Polmic - FB

aktualności

Kołobrzeg | XVIII Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze”

KolobrzegW tym roku Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” osiąga pełnoletność. Jego 18. edycja potrwa do 23 sierpnia 2018 roku.

Festiwal nawiązuje do tradycji muzycznych Kołobrzega, wywodzących się z końca XIX i początków XX wieku, kiedy słynęło ono nie tylko jako twierdza i przyciągający kuracjuszy i turystów kurort, ale także jako centrum kultury muzycznej. Tak jak w czasach przedwojennych, obecnie koncerty w gotyckiej Katedrze uatrakcyjniają pobyt kuracjuszy w mieście. Do Kołobrzegu przyjadą najlepsi instrumentaliści z kręgów miłośników muzyki klasycznej, oklaskiwani w najlepszych salach koncertowych Europy i świata.

Udział w Festiwalu wezmą dwie orkiestry międzynarodowych warsztatów muzycznych pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego i Jana Staniendy. Finał w wykonaniu poznańskiej Orkiestry Świętego Marcina pod dyrekcją Piotra Deptucha dopełni dominantę dużych składów i form muzycznych w tegorocznej edycji. Duże formy przeplatać będzie kameralistyka w najwspanialszym wykonaniu: Alexander Gebert – wiolonczela, Maciej Frąckiewicz – akordeon, Lucy Kay – sopran, Orbis Quartett, Paweł Zadrożniak – trąbka, Michał Kocot – organy. Udział tego ostatniego jest nagrodą Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu dla laureata 6. Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego. Słuchać będziemy dzieł od Bacha, Mozarta, Karłowicza po Schnittkego i Pendereckiego, a także wielu niespodzianek, których w letnie wieczory dostarczą nam artyści.

Informacja o biletach – na stronie: http://rck.kolobrzeg.eu

Warszawa | Festiwal Polskiej Opery Królewskiej

POKDo 27 lipca 2018 roku potrwa Festiwal Polskiej Opery Królewskiej. Czeka nas piętnaście wieczorów muzycznych, łącznie szesnaście wydarzeń artystycznych w najpiękniejszych miejscach Warszawy – Łazienkach Królewskich oraz świątyniach przy Krakowskim Przedmieściu.

W Teatrze Królewskim, który od listopada zeszłego roku jest główną sceną Opery, oprócz premiery Don Giovanniego Wolfganga Amadeusa Mozarta w reżyserii Ryszarda Peryta będzie można zobaczyć cztery premiery sceniczne kończącego się właśnie sezonu.

Dla miłośników kameralistyki Opera przygotowała cykl czterech koncertów „Polska liryka w Pałacu na Wyspie”. Wystąpią m.in.: Marta Boberska, Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska i Andrzej Klimczak. W ich interpretacji usłyszymy kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i utwory XIX-wiecznych kompozytorów polskich. W bazylice św. Krzyża zabrzmi Oratorium minorum – Pieśń o Bogu ukrytym Włodka Pawlika. Tegoroczny i jednocześnie pierwszy festiwal Polskiej Opery Królewskiej zakończy premiera Thamos Mozarta, którą zobaczymy w amfiteatrze w Łazienkach.

Więcej – na stronie: https://operakrolewska.pl/ 

52. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie i regionie

FKDo 31 sierpnia 2018 roku potrwa jedna z najstarszych w Polsce imprez muzycznych – 52. Międzynarodowy Festiwal Organowy, który odbędzie się w Koszalinie i siedmiu miejscowościach Pomorza Środkowego.

Cechą charakterystyczną przedsięwzięcia jest prezentowanie muzyki organowej z wykorzystaniem instrumentów historycznych Pomorza Środkowego w połączeniu z muzyką nieorganową, tj. formami solistycznymi, kameralnymi, chóralnymi i oratoryjnymi. W ośmiu miejscowościach odbędzie się 30 koncertów. Dzięki wolnemu wstępowi na koncerty poza Koszalinem liczba słuchaczy i zainteresowanie ciągle rośną. Impreza, której międzynarodowy charakter zapewnia udział artystów z całej Europy, jest ważnym uzupełnieniem letniej oferty kulturalnej regionu.

Koncerty będą rozpoczynać się w każdy wakacyjny piątek o godz. 19.15, z nich dziewięć będzie miało miejsce w koszalińskim kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Franciszkańskiej. W przedsięwzięciu wezmą udział polscy organiści, m. in. Roman Perucki i Marek Toporowski, oraz goście z Rosji: Daniel Zaretsky oraz Taras Baginets. Usłyszymy utwory Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara, Juliusza Łuciuka, Feliksa Nowowiejskiego, Marka Raczyńskiego, Mariana Sawy i Józefa Świdra.

Muzyka organowa będzie brzmiała w pierwszej części koncertów. Drugą zaś część wypełniać będą najrozmaitsze gatunki i składy. W koncercie finałowym weźmie udział kilka zespołów: Krakowskie Trio Stroikowe, Żeński zespół chóru Politechniki Koszalińskiej „Canzona”, Chór „Pomerania Cantat” Dziecięcej Akademii Chóralnej w Koszalinie i Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej. W programie znajdą się kompozycje Krzesimira Dębskiego, który wystąpi w roli dyrygenta i skrzypka.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://filharmoniakoszalinska.pl/ 

Krościenko nad Dunajcem | IX Letni Festiwal „Pieniny – Kultura – Sacrum”

PieninyIX Letni Festiwal „Pieniny – Kultura – Sacrum” odbędzie się w Krościenku nad Dunajcem w dniach 21 lipca – 18 sierpnia 2018 roku.

Przed nami dziewiąta edycja Letniego Festiwalu „Pieniny – Kultura – Sacrum”, w ramach którego odbędzie się sześć koncertów. Ich wspólnym mianownikiem będzie tradycyjnie muzyka organowa. Oprócz niej zabrzmi w Krościenku po raz pierwszy flet, waltornia oraz muzyka autorska, skomponowana specjalnie na Festiwal, a wykonana na instrumentarium elektronicznym. Usłyszymy ponadto solowe kompozycje wokalne, a całość dopełnią dzieła chóralne. Kalejdoskop dźwiękowy tegorocznego festiwalu jest więc jak zawsze bogaty i w tym roku bardziej niż dotychczas – międzynarodowy. Wystąpią bowiem artyści z Niemiec, Włoch, Rosji, a także USA.

Festiwal rozpocznie się prologiem w starym kościółku pw. Wszystkich Świętych przy Rynku 21 lipca o godz. 16:00. Uroczysta inauguracja odbędzie się dzień później, 22 lipca o godz. 16:00 w nowym kościele, podczas której teksty poetyckie i proza Wolność jest w nas, przedstawiona przez znakomitego aktora Adama Woronowicza, przeplatać się będzie z improwizacjami organowymi autorstwa Marka Stefańskiego. W programie Festiwalu znajdzie się również polska muzyka kompozytorów XX wieku: Wacława Geigera, Juliusza Łuciuka, Tadeusza Szeligowskiego i Władysława Żeleńskiego.

Dla turystów odwiedzających latem Pieniny, wieczory koncertowe są dodatkową okazją do odpoczynku i kontemplacji pięknej muzyki w niepowtarzalnym anturażu pienińskich krajobrazów.

Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.arsproarte.pl

Warszawa | XI Letni Festiwal Nowego Miasta

Festiwal Nowego MiastaXI Letni Festiwal Nowego Miasta rozpocznie się 20 lipca i potrwa do 5 sierpnia 2018, obejmując szereg koncertów kameralnych w kościołach zlokalizowanych na warszawskim Nowym Mieście. W ramach finału prawykonany zostanie utwór Clay Tablets II Edwarda Sielickiego.

Festiwal rozpocznie koncert w wykonaniu Sonorus Quartet, w skład którego wchodzą grający na instrumentach historycznych muzycy MACV Warszawskiej Opery KameralnejW programie znajdą się kompozycje Radziwiłła, ElsneraMoniuszki. Kolejny piątkowy wieczór (27 lipca) to recital znakomitej sopranistki Anny Mikołajczyk i pianisty Roberta Morawskiego, którzy wykonają pieśni Chopina i Moniuszki. Kameralne piątki zakończy charyzmatyczny akordeonista Maciej Frąckiewicz (3 lipca), w którego interpretacji usłyszymy kompozycje Przybylskiego, Majkusiaka, Pendereckiego, Lutosławskiego, Tabakiernika i Tuchowskiego.

Dwie kolejne niedziele (22 i 29 lipca) wypełni muzyka Chopina, Karłowicza, Stolpe i Maliszewskiego, a wystąpią: Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego wraz z pianistą Pawłem Kowalskim oraz Zespół Kameralistów Camerata Vistula z wiolonczelistką Anną Wróbel w roli solistki.

Na zakończenie XI Letniego Festiwalu Nowego Miasta Jerzy Maksymiuk poprowadzi orkiestrę Warsaw Camerata, a na instrumentach perkusyjncyh zagra Leszek Lorent. 5 sierpnia w Kościele Stygmatów św. Franciszka muzycy dokonają światowego prawykonania utworu Clay Tablets II Edwarda Sielickiego, który powstał w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie" Instytutu Muzyki i Tańca. Ponadto usłyszymy kompozycje Lutosławskiego, Paderewskiego i Maksymiuka.

Festiwal współfinansowany przez m.st. Warszawę. Organizator: Fundacja "Nowa Orkiestra Kameralna". Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

ZOBACZ: Stronę Festiwalu na FB

The Orchestra of the Americas w Warszawie

AmericasW letni czwartkowy wieczór 19 lipca 2018 o godz. 19.00 w Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii wystąpi niezwykła, żywiołowa i pełna kolorów The Orchestra of the Americas pod dyrekcją Hobarta Earle'a.

100 osobowa Orkiestra składająca się z muzyków z 25 krajów z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej w ramach europejskiego tournee wykona tylko jeden koncert w Polsce, w sercu Pragi Południe przy ulicy Grochowskiej. W programie znajdą się utwory Carlosa Chaveza – Sinfonia India, oraz Hectora Villi-Lobosa – Bachianas Brasileiras No. 2. Polskim akcentem koncertu będą Trzy utwory w dawnym stylu Krzysztofa Pendereckiego oraz I Koncert fortepianowy d-moll Brahmsa w wykonaniu polskiego pianisty Łukasza Krupińskiego, zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino.

Doradcą artystycznym Orkiestry jest Placido Domingo, a w radzie artystycznej zasiadają prezydenci Ekwadoru, Meksyku, Paragwaju, Kostaryki, Stanów Zjednoczonych, Panamy. Koncert współorganizują: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, Polskie Radio S.A., Sinfonia Varsovia.

ZOBACZ: Wydarzenie FB

 

Kraków | "Pasja według św. Łukasza" pod batutą Kenta Nagano

NaganoPodczas kolejnego koncertu cyklu ICE Classic zabrzmi Pasja według św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego. 18 lipca 2018 na scenie Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków wystąpi wybitny dyrygent Kent Nagano oraz Orchestre symphonique de Montréal.

"W 2018 roku świętujemy 85. urodziny jednego z najznakomitszych twórców muzyki współczesnej – Krzysztofa Pendereckiego, dlatego też w programie koncertu będziemy mogli usłyszeć jego monumentalną, awangardową Pasję według św. Łukasza. Ten wyjątkowy w dorobku Jubilata utwór wykona słynna kanadyjska Orchestre symphonique de Montréal pod batutą Kenta Nagano" – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Kent Nagano równie dobrze odnajduje się w muzyce klasycznej, romantycznej, jak i współczesnej, przedstawiając publiczności koncertowej z całego świata własne, świeże spojrzenie na wykonywany repertuar. Od września 2006 roku artysta jest dyrektorem muzycznym Orchestre symphonique de Montréal. We wrześniu 2015 roku objął stanowisko dyrektora naczelnego Opery Narodowej w Hamburgu i głównego dyrygenta Państwowej Orkiestry Filharmonii w Hamburgu.

Krzysztof Penderecki napisał Pasję według św. Łukasza na 700-lecie powstania katedry w Münster i tam też została ona po raz pierwszy wykonana 30 marca 1966 roku, wzbudzając od razu ogromne zainteresowanie w świecie muzycznym. Dzieło łączy nowoczesne środki muzyczne z sakralną formą, nie stroniąc jednocześnie od nawiązań do twórczości J.S. Bacha. Łacińskie teksty, ćwierćtonowe arie i ogromny skład wykonawczy w niezwykły sposób wzmacniają siłę przekazu utworu. Doborową międzynarodową obsadę przedsięwzięcia dopełni udział znakomitych solistów – wystąpią Sarah Wegener, Lucas Meachem, Matthew Rose – oraz śpiewaków Chóru Filharmonii Krakowskiej i Warszawskiego Chóru Chłopięcego.

Na koncerty zapraszają Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wydarzenie odbywa się pod szyldem Theatrum Musicum.

Bilety w cenie od 80 zł do 140 zł są dostępne w sieci Eventim.pl wraz z punktami sprzedaży na terenie całej Polski (m.in. Empik, MediaMarkt, Saturn) oraz w punktach Sieci Informacji Turystycznej InfoKraków.

Warszawa | 18. Letnie Wieczory Muzyczne "Dziekanka"

18. DziekankaUniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza na 18. edycję Letnich Wieczorów Muzycznych – "Dziekanka 2018". Koncerty odbywają się w lipcu i sierpniu w każdą środę o godz. 18:00.

Podczas muzycznych wieczorów usłyszymy studentów, absolwentów, pedagogów oraz gości UMFC.  Koncerty odbywają się w każdą środę lipca (4, 11, 18, 25) i sierpnia (1, 8, 15, 22, 29) w Domu Studenta „DZIEKANKA”, ul. Krakowskie Przedmieście 56/60, na dziedzińcu lub w sali koncertowej (w razie niepogody).

Dyrektorem artystycznym tej edycji jest Rektor UMFC, prof. dr hab. Klaudiusz Baran. Koncerty, jak co roku, poprowadzi Andrzej Krusiewicz. Wstęp wolny!

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2017/2018 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie UMFC: http://www.chopin.edu.pl

Warszawa | 4. Wieczory Chopinowskie na Okólniku

4. Wieczory

W kolejne wtorki lipca i sierpnia 2018 Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina po raz czwarty zaprasza na cykl koncertów "Wieczory Chopinowskie na Okólniku" pod honorowym patronatem JM Rektora UMFC, prof. dra hab. Klaudiusza Barana.

Tegoroczny festiwal skupiony jest na muzyce polskiej „W kręgu Fryderyka Chopina”. W każdym tygodniu usłyszymy muzyków jednej z dziewięciu uczelni muzycznych w Polsce. W programie, poza kompozycjami Chopina, znajdą się utwory Szymanowskiego, Niewiadomskiego, Nowowiejskiego, Paderewskiego, Tansmana, Moniuszki, Ogińskiego, Kani, Zarębskiego, Friedmana i Zawadzkiego.

Koncerty odbywają się w lipcu (3, 10, 17, 24, 31) i sierpniu (7, 14, 21, 28) w każdy wtorek o godz. 18:00. Dyrektorem artystycznym jest Rektor UMFC, prof. dr hab. Klaudiusz Baran. Koncerty poprowadzi Piotr Wojciechowski. Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa. Wstęp wolny!

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2017/2018 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie UMFC: http://www.chopin.edu.pl/