Polmic - FB

aktualności

Żarnowiec | Missa pro pace

POLMIC15 sierpnia 2022 w Kościele Zwiastowania Pana w Żarnowcu o 20:00 będzie miał miejsce koncert „Missa pro pace”. Wydarzenie jest dialogiem muzyki dawnej i współczesnej: XV-wiecznych graduałów cysterskich wykonanych przez chór i organy oraz improwizacji kompozytora Adama Diesnera. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Tytuł Missa pro pace nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Ten materiał źródłowy stał się inspiracją dla kompozytora Adama Diesnera, który zaaranżował sakralne melodie łącząc je z brzmieniem współczesnego instrumentarium. Artyści podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości z przyszłością, ale również z publicznością. Elementy dialogu wokalno-instrumentalnego zawierać będą części Introit, Kyrie, Gloria, Graduale, Alleluja, Credo, Offertorium, Sanctus, Agnus Dei i Communio. Dialogiczność obecna będzie również w improwizacjach, interakcji z widzami oraz w zestawieniu łaciny z językiem kaszubskim.

Czytaj więcej: Żarnowiec | Missa pro pace

Warszawa | 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

POLMICKoncerty, przedstawienia, pokazy. Zarówno wielkie, jak i kameralne spotkania z żydowską kulturą, sztuką, tradycją w interpretacji artystów z całego świata z izraelską gwiazdą Yasmin Levy w finale. 19. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 4 września 2022. Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się ponadto od 12 sierpnia w wielu miejscach, z którymi wiąże się życie i twórczość Icchoka Baszewisa Singera. Zanim noblista i patron festiwalu dotarł do Warszawy, a później zamieszkał w Nowym Jorku, na jego drodze były Biłgoraj, Leoncin i Radzymin.

Choć Warszawa Singera to festiwal poświęcony kulturze, jego organizatorzy nie są obojętni na wydarzenia wokół i w tym roku postanowili zaprosić artystów z Ukrainy, a także artystów, którzy w swoich projektach wspierają naszych sąsiadów. W tym roku, zgodnie z tradycją festiwalu dominować będą: muzyka i teatr. Wśród stałych punktów programu znajdą się też spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów, a także wykłady, warsztaty, wystawy oraz spacery miejskie.

Czytaj więcej: Warszawa | 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Warszawa | Eugeniusz Rudnik: Chopin, klej i nożyczki. Spotkanie z Bolesławem Błaszczykiem

POLMICMuzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza 17 sierpnia 2022 o godz. 18.00 na wydarzenie w ramach cyklu „Salon Chopinowski”. Spotkanie kierowniczki Zespołu ds. wystaw i wydawnictw Marty Tabakiernik z Bolesławem Błaszczykiem ma na celu przybliżenie postaci Eugeniusza Rudnika, pioniera polskiej muzyki elektroakustycznej, związanego z legendarnym Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Przy okazji wystawy „Chopin. Potęga znaku” będziemy mogli dowiedzieć się o warsztacie pracy Rudnika i symbolice muzyki Chopina w jego twórczości. Będzie to też okazja do wysłuchania niepublikowanych do tej pory fragmentów muzycznych będących przykładem indywidualnych i intrygujących eksperymentów z muzyką Chopina.

Czytaj więcej: Warszawa | Eugeniusz Rudnik: Chopin, klej i nożyczki. Spotkanie z Bolesławem Błaszczykiem

Zielona Góra | VI Corno Brass Music Festival

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmicW programie VI Corno Brass Music Festival w dniach 15–20 sierpnia 2022 w Zielonej Górze znajdzie się sześć koncertów o zróżnicowanym charakterze, podczas których w głównej roli wystąpią oczywiście instrumenty dęte blaszane. Usłyszymy także Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej pod kierunkiem Radka Baboráka oraz zespół jazzowy z Nikolą Kołodziejczykiem na czele.

Corno Brass Music Festival to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego odbędą się koncerty jazzowy, bigbandowy, muzyki filmowej, kameralny, symfoniczny i koncert uczestników, wystawa instrumentów oraz wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności w kilku lokalizacjach Zielonej Góry. Do udziału w tegorocznej edycji zaproszono 30 światowej sławy artystów – solistów i członków tak znakomitych orkiestr, jak Berliner Philharmoniker, Filharmonia Narodowa, NOSPR, Hollywood Studio, Duńska Orkiestra Symfoniczna czy Deutsche Sinfoniorchester Berlin. W międzynarodowych warsztatach weźmie udział 90 kursantów z całego świata.

Podczas koncertu inauguracyjnego prawykonany zostanie utwór Kołodziejczyka Turning Table. Zamówienie utworu Nikoli Kołodziejczyka przez Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Zielona Góra | VI Corno Brass Music Festival

Kraków | XLVII Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

POLMICXLVII Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie" odbędzie się w dniach 15–31 sierpnia 2022 roku. Artyści współpracujący z bliźniaczym festiwalem „Muzyka w Starym Lwowie" również wezmą udział w tegorocznej edycji krakowskiego projektu.

Zaproszenie na festiwal przyjęli znani artyści, którzy sami proponują program, a przez to gwarantują jego najdoskonalszą interpretację: Śląska Orkiestra Kameralna, Daniel Stabrawa, Wirtuozi Lwowa, Collegium Zieleński, Triplum Męski Kwartet Wokalny, Królewscy Rorantyści, Čiurlonis String Quartet i inni znani wykonawcy. Jak zwykle artyści wystąpią w zabytkowych wnętrzach i dziedzińcach Krakowa: Synagoga Tempel, Kościół Ewangelicki, Katedra na Wawelu, Bazylika Mariacka, krużganki klasztoru oo. Franciszkanów, Kościół św. Piotra i Pawła, Kościół Bożego Ciała, krużganki klasztoru Cystersów w Mogile, Bazylika NSJ oo. Jezuitów, kościół sióstr Norbertanek i Kościół oo. Augustianów.

Czytaj więcej: Kraków | XLVII Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

Warszawa | 18. Festiwal „Chopin i jego Europa”

polmicW dniach 14-31 sierpnia 2022 roku w Warszawie odbędzie się międzynarodowe święto muzyki – Festiwal „Chopin i jego Europa”. W programie – ponad 30 koncertów.

Zaplanowano recitale fortepianowe w wykonaniu mistrzów fortepianu, w tym Bruce’a Liu, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku. Światowej sławy orkiestry i kameralistów usłyszymy aż w 16 koncertach, nie zabraknie także muzyki wokalnej: wybitni soliści wystąpią z recitalami, zaś gratką dla miłośników opery będzie koncertowe wykonanie Un giorno di regno, ossia il finto Stanislao Giuseppe Verdiego. European Union Youth Orchestra pod batutą Gianandrea Nosedy zaprezentuje Smutną opowieść op. 13 Mieczysława Karłowicza. Natomiast Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Andriya Yurkevycha wykona dzieła symfoniczne Zygmunta Noskowskiego i Witolda Maliszewskiego. Kwintet fortepianowy f-moll op. 18 Mieczysława Wajnberga zabrzmi podczas koncertu kameralnego 27 sierpnia.

Czytaj więcej: Warszawa | 18. Festiwal „Chopin i jego Europa”

Poznań | Premiera „Pieśni żałobnych” w choreografii Moniki Błaszczak

POLMIC13 sierpnia 2022 roku odbędzie się premiera Pieśni Żałobnych w choreografii Moniki Błaszczak z muzyką Karola Nepelskiego — spektaklu teatru tańca w amfiteatrze Bramy Poznania nad rzeką Cybiną w ramach programu „Zamówienia choreograficzne”, realizowanego przez NIMiT. Premiera będzie wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi sztuk społecznych OFF Opera.

Monika Błaszczak w swojej najnowszej pracy site-specific prowadzi dialog z dziedzictwem przyrodniczym rzeki Cybiny otaczającej historyczne centrum Poznania. Choreografka wykorzystuje autorską praktykę ruchową Solilokwium — łączącą somatykę, hauntologię oraz poszukiwanie doświadczenia żałoby w ciele. Swoją refleksję nad przemijaniem tworzy w oparciu o indywidualną, zbiorową i międzypokoleniową pamięć, a także pamięć ciała, miejsc, lasów, ziemi, roślin, wody i krajobrazu.

Tkanką muzyczną spektaklu są tradycyjne pieśni żałobne w wykonaniu poznańskiego chóru Pogłosy pod kierownictwem Joanny Sykulskiej — laureata Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja. Kompozytor Karol Nepelski i dramaturżka Patrycja Kowańska sięgają do historycznego materiału źródłowego, poszukując w nim motywów związanych z naturą, przemijaniem i ludowymi obrzędami.

Czytaj więcej: Poznań | Premiera „Pieśni żałobnych” w choreografii Moniki Błaszczak

Zielona Góra | Koncerty w ramach obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich

POLMICZ okazji 800-lecia istnienia Zielonej Góry i 700-lecia nadania praw miejskich w sierpniu 2022 odbędą się koncerty, organizowane przez Miasto.

13 sierpnia o godz. 19:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej Reed Connection Trio prawykona Cantabile e Scherzando Czesława Grabowskiego oraz MASKI Żarty na bok! Katarzyny Kwiecień-Długosz; zaprezentuje również dzieła Aleksandra Tansmana, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Ludwiga van Beethovena.

20 sierpnia o godz. 17:00 odbędzie się wielki koncert „800 instrumentów na 800-lecie miasta Zielona Góra”. Każdy może zgłosić chęć przyłączenia się do nietypowej orkiestry: celem przedsięwzięcia jest stworzenie największej orkiestry miejskiej w Polsce i wykonanie utworu Hallelujah Leonarda Cohena na wszystkich istniejących instrumentach.

Wstęp wolny!

Dąbrowa Górnicza | II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICDo 23 września 2022 potrwa druga edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Na festiwalowym afiszu: koncerty plenerowe, kameralne i symfoniczne, premiera online koncertu NOSPR, wystawa tematyczna, przygotowana we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich, spektakl inspirowany życiem dąbrowskiego kompozytora, gra miejska oraz wieczór muzyczno-literacki!

Przez wiele lat jednym z czołowych wydarzeń kulturalnych miasta był Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, który w ubiegłym roku przybrał festiwalową formułę. Festiwal promuje postać oraz twórczość jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, pochodzącego z Dąbrowy Górniczej Michała Spisaka. Choć tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się bez części konkursowej (konkurs odbywa się co 2 lata), to mieszkańcy województwa nie będą mogli narzekać na brak artystycznych wrażeń. W festiwalowym programie znalazły się dzieła znakomitych przyjaciół Michała Spisaka: Wojciecha Kilara, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego i Witolda Lutosławskiego i wielu innych.

Od 9 września w holu głównymi Pałacu Kultury Zagłębia prezentowana będzie wystawa „Michał Spisak i przyjaciele na festiwalach Warszawska Jesień" –– organizowana we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich.

Czytaj więcej: Dąbrowa Górnicza | II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka