Polmic - FB

aktualności

Kąśna Dolna | XII Festiwal Muzyki Kameralnej „Bravo Maestro”

Bravo23 sierpnia 2018 roku koncertową wersją opery Carmen George’a Bizeta zostanie zainaugurowana dwunasta edycja odbywającego się od 1996 roku Festiwalu Muzyki Kameralnej Bravo Maestro. Podczas trzech festiwalowych wieczorów tradycyjnie wystąpią wybitni polscy artyści.

W drugim dniu koncertowym, 24 sierpnia, na melomanów czeka mistrzowski recital fortepianowy Szymona Nehringa – jedynego polskiego finalisty XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Spod jego palców wypłynie przepełnione polskością dzieło – Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Wraz z artystą wykona je Kwintet Śląskich Kameralistów. Koncert rozpocznie występ klarnecisty Macieja Łuszczewskiego – laureata Nagrody im. Anny Knapik w ramach tegorocznego Festiwalu Tydzień Talentów.

Finał wydarzenia to tradycyjnie Maraton Muzyczny. W roku jubileuszu odzyskania niepodległości odbędzie się w wyjątkowej odsłonie, pod hasłem „Maraton niepodległy. 100 lat polskiej muzyki”. Znakomici soliści i kameraliści zaprezentują się w repertuarze złożonym z polskich kompozycji ostatniego stulecia. Wystąpią: Iwona Socha (sopran), Klaudiusz Baran (akordeon / bandoneon), Robert Morawski (fortepian), Katarzyna Duda (skrzypce), Janusz Wawrowski (skrzypce), Celina Kotz (skrzypce), Michał Zaborski (altówka) i Marcin Zdunik (wiolonczela).

Wraz ze skrzypkiem Januszem Wawrowskim w finale festiwalu pojawi się instrument zbudowany w 1685 roku przez legendarnego lutnika Antonio Stradivariego. To pierwszy w powojennej Polsce Stradivarius. Drogocenny instrument jest przechowywany w skarbcu i eksponowany na Zamku Królewskim w Warszawie, a Wawrowski może na nim grać dzięki decyzji mecenasa sztuki, który – pragnąć pozostać anonimowy – zdecydował się na zakup instrumentu również po to, aby uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Cena biletu na wszystkie koncerty – 30 zł, w sprzedaży od 30 lipca. Wyjazdy autokarami w poszczególne dni koncertowe o godz. 16.30 sprzed Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – konieczna wcześniejsza telefoniczna rezerwacja miejsc (14 600 00 16).

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.paderewski.tarnow.pl

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu

FestiwalW dniach 19 sierpnia – 16 września 2018 IPiUM "Silesia" zaprasza na koncerty XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie-Lipowcu, a także do kościołów w Trzebini, Jaworznie-Długoszynie, Chrzanowie-Kościelcu i Grojcu k. Alwerni.

Podczas koncertu inauguracyjnego w Wygiełzowie wystąpi złożona z muzyków działających w Austrii Orkiestra Kameralna „Camerata Polonia” pod dyrekcją Marka Kudlickiego. Repertuar koncertu „Co mi w duszy gra? Muzyka polska”, wpisującego się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości w ramach programu Niepodległa 2018, obejmie m.in. utwory Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Moniuszki i Wojciecha Kilara.

26 sierpnia duet saksofonowo-fortepianowy MagDuś Duo dokona prawykonania utworu Simbiosis Przemysława Szczotki, twórcy młodego pokolenia, uczestnika projektu "Zamówienia kompozytorskie" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. 2 września w interpretacji Messages Quartet, obok Kwartetu smyczkowego B-dur op. 67 Johannesa Brahmsa, usłyszymy I Kwartet smyczkowy d-moll Stanisława Moniuszki, co dodatkowo wzmocni polski wizerunek tej edycji festiwalu. 9 września po raz pierwszy podczas festiwalu usłyszmy uczestników Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Będą to wokaliści Agnieszka Grochala, Karolina Makuła i Paweł Trojak, oraz pianiści Adam Rogala i Radosław Zaworski. Do udziału w koncercie finałowym został natomiast zaproszony zespół Le Nuove Musiche, specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, posługujący się oryginalnym instrumentarium, którego obsadę tworzą artyści polscy i słowaccy. 

Wydarzeniami festiwalu będą również koncerty odbywające się w okolicznych kościołach: w Jaworznie-Długoszynie zagrają prof. Władysław Szymański i wybitny młody trębacz Piotr Nowak, w Chrzanowie-Kościelcu muzykę i poezję Hildegardy z Bingen przedstawi Flores Rosarum, w Kościele w Grojcu wystąpi polsko-brazylijski Harplino Duet, a w Trzebini Liarman Trio zaprosi melomanów na muzyczną wędrówkę po Europie.

Więcej informacji – na stronie: www.silesia.art.pl

Katowice | Silesia a cappella: Cantores Minores Wratislavienses

CMWPodczas sierpniowych koncertów muzyki chóralnej „Silesia a cappella”, 18 sierpnia 2018 o godz. 18.00 w Auli Biblioteki Śląskiej w Katowicach wystąpi wrocławski chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses. W programie suita Podróż Pana Cogito Józefa Świdra

Suita Podróż Pana Cogito powstała w 2008 roku, obchodzonym jako Rok Zbigniewa Herberta. Skomponowany przez Józefa Świdra na zamówienie zespołu Cantores Minores Wratislavienses utwór składa się z wierszy Herberta w aktorskiej interpretacji Mariana Czerskiego, aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu, przeplatających się z częścią muzyczną wykonywaną przez solistów, chór oraz pianistę.

Historia działalności Cantores Minores Wratislavienses, znanego na polskiej scenie muzycznej zespołu założonego przez Edmunda Kajdasza, sięga roku 1966. Obecnie (od 1991 roku) dyrygentem zespołu jest Piotr Karpeta, a pod jego kierownictwem chór koncertuje regularnie na znanych polskich festiwalach, takich jak Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Gaude Mater, Legnica Cantat, Musica Polonica Nova. Repertuar zespołu, liczący ponad 1000 pozycji, obejmuje muzykę całej Europy od średniowiecza po współczesność. W latach 2014–2016 chór realizował projekt „Rudolphina” (prezentacja XVII-wiecznych zbiorów muzycznych księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Rudolfa). Nagrana w 2007 roku płyta z cyklu „Musica Claromontana” vol. 21 z utworami Józefa Elsnera otrzymała nominację do nagrody Fryderyk.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: www.silesia.art.pl

Wrocław | Forum Musicum 2018: Skarby Muzyki Polskiej

Forum MusicumPiętnasta, jubileuszowa edycja festiwalu Forum Musicum odbędzie się w dniach 17-25 sierpnia 2018 roku we Wrocławiu. Wydarzenie będzie poświęcone dawnej muzyce polskiej.

Rozwój wykonawstwa muzyki dawnej w Europie od dłuższego czasu wpływa na postęp w odkrywaniu i wykonywaniu skarbów naszej kultury muzycznej. Dzięki niemu pojawiają się ciekawe, nowe interpretacje oraz następują liczne odkrycia nieznanej dotąd muzyki. W programie Forum Musicum 2018 zaplanowane zostały koncerty, na których usłyszymy m.in. niedawno odkrytą muzykę Andrzeja Siewińskiego, Jacka Szczurowskiego i Krzysztofa Klabona oraz nowe interpretacje twórczości Mikołaja z Radomia. Zabrzmią renesansowe pieśni polskie, które zostaną zaprezentowane z dwóch perspektyw: religijnej (polskie kancjonały) oraz polityczno-ideowej (Niezbędnik Sarmaty).

Szczegołówy program – na stronie: http://www.nfm.wroclaw.pl

Paradyż-Gościkowo | XVI Festiwal „Muzyka w Raju”

Muzyka w rajuOd 17 do 25 sierpnia 2018, w pocysterskim klasztorze w Paradyżu-Gościkowie na Ziemi Lubuskiej odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Jak co roku od 16 lat, w połowie sierpnia, organizatorzy zapraszają do pocysterskiego klasztoru w lubuskim Paradyżu-Gościkowie na festiwal „Muzyka w Raju”. Na XVI edycję tego niezwykłego muzycznego spotkania złożą się 22 koncerty. Dominować będzie muzyka barokowa, którą jednak jak zawsze umieszczona zostanie w szerszym kontekście rozciągającym się od XIII do początków XIX wieku.

Na festiwalu będą gościć dwa zespoły wokalne – Profeti della Quinta oraz nowy projekt Marca Mauillona – Les Polysolistes. Muzykę średniowieczną zaprezentuje Argentyńczyk, Roger Helou i jego trio Le Souvenir. Pierwszy raz w Paradyżu wystąpi klawesynista Justin Taylor z zespołem Le Consort. Wśród solistów i członków orkiestry Kore znajdą się m.in. japońska śpiewaczka Yukie Sato, skrzypkowie Aira Maria Lehtipuu i Fredrik From, klawesyniści Marcus Mohlin i Marianna Henriksson, Jesenka Balic Zunic z violą d’amore oraz wielkopolski dudziarz – Adam Kaiser.

Szczegółowy program – na stronie: http://muzykawraju.pl 

43. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

KrakowW dniach 15–31 sierpnia 2018 roku odbędzie się 43. edycja Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”.

„Muzyka w Starym Krakowie” jest jednym z najstarszych festiwali polskich. Tradycje kulturalne Krakowa stwarzają aurę szczególnie sprzyjającą muzyce. Działali tu wybitni kompozytorzy europejscy, tacy jak H. Finck, L. Marenzio, D. Cato, królom polskim dedykowali swe dzieła G. Palestrina, G. Ph. Telemann, J. S. Bach, koncertowali Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” nawiązuje do tych wielkich kart historii kultury Krakowa.

Program Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” obejmuje muzykę od najdawniejszej po współczesną. Zabrzmią m. in. utwory Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Władysława Żeleńskiego, Sławomira Zamuszki. Krakowski Kwintet Dęty i Paweł Gusnar zaprezentują kompozycje saksofonowe autorstwa Pawła Łukaszewskiego, Artura Malawskiego i Krzesimira Dębskiego. W finale Festiwalu w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Collegium Zieleński pod dyrekcją Macieja Tworka usłyszymy muzykę Krzysztofa Pendereckiego.

Koncerty odbędą się w różnych zabytkowych wnętrzach starego Krakowa.

Szczegółowy programna stronie Festiwalu.

Warszawa | "Chopin–Górecki. Źródła i Inspiracje"

Chopin GóreckiUniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza do wzięcia udziału w 19. edycji festiwalu i kursach muzycznych "Chopin–Górecki. Źródła i Inspiracje", które odbędą się w dniach 13–22 sierpnia 2018.

W ramach kursów oferowane są indywidualne lekcje z wybitnymi artystami o międzynarodowej sławie, wykładowcami UMFC następujących sekcji: Fortepian, Organy, Kameralistyka, Smyczkowe, Dęte drewniane, Dęte blaszane, Akordeon, Harfa, Gitara, Perkusja, Kompozycja, Śpiew oraz Muzyka Dawna. Ponadto w pogramie znajdą się koncerty, wykłady i wycieczki po Polsce, m.in. zwiedzanie dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

W ramach koncertu inauguracyjnego, 13 sierpnia o godz. 19:30 w Sali Koncertowej UMFC, trio akordeonowe Motion Trio zaprezentuje m.in. utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Janusza Wojtarowicza oraz kompozycje własnego autorstwa. 16 sierpnia wystąpi duet fortepianowy Duo Granat: Tamara Granat i Adrian Kreda. 18 sierpnia odbędzie się koncert klasy perkusji UMFC "The Rhythm of the World", natomiast w koncercie finałowym, 21 sierpnia, zaprezentują się uczestnicy kursów.

Bilety dostępne od 8 sierpnia 2018, w godz. 16.00-19.00 w Księgarni Wydawnictwa Chopin University Press, ulokowanej na parterze Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Więcej informacji – na stronie: http://www.chg.chopin.edu.pl/

Janowice | II Vitis Music Sfera Festival

VitisII Vitis Music Sfera Festival, który odbędzie się w dniach 12–18 sierpnia 2018 roku, to druga edycja wyjątkowego wydarzenia muzycznego, które odbywa się na szczycie winnicy w Janowicach.

Ideą przedsięwzięcia jest prezentowanie i łączenie różnych gatunków muzyki – od klasycznej poprzez jazzową do rozrywkowej. Janowicki Festiwal, który ma szansę stać się znanym i rozpoznawalnym w Polsce świętem muzyki, promuje nie tylko artystów z kraju i ze świata, ale przede wszystkim bogactwo geograficzne i kulturowe Województwa Małopolskiego. Głównym celem przedsięwzięcia jest wzbogacenie oferty artystycznej regionu poprzez zapraszanie wybitnie uzdolnionych artystów, reprezentujących różne gatunki muzyki, jak również zapewnienie mieszkańcom i gościom z Tarnowa oraz okolicznych miejscowości dostępu do najwyższej jakości wydarzeń kulturalnych. Kultywowanie tradycji muzycznych nawiązuje do patrona Fundacji, Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego pianisty i polityka, który w swojej winnicy zapoczątkował trwające do dziś koncerty podczas „Paderewski Festival”.

II edycja Vitis Music Sfera Festival rozpocznie się 12 sierpnia, i przez 7 dni będą odbywały się koncerty na żywo. Muzycy wystąpią jako soliści, kameraliści oraz orkiestra smyczkowa, która powstała podczas pierwszej edycji wydarzenia, jako nawiązanie do międzynarodowych tradycji najlepszych festiwali na świecie: Festival Marthy Argerich w Lugano i Festiwalu Wielkanocnego w Baden Baden. Zaprezentowane zostaną m. in. utwory patrona Fundacji – Ignacego Jana Paderewskiego.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.festival.vitismusicsfera.pl/ 

Warszawa | XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”

ChopinPod hasłem „Od Chopina do Paderewskiego” odbędzie się XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Festiwal rozpocznie się 9 sierpnia 2018 roku i potrwa przez cały miesiąc.

Obchody stulecia odzyskania niepodległości wywarły wpływ na główny rys programowy, wyznaczający kształt tegorocznej edycji Festiwalu. Dopełniają go dwa nazwiska: Chopin i Paderewski, którego działalność przyczyniła się do odzyskania przez Polskę statusu wolnego państwa. Chopin zaś, w czasie gdy wolności dla kraju próżno się było spodziewać, stworzył w swoim dziele najtrwalszy idiom polskości. Podczas Festiwalu zostaną zaprezentowane ich utwory wyjątkowej urody i niezaprzeczalnej wartości.

Ponadto zabrzmi muzyka polska zarówno okresu rozbiorów w XIX wieku, jak i dzieła wieku XX i XXI. Z ponad 120 utworów, jakie zostaną wykonane podczas przedsięwzięcia, 60 to utwory kompozytorów polskich: od pieśni i miniatury instrumentalnej, poprzez znane i nieznane utwory symfoniczne i kameralistykę, po operę wyprzedzającą Rok Stanisława Moniuszki i dzieła Palestra i Panufnika. Prawykonane zostaną takie utwory na orkiestrę symfoniczną, jak Polonez Krzysztofa Pendereckiego i Fireworks Agaty Zubel. Odbędą się także koncerty monograficzne Mieczysława Karłowicza i Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Rosyjskiej Orkiestry Narodowej i Royal Philharmonic z Londynu.

Wystąpią tradycyjnie wielcy mistrzowie fortepianu – i tego współczesnego, i historycznego – wirtuozi wielu innych instrumentów, ale także liczna młodzież, również uczestnicy Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Publiczność usłyszy podczas festiwalu {oh!} Orkiestrę Historyczną, Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Sinfonia Varsovia, Bergen Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Kremerata Baltica, Orkiestrę Filharmonii Narodowej i Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus.

Szczegółowy program – na stronie: http://pl.chopin.nifc.pl