Polmic - FB

news

Artysta – rezydent – nowy program Instytutu Muzyki i Tańca

Instytut Muzyki i TańcaInstytut Muzyki i Tańca uruchomił nowy program „Artysta – rezydent”.

Program skierowany jest do młodych polskich artystów wykonawców oraz do polskich instytucji muzycznych - filharmonii, orkiestr symfonicznych lub kameralnych i innych zespołów, prowadzących regularną działalność koncertową, a także oper i teatrów muzycznych. Do programu mogą przystąpić soliści – instrumentaliści i śpiewacy oraz zespoły (kameralne, wokalne i mieszane) do dziewięciu osób, reprezentujące różne formacje stylistyczne. Zespoły zakwalifikowane do programu powinny wykazać się przynajmniej rocznym stażem działalności artystycznej. W programie mogą wziąć udział polscy artyści do 35 roku życia, absolwenci uczelni artystycznych, legitymujący się dyplomem ukończenia studiów magisterskich.

Główne cele programu to wspieranie i promocja młodych polskich wykonawców, ułatwienie im debiutu oraz zachęcenie polskich instytucji i zespołów do podejmowania współpracy z młodymi polskimi artystami. Realizacja programu odbywa się poprzez rezydencje artystyczne solistów oraz zespołów w instytucjach artystycznych (priorytet I) oraz rezydencje solistów śpiewaków w teatrach operowych i muzycznych (priorytet II). W ramach programu IMiT pokryje koszty honorariów uczestniczących w programie solistów i zespołów. Pierwsza, pilotażowa edycja programu obejmuje sezon artystyczny 2015/2016. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w dniu 30 kwietnia 2015 roku, zaś termin wyboru projektów w dniu 31 maja br.

Szczegółowe informacje o programie wraz z regulaminem i formularzami aplikacyjnymi dostępne są na stronie www.imit.org.pl w zakładce programy.

Sir Neville Marriner doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie

Koncert nadzwyczajny pod dyrekcją sir Neville'a MarrineraW piątek, 27 lutego 2015 roku o godz. 12:00 w Auli Akademii Muzycznej „Florianka” w Krakowie sir Neville Marriner odbierze z rąk JM Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. dra hab. Zdzisława Łapińskiego, doktorat honoris causa.

Legendarny dyrygent, twórca słynnej Orkiestry Academy of Saint Martin in the Fields, poprowadzi również nadzwyczajny koncert, który odbędzie się w niedzielę, 1 marca 2015 roku o godzinie 18:00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej pod Jego batutą  zaprezentuje dzieła dwudziestowiecznego angielskiego kompozytora Michaela Tippetta oraz I Symfonię C-dur Georga Bizeta.

Sir Neville Marriner jest jednym z najsławniejszych i najznakomitszych dyrygentów naszych czasów. Studiował w Royal College of Music w Londynie oraz w Konserwatorium Paryskim. Od 1952 roku grał w London Philharmonic Orchestra, a następnie w London Symphony Orchestra, gdzie przyglądał się pracy dyrygenckiej takich sław, jak Arturo Toscanini, Guido Cantelli czy Herbert von Karajan. Założył zespół St. Martin in the Fields, który w niedługim czasie stał się jedną z najlepszych orkiestr kameralnych świata. Początkowo orkiestra skupiała się na muzyce okresów baroku i klasycyzmu, by z czasem poszerzyć repertuar o dzieła XIX i XX wieku.

Read more: Sir Neville Marriner doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie

Zmarł Antoni Wicherek

Antoni Wicherek (1929-2015)Znany dyrygent Antoni Wicherek zmarł w piątek, 20 lutego 2015 roku w Warszawie. Miał 86 lat.

Antoni Wiecherek urodził się 18 lutego 1929 roku w Żorach. Z wykształcenia był prawnikiem. Dyrygenturę studiował w Państwowych Wyższych Szkołach Muzycznych we Wrocławiu i Warszawie oraz u Benedetto Marcello w Wenecji. Związany był z wieloma teatrami operowymi w Polsce – we Wrocławiu, Poznaniu, był wieloletnim dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Warszawie i Teatru Wielkiego w Łodzi, a także przez dziesięć lat dyrektorem Opery w Oberhausen. Za granicą dyrygował koncertami i spektaklami m.in. w: Egipcie, Szwajcarii, Niemczech, Rumunii i Turcji. Był cenionym wykonawcą oper Stanisława Moniuszki, Giuseppe Verdiego i Richarda Wagnera.

Elementi 3. Instrument - konferencja i koncerty

Elementi 3W piątek i sobotę, 20 i 21 lutego 2015 roku odbędzie się na Akademii Muzycznej w Krakowie Konferencja, połączona z koncertami, pod wspólną nazwą Elementi.

Elementi zaprojektowane zostały jako wydarzenie cykliczne; to cząstki, pierwiastki, zasady, żywioły i początki. W kolejnych edycjach uczestnicy zajmą się tymi aspektami muzyki, które w ostatnim stuleciu zyskiwały coraz większe znaczenie i ulegały najbardziej dynamicznym przemianom, wywierając decydujący wpływ na oblicze dzisiejszej muzyki.

W trzeciej edycji konferencji podjęte zostaną zagadnienia szeroko związane z pojęciem INSTRUMENTU. Wybór tego właśnie tematu zainspirowany został między innymi ubiegłoroczną „Warszawską Jesienią”, która odbywała się pod hasłem „innych instrumentów”.

Konferencji towarzyszą koncerty, podczas których odbędą się m.in. prawykonania nowych kompozycji Szymona Stanisława Strzelca i Jarosława Płonki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

ZOBACZ: program Konferencji i koncertów

Najdłuższe Urodziny Fryderyka Chopina

Najdłuższe Urodziny ChopinaFestiwal Koncerty Urodzinowe Chopina, organizowany przez warszawskie Stowarzyszenie Smolna, odbędzie się w 2015 roku po raz szósty między 22 lutego i 1 marca czyli domniemanymi datami urodzin Fryderyka Chopina. Owa rozbieżność w ustaleniach biograficznych kompozytora stała się pretekstem do świętowania najdłuższych urodzin Jubilata – aż 8-dniowych.

Muzyka Chopina w czasie festiwalu będzie grana w wielu miejscach Warszawy – oprócz festiwalowych scen, także w restauracjach, muzycznych klubach. Przez 8 dni chopinowskie mazurki i polonezy (i nie tylko!) będzie można usłyszeć nie tylko w głównej sali festiwalowej w Centralnej Bibliotece Rolniczej, ale też w warszawskich kawiarniach i restauracjach, które zdecydowały się dołączyć do świętowania urodzin najznamienitszego polskiego kompozytora. Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku organizatorom udało się namówić do udziału w koncertach uznanych muzyków z Polski i z zagranicy. Festiwal otworzy w jazzowym stylu duet Daniel Johnson i Victor Gutierrez. Po ich występie zagra wszechstronny Atom String Quartet, kwartet podbijający najlepsze sceny na świecie. Inauguracyjny dzień zakończy wyjątkowy gość z Brazylii, Luiz Gustavo Carvalho, którego grą zachwyciła się sama Martha Argerich. Od poniedziałku do piątku publiczność będzie miała wyjątkową okazję wysłuchać występów młodych pianistów z programem, który przygotowują na tegoroczny Konkurs Chopinowski. W kolejny weekend zabrzmi ponownie jazz, za sprawą Rafał Rokicki Trio, a także folk i niepokorne Same Suki. A na zakończenie zaprezentują się wyjątkowi goście z Litwy – Ewelina Saszenko z zespołem i projektem muzycznym, w którym wyśpiewuje Chopina. Odbędziemy też podróż w kosmos z filmem zrealizowanym ze zdjęć NASA. Ścieżką dźwiękową tej podróży będzie muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza oraz kwintetu I Solisti Do Varsavia.

Read more: Najdłuższe Urodziny Fryderyka Chopina

Prawykonanie Koncertu na altówkę Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej

Ewa Fabiańska-JelińskaKoncert pt. Klasyczny Kołobrzeg, będący zwieńczeniem współpracy Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej jako Kompozytorki-Rezydentki w Baltic Neopolis Orchestra, odbędzie się w sobotę, 21 lutego 2015 roku o godz. 19.00 w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu (ul. Solna 1). W programie wieczoru znajdzie się prawykonanie Koncertu na altówkę i orkiestrę smyczkową - utworu zamówionego w ramach programu „Kompozytor-rezydent”.

Wystąpi Ewa Guzowska – altówka i Baltic Neopolis Orchestra pod kierownictwem Adama Domurata.

Ewa Fabiańska-Jelińska (na zdjęciu) - kompozytorka, muzykolog, improwizatorka. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Toruniu w klasie kompozycji Magdaleny Cynk. Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia i Stypendium Miasta Poznania; laureatka programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2012 oraz programu stypendialnego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2012/2013. W ramach projektu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zamówienia kompozytorskie" (2012) jej kompozycja Offenbarungen und Eingebungen została wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i wykonana przez Orkiestrę Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal (2013). Współpracowała także z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. Kompozytorka muzyki do animacji, filmów oraz musicali. Jest laureatką licznych konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą, m.in.: I i II miejsca w konkursie kompozytorskim na utwór perkusyjny, organizowany przez Oklahoma City University oraz I nagrody w IX Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego za utwór Miniatures sonoristiques na puzon preparowany solo (2011).

Podczas koncertu usłyszymy także Sinfoniettę na smyczki Szymona Laksa i Serenadę na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza.

Narodowy Order Legii Honorowej dla Maestro Antoniego Wita

Antoni Wit Antoni Wit - Dyrygent Honorowy Filharmonii Krakowskiej, zostanie odznaczony przez Ambasadora Republiki Francji w Polsce, Pierre’a Buhlera, Narodowym Orderem Legii Honorowej. Artysta odbierze odznaczenie podczas koncertu 21 lutego 2015 roku w Filharmonii w Krakowie.

Maestro Antoni Wit poprowadzi następnie Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej, z którą zaprezentuje francuski repertuar. Wieczór wypełni muzyka Maurice’a Ravela i Alberta Roussela. Solistą pierwszej części wieczoru będzie pianista koreańskiego pochodzenia – Kun Woo Paik, laureat nagrody Fundacji Waltera W. Naumburga (1971) oraz Złotego Medalu przyznanego przez Ferruccio Busoni International Piano Competition (1969). Artysta ten wykona dwa koncerty fortepianowe Ravela – D-dur na lewą rękę oraz Koncert fortepianowy G-dur. Warto zaznaczyć, że nie będzie to pierwszy kontakt artystów – maestro Wita oraz solisty, Kun Woo Paika. Wynikiem ich dotychczasowej współpracy jest nagranie wszystkich utworów na fortepian i orkiestrę Fryderyka Chopina oraz koncertów fortepianowych Prokofiewa.

W drugiej części koncertu zabrzmi Bachus i Ariadna op. 43 Roussela, dwuaktowy balet z librettem Abla Hermanta, powstały w 1930 roku. Autorem choreografii i odtwórcą tytułowej roli boga był tancerz Serge Lifar. Przedstawienie odniosło duży sukces, a suity baletowe weszły do repertuaru najsławniejszych orkiestr i dyrygentów świata.

Zmarł Andrzej Koszewski

Andrzej Koszewski (1922-2015)Rano 17 lutego 2015 roku zmarł Andrzej Koszewski – znany poznański kompozytor, muzykolog i pedagog. Miał 93 lata.

Andrzej Koszewski urodził się 26 lipca 1922 roku. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Poznańskim pod kierunkiem Adolfa Chybińskiego, a także teorię muzyki i kompozycję u Stefana Bolesława Poradowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu oraz pod kierunkiem Tadeusza Szeligowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Od 1948 roku zajmował się pedagogiką. Uczył w poznańskich szkołach muzycznych, a także od 1957 roku w Akademii Muzycznej, gdzie prowadził klasę kompozycji, pełniąc również w latach 1984-87 funkcję kierownika Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki. Był laureatem wielu nagród artystycznych, m.in. Nagród Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1967, 1973 i 1977) i I stopnia (1978, 1982 i 1988), Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1982), dorocznej Nagrody Związku Kompozytorów Polskich (1986) oraz Nagrody im. Jerzego Kurczewskiego (2003). Doktor honoris causa Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Rok Oskara Kolberga 2014 dobiegł końca

Rok Kolberga 2014Ponad 3 tysiące wydarzeń zorganizowanych w niemal 300 polskich miejscowościach, w których udział wzięło ponad 4 tysiące wykonawców i prawie 3 miliony słuchaczy – Rok Oskara Kolberga, wybitnego folklorysty i etnografa dobiegł końca.

W ciągu całego 2014 roku w Polsce i poza jej granicami odbyło się wiele koncertów, festiwali, spektakli, kursów, warsztatów, badań terenowych, sesji naukowych, nagrań i wystaw. Miały one za zadanie przypomnieć postać Kolberga i jego zasługi dla polskiej kultury i nauki, wskazać jego naśladowców oraz podkreślić atrakcyjność i żywotność współczesnej kultury ludowej. Na szczególne podkreślenie zasługuje także włączenie się Prezydenta RP w Rok Kolberga, poprzez uhonorowanie artystów ludowych i badaczy wysokimi odznaczeniami państwowymi i organizację specjalnego okolicznościowego koncertu w Pałacu Prezydenckim.

Badanie opinii publicznej na temat rozpoznawalności nazwiska Kolberga, zrealizowane w grudniu 2013 roku wykazało, że zaledwie 8% Polaków potrafi poprawnie odpowiedzieć na pytanie, kim był Oskar Kolberg. Po powtórnym badaniu w styczniu 2015 roku, liczba ta wzrosła do 11,3%.

Read more: Rok Oskara Kolberga 2014 dobiegł końca