Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich” zaprasza wszystkich, zainteresowanych pisaniem, nauczycieli oraz uczniów do udziału w dwóch projektach Lutosławski XXI: Warsztaty dla nauczycieli i ogólnopolski konkurs felietonów Muzyka na słowa. Działania te odbędą się pod patronatem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, a poprowadzą je znani animatorzy i osobowości artystycznego, naukowego i edukacyjnego świata polskiej muzyki.
Projekt Lutosławski XXI jest kompleksowym działaniem, którego celem jest popularyzacja twórczości i postaci Witolda Lutosławskiego w przestrzeni oświatowej i w świadomości młodych Polaków. Istotą projektu Lutosławski XXI/Warsztaty dla nauczycieli są warsztaty artystyczne, dzięki którym organizatorzy pragnąy zachęcić nauczycieli do prezentowania muzyki Lutosławskiego uczniom, wyposażyć w wiedzę i umiejętności potrzebne do jej zrozumienia i popularyzowania, obudzić w nich pasję propagatora artystycznej muzyki współczesnej. Do prowadzenia warsztatów zaproszeni zostali wybitni kompozytorzy muzyki, pedagodzy, publicyści: Anna Ignatowicz-Glińska, Joanna Grotkowska, Monika Gromek, Tadeusz Wielecki, Sławomir Wojciechowski, Mateusz Migut, Ziemowit Socha, Ewa Jakubowska, Ewa Cichoń. Każdy z 6 dni warsztatowych zakończy się interaktywnym koncertem z udziałem znakomitych kameralistów i animatorów. Wśród zadań i tematów warsztatowych znajdą się propozycje zabaw i działań twórczych dla uczniów i nauczycieli wokół wybranych utworów i technik kompozytorskich, krótki wykład o życiu i twórczości Lutosławskiego, połączony ze słuchaniem nagrań z jego muzyką, omówienie różnorodnych zagadnień związanych z muzyką XX i XXI wieku, z pedagogiką, psychologią i socjologią muzyki, w wymiarze przydatnym w edukacji powszechnej.
Terminy warsztatów: 24 lub 25 października; 7 lub 8 listopada i 14 lub 15 listopada 2013 roku.
Lutosławski XXI. Muzyka na słowa - ogólnopolski konkurs felietonów o kompozytorze, o muzyce i kulturze współczesnej to konkurs literacki, skierowany do młodzieży szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz do osób dorosłych. Forma konkursowa ma na celu promocję twórczości Witolda Lutosławskiego, popularyzację wiedzy o nim wśród jego rodaków, ożywienie zainteresowania współczesną kulturą muzyczną oraz podnoszenie kompetencji muzycznych i literackich. W Jury zasiądą znani dziennikarze muzyczni i kompozytorzy współcześni. Propozycje tematów konkursowych to:
- Pomiędzy ciszą, harmonią i „dźwiękową szarańczą”. Czym jest dla współczesnych Polaków prawo do ciszy, a czym „niechciana muzyka“?
- Walczyć czy tworzyć? – wojenne i ideologiczne dylematy artystów na podstawie życia i twórczości Witolda Lutosławskiego, Władysława Szpilmana, Andrzeja Panufnika i innych;
- Moja playlista a Lutosławski. Który utwór Witolda Lutosławskiego znajdzie się na mojej prywatnej playliście i dlaczego?
Termin nadsyłania prac: 4 listopada 2013 roku.
Patronem projektu jest Mazowiecki Kurator Oświaty, a partnerami: Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Towarzystwo im. W. Lutosławskiego. Projekt „Lutosławski XXI“ finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Lutosławski 2013- Promesa“ , realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
Więcej informacji - na stronie www.muzykajest.pl
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warsaw, Poland
e-mail:
tel: +48 785 370 000
The website was modernised thanks to the support of the Minister of Education and Science under the Science for Society II program.