Polmic - FB

news

Cykl koncertów organowych w Świętej Lipce

n18 sierpnia 2017 roku w Świętej Lipce zainaugurowany zostanie cykl koncertów organowych w hołdzie Feliksowi Nowowiejskiemu.

Koncerty mają na celu popularyzację postaci i twórczości Feliksa Nowowiejskiego w miejscu jego dzieciństwa. W Świętej Lipce Nowowiejski jako dziesięcioletni chłopiec zdobywał pierwsze wykształcenie muzyczne. Od 1 września 1887 roku do 29 lipca 1893 roku był uczniem najpopularniejszej wówczas na Warmii świętolipskiej szkoły muzycznej. Umiejętność gry na organach zdobywał właśnie na instrumencie Sanktuarium Maryjnego, w którym odbędzie się cykl koncertów w hołdzie wielkiemu organiście i kompozytorowi. Do 30 września potrwa wystawa poświęcona Nowowiejskiemu.

Cyklowi koncertów będą towarzyszyć wykłady poświęcone analizie twórczości kompozytora dla uczniów szkół muzycznych, które poprowadzą wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i łódzkiej Akademii Muzycznej: Józef Serafin, Katarzyna Szymańska-Stułka, Krzysztof Urbaniak i Jarosław Wróblewski. Podczas koncertów 18 i 25 sierpnia utwory Nowowiejskiego zaprezentują Julian Gembalski, Karol Mossakowski i Warszawski Chór Chłopięco-Męski. Koncert finałowy, wykonany przez uczestników kursu, odbędzie się 6 października.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.nowowiejski2017.pl

60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”: Trans / Awangardy

wjW dniach 15–23 września 2017 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Sprzedaż biletów rozpoczęła się 28 sierpnia.

Festiwal, który ma w tym roku swoją 60. jubileuszową edycję, podejmie temat, stanowiący istotę i tożsamość „Warszawskiej Jesieni”: fenomen a w a n g a r d y. Pierwsze „Warszawskie Jesienie” z całą pewnością „wiedziały”, czym awangarda jest. Sześćdziesiąta Jesień przyjrzy się awangardzie „po przejściach”. Stąd słowo – klucz i temat jubileuszowego festiwalu – Trans / Awangardy: awangarda w transgresji, w ruchu jak w transie.

Usłyszymy dzieła kompozytorów pokolenia wchodzącego w życie muzyczne wraz z pierwszymi Jesieniami, które będą zestawione z idiomami kompozytorów młodej i średniej generacji. Nie zabraknie światowych premier – zamówień „Warszawskiej Jesieni”. Będą to m.in. utwory: Artura Zagajewskiego, Haakona Thelina, Szymona Stanisława Strzelca, Jana Duszyńskiego, Piotra Tabakiernika, Mauro Lanzy, Lubawy Sydorenko, Maxima Kolomiietsa, Vladimira Gorlinskiego, Wojciecha Błażejczyka i Wenchen Qina. Usłyszymy je w najlepszych wykonaniach polskich i zagranicznych orkiestr, zespołów i solistów, m. in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha, Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, Experimentalstudio des SWR z Fryburga, orkiestry EWCM pod dyrekcją Rüdigera Bohna, Tempo Reale z Florencji, Les Percussions de Strasbourg, Nostri Temporis.

Po raz drugi na „Warszawskiej Jesieni” pojawi się pasmo „Warszawska Jesień Klubowo” z utworami powstałymi specjalnie z uwzględnieniem klubowej atmosfery i specyfiki. Jubileuszowy festiwal zaprosi również na premierowe wydarzenia towarzyszące: spotkania z kompozytorami i wykonawcami, warsztaty kompozytorskie (po raz pierwszy!), audycje jesiennego radia internetowego, koncert młodych kompozytorów „New Music Incubator” oraz koncert Koła Młodych przy Związku Kompozytorów Polskich.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.warszawska-jesien.art.pl

Finał cyklu „Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego”

m12 sierpnia 2017 roku o godz. 12:00 w altanie gdańskiego Parku Oliwskiego odbędzie się finałowy koncert tegorocznego cyklu koncertów „Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego”.

W samo południe, zaraz po tym, jak wybrzmią dzwony majestatycznej Katedry Oliwskiej, rozpoczyna się koncert. Dziesiątki słuchaczy w różnym wieku na ławeczkach, trawnikach i parkowych ścieżkach szukają miejsca, by jak najlepiej widzieć i słyszeć muzyków. Artyści sami przyznają, że występy w Altanie to wyjątkowe przeżycie: niezwykła atmosfera, nastrojowe otoczenie urokliwego parku i wspaniała widownia.

Cykl „Muzyka w Altanie” zwieńczy koncert chóralny w wykonaniu gospodarza, Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją maestro Jana Łukaszewskiego. W programie znalazły się utwory zespołu The Beatles w aranżacji na chór a cappella oraz Oliwski Potok Edwarda Pałłasza do słów Kazimierza Nowosielskiego. Zarówno słowa, jak i muzyka Oliwskiego Potoku powstały na prośbę Jana Łukaszewskiego z okazji ubiegłorocznego jubileuszu 90-lecia włączenia Oliwy do Gdańska. Utwór został prawykonany 17 czerwca 2016 roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska.

Wstęp na koncert jest wolny.

Szczegółowy program – na stronie: www.polskichorkameralny.pl 

Inauguracja IX festiwalu „Solidarity of Arts”

s14 sierpnia 2017 roku w Gdańsku będzie miał miejsce koncert inauguracyjny festiwalu „Solidarity of Arts”, organizowanego przez Miasto Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności.

Festiwal, który potrwa do 30 sierpnia, już od dziewięciu lat w praktyce i na różne sposoby realizuje idee solidarności – w sztuce, dla sztuki i przez sztukę. Program muzyczny dziewiątej edycji festiwalu odnosi się – poprzez artystyczne oddanie harmonijnego współistnienia odmienności – do motywu przewodniego wydarzenia, jakim jest Pokój. Zaproszeni zostali artyści działający w obrębie niejednokrotnie bardzo od siebie estetycznie odległych stylistyk. Usłyszeć będzie można dźwięki różnorodne, rozpinające się od fortepianowej kameralistyki przez klasyczne, orkiestrowe formy, jazz, muzykę elektroniczną aż po dub techno.

Na program muzyczny dziewiątej edycji Solidarity of Arts składa się siedemnaście podmiotów wykonawczych, które usłyszymy na czterech scenach rozmieszczonych w przestrzeni ECS i Sali BHP. To pięć wieczorów i łącznie niemal dwadzieścia godzin wypełnionych różnorodną muzyką, graną przez solistów, tria, kwartety, septet, orkiestry i chóry.

Podczas koncertu inauguracyjnego Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego wykona utwory Barbera, Bacha, Szostakowicza, a także Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika. W roli solisty wystąpi skrzypek Janusz Wawrowski.

W finale Festiwalu 30 sierpnia w ogrodzie zimowym ECS pod dyrekcją Juliena Salemkoura zabrzmi opera Ludwiga van Beethovena Fidelio, podejmująca temat buntu przeciwko zniewoleniu oraz wołania o wolność i pokój. Utwór wykonają 7 solistów, 60-osobowy chór mieszany, chór dziecięcy oraz Expat Philharmonic Orchestra – orkiestra migrantów i uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami.

Więcej – na stronie Festiwalu: http://solidarityofarts.pl/ 

„Feliks Nowowiejski z bliska”

n11 sierpnia 2017 roku o godz. 18:00 Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu „Feliks Nowowiejski z bliska”.

Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie wraz z Salonem Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie i odbędzie się w ramach projektu „Feliks Nowowiejski z bliska. Cykl koncertów w Barczewie, rodzinnym mieście kompozytora w 140 rocznicę urodzin”.

Wieczór rozpocznie spotkanie pt. „Feliks Nowowiejski – człowiek i dzieło” z dr Iwoną Fokt (Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu), wieloletnią badaczką, znawczynią życia i twórczości Feliksa Nowowiejskiego, autorką wystaw i wielu artykułów poświęconych kompozytorowi. Dr Iwoną Fokt zaprezentuje swoją najnowszą książkę Feliks Nowowiejski.

Następnie odbędzie się koncert kameralny z udziałem wiolonczelisty Jana Czaji i pianistki Yang Xu. W wykonaniu muzyków usłyszymy Sonatę F-dur op. 99 Johannesa Brahmsa, Sonatę a-moll „Arpeggione” Franza Schuberta i dzieła Nowowiejskiego: Fantazję na tematy opery Legenda Bałtyku oraz Treny op. 20 nr 3.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

„Muzyka w Starym Krakowie” 2017

mW dniach 15–31 sierpnia 2017 roku odbędzie się 42. edycja festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”.

„Muzyka w Starym Krakowie” jest jednym z najstarszych festiwali polskich. Tradycje kulturalne Krakowa stwarzają aurę szczególnie sprzyjającą muzyce. Działali tu wybitni kompozytorzy europejscy, tacy jak H. Finck, L. Marenzio, D. Cato, królom polskim dedykowali swe dzieła G. Palestrina, G. Ph. Telemann, J. S. Bach, koncertowali Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein. Festiwal nawiązuje do tych wielkich kart historii kultury Krakowa. Gośćmi festiwalu byli dotąd artyści tej miary, co Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Rafael Puyana, Igor Kipnis, zespoły: Philharmonia Quartett, Melos Quartett, Academy of Ancient Music, Canadian Brass, Izraelska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Narodowa, The Hilliard Ensemble, Chanticleer i wielu innych.

W tym roku do udziału w Festiwalu zaproszeni są, obok takich sławnych artystów, jak Grigory Sokolov, Veriko Tchumburidze, Iwan Monighetti, Łukasz Długosz, Elżbieta Stefańska, także będący u progu kariery młodzi utalentowani muzycy, którzy wystąpią w ramach cyklu „Młode Talenty”.

Program Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” obejmuje muzykę od najdawniejszej po współczesną. Dzieła Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika usłyszymy w interpretacji London Brass i Tria Krakowskiego. Koncerty będą miały miejsce w różnych zabytkowych wnętrzach starego Krakowa.

Szczegóły – na stronie Festiwalu: http://mwsk.pl/ 

XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej: In Memoriam ks. Mieczysława Malińskiego

z6 sierpnia 2017 roku o godz. 16.00 w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem odbędzie się koncert pt. „In Memoriam ks. Mieczysława Malińskiego”.

Koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w zakopiańskich kościołach i sanktuariach to wspaniała wakacyjna propozycja nie tylko dla melomanów, ale dla wszystkich, którzy pośród codziennego zgiełku poszukują ciszy, spokoju i wytchnienia. Ich źródłem z pewnością będzie spotkanie z wielkimi dziełami muzyki organowej i kameralnej w wykonaniu znakomitych artystów polskich i przyjeżdżających z Austrii, Francji, Włoch i USA. Dodatkowym walorem tego Festiwalu jest otoczenie zakopiańskich zabytków i niezwykłych tatrzańskich krajobrazów.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert „In Memoriam ks. Mieczysława Malińskiego” z udziałem Doroty Segdy (rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie) oraz Krakowskiego Kwintetu Dętego. Zespół składa się z laureatów konkursów krajowych i międzynarodowych, którzy przejawiają swą aktywność artystyczną w grze orkiestrowej, kameralnej i solowej, koncertując na wielu scenach muzycznych z różnorodnym repertuarem. Wspólnie z Beatą Bilińską Kwintet nagrał w 2016 roku płytę Quint(et)essence, która otrzymała nominację Polskiej Akademii Fonograficznej do nagrody „Fryderyki 2017”. Podczas koncertu 6 sierpnia artyści wykonają utwory Josepha Haydna, Antonína Dvořáka, Alexandra von Zemlinsky, Franza Danziego, Gabriela Faure, a także Żywioły Tatr (Morskie OkoArtura Malawskiego (1904-1957).

Wstęp na koncert jest wolny.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

„Novo-Nowowiejski”: koncert Filipa Chojnackiego

n„Novo-Nowowiejski" to letni cykl koncertów z muzyką Feliksa Nowowiejskiego wykonywaną na organach Hammonda. W ramach cyklu 5 sierpnia 2017 roku w Parku im. Romana Maciejewskiego („Auditorium Academicum") będzie miał miejsce koncert Filipa Chojnackiego.

Celem projektu „Novo-Nowowiejski" jest upamiętnienie 140. rocznicy urodzin związanego z Poznaniem kompozytora, dyrygenta i organisty oraz ukazanie jego twórczości w nowej odsłonie. W interpretacji zaproszonych gości – znakomitych hammondzistów – zabrzmią m.in. pieśni Kujawiak, Nie tobie smutne piosenki, Kołysanka, Królowa niebios, Pasterka, Nie odwracaj czoła, a także najsłynniejsze dzieło poznańskiego twórcy – Rota. Opracowania tych utworów podjęła się kompozytorka Iwona Witek. O tym, w jaki sposób połączyć klasyczne kompozycje Nowowiejskiego z jazzowym charakterem organów Hammonda, zadecydują już sami wykonawcy.

Filip Chojnacki jest pianistą, organistą i kompozytorem, studiuje w poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie fortepianu jazzowego. Wykłada w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina w Poznaniu. Na co dzień współtworzy The FriendsTones Quartet, działa również aktywnie jako muzyk sesyjny. Koncert 5 sierpnia, który odbędzie się o godz. 16:00, poprzedzi spotkanie z artystą o godz. 13:00. Podczas potkania Filip Chojnacki przybliży publiczności tajniki organów Hammonda, improwizacji i poprowadzi warsztaty muzyczne.

W razie niepogody koncert zostanie przeniesiony do Domu Tramwajarza przy ul. Słowackiego 19/21 w Poznaniu.

Wstęp na wszystkie koncerty oraz spotkania z muzykami jest wolny.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

X Letni Festiwal Nowego Miasta

lFinał jubileuszowej X edycji Letniego Festiwalu Nowego Miasta będzie miał miejsce 6 sierpnia 2017 roku w Kościele św. Jacka w Warszawie (ul. Freta 10) o godz. 13.00.

Letni Festiwal Nowego Miasta to wydarzenie poświęcone muzyce polskiej, odbywające się od 2008 roku na przełomie lipca i sierpnia na warszawskim Nowym Mieście. Dzięki zróżnicowaniu warstwy muzycznej i tematyki poszczególnych wydarzeń Festiwal co roku stwarza możliwość zaproszenia w rejon Nowego Miasta publiczności w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach i doświadczeniach, poszukujących zarówno utworów znanych, jak i dzieł trudniejszych.

Festiwal zdecydowanie stawia na jakość i najwyższy możliwy poziom wykonawczy. Udział w jubileuszowej X edycji biorą uznani artyści, zespoły kameralne i orkiestrowe: dyrygenci Jerzy Maksymiuk i Paweł Kos-Nowicki, pianista Paweł Kowalski, skrzypek Zbigniew Pilch, Royal String Quartet, Warsaw Camerata, Zespół Muzyki Dawnej „Per il Basso" pod kierownictwem Jakuba Kościukiewicza, Harmonium Duo. Podczas koncertu finałowego Warsaw Camerata pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka wykona Koncert na orkiestrę Grażyny Bacewicz, Orawę Wojciecha Kilara, Vers per Archi maestro Maksymiuka. Ponadto festiwalowej publiczności zaprezentowany zostanie nowy utwór Jerzego Wołochowicza, skomponowany specjalnie na jubileusz Letnich Festiwali Nowego Miasta Pezzo per cello solo e Archi. W roli solisty wystąpi sam kompozytor.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.lfnm.pl