Skip to main content

Premiera płyty Baltic Neopolis Orchestra - Tribute to Carl Loewe

Tribute to Carl Loewe (CD) Baltic Neopolis Orchestra nad wydawnictwem Tribute to Carl Loewe, poświęconym mieszkającemu w XIX wieku w Szczecinie niemieckiemu kompozytorowi, pracowała od 2 lat. Premiera płyty odbędzie się w piątek, 25 kwietnia 2014 roku w Löbejün w Niemczech - miejscu urodzenia Loewego, gdzie rozpocznie się V Międzynarodowy Festiwal Carla Loewego.

Na płycie Tribute to Carl Loewe znalazły się cztery pieśni napisane przez C. Loewego do ballad (Totentanz J. W. Goethego, Die Uhr J. G. Seidla, Trzech budrysów i Pani Twardowska A. Mickiewicza), Kwartet smyczkowy c-moll op. 26 „Quatuor spirituel" Loewego oraz Trzy pieśni do słów Rilkego Michała Dobrzyńskiego. Zestawienie kompozycji i ich autorów ma swoje uzasadnienie. I Loewe, i Dobrzyński mieszkali w tym samym mieście. I chodź dzielą ich epoki, łączy muzyka i miejsce na ziemi.

Carl Loewe urodził się w 1796 roku jako ostatnie z dwanaściorga dzieci w rodzinie kantora i organisty Johanna Andreasa Loewego i Marii Eleonory Leopold w małej miejscowości Löbejün. Pierwsze lekcje gry na fortepianie, skrzypcach i organach pobierał u swego ojca oraz u miejscowego organisty. W Halle, gdzie studiował, prowadził ożywioną działalność koncertową, początkowo jako śpiewak chóralny, a potem ceniony solista chóru miejskiego. Będąc na drugim roku studiów teologicznych skomponował pierwsze ballady: "Edward" i "Erlkönig", które oceniono nadzwyczaj pozytywnie, pozwalając krytykom na stwierdzenie, że balladowy talent kompozytorski dany mu został a priori. W wieku 24 lat został organistą i kantorem Kościoła św. Jakuba, nauczycielem Gimnazjum Fundacji Mariackiej, pedagogiem Seminarium Nauczycielskiego, a przede wszystkim miejskim dyrektorem muzycznym. Występował niemal we wszystkich szczecińskich salonach artystycznych, do swych najwdzięczniejszych, a zarazem najbardziej wymagających słuchaczy zaliczając: patrycjuszkę i swą protektorkę Sophie Caroline Auguste Tilebein, księcia Antoniego Radziwiłła, generalnego superintendenta i biskupa Georga Carla Beniamina Ritschla, a przede wszystkim – króla Fryderyka Wilhelma II.
W latach 1820–1864 Carl Loewe był głównym organizatorem życia muzycznego Szczecina, w którym najważniejszą rolę odgrywały cykle koncertów symfonicznych i chóralnych. Wykonanie podczas nich wszystkich symfonii Ludwiga van Beethovena oraz oratoriów, pasji, mszy i kantat Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Haendla, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Daniela Gottloba Türka, księcia Antoniego Henryka Radziwiłła, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, a przede wszystkim swoich własnych, uczyniło ze Szczecina ważne centrum kultury muzycznej Europy. Główną świątynię ewangelicką miasta uczynił największą salą koncertową, w której podczas Nieszporów Muzycznych rozbrzmiewała muzyka organowa, wokalna, a przede wszystkim kantatowo-oratoryjna. Ważnym celem dyrektora muzycznego miasta było możliwie jak najszybsze reagowanie na wydarzenia artystyczne związane z prawykonaniami wielkich dzieł na estradach Berlina, Wiednia, Wrocławia i Königsberga.
Ze względu na zły stan zdrowia Carl Loewe złożył w 1866 roku dymisję i wyjechał z całą rodziną do Kilonii, gdzie zmarł 20 kwietnia 1869 roku. Jego serce w srebrnej urnie przewiezione zostało do Szczecina i wmurowane w filar przylegający do organów Kościoła św. Jakuba.

Płytę Tribute to Carl Loewe wydano dzięki współfinansowaniu ze środków Miasta Szczecin, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania. Partnerami wydawnictwa jest Akademia Sztuki w Szczecinie, Radio Szczecin, Drukarnia Kadruk oraz Internationale Carl Loewe Gesellschaft - organizator Międzynarodowego Festiwalu Carla Loewego w Löbejün.

Od maja płyta będzie można zamówić ze strony Orkiestry (www.balticneopolis.pl) oraz podczas wykonywanych przez BNO koncertów. Również w maju planowane jest wydarzenie promujące nową płytę w Szczecinie.

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warsaw, Poland
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

tel: +48 785 370 000

Project support

The website was modernised thanks to the support of the Minister of Education and Science under the Science for Society II program.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Our social media


Join Our Newsletter


© All rights reserved. POLMIC
Go to top