Polmic - FB

news

VII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic

s6 sierpnia 2017 roku Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprasza miłośników muzyki najwyższej artystycznej próby na finałowy koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic.

Uroczystym zakończeniem Festiwalu 6 sierpnia będzie Koncert Muzyki Filmowej. O godz. 20:00 w Operze Leśnej Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą dyrektora artystycznego przedsięwzięcia Wojciecha Rajskiego wykona najpopularniejsze tematy filmowe, w tym Pieśń Heleny Krzesimira Dębskiego z filmu Ogniem i Mieczem, Los człowieka Andrzeja Korzyńskiego z filmu Człowiek z żelaza, Suitę Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz, Pogoń i Taniec Eleny Michała Lorenca z filmu Bandyta, a także Ave Maria na sopran i orkiestrę smyczkową z filmu Prowokator.

W roli solistki wystąpi Aleksandra Kubas-Kruk. Sopranistka jest jedną z wybitnych polskich śpiewaczek młodego pokolenia. Studiowała śpiew w Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem Danuty Paziuk-Zipser oraz na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Jest laureatką licznych nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów w Tuluzie, we Lwowie, w Malmö i w Treviso. Przyznano jej także Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepsza Śpiewaczka oraz Wrocławską Nagrodę Muzyczną. Za osiągnięcia w 2014 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Wrocławia. Debiutowała na scenie operowej jako Gilda w premierowym przedstawieniu Rigoletto w Operze Wrocławskiej. Od 2008 jest solistką tego teatru. Występowała we włoskich teatrach operowych (Lucca, Ravenna, Livorno i Pisa), w Theater Bonn; od 2011 współpracuje z Teatrem Bolszoj w Moskwie. Dr Aleksandra Kubas-Kruk pracuje również jako asystentka w klasie śpiewu Danuty Paziuk-Zipser we wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie: http://sopotclassic.pl/

XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”

cXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” odbywać się będzie w Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie od 12 do 30 sierpnia 2017 roku pod hasłem „Od Bacha do Chopina”.

Jedną z głównych idei festiwalu Festiwalu „Chopin i jego Europa" od początku jego istnienia jest ukazywanie różnorodnych wpływów na muzykę Fryderyka Chopina i oddziaływania stylu Chopina na innych kompozytorów. W tym roku ten obszar wyznacza hasło: „Od Bacha do Chopina". Ponad 40 koncertów, wielcy wykonawcy, prezentacje znanych i nieznanych arcydzieł muzyki europejskiej od baroku po XX wiek oraz wykonania muzyki polskiej znalazły się w programie tegorocznego Festiwalu.

Poza słynnymi dziełami Bacha, Brahmsa, Beethovena, Chopina, Haydna, Liszta, Mendelssohna, Mozarta, Paganiniego, Schoenberga, Schumanna zabrzmią utwory polskich twórców współczesności: Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Wajnberga i Pawła Szymańskiego.

Pośród wykonawców są wybitni soliści, laureaci najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych i znakomite zespoły kameralne. Zapowiadane są koncerty m. in. takich artystów, jak Martha Argerich, Nelson Freire, Charles Richard-Hamelin, Mikhail Pletnev, Piotr Anderszewski, Garrick Ohlsson, Nelson Goerner, Jan Lisicki, Dmitri Alexeev, Yuliana Avdeeva, Gabriela Montero, Seong-Jin Cho,Yundi, Philippe Giusiano, Tobias Koch, Alekxander Melnikov, Lorenzo Coppola, Paweł Wakarecy, Marcin Zdunik, Jakub Jakowicz.

Szczegółowy program – na stronie: http://pl.chopin.nifc.pl

„Na pograniczu kultur” – VIII Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum”

pks„Na pograniczu kultur” to tytuł kolejnego koncertu, który w najbliższy sobotni wieczór (5 sierpnia) o godz. 19:00 rozpocznie się w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem w ramach VIII Letniego Festiwalu „Pieniny-Kultura-Sacrum”.

Przed festiwalową publicznością zaprezentuje się słowacki organista Stanisław Šurin, któremu w części kameralnej koncertu towarzyszyć będzie krakowska sopranistka Wiktoria Bisztyga. W wykonaniu artystów przepiękne arie Georga Friedricha Haendla, opracowania polskich pieśni sakralnych, a także Offertorium z Mszy góralskiej Tadeusza Maklakiewicza.

Stanisław Šurin jest nie tylko cenionym w swoim kraju i daleko poza jego granicami wirtuozem, lecz także pedagogiem gry organowej na uniwersytecie w Ruzomberoku, dyrektorem międzynarodowych koncertów organowych odbywających się w katedrze w Bratysławie i rzeczoznawcą do spraw budownictwa organowego na teren całej Słowacji. Jest także cenionym kompozytorem utworów organowych. Sopranistka Wiktoria Bisztyga od wielu lat jest znakomitą solistką Akademickiego Chóru Organum w Krakowie. Specjalizuje się nie tylko w wykonawstwie muzyki klasycznej, lecz też filmowej, a nawet ludowej. Taki też szeroki będzie przekrój programowy sobotniego koncertu.

Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym Festiwalu jest Agnieszka Radwan-Stefańska, która organizuje to wydarzenie przy współpracy z Parafią Wszystkich Świętych w Krościenku n. D. i Stowarzyszeniem Artystycznym PianoClassic. Wstęp na koncert jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://pieniny-kultura-sacrum.pl.tl

Festiwal VIII Królewskie Arkady Sztuki

kaW dniach 4–26 sierpnia 2017 roku odbędzie się ósma edycja festiwalu artystycznego, realizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie „Królewskie Arkady Sztuki”.

Założeniem projektu jest interdyscyplinarna wymiana artystycznych doświadczeń i wartości ukształtowanych przez teatr, taniec oraz muzykę. Tegoroczny repertuar spektakli i koncertów, po raz pierwszy adresowany również do najmłodszych, stanowi wspaniałą okazję do zapoznania się z kunsztem ponad 100 artystów podczas 12 występów. Zostaną zaprezentowane interesujące dokonania polskiego teatru plastycznego, w tym plenerowe widowisko Noe – opowieść o nieco szalonym dyrygencie w oryginalnej technice figur-instrumentów, które przedstawi Walny-Teatr.

Muzyczna część projektu to propozycja koncertów instrumentalnych oraz instrumentalno-wokalnych, które stanowić mają naturalne odniesienie do tradycji koncertów na dworze królów polskich. Artyści będą wykonywali utwory z różnych epok, improwizacje, transkrypcje i parafrazy popularnych motywów. Tegoroczny przegląd koncertów obejmuje cztery odsłony, w których wystąpią m. in. orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, Sławek Jaskułke Sextet, orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego. 12 sierpnia o godz. 19.00 odbędzie się Wieczór z pieśniami Stanisława Moniuszki w wykonaniu Hasmik Sahakyan (sopran), Dariusza Macheja (bas) i Emiliana Madeya (fortepian).

Dodatkową atrakcją tegorocznego festiwalu będą dwie propozycje muzyczne dla dzieci „Dzień dobry, muzyko!”, poprowadzone przez Pawła Kos-Nowickiego.

Szczegółowy program – na stronie: www.zamek-krolewski.pl

Koncert finałowy Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego „Synthetis”

k28 lipca 2017 roku o godz. 20.00 w Radziejowicach odbędzie się Koncert finałowy Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego „Synthetis”.

Ten wieczór będzie należał do muzycznych eksperymentatorów. Wszystko to za sprawą trwającego od 17 lipca Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego „Synthetis”. To już kolejna edycja letniego Kursu, przeznaczonego dla studentów i młodych kompozytorów, organizowana w Domu Pracy Twórczej przez Fundację „Ogrody Muzyczne”. W tym roku wśród kadry profesorskiej znajdują się Agata Zubel, Stefan Prins, Ramon Lazkano, Marco Stroppa, Ewa Liebchen oraz Tadeusz Wielecki. Podczas indywidualnych konsultacji uznani muzycy pracują z młodymi artystami nad nowymi kompozycjami i rozwijają już istniejące pomysły.

Zwieńczeniem przedsięwzięcia będzie koncert finałowy, podczas którego na scenie Nowego Domu Sztuki radziejowickiego pałacu wystąpią Ewa Liebchen (flet) oraz Tadeusz Wielecki (kontrabas). Wykładowcy zaprezentują prapremiery utworów, skomponowanych przez uczestników tegorocznej edycji Kursu.

Wstęp na koncert jest wolny. Organizatorzy proszą o mailowe potwierdzenie obecności na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., co umożliwi zarezerwowanie miejsc. Z uwagi na ograniczoną ich liczbę decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://palacradziejowice.pl

WarszeMuzik

wOd 29 lipca do 10 września 2017 roku potrwa cykl koncertów WarszeMuzik, podczas którego zabrzmią dzieła wybitnych polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia: Władysława Szpilmana, Aleksandra Tansmana i Mieczysława Wajnberga.

Przestrzeń „bliskiej Woli” z jej tragiczną historią jest krzyczącym znakiem, który dla wielu Warszawiaków pozostaje wyparty i zapomniany. Koncerty z cyklu WarszeMuzik są muzyczną interwencją w przestrzeń publiczną miasta, gestem pamięci, ale także lokalnym świętem kamienicy, podczas którego mieszkańcy będą mogli nawiązać lub umocnić relacje. Odbiorcy koncertów, mieszkający w nielicznych ocalałych przedwojennych kamienicach Woli, a także w ich sąsiedztwie, będą mogli odczytać swoją codzienną przestrzeń jako znak i określić siebie w tej przestrzeni.

W podwórkach warszawskich kamienic przy ulicach Chmielnej, Chłodnej, Miedzianej, Pańskiej i Żelaznej wystąpią flecistka Ania Karpowicz i pianista Marek Bracha. Ania Karpowicz ma w swoim dorobku wiele prawykonań i ponad 20 utworów dedykowanych jej przez kompozytorów polskich reprezentujących różnorodne nurty estetyczne (Mikołaj Górecki, Paweł Łukaszewski, Wojciech Błażejczyk, Zofia Dowgiałło, Maciej Jabłoński, Adam Porębski i in.). Założyła i kieruje pracami grupy Hashtag Ensemble, z którą realizuje koncerty repertuarowe z muzyką XX i XXI wieku, a także angażuje się w inicjatywy improwizatorskie. Marek Bracha prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na krajowych i zagranicznych konkursach pianistycznych. Występuje z recitalami w wielu salach koncertowych Polski oraz za granicą, z powodzeniem popularyzując polską muzykę.

Podczas warszawskich koncertów duet wykona Mazurkę Władysława Szpilmana, Sonatinę na flet i fortepian oraz Mazurkas 2e recueil pour piano Aleksandra Tansmana, a także 12 Miniatur na flet i fortepian op. 29 Mieczysława Wajnberga.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

ZOBACZ: wydarzenia na FB.

Read more: WarszeMuzik

„Novo-Nowowiejski”

nOd 29 lipca do 26 sierpnia 2017 roku potrwa letni cykl plenerowych koncertów „Novo-Nowowiejski” z muzyką Feliksa Nowowiejskiego, wykonywaną na organach Hammonda. Recitale odbywać się będą w każdą sobotę w parkach, amfiteatrach, skwerach i na placach Poznania.

Celem projektu Novo-Nowowiejski jest upamiętnienie 140. rocznicy urodzin związanego z Poznaniem kompozytora, dyrygenta i organisty oraz ukazanie jego twórczości w nowej odsłonie. W interpretacji zaproszonych gości – znakomitych hammondzistów – zabrzmią m.in. pieśni Kujawiak, Nie tobie smutne piosenki, Kołysanka, Królowa niebios, Pasterka, Nie odwracaj czoła, a także najsłynniejsze dzieło poznańskiego twórcy – Rota. Opracowania tych utworów podjęła się kompozytorka Iwona Witek. O tym, w jaki sposób połączyć klasyczne kompozycje Nowowiejskiego z jazzowym charakterem organów Hammonda, zadecydują już sami wykonawcy.

Każdy koncert poprzedzą spotkania z artystami, którzy przybliżą publiczności tajniki tego kultowego instrumentu, poprowadzą warsztaty muzyczne oraz wciągną uczestników w dyskusje na temat szeroko rozumianej improwizacji.

Koncerty odbywają się o godzinie 16:00, zaś spotkania z artystą w dniu i miejscu koncertu o godzinie 13:00. W razie niepogody koncerty zostaną przeniesione do Domu Tramwajarza przy ul. Słowackiego 19/21 w Poznaniu. Wstęp na wszystkie koncerty oraz spotkania z muzykami jest wolny.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Muzyka w zabytkach Starego Gdańska

mW dniach 1–12 sierpnia 2017 roku odbędzie się tegoroczna edycja cyklu koncertowego „Muzyka w zabytkach Starego Gdańska”.

Od kilku lat gdańszczanie i turyści odwiedzający Gdańsk mają okazję uczestniczyć w muzycznych spotkaniach, które odbywają się w historycznych obiektach grodu nad Motławą dzięki koncertom z cyklu „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska”. W interesujących historycznie i architektonicznie budowlach znajdujących się na terenie Głównego Miasta odbędą się prelekcje, prowadzone przez znakomitego gdańskiego przewodnika Aleksandra Masłowskiego. Po nich artyści związani z Polską Filharmonią Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku zaprezentują się w wybranym przez siebie repertuarze: w muzyce romantycznej, filmowej i aranżacjach współczesnych utworów na małe zespoły kameralne.

Podczas koncertu inauguracyjnego 1 sierpnia w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny Baltic Trio wykona słynne utwory polskich kompozytorów: Prząśniczkę Stanisława Moniuszki, muzykę filmową Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego, Waldemara Kazaneckiego, Jerzego Matuszkiewicza, Henryka Kuźniaka oraz pieśni Jerzego Petersburskiego i „Skaldów” w opracowaniu na zespół kameralny. Muzyka Krzesimira Dębskiego zabrzmi również w Kościele św. Piotra i Pawła 10 sierpnia w interpretacji Krakowskiego Tria Stroikowego.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie: http://filharmonia.gda.pl

Światło, woda i carillony, czyli niezwykłe letnie trio koncertowe

c28 lipca 2017 roku w ramach cyklu „Wodowanie Sztuk – Letnie Koncerty Carillonowe” odbędzie się koncert gdańskiej carillonistki Moniki Kazmierczak. W programie znalazły się utwory polskich kompozytorów na carillon z elektroniką.

W każdy lipcowy i sierpniowy piątek można podziwiać niezwykły pokaz Fontanny Heweliusza z akompaniamentem carillonu Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, odbywający się na skwerze przy Wielkim Młynie. Do udziału w czwartej edycji koncertów carillonowych zostali zaproszeni znamienici muzycy z całego świata, wielbiciele tego unikatowego instrumentu, jakim jest carillon.

Carillonistka Monika Kazmierczak, absolwentka Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort, wykładowczyni gdańskiej Akademii Muzycznej zaprezentuje dość awangardowy program pod tytułem „Nowoczesne dzwony”. Wykona m.in. utwory na carillon z elektroniką autorstwa współczesnych kompozytorów polskich: Pulsar B0329+54 i 4 o'clock Agnieszki Stulgińskiej oraz Seven Deconstrucions Kamila Cieślika.

Ponadto w piątki, soboty i w niedziele o godz. 21:45 prezentowany będzie program specjalny fontanny oraz odpowiednio dobrany utwór na carillon, elektronikę i Fontannę Heweliusza. W lipcu usłyszeć będzie można Opowieści Fontanny Heweliusza skomponowane przez Kamila Cieślika, zaś w sierpniu wykonywana będzie nowa kompozycja Nihil constant Katarzyny Kwiecień-Długosz. Oba utwory zostały zgłoszone do konkursu kompozytorskiego „Fontannie bije ten dzwon”.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.