Polmic - FB

news

X Letni Festiwal Nowego Miasta

fJubileuszowa X edycja Letniego Festiwalu Nowego Miasta potrwa od 21 lipca do 6 sierpnia 2017 roku.

Letni Festiwal Nowego Miasta to wydarzenie poświęcone muzyce polskiej, odbywające się od 2008 roku na przełomie lipca i sierpnia na warszawskim Nowym Mieście. Dzięki zróżnicowaniu warstwy muzycznej i tematyki poszczególnych wydarzeń Festiwal co roku stwarza możliwość zaproszenia w rejon Nowego Miasta publiczności w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach i doświadczeniach, poszukujących zarówno utworów znanych, jak i dzieł trudniejszych.

Festiwal zdecydowanie stawia na jakość i najwyższy możliwy poziom wykonawczy. Podczas jubileuszowej X edycji wystąpią uznani artyści, zespoły kameralne i orkiestrowe: dyrygenci Jerzy Maksymiuk i Paweł Kos-Nowicki, pianista Paweł Kowalski, skrzypek Zbigniew Pilch, Royal String Quartet, Warsaw Camerata, Zespół Muzyki Dawnej „Per il Basso" pod kierownictwem Jakuba Kościukiewicza, Harmonium Duo. Program wydarzenia zawiera wyłącznie muzykę polską, zaczynając od muzyki ludowej aż po dzieła kompozytorów współczesnych. Festiwalowej publiczności zaprezentowane zostanie również nowy utwór Jerzego Wołochowicza, skomponowany specjalnie na jubileusz Letnich Festiwali Nowego Miasta.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje - na stronie Festiwalu: www.lfnm.pl

POBIERZ: Program Festiwalu

Chopin nad wodami Motławy 2017

pW dniach 13–26 lipca 2017 roku Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na cykl koncertów „Chopin nad wodami Motławy”.

W odbywających się codziennie między 13 a 26 lipca recitalach fortepianowych w urokliwym foyer filharmonii (zwanym Salonem Gdańskim, z którego okien widać tytułową rzekę i Długie Pobrzeże) wezmą udział laureaci konkursów pianistycznych, a także profesorowie i absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W przepięknym otoczeniu Salonu Gdańskiego na Ołowiance uczestnicy będą mogli wysłuchać nie tylko arcydzieł najbardziej znanego polskiego kompozytora, lecz także utworów Juliusza Zarębskiego, Karola Szymanowskiego oraz wybitnych kompozytorów zachodnioeuropejskich i rosyjskich.

Wystąpią zarówno doświadczeni, jak i dopiero zdobywający uznanie, ale niezwykle zdolni pianiści. Do tych pierwszych należą m.in. wykładowcy Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki prof. zw. dr hab. Bogdan Kułakowski, prof. zw. dr hab. Bogdan Czapiewski i dr Paweł Rydel oraz doktorant tejże uczelni koncertujący pianista Michał Mossakowski, laureat nagród w polskich i międzynarodowych konkursach, którego recital będzie zwieńczeniem cyklu koncertów. Z kolei do przedstawicieli młodszej generacji wykonawców należą Piotr Pawlak, Daniel Ziomko, Igor Torbicki, Mikołaj Sikała, Natalia Zaleska, Adam Piórkowski i Bartosz Skłodowski. Podczas tegorocznej edycji w koncertach wezmą udział również sopranistka Julia Iwaszkiewicz, wiolonczelista Maciej Kułakowski oraz goście zza granicy: pianista z Chin Yuting He i rosyjski pianista Evgeny Zaretsky.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Szczegóły na www.filharmonia.gda.pl 

Rodzime talenty

r15 lipca 2017 roku o godz. 20.00 w ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” w Sali Mieszczańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego odbędzie się koncert kameralny „Rodzime talenty”.

W interpretacji tria artystów, z których dwójka pochodzi z Torunia: skrzypaczki Anny Marii Staśkiewicz (laureatki III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku), pianisty Pawła Wakarecego (finalisty XVI Konkursu Chopinowskiego) oraz wiolonczelisty Marcina Zdunika (laureata I nagrody, Grand Prix oraz 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie), usłyszymy dwa tria fortepianowe: Andrzeja Panufnika i Franza Schuberta.

Program koncertu został skonstruowany w taki sposób, aby zaprezentować wciąż rzadko wykonywaną kompozycję Andrzeja Panufnika – wybitnego polskiego kompozytora ubiegłego wieku, w kontekście zaliczanej do kanonu repertuarowego twórczości Franza Schuberta, prekursora muzycznego romantyzmu. Krótkie, piętnastominutowe Trio Panufnika pełnić będzie w koncercie funkcję uwertury do szeroko zakrojonej formy Tria B-dur Schuberta.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.tos.art.pl 

Warsztaty kompozycji filmowej w Gdyni

altWarsztaty kompozycji filmowej odbędą się w Gdyńskiej Szkole Filmowej w dniach 9-15 października 2017 roku. Kompozytor prowadzący warsztaty – laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek – przekaże uczestnikom wiedzę w zakresie sposobów pracy nad ścieżką muzyczną filmu, kontaktu i znalezienia wspólnego języka z reżyserem, zdradzi też zależności, które kompozytor napotyka podczas produkcji filmowej.

Warsztaty przeznaczone są dla uczniów szkół muzycznych, studentów i absolwentów kompozycji zainteresowanych tworzeniem muzyki filmowej. Przewidywana liczba uczestników biorących czynny udział w warsztatach: 12 osób. W razie dużego zainteresowania przewidywana jest również grupa uczestników biernych.

Jednym z głównych punktów programu warsztatów będzie spotkanie ze studentami reżyserii, poznanie ich oczekiwań względem warstwy muzycznej ich filmów oraz praca nad kolejnymi etapami powstawania tej warstwy pod kierunkiem kompozytora wykładowcy. Jan A.P. Kaczmarek będzie prowadził zajęcia grupowe i indywidualne, które ułoży według własnego uznania (ok. 20 godzin pracy grupowej i ok. 60 minut dla każdego indywidualnie).

Zwieńczeniem pracy warsztatowej powinien być co najmniej jeden film studenta GSF z pełną ścieżką muzyczną (może to być dzieło kilku kompozytorów – uczestników warsztatów). Filmy studenckie GSF są wysyłane na festiwale filmowe na całym świecie. Autorstwo muzyki może być szansą na międzynarodową karierę.

Koszt: 1500 PLN dla uczestnika czynnego i 800 PLN dla uczestnika biernego.

Wybór uczestników biorących czynny udział w warsztatach zostanie dokonany na podstawie przesłanych do dnia 10 września 2017 roku dwóch partytur i/lub nagrań muzyki skomponowanej przez kandydata. Kompozycje te powinny różnić się od siebie w fakturze, stylu i charakterze.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.gsf.pl

Dźwięk odnaleziony. Michał Pepol

p5 lipca 2017 roku w warszawskim Nowym Teatrze odbędzie się koncert-monodram: performans wiolonczelisty Royal String Quartet Michała Pepola, który w dialogu z artystą wizualnym zaprezentuje utwory współczesnych kompozytorów na wiolonczelę solo.

Michał Pepol, zainspirowany współpracą z teatrem Krzysztofa Warlikowskiego, postanowił rozszerzyć i unowocześnić formułę klasycznego koncertu. Przeprowadza publiczność przez nietypowe techniki wykonawcze (porzucenie smyczka i wydobywanie dźwięku za pomocą dotyku, elektronika, uczynienie z wazonów pudeł rezonansowych) i uruchamia wyobraźnię.

Koncert jest zbiorem różnych utworów, ale tworzy jedną całość: jest spójną opowieścią, w której występują różne postacie, skrajnie odmienne, a jednak opowiadające wspólną historię. Obraz, kreowany przez artystę wizualnego Pawła Bownika, przeprowadzi słuchaczy-widzów w czasie między utworami.

Recital zacznie się od utworu The Map of Tenderness Wojtka Blecharza. W Music for Cello and One or More Ampified Vases Alvina Luciera pojawi się pradźwięk – to bardziej rodzaj performansu, niż klasycznie rozumiany utwór. Następnie zostanie wykonany Modus, czyli do bólu szczery i rozedrgany głos Tomasza Sikorskiego. Popularny Spiegel im Spiegel Arvo Pärta będzie parafilmowym momentem wieczoru, natomiast Kartka z albumu Pawła Mykietyna – najbardziej teatralnym i dramatycznym, z głosem Sary Bernhardt recytującej Fedrę. Na koniec koncertu zabrzmi piosenka Among Angels Kate Bush w aranżacji Pepola oraz Polishing George’a Brechta.

Więcej: http://www.nowyteatr.org

Muzyka filmowa z małych i dużych ekranów

fs9 lipca o 2017 roku godz. 17.00 w Filharmonii Śląskiej odbędzie się koncert muzyki filmowej. Konferansjerem tego koncertu będzie popularny śpiewający aktor Tomasz Stockinger.

W programie wieczoru znalazły się światowe przeboje autorstwa George’a Gershwina i Scotta Joplina, a także znakomite utwory Fryderyka Chopina, Władysława Szpilmana, Krzesimira Dębskiego, Waldemara Kazaneckiego i Włodzimierza Korcza. Muzykę filmową wykona Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Leszka Sojki.

Wystąpi też kompozytor i pianista jazzowy Stefan Gąsieniec, wielokrotnie nagradzany w konkursach muzycznych, takich jak Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Festiwal Kompozytorski im. Krzysztofa Komedy czy Song Of The Year (USA). Stefan Gąsieniec jest autorem muzyki do spektakli teatralnych reżyserowanych m.in. przez Jerzego Bielanasa, Waldemara Krzystka; współpraca z Romanem Kołakowskim zaowocowała stworzeniem kilku spektakli muzycznych. Gąsieniec od ubiegłego roku występuje w duecie z Tomaszem Stockingerem. Podczas koncertu wykona muzykę swojego ojca Mirosława Gąsieńca, skomponowaną do filmu Strachy.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.filharmonia-slaska.eu

Scena Letnia w poznańskiej Akademii Muzycznej

sOd 5 lipca do 30 sierpnia 2017 roku potrwa cykl koncertów „Scena Letnia w Akademii Muzycznej”, organizowany przez Fundację Akademii Muzycznej we współpracy z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego i Urzędem Miasta Poznania.

Tradycja muzycznych spotkań w okresie letnim ma ponad dwudziestoletnią tradycję – do 2012 roku siedzibą koncertów był Ratusz Poznański (cykl nosił nazwę Letnie Koncerty Ratuszowe), a od 2013 – Aula Akademii (nazwę zmieniono na Scena Letnia w Akademii Muzycznej). Cykl tegorocznych wakacyjnych spotkań z muzyką Scena Letnia w Akademii Muzycznej w wykonaniu pedagogów i studentów będzie miał miejsce w Auli im. Stefana Stuligrosza we wszystkie środy lipca i sierpnia 2017 roku (5, 12, 19, 26 lipca oraz 2, 9, 16, 23, 30 sierpnia). Ponadto 15 lipca, 12 sierpnia i 2 września o godz. 12.15 w ramach projektu odbędą się koncerty na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania.

W bogatym programie koncertów ważne miejsce zajmuje polska muzyka współczesna autorstwa Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Grażyny Bacewicz, Aleksandra Tansmana, Mieczysława Weinberga, Feliksa Nowowiejskiego, Tadeusza Bairda, Andrzeja Koszewskiego, Tadeusza Szeligowskiego, Pawła Łukaszewskiego, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej i Mariusza Matuszewskiego.

Słowo o muzyce wygłoszą Teresa Brodniewicz i Julia Gołębiowska.

Szczegółowy program – na stronie: http://amuz.edu.pl/ 

Koncerty Promenadowe w Opolu

kPrezydent Miasta Opola we współpracy z Filharmonią Opolską zaprasza w każde wakacyjne, niedzielne popołudnia od 2 lipca do 27 sierpnia 2017 roku na bezpłatne spotkania muzyczne pt. „Koncerty Promenadowe”.

Tradycją, która na stałe wpisała się w letni kalendarz opolskich imprez, jest cykl Koncertów Promenadowych finansowany przez Urząd Miasta Opola. Każdy z tegorocznych koncertów ma swój indywidualny styl. Wśród wykonawców obok muzyków Filharmonii Opolskiej pojawią się zaproszeni artyści: Aleksander Gref, Celina Kotz, Łukasz Brzezina, Ewa Łobaczewska, Rafał Supiński, Karina Komendera, Tomasz Tomaszewski, Marcin Wyrostek, Dance of fire, Atom String Quartet, Andrea Tofanelli & Dizzy Boyz Brass Band.

W wykonaniu rodzimych artystów oraz gwiazd światowego formatu na koncertach promenadowych prezentowane są programy zarówno z muzyką klasyczną jak i rozrywkową. W programie Koncertów Promenadowych odnajdziemy muzykę wielkich mistrzów klasyki, przeboje muzyki filmowej, jazz, muzykę z najciekawszych światowych musicali, a także polską muzykę współczesną. Podczas koncertu finałowego 27 sierpnia Filharmonicy Opolscy pod batutą Szymona Bywalca prawykonają Koncert opolski Piotra Mossa. W roli solistów wystąpią skrzypek Tomasz Tomaszewski i akordeonista Marcin Wyrostek. Utwór został napisany przez Piotra Mossa specjalnie na obchody 800. lecia miasta Opola.

Koncerty odbędą się na Scenie plenerowej Filharmonii Opolskiej, tak aby dla wszystkich zainteresowanych znalazło się miejsce na widowni. Ostatnie muzyczne spotkanie 27 sierpnia odbędzie się w Sali koncertowej Filharmonii Opolskiej.

Szczegółowy plan koncertów dostępny będzie na stronie internetowej Filharmonii Opolskiej: http://www.filharmonia.opole.pl/ 

Koncerty letnie w Pałacu Erazma Ciołka

fkWzorem lat ubiegłych w miesiącach letnich Filharmonia Krakowska organizuje cykl koncertów Philharmonic Music Summer. Tegoroczna seria koncertów odbędzie się jednak w wyjątkowej przestrzeni – w każdą muzyczną środę lata, w dniach 5 lipca – 30 sierpnia 2017 roku o godz. 18.30 Filharmonia zaprasza melomanów do pięknych wnętrz Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ulicy Kanoniczej 17.

Pomysł na zorganizowanie koncertów letnich poza gmachem przy Zwierzynieckiej zrodził się ze względu na przystąpienie Filharmonii Krakowskiej do prac remontowych, mających na celu modernizację i konserwację użytkowanego budynku. Dzięki wsparciu i współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, koncerty tego lata wybrzmieć będą mogły w Sali Cnót oraz na dziedzińcu pałacowym przy Kanoniczej. Obie instytucje, Filharmonia i Muzeum, połączyły bowiem swoje dobra – kunszt muzyczny z estetyką nadzwyczajnego otoczenia, dzięki czemu każdy z dziewięciu koncertów ma szansę stać się dla publiczności niezapomnianym przeżyciem.

Repertuar koncertów Philharmonic Music Summer wypełniają prawdziwe perełki światowej kameralistyki, a także polska muzyka współczesna. Melomani będą mieli okazję usłyszeć między innymi utwory Witolda Lutosławskiego, Aleksandra Tansmana, Zygmunta Noskowskiego, Józefa Nowakowskiego, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej w wykonaniu duetów, tercetów, kwartetów i kwintetów, zestawów instrumentów dętych, smyczkowych, strunowych, głosów ludzkich, czy viol da gamba. A wszystko – by w gorące letnie wieczory odczuć muzyczne orzeźwienie.

Seria Philharmonic Music Summer kolejny rok z rzędu wpisana została na listę krakowskich imprez muzycznych sygnowanych znakiem Theatrum Musicum.

Szczegółowy program – na stronie: http://filharmonia.krakow.pl