polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
Tadeusz Paciorkiewicz: w 20. rocznicę śmierci
19 marca 2018, Warszawa
Prapremiera Symfonii Mariana Borkowskiego
21 marca 2018, Warszawa
IV Małopolska Akademia Talentów
1–8 lipca 2018, Łącko
Ogólnopolski Konkurs Orkiestr Smyczkowych
27-28 marca 2018, Bydgoszcz

newsy ze świata

Elbląska Orkiestra Kameralna w Estonii

EOKElbląska Orkiestra Kameralna w dniach 21 – 22 października 2016 roku koncertować będzie na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej AFEKT, odbywającym się w Tallinie i Tartu. Jednym z ważnych celów koncertu będzie promocja polskiej muzyki współczesnej.

Kameraliści zaprezentują się wraz z kompozytorką i sopranistką – Agatą Zubel oraz jedną z najbardziej utalentowanych estońskich pianistek - Kadri-Ann Sumerą a także Chórem Kameralnym Estońskiej Filharmonii Narodowej. Za pulpitem dyrygenckim stanie Marek Moś.

Koncerty są wynikiem realizacji przez Orkiestrę projektu, który zakłada popularyzację polskiej muzyki współczesnej i jej twórców poza granicami naszego kraju. Elbląska Orkiestra Kameralna zaprosiła do współpracy Agatę Zubel, zaliczaną do grona najlepszych kompozytorów współczesnych w Europie. Podczas koncertu na Festiwalu Muzyki Współczesnej AFEKT będzie można usłyszeć jej kompozycję Pomiędzy odpływem myśli a przypływem snu, inspirowaną wierszami Tadeusza Dąbrowskiego, poety urodzonego w Elblągu. W repertuarze znajdzie się także Litania do św. Klemensa Pawła Łukaszewskiego oraz Naninana Aleksandra Nowaka. Elbląska Orkiestra Kameralna i Chór Kameralny Estońskiej Filharmonii Narodowej prawykonają utwór estońskiej kompozytorki Liisy Hirsch pt. Wings. Nie zabraknie kompozycji jednej z najciekawszych postaci muzyki współczesnej, Enno Poppe.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej AFEKT już od 15 lat odbywa się na południu Estonii w Tartu, a od kilku lat ma również swoją edycję w stolicy, w Tallinie. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu, organizatorzy zaprosili uznanych wykonawców i twórców muzyki współczesnej m.in. Georga Friedrlicha Haasa, Klangforum Wien, Ensemble Adapter. Ideą festiwalu jest ukazanie publiczności aktualnej, współczesnej sceny muzycznej Europy. 

 

Program koncertów

 

21 października, godz. 19.00 – Kościół św. Jana Tartu

22 października, godz. 19.00 – Kościół Metodystów, Tallin

Agata Zubel, sopran

Kadri-Ann Sumera, fortepian

Elbląska Orkiestra Kameralna

Chór Kameralny Estońskiej Filharmonii Narodowej

Marek Moś, dyrygent

 

W programie:

Agata Zubel Pomiędzy odpływem myśli a przypływem snuna głos, fortepian i orkiestrę smyczkową

Liisa Hirsch Wings na chór i smyczki (PREMIERA)

Enno Poppe Zwölf na wiolonczelę solo , Fingernagel na skrzypce i altówkę, 17 Etüden für Violine 2. Zeszyt na skrzypce solo

Pawel Łukaszewski Litania do św. Klemensa na chór mieszany i orkiestrę smyczkową

Aleksander Nowak Naninana na orkiestrę smyczkową i Fender Rhodes

Projekt „Dialog muzycznych kultur. Polska – Estonia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja polskiej kultury za granicą 2016 - PROMESA".