Polmic - FB

news

Koncerty z okazji 330. rocznicy urodzin J.S. Bacha w Narodowym Forum Muzyki

Johann Sebastian Bach21 marca 2015 roku minie 330 lat od narodzin kompozytora wszechczasów – Johanna Sebastiana Bacha.

Dziś uważany za fenomen, za życia był zapracowanym organistą, chórmistrzem i nauczycielem, w pocie czoła starającym się utrzymać liczną rodzinę (dwadzieścioro dzieci). Świadomy swego talentu, postanowił realizować nieprzeciętne zdolności przede wszystkim w muzyce religijnej, rezygnując ze spektakularnej kariery. Nigdy nie napisał opery, choć w jego czasach gatunek ten był żyłą złota. Pozostawił jednak wiele świeckich utworów, które dziś są najpopularniejszym repertuarem na instrumenty klawiszowe, ulubionymi przebojami wiolonczelistów, materiałem dla wirtuozowskich popisów skrzypków.

A na jaki instrument przeznaczone było ostatnie dzieło Bacha, Kunst der Fuge? Nie wiadomo – bardzo prawdopodobne, że na żaden i jednocześnie każdy. Cykl jest jakby traktatem z teorii muzyki zapisanym nutami; dźwiękowym eksperymentem, który nagle urywa się wówczas, gdy nuty układają się w nazwisko kompozytora: B-A-C-H. Opublikowana po śmierci Bacha Sztuka fugi rozeszła się w zaledwie kilku egzemplarzach i rozgoryczony syn kompozytora sprzedał po cenie złomu miedziane płyty z wyrytym na nich dziełem. Dziś nie mamy wątpliwości, że Kunst der Fuge to przejaw geniuszu. 21 marca 2015 roku w Filharmonii we Wrocławiu arcydzieło Bacha wykona Wrocławska Orkiestra Barokowa pod batutą Andrzeja Kosendiaka.

Read more: Koncerty z okazji 330. rocznicy urodzin J.S. Bacha w Narodowym Forum Muzyki

Dni Harfy w Krakowie

Dni Harfy w Krakowie Szkoła Muzyczna I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie oraz Camac Harps France zapraszają na II Dni Harfy w Krakowie, które odbędą się w dniach 21-22 marca 2015 roku. Festiwal ten jest jedynym wydarzeniem w Małopolsce w całości dedykowanym harfie. Podczas koncertów będzie można poznać różne oblicza tego instrumentu, zarówno w repertuarze klasycznym, jak i jazzie.

II Dni Harfy w Krakowie rozpocznie o godz. 12.00 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie koncert polskiej harfistki Klary Wośkowiak. Artystka jest absolwentką Royal Academy w Londynie, laureatką wielu konkursów m.in. I miejsca w Camac Harp Competition w Londynie (2014), I miejsca na III Międzynarodowym Konkursie Harfowym na Słowenii (2013), gdzie przyznana jej została również nagroda specjalna - pozycja Young Celebrity Master podczas Harp Masters Academy w 2015 roku w Szwajcarii. Klara Wośkowiak poprowadzi również w tym dniu kursy mistrzowskie dla początkujących adeptów sztuki harfowej.

Wieczorem tego samego dnia usłyszymy recital cenionej na całym świecie harfistki prof. Florence Sitruk, która jest wykładowcą w klasie harfy w Haute Ecole de Musique of Geneva oraz profesorem wizytującym w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Read more: Dni Harfy w Krakowie

Krakowski prolog Festiwalu Beethovenowskiego

Yulianna AvdeevaZwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego sprzed pięciu lat Yulianna Avdeeva (na zdjęciu), amerykański Alexander String Quartet, występująca pod kierownictwem wybitnego dyrygenta Jiříego Bělohlávka Filharmonia Czeska zainaugurują 17 marca 2015 roku krakowską odsłonę 19. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Choć Wielkanocny Festiwal od 11 lat odbywa się w Warszawie, niepisaną tradycją jest rozgrywający się co roku właśnie w Krakowie uroczysty prolog tej międzynarodowej imprezy. Tegoroczna edycja będzie jednak wyjątkowa, bo w programie znalazło się aż pięć koncertów.

Festiwal rozpocznie się w Krakowie od otwarcia wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej (17 marca, godz. 12:00). Uroczystości towarzyszyć będzie recital młodej krakowskiej pianistki Julii Kociuban, w której wykonaniu usłyszymy Sonatę Es-dur op. 27 nr 1 „Quasi una fantasia” Beethovena oraz Sonatę fortepianową h-moll op. 58 Fryderyka Chopina.

- Pragnę zwrócić szczególną uwagę na tę wspaniałą młodą artystkę, bo to właśnie ona wraz Szymonem Nehringiem będzie reprezentować Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena w jesiennym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. I mam nadzieję, że oboje dojdą do finału – podkreśla Elżbieta Penderecka, dyrektor generalny Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Akcentem związanym z Konkursem Chopinowskim będzie zaplanowany również na 17 marca wieczorny koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, która wystąpi pod batutą znakomitego włoskiego dyrygenta Massimiliano Caldiego. Za fortepianem zasiądzie Rosjanka Yulianna Avdeeva, zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego z 2010 roku. W programie Koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edvarda Griega, Koncert fortepianowy A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Uwertura Coriolan op. 62 Beethovena i III Symfonia F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa. Koncert odbędzie się w sali Filharmonii Krakowskiej o godz. 19:30.

Read more: Krakowski prolog Festiwalu Beethovenowskiego

Prezentacja portalu Polskie ludowe instrumenty muzyczne

Polskie ludowe instrumenty muzyczne Instytut Muzyki i Tańca zaprasza we wtorek, 17 marca 2015 roku o godz. 12.00 do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie na prezentację portalu www.instrumenty.edu.pl - jedynego w Polsce wirtualnego centrum instrumentów ludowych.

Portal „Polskie ludowe instrumenty muzyczne” prezentuje instrumenty muzyczne i narzędzia dźwiękowe wykorzystywane w praktyce na terenie całej Polski od XVIII po XXI wiek. Strona ma charakter popularyzatorski i edukacyjny, spełniając jednocześnie wymagania specjalistów i naukowców. Portal jako pierwszy prezentuje tak bogaty materiał porównawczy – całkowicie nową dokumentację zdjęciową wraz z profesjonalnymi opisami, wzbogacony o nagrania dźwiękowe, materiały audiowizualne oraz projekty instrumentów. W bazie znajduje się niemal 250 obiektów – unikalnych eksponatów muzealnych, pochodzących z najważniejszych kolekcji w Polsce: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Państwowego Muzeum Etnograficznego, Muzeum Narodowego w Poznaniu (Muzeum Instrumentów Muzycznych i Muzeum Etnograficznego) oraz Kolekcji Jadwigi i Mariana Sobieskich. Na portalu zamieszczono prawie 1000 wysokiej jakości zdjęć. Niektóre obiekty prezentowane są w technice 360 stopni.

Read more: Prezentacja portalu Polskie ludowe instrumenty muzyczne

Nowe wydanie Śpiewnika kościelnego ks. Jana Siedleckiego

Nowe wydanie Śpiewnika kościelnego ks. Jana Siedleckiego (2015)Nakładem Wydawnictwa Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie ukazało się XLI wydanie Śpiewnika kościelnego ks. Jana Siedleckiego. Redaktorami nowego wydania są ks. Wojciech Kałamarz CM (redaktor naczelny) i ks. Andrzej Ziółkowski CM.

Od 137 lat Śpiewnik kościelny ks. Jana Siedleckiego cieszy się ogólnopolskim uznaniem i jest jedną z najważniejszych tego typu publikacji w Polsce i na świecie. Redaktorzy XLI wydania starsze pieśni poddali krytycznej rewizji melodii i tekstów (na podstawie imponującego zbioru źródeł), ale także zamieścili szereg nowych utworów, wychodząc naprzeciw nowym świętom w Kościele, otwierając ponadto śpiewnik na kulturę innych narodów i wyznań chrześcijańskich. Poprawiono i uzupełniono dane o pochodzeniu melodii i tekstów (metryki pieśni).

Więcej szczegółów o nowym wydaniu, jak również historię śpiewnika, jego redaktorów i dzieje poprzednich wydań oraz pełne teksty wraz z plikami audio (mp3) XLI wydania – dostępne są na stronie: www.spiewniksiedleckiego.pl

Filharmonia w Szczecinie wyróżniona MozArtem 2014 RMF Classic

Filharmonia w Szczecinie jako Rzecz z Klasą w plebiscycie MozArty 2014 RMF Classic9 marca 2015 roku w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym VitkAc w Warszawie, wręczono po raz piąty MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą.

Statuetkę MocArta RMF Classic w kategorii Rzecz z Klasą otrzymał Gmach Filharmonii w Szczecinie – „imponujący projekt architektoniczny autorstwa Estudio Barozzi Veiga, czyli hiszpańsko-włoskiego duetu architektonicznego - Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga. Prawie 13 tysięcy m2 powierzchni, cztery naziemne i dwie podziemne kondygnacje budynku, dwie sale koncertowe z doskonałą akustyką (duża w kolorystyce Słońca, kameralna w kolorystyce Księżyca), 1143 miejsca na widowni, 2500 m2 sufitu i ścian pokrytych szlagmetalem (imitacja złota), posadzka sprowadzana aż z Majorki. Wyglądem przypomina lodowy pałac lub wierzchołek góry lodowej. Fachowcy podkreślają, że to pierwszy tak spójny projekt w Polsce.”

Statuetkę w kategorii Muzyka Filmowa Roku odebrał Łukasz Targosz za ścieżkę do Watahy (serialu HBO) – „za magnetyczny mariaż w muzyce. To jest ścieżka, która łączy klimat Bieszczad i emocje, jakie niesie akcja kryminalnego serialu. Dreszcze naprawdę można zapisać w nutach!” Za Człowieka Roku uznany został Tomasz Kot (za rolę profesora Religi w filmie Bogowie), a za Wydarzenie Roku – „Historyczne w dziejach polskiej kinematografii pasmo sukcesów i lawina nagród dla filmu Ida.

Rok Józefa Podobińskiego w Muszynie

Rok Józefa Podobińskiego w MuszynieW 2015 roku przypada jubileusz 90-lecia urodzin Józefa Podobińskiego (1925-1993) - kompozytora i pedagoga muzycznego. Z tej okazji miasto Muszyna, z którym artysta blisko był związany, ustanowiło rok 2015 Rokiem Józefa Podobińskiego.

W kalendarzu obchodów jubileuszu artysty zaplanowano m.in. koncert pt. Józef Podobiński - wspomnienie. Koncert w 90 rocznicę urodzin kompozytora związanego z Siemianowicami Śląskimi, który odbędzie się 14 marca 2015 roku w Parku Tradycji Siemianowickiego Centrum Kultury. Do udziału w nim zaproszono wielu uznanych muzyków, którzy specjalnie na tę okazję przygotowują aranżacje utworów kompozytora. Wystąpią m.in. Adam Bul, Andrzej Sitko, Antoni Brożek, Bohdan Wantuła i Chór „Dzwon” z Orzesza. Wśród wykonywanych utworów pojawią się takie tytuły, jak np. Powiedz mi, kiedy, Uśmiechnij się, Spacer we dwoje, Z mrocznych głębin kopalni, Na klepisku, Wicherek, Czardasz. Niektóre z kompozycji po raz pierwszy zostaną publicznie wykonane.

Utwory kompozytora znajdą się także w programie XII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka 2015” w Kozach i Bielsku Białej (5-7 czerwca).
Read more: Rok Józefa Podobińskiego w Muszynie

Generacje XIX

Generacje XIXKoncert Generacje XIX odbędzie się 15 marca 2015 roku w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

W jego programie znajdzie się muzyka orkiestrowa twórców urodzonych na przestrzeni 64 lat: Róża wiatrów najstarszego, zmarłego w zeszłym roku mistrza wielu kompozytorskich pokoleń Włodzimierza Kotońskiego (ur. 1925), dynamiczny i wyrazisty formalnie utwór Sygnały 2 Zbigniewa Penherskiego (ur. 1935), trzy różne stylistycznie utwory kompozytorów urodzonych w latach 70-tych: Matter of Choice Sławomira Wojciechowskiegopremiera wersji orkiestrowej, Jeux varsoviens Grzegorza Duchnowskiegopremiera utworu nagrodzonego w Konkursie im. Karola Szymanowskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Gniew wiatru Bartosza Kowalskiego – z brawurową partią solową saksofonu w wykonaniu Pawła Gusnara oraz Mirage... najmłodszej kompozytorki z tego grona Nikolet Burzyńskiej (ur. 1989) – premiera utworu.

Polską Orkiestrę Radiową poprowadzi Szymon Bywalec.

Koncerty z cyklu Generacje – organizowane od 2003 roku przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Program 2 Polskiego Radia i Związek Kompozytorów Polskich - prezentują różne nurty w nowej muzyce polskiej i postawy twórcze różnych pokoleń. Muzykę ważną, lecz nie zawsze pamiętaną, premiery, także dyskurs estetyczny pomiędzy współczesną twórczością polską i innych krajów.

Nominacje do 21. Nagród Muzycznych Fryderyk 2015

Fryderyk 2015Akademia Fonograficzna ogłosiła 4 marca 2015 roku nominacje do 21. edycji nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK. Walczyło o nie łącznie 1062 artystów, albumów i singli. Zwycięzców poznamy 23 kwietnia 2015 roku podczas uroczystej Gali w Teatrze Polskim w Warszawie.

Statuetki FRYDERYK 2015 zostaną przyznane w 17 kategoriach. Twórcy muzyki poważnej będą walczyć o statuetki w kategoriach podzielonych ze względu na kryterium stylu wykonania (m.in. Muzyka Kameralna, Muzyka Symfoniczna i Koncertująca, Recital Solowy). W dodatkowej kategorii – Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej – o nagrodę konkurować będą płyty nominowane spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu albumów, zawierających utwory polskich kompozytorów.

Jak co roku Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury. W edycji 2015 laureatami tych szczególnych wyróżnień – nagród ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć artystycznych – zostali: w kategorii Muzyki Poważnej - światowej sławy dyrygent, wieloletni dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie - Kazimierz Kord, w kategorii Muzyki Rozrywkowej - muzyk rockowy, wokalista, basista, kompozytor i autor tekstów Lech Janerka, w kategorii Muzyki Jazzowej - muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor i aranżer Janusz Muniak.

ZOBACZ: lista NOMINOWANYCH do nagrody FRYDERYK 2015 – plik pdf

Read more: Nominacje do 21. Nagród Muzycznych Fryderyk 2015