego warszawskiego domu na Barskiej 29 na pierwszy koncert z okazji 10-lecia działalności. Artyści pod dyrekcją Lilianny Krych przedstawią różne spojrzenia polskich i rumuńskich kompozytorów na negocjacje człowieka z czasem. Gościnnie wystąpi m.in. fenomenalny pianista Tymoteusz Bies.

Jak zapowiadają organizatorzy, „Będzie więc trochę zegarowo, trochę tanecznie, a trochę kosmicznie. Serdecznie zapraszamy na wycieczkę przez muzyczną czasoprzestrzeń z Hashtag Ensemble, a na wszystkich urodzinowych gości czekamy z niespodziankami"!

Czytaj więcej: Warszawa | „Still in the Middle" - koncert urodzinowy w Hashtag Lab

Ruda Śląska | V Międzynarodowy Festiwal Noc Chórów

NocChorow 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Artifices Artificibus, Śląski Związek Chórów i Orkiestr oraz Fundacja Chórtownia zapraszają chóry oraz zespoły wokalne do wzięcia udziału w Międzynarodowym Festiwalu V Noc Chórów, który odbędzie się 25 maja 2024 roku w Rudzie Śląskiej. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 17 marca 2024 roku.

Międzynarodowy Festiwal Noc Chórów w Rudzie Śląskiej jest wydarzeniem o charakterze artystyczno-edukacyjno-społecznym. Jego celem jest nie rywalizacja, lecz prezentowanie wartościowej muzyki szerokiemu kręgu odbiorców. Wszystkie, trwające po 20 minut koncerty, odbywają się w nietypowych dla projektów muzycznych przestrzeniach. Są to m.in. odrestaurowany XIX-wieczny Dworzec PKP (Stacja Biblioteka), Wieża Wodna, budynek dawnego Domu Towarowego „Kaufhaus”, śląski Einfart, Kino Patria czy ogród miejskiego przedszkola. Publiczność przechadzając się pomiędzy miejscami koncertowymi ma możliwość wysłuchania licznych zespołów, doświadczając mnogości stylów muzycznych.

Chóry i zespoły wokalne będą prezentować się w ramach następujących kategorii:

Czytaj więcej: Ruda Śląska | V Międzynarodowy Festiwal Noc Chórów

XV Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XV Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców 2024Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej ogłasza XV Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Konkurs odbędzie się jedynie pod warunkiem otrzymania dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przesłuchania konkursowe przeprowadzone zostaną wyłącznie w formie zdalnej, w dniach 13–19 października 2024 roku. Udział w Konkursie jest bezpłatny. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 7 października.

Konkurs jest otwarty dla solistów – instrumentalistów i wokalistów - w następujących kategoriach:

  • uczniowie szkół muzycznych II stopnia,
  • studenci uczelni muzycznych (studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe).

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczący się i studiujący w Polsce (bez względu na obywatelstwo) oraz obywatele polscy uczący się i studiujący za granicą.

Czytaj więcej: XV Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców

Szczecin Classic Academy 2024

Patronat medialny nad Festiwalem Szczecin Classic sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KursSzczecinClassic 24Baltic Neopolis Orchestra zaprasza do udziału w Szczecin Classic Academy - kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów-pedagogów w wyjątkowym miejscu, w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Szczecin Classic, który odbędzie się w dniach 27 kwietnia - 3 maja 2024 roku w Szczecinie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 marca.

Tegoroczny kurs muzyczny wyróżnia nowa koncepcja artystyczna: w programie znajdą się zajęcia indywidualne z kilkoma pedagogami, zajęcia w grupach kameralnych i próby z orkiestrą kameralną. Ponadto uczestnicy będą mogli przygotować i wykonać koncerty z najwybitniejszymi mistrzami-pedagogami z najważniejszych uczelni artystycznych Europy.

Dodatkowo zaplanowano wykłady o strategiach rozwoju kariery oraz zajęcia taneczne.

Szczecin Classic Academy to projekt skierowany do uczniów, studentów oraz absolwentów szkół i uczelni artystycznych, w tym instrumentalistów (grupa instrumentów smyczkowych) oraz zespołów kameralnych (składy dowolne).

O kwalifikacji na kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przygotowano ograniczoną liczbę indywidualnych miejsc w podziale na instrumenty:

Czytaj więcej: Szczecin Classic Academy 2024