Polmic - FB

calendar of events

2016 2017 2018 2019 2020
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Sezon 2017/2018 transmisji z The Metropolitan Opera zakończy 28 kwietnia Kopciuszek Jules’a Masseneta. Transmisja opery HD LIVE z Nowego Jorku odbędzie się w Kinie Praha o godz. 18.35.

Ktoś policzył, że istnieje około 700 wersji historii o dziewczynie-sierocie gnębionej przez macochę i złe siostry. Do najpopularniejszych na gruncie europejskim należy oczywiście baśń Charlesa Perraulta z tomu Bajki babci Gąski. Na jej podstawie powstały późniejsze opracowania wątku dla dzieci, a także Kopciuszek baletowy do muzyki Prokofiewa i operowe, m.in. Rossiniego i Julesa Masseneta. To ostatnie dzieło miało swoją prapremierę w 1899 roku w Opéra-Comique w Paryżu. Opera odniosła ogromny sukces, bo była grana ponad 50 razy tylko w pierwszym sezonie prezentacji.

Poetycka opowieść o biednej dziewczynie zyskała w inscenizacji Laurenta Pelly fantazyjną oprawę scenograficzną i została przeniesiona do świata książek dla dzieci. Gwiazdą tego przedstawienia będzie amerykańska mezzosopranistka Joyce DiDonato. Wystąpią również: Alice Coote jako Książę z Bajki, Stephanie Blythe jako zła macocha i Laurent Naouri jako ojciec Kopciuszka. Wróżką będzie Kathleen Kim. Dyryguje Bertrand de Billy.

Zakończenie obecnego sezonu pokazów na żywo nie oznacza rozstania z nowojorską sceną aż do października. Zanim rozpocznie się kolejny sezon (2018/2019), widzów na całym świecie czekają tradycyjnie już letnio-jesienne powtórki najbardziej wartościowych spektakli Met z minionych lat. Dwie letnio-jesienne powtórki Met postanowiła poświęcić pamięci zmarłego niedawno barytona Dmitrija Hvorostovsky’ego. W repertuarze pojawi się Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego (2007) oraz Trubadur Giuseppe Verdiego (2015) z jego udziałem.

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronach: http://www.kinopraha.pl oraz http://new.nazywowkinach.pl/met-in-hd 


29 kwietnia 2018 oku o godz. 18:00 w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfoniczne Polskiego Radia będzie miał miejsce recital mistrzowski, podczas którego litewsko-polskie trio wykona utwór Eugeniusza Knapika Tha' Munnot Waste No Time.

Udział w koncercie wezmą litewscy pianiści Rūta Rikterė i Zbignevas Ibelgauptas, profesorowie Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, a także klarnecista NOSPR Bartosz Pacan. Szczególne więc miejsce w programie koncertu zajmuje muzyka polskich i litewskich kompozytorów.

Bronius Kutavičius (ur. 1932), autor Oratorium panteistycznego oraz Ostatnich obrzędów pogańskich, zanurzony jest w pierwotnej duchowości Litwy, w której przechowały się ślady pradawnej kultury indoeuropejskiej. Jednak kompozycja Demony i anioły Roberta (2016) odnosi się do ostatniego dzieła Roberta Schumanna, tzw. Geistervariationen – czyli wariacji na temat, który obłąkanemu kompozytorowi podyktowały we śnie anioły. Kutavičius odwrócił strzałkę czasu: temat „nie z tego świata” słychać więc dopiero na końcu.

Gintaras Sodeika (ur. 1961), kompozytor i malarz (a także polityk: litewski minister kultury w latach 2003-2008), określa SUTAPO (dosł. „zbiegła”, 2010) mianem „techno akademickiego”. Chodzi więc o spotkanie tradycji i współczesności.

Do nielicznych dzieł kameralnych Eugeniusza Knapika (ur. 1951) należy Tha’ Munnot Waste No Time (dosł. „nie traćmy czasu”, 1998) na dwa fortepiany i klarnet. Utwór, według opisu w katalogu PWM, jest „pożegnaniem z muzyką fortepianową mijającego stulecia: retrospektywnym spojrzeniem na jej wzloty i meandry. To jednak tylko muzyczny świat pierwszej części kompozycji. Forma stanowi tu niepodzielną, komplementarną, dwój-jedyną całość”. Bo w części drugiej ogarnia nas czar Tajemniczego ogrodu. Z tej właśnie powieści Fances Hodgson Burnett został zaczerpnięty tytuł.

Ponadto w interpretacji muzyków usłyszymy Fantazję f-moll D. 940 Franza Schuberta, poemat symfoniczny Les Préludes Franza Liszta i La Valse Maurice’a Ravela (wersje na dwa fortepiany).

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie NOSPR.


29 kwietnia 2018 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej odbędzie się Nadzwyczajny Koncert Charytatywny na rzecz Joanny Tic-Ramos, który poprowadzi znakomity dyrygent młodego pokolenia Paweł Kapuła. Solistką będzie Marianna Żołnacz, laureatka m.in. nagrody Koryfeusz Roku 2017.

Joanna Tic-Ramos jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fletu poprzecznego prof. Elżbiety Dastych-Szwarc. Ukończyła również Studium Muzyki Dawnej w Warszawie. Jest dwukrotną stypendystką Austriackiego Forum Kultury i Austria Barock Akademie. Od 2011 do 2013 roku była pierwszą flecistką Orkiestry Symfonicznej ULS w La Serena (Chile). W 2013 roku Joanna Tic-Ramos wraz z rodziną wróciła do Polski, gdzie uczyła w szkołach muzycznych i prowadziła koncerty edukacyjne z Małą Filharmonią. W 2014 roku wraz z mężem założyła Ensamble Insularoj – zespół propagujący współczesną muzykę latynoamerykańską. W 2016 roku zdiagnozowano u niej raka piersi z przerzutami do węzłów chłonnych. W listopadzie 2017 roku badania kontrolne wykazały liczne przerzuty do kości oraz wznowę miejscową. Obecnie Joanna jest w trakcie leczenia bisfosfonianami, środkami hormonalnymi oraz czeka na operację jajników wraz z jajowodami. Stosowane metody leczenia nie są zbyt obiecujące, a jedynie hamują rozwój choroby. Joanna nie może pracować zawodowo, mieszka w Warszawie wraz z mężem i dwojgiem dzieci w wieku 2 i 7 lat. Mąż Joanny, pianista, pracuje w dwóch szkołach muzycznych. Determinacja jaką wykazuje się na co dzień w walce z chorobą, ale również świadomość jak silny wpływ wywiera to na życie jej męża i dwójki malutkich dzieci, zainspirowały muzyków Orkiestry Filharmonii Narodowej do podjęcia działań mających na celu okazanie wsparcia w tej jakże trudnej sytuacji.

OFN postanowiła zorganizować koncert charytatywny, podczas którego zbierane będą środki na leczenie oraz codzienne funkcjonowanie Joasi i Jej rodziny. Zapraszamy Państwa do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu, gdzie piękno nienamacalnej sztuki spotyka się z ludzką dobroczynnością. Koncert rozpocznie Uwertura na orkiestrę symfoniczną Ignacego Jana Paderewskiego; zabrzmią również Koncert fletowy d-moll Wq 22 Carla Philippa Emanuela Bacha i I Symfonia Dymitra Szostakowicza.

Organizatorami koncertu są: SPAM (Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, spa-m.pl), wspierający działalność muzyków od 1956 roku, oraz Filharmonia Narodowa. Artyści OFN pragną zaznaczyć, że wszystkie osoby zaangażowane w przygotowanie i realizację koncertu nie pobierają z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.

Podczas przerwy odbędzie się aukcja, którą poprowadzi Paweł Burczyk. Zapoznać się z katalogiem aukcji można na stronie Filharmonii Narodowej.