Polmic - FB

patronaty

Poznań | Uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci i 165. rocznicy urodzin Konstantego Gorskiego

Data wydarzenia: 08-06-24

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gorski 8 6 24Towarzystwo Muzyczne im. Konstantego Gorskiego zaprasza na uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci i 165. rocznicy urodzin swojego Patrona, które odbędą się 8 czerwca 2024 roku w Poznaniu.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu (ul. Głogowska 97). Jest to kościół na poznańskim Łazarzu, stanowiący świątynię wspólnoty parafialnej, do której należał Patron Towarzystwa. Konstanty Gorski po przyjeździe do Poznania w 1922 roku zamieszkał wraz z rodziną w nieodległej kamienicy przy ul. Niegolewskich 24 (w 150. rocznicę urodzin Konstantego Gorskiego odsłonięto na niej tablicę poświęconą kompozytorowi). Oprawę muzyczną nabożeństwa przygotowali uczniowie Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza (Łucja Tyran - sopran, Amelia Zemska - sopran, Karol Balcer - organy, Bruno Walerych - organy), pod kierunkiem Magdaleny Nowackiej-Kleban (solistki) i Roberta Hauptmanna (organisty). W czasie uroczystości zabrzmi m.in. Fantazja organowa f-moll Konstantego Gorskiego w wykonaniu Karola Balcera.

Po Mszy, na Cmentarzu Górczyńskim, na którym 3 czerwca 1924 roku pochowany został ten nietuzinkowy artysta, o godz. 11:30 odsłonięty zostanie cenotaf – symboliczny nagrobek Konstantego Gorskiego. Niestety, mogiła kompozytora nie zachowała się do dnia dzisiejszego. Mimo że współcześni Gorskiemu podejmowali różne starania, nie udało się im w godny sposób upamiętnić miejsca pochówku autora opery "Margier". Dlatego sto lat po Jego śmierci członkowie Towarzystwa Muzycznego im. Konstantego Gorskiego postanowili w symboliczny sposób zachować pamięć o swoim Patronie, uważając - tak jak Edward Wrocki - że "ta jasna i piękna dusza Konstantego Gorskiego, która dla wszystkich promieniowała stokroć zasłużyła nie tylko na dobre wspomnienie, lecz i na widomy pomnik trwały, z którego pielgrzym odczytałby, jak trzeba kochać Kraj i Świętą Sztukę”.

Grzegorz Seroczyński

Dodatkowe informacje: https://konstantygorski.pl/