Polmic - FB

aktualności

44. Letnie Koncerty Organowe i Kameralne we Władysławowie

44. Koncerty im. Eugeniusza Brańki44. edycja Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych im. Eugeniusza Brańki we Władysławowie odbędzie się w dniach 7 lipca – 25 sierpnia 2016 roku, w czwartkowe wieczory o godz. 20.00 w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Wakacyjny cykl koncertów muzyki klasycznej, zainaugurowany w 1973 roku przez kompozytora, dyrygenta i organistę z Częstochowy – Eugeniusza Brańkę – wpisał się na stałe w obraz letniego Władysławowa. Co roku festiwal daje możliwość obcowania z muzyką na światowym poziomie tysiącom melomanów. Organizatorem  wydarzenia jest Centrum Kultury, Promocji i Sportu Władysławowa przy współudziale Parafii Wniebowzięcia NMP we Władysławowie. Partnerami tegorocznej edycji są dodatkowo: Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki oraz Centrum Edukacji Artystycznej przy MKiDN.

Podczas inauguracji festiwalu (07.07) wystąpią laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Centrum Edukacji Artystycznej: trębacz Lennard Czakaj oraz organista Marcin Knura, a w programie znajdą się utwory J. S. Bacha i M. Regera. Formuła wydarzenia tradycyjnie zamknie się w koncertach tematycznych. 44. sezon koncertowy zabierze publiczność w muzyczną podróż po świecie. W tym kontekście znaczące są już same tytuły kolejnych czwartkowych wieczorów: Psalmy sarmackie (14.07), Muzycznym szlakiem gór (21.07), Podróż na Bałkany (28.07), Hiszpańskie inspiracje (04.08), Negro spirituals (11.08), Melodie hebrajskie (18.07), W kręgu muzyki włoskiej (25.08).

ZOBACZ: Ulotka Festiwalu

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji – na profilu FB: www.facebook.com/koncerty.organowe 

 

Dziekanka 2016

DziekankaKoncerty w ramach 16. Festiwalu Letnie Wieczory Muzyczne „Dziekanka” 2016 będą odbywać się w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 18.00 na zabytkowym dziedzińcu DS Dziekanka przy ul. Krakowskie Przedmieście 56 w Warszawie (a w razie niepogody w sali koncertowej Dziekanki).

Podczas inauguracji, 6 lipca 2016 roku, wystąpi znakomity Royal String Quartet w składzie: Izabella Szałaj-Zimak, Elwira Przybyłowska, Marek Czech, Michał Pepol. W programie znajdą się następujące kompozycje: James MacMillan – Memento; Gregorio Allegri – Miserere mei Deus; Dymitr Szostakowicz – VII Kwartet smyczkowy; Arvo Pärt – Fratres; Ludwig van Beethoven – Große Fuge in B-dur op. 133.

Podczas kolejnych koncertów wystąpią między innymi takie zespoły, jak kwartet klarnetowy Poco Leggero, grający na instrumentach historycznych Ensemble Hyacinthus, Szymanowski Piano Trio, Atom String Quartet, Kazzma Brass Quintet, Duet Arpetto oraz Ravel Piano Duo. Wstęp na wszystkei wydarzenia jest wolny.

ZOBACZ: Program koncertów

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.edu.pl

39. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku

39. Festiwal Muzyki Organowej Gdańsk39. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej oraz 32. Maricakie Wieczory Organowe w Gdańsku rozpoczną się koncertem inauguracyjnym 1 lipca i potrwają do 9 września 2016 roku. Koncerty będą odbywać się w każdy piątek o godz. 20.15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jak co roku 15 sierpnia o godzinie 20.30 odbędzie się także koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.

Bazylika Mariacka to największy w Europie Kościół zbudowany z cegły. Jej akustyka i wnętrze czyni ją wyjątkową, dzięki czemu stała się główną wizytówką Gdańska oraz ważnym ośrodkiem duchowym, kulturalnym i historycznym. W latach 1978–2015 podczas Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej zaprezentowało się ponad 270 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy. Obecnie znajdujące się Bazylice Mariackiej organy są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 roku z kościoła św. Jana. Ceremonii poświęcenia organów dokonał biskup gdański Tadeusz Gocłowski 18 sierpnia 1985 roku. W ten sposób Bazylika Mariacka powróciła do chlubnej wielowiekowej tradycji przerwanej na 40 lat w 1945 roku.

Podczas inauguracji Festiwalu wystąpi Chór Kameralny „441 Hz” pod dyrekcją Anny Wilczewskiej oraz organista Andrzejem Szadejko. Zabrzmią następujące kompozycje: J.S. Bach – Fantasia &Fuga in c BWV 537, J. Rheinberger – Abendlied, W. KilarApotheosis, C. Debussy – Dieuqu’il la fait bon regarder, P. ŁukaszewskiNunc dimittis, G. Böhm – Partita sopra Ach wie nichtig, ach wie flüchtig, S. D. Sandstrom – To see a world, H. M. GóreckiSzeroka Woda, W. Raczkowski – Oj, uśnij, P. Mealor – Shewalks in beauty, W. F. Markull – Sonate F-dur op.56.

Organizatorzy Festiwalu: Gdańskie Centrum Organowe, Bazylika Mariacka w Gdańsku, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Sponsor: Grupa Energa.

ZOBACZ: Terminarz Koncertów

Więcej informacji – na stronie: www.bazylikamariacka.gdansk.pl oraz profilu FB

4. International Lutosławski Youth Orchestra

4 International Youth Orchestra

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie już po raz czwarty jest organizatorem warsztatów orkiestrowych International Lutosławski Youth Orchestra (ILYO), skierowanych do młodych muzyków z całej Europy w wieku 18-26 lat.  Zgłoszenia można nadsyłać do 11 lipca 2016 roku. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Celem projektu jest ukazanie roli twórczości wybitnego polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego w szerszym kontekście kulturowym i społecznym oraz promocja i upowszechnianie muzyki współczesnej. ILYO jest projektem dającym możliwość młodzieży europejskiej głębszego poznania specyfiki wykonawstwa polskiej muzyki współczesnej. Uczestnicy projektu spotkają się 12 września 2016 roku w Szczecinie, na warsztatach i próbach orkiestrowych. Zajęcia poprowadzą wybitni muzycy i pedagodzy: Jakub Haufa, Adam Wagner, Katarzyna Budnik-Gałązka, Andrzej Bauer, Guntis Kuzma, Nicholas Thompson, Miłosz Pękala, Zygmunt Krauze i Michał Moc. Wykładowcy towarzyszyć będą także orkiestrze na scenie – jako soliści podczas koncertu finałowego, który odbędzie się w sobotę 17 września 2016 roku w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Orkiestrę ILYO poprowadzi, jak co roku, Ewa Strusińska.

Specjalnie dla International Lutosławski Youth Orchestra 2016 wybitny polski kompozytor Zygmunt Krauze przygotowuje nowe dzieło – Interludia do Bukolików. Jego prawykonanie odbędzie się w trakcie koncertu finałowego. Kompozycja inspirowana jest utworem Witolda Lutosławskiego Bukoliki – autorskie opracowanie na altówkę i wiolonczelę. W programie koncertu finałowego znajdą się także utwory Witolda Lutosławskiego: Partita – opracowanie autorskie na skrzypce i orkiestrę z fortepianem obligato, Interludium na orkiestrę oraz Łańcuch II. Dialog na skrzypce i orkiestrę.

Rekrutacja do projektu trwa do 11 lipca 2016 roku. Aby do niej przystąpić, należy zarejestrować się na stronie www.ilyo.filharmonia.szczecin.pl, wypełnić formularz rekrutacyjny i dołączyć nagrania. Na ich podstawie jury, złożone z dyrygenta i tutorów, wybierze muzyków, z którymi spotkają się na warsztatach w Filharmonii w Szczecinie.

Broszura informacyjna dostępna jest pod adresem: https://issuu.com/ilyorchestra/docs/ilyo_broszura 

Bałtyckie Spektrum Muzyki Nowej

NeoQuartet9 lipca 2016 roku NeoQuartet wyrusza w trasę po krajach nadbałtyckich. Muzycy zagrają na koncertach w Berlinie, Härnösand, Tallinie, Moskwie i Gdańsku. Trójmiejski koncert odbędzie się 7 października w ramach piątej edycji Festiwalu NeoArte. Spektrum Muzyki Nowej.

Bałtyckie Spektrum Muzyki Nowej to cykl pięciu koncertów trójmiejskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet, które odbędą się w Niemczech, Szwecji, Estonii, Polsce oraz w Rosji od lipca do grudnia 2016 roku. Podczas każdego koncertu zespół zaprezentuje pięć utworów na kwartet smyczkowy napisanych przez kompozytorów z Niemiec (Helmut Zapf), Szwecji (Rei Munakata), Estonii (Helena Tulve), Rosji (Anton Safronov) i Polski (Aleksander Kościów). Trzy z nich napisane zostały specjalnie na potrzeby projektu. Każdy z utworów zostanie poprzedzony krótką prezentacją multimedialną, w której kompozytor opowie o swoim dziele, co ma przybliżać odbiorcom idee twórcy i pozwolić widowni bardziej świadomie uczestniczyć w koncertach.

Ideę projektu stanowi przedstawienie widowni spektrum możliwości kameralnej muzyki nowej. Dobór krajów, kompozytorów oraz miejsc koncertów pozwala zaprezentować dzieła różnorodne tak pod względem muzycznym, jak i koncepcyjnym. Widownia będzie miała okazję zapoznać się i porównać kompozycje twórców wywodzących się z rożnych kultur i systemów edukacyjnych.

NeoQuartet jest jednym z najprężniej działających zespołów kameralnych specjalizujących się w wykonawstwie muzyki najnowszej w Polsce. Za swój cel stawia sobie promocję twórczości głównie młodych kompozytorów. Członkowie NeoQuartet to pasjonaci sztuki współczesnej, chętni do nowatorskich poszukiwań, otwarci na współpracę z najbardziej wymagającymi artystami. Muzycy realizują swoją wizję łączenia wielu dziedzin sztuki takich jak muzyka, wizualizacje, elektronika czy taniec, skupiając się na propagowaniu sztuki współczesnej w szerokim gronie odbiorców. Zespół ma w swoim repertuarze utwory m.in. Reicha, Crumba, Schnittke, Pendereckiego, posiada także w swoim dorobku artystycznym kilkadziesiąt prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia (m.in. Stulgińska, Czerniewicz, Kościów, Przybylski).

Mecenasami projektu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej.

Patronat medialny nad trasą koncertową objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: Bałtyckie Spektrum Muzyki Nowej

Uroczysty Koncert Symfoniczny Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej z Bremy oraz Chórów z Gdańska

Chór 441HzW poniedziałek 1 sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50) odbędzie się Uroczysty Koncert Symfoniczny wieńczący wakacyjną wymianę artystyczną młodzieży z Polski i Niemiec.

Wystąpią członkowie Landesjugendorchester – młodzieżowej orkiestry symfonicznej z Bremy pod kierownictwem Stefana Geigera oraz chóry z Gdańska: Chór Kameralny „441 Hz” i Chór Młodzieżowy „Cantilena” z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, których przygotowaniem zajęli się Anna Wilczewska i Filip Cieszyński. W programie koncertu znajdą się Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Jako soliści wystąpią: Salome Bohnert – sopran, Anna Maria Torkel – alt, Juan Sebastián Hurtado-Ramírez – tenor oraz Ronaldo Steiner – bas. Łącznie na scenie znajdzie się ponad 100 osób.

Projekt blisko dwutygodniowej (21.07-2.08.2016) wymiany artystycznej młodzieży z Polski i Niemiec został zorganizowany w ramach 40. rocznicy zawarcia porozumienia o współpracy partnerskiej między Gdańskiem a Bremą, a także 25 lat dobrego sąsiedztwa Polski i Niemiec. Wymiana stanowi kooperację kilku środowisk: z Gdańska, Bremy, Kwidzyna i Osterholz-Scharmbeck. Projekt zakończony zostanie tournée koncertowym, w ramach którego odbędą się cztery koncerty. Dwa pierwsze odbędą się w Niemczech: w Kościele Unser Lieben Frauen w Bremen (28.07) oraz w Kreissparkasse Osterholz-Scharmbeck (29.07), zaś dwa kolejne w Polsce: w Katedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie (31.07) oraz w Centrum św. Jana w Gdańsku (1.08). Patronat honorowy nad projektem objęła Cornelia Pieper – Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

Organizatorzy koncertu: Fundacja Nova Arte, Chór Kameralny „441 Hz”. Współpraca: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Wstęp na koncert jest wolny!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Energa Sopot Classic 2016

Energa Sopot Classic 20166. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Energa Sopot Classic odbędzie się w dniach 3-8 sierpnia 2016 roku. To propozycja dla miłośników rozmaitych gatunków muzycznych, obecnych zarówno w polskich, jak i w międzynarodowych salach koncertowych. Pomysłodawcą Festiwalu jest Miasto Sopot i Polska Filharmonia Kameralna Sopot.

Zgodnie z tradycją, cykl czterech koncertów reprezentujących rozmaite gatunki muzyczne, uroczyście rozpocznie się na deskach Opery Leśnej. W środę 3 sierpnia o godz. 20.00 odbędzie się Wielka Gala Operowa. Najjaśniejszą gwiazdą Koncertu Inauguracyjnego będzie Aleksandra Kurzak. Wybitna polska sopranistka występuje regularnie na największych scenach operowych świata m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House Covent Garden w Londynie, Teatro alla Scala w Mediolanie,Theater an der Wien i Wiener Staatsoper czy Lyric Opera House w Chicago. Tego wieczoru będzie można rozkoszować się najpiękniejszymi ariami z oper Donizettiego, Pucciniego czy Bizeta. Wielkiej diwie towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą maestro Wojciecha Rajskiego.

Piątek 5 sierpnia upłynie słuchaczom w zgoła odmiennych okolicznościach. Pod malowniczymi żaglami tarasów przy Aquaparku w Sopocie o godz. 20.00 rozpocznie się Koncert Muzyki Filmowej, którego gościem specjalnym będzie wybitny polski kompozytor, zdobywca Oscara za muzykę do filmu MarzycielJan A.P. Kaczmarek. Odbiór granych kompozycji wzbogacą historie autora, który w trakcie koncertu zdradzi kulisy pracy nad granymi tego wieczoru melodiami. Koneserów gatunku z pewnością zadowolą wykonywane na żywo utwory, znane dotychczas z najwspanialszych hollywoodzkich produkcji.

Miłośnikom bardziej klasycznego repertuaru bez wątpienia przypadnie do serca Koncert Muzyki Barokowej. Wybitni muzycy z zespołu La Stagione Frankfurt zabiorą swoich słuchaczy do fascynującego świata muzyki XVII stulecia. Zespół wystąpi w sobotę 6 sierpnia o godzinie 20.00 w Kościele Garnizonowym pw. św. Jerzego w Sopocie. Tego wieczoru publiczność będzie mogła poznać niezwykłe możliwości fletu w pełnych wirtuozerii koncertach barokowych.

Festiwal zakończy się niezwykłym koncertem plenerowym Vivaldi contra Piazzolla. W poniedziałek, 8 sierpnia o godz. 20.30 przy sopockim Teatrze na Plaży, rozegra się przepiękne widowisko – trójmiejska publiczność będzie miała okazję skonfrontować ze sobą dwa cykle Czterech Pór Roku w rozumieniu pary wybitnych, niezwykle odmiennych kompozytorów – Włocha Antonio Vivaldiego i argentyńskiego wirtuoza tanga, niepowtarzalnego Astora Piazzolli. Aby odbiec od utartego schematu podczas poniedziałkowego koncertu pierwsze skrzypce przewrotnie zagra wybitna młoda flecistka Antonina Styczeń. Wzorem lat ubiegłych Koncert Finałowy będzie bezpłatny.

Polska Filharmonia Kameralna Sopot działa w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Festiwal zorganizowano dzięki finansowej pomocy Miasta Sopotu. Sponsorem Tytularnym Festiwalu jest Grupa Energa.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji – na stronie: www.sopotclassic.pl

2. Wieczory Chopinowskie na Okólniku

2. Wieczory ChopinowskieW każdy wtorek lipca i sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 na patio Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (a w razie niepogody w sali koncertowej UMFC) odbywać się będą koncerty w ramach II Festiwalu Wieczory Chopinowskie na Okólniku.

Wystąpią reprezentanci wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, a więc studenci z Warszawy, Bydgoszczy, Krakowa, Poznania, Katowic, Wrocławia, Łodzi, Szczecina i Gdańska. Festiwal zainaugurują absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – Monika Quinn oraz Maria Gabryś. W programie koncertu 5 lipca 2016 roku znajdą się takie kompozycje jak: Ballada g- moll op. 18 Juliusza Zarębskiego oraz 4 Mazurki op. 41, Ballada g-moll op. 23, Polonez cis-moll op. 26 nr 1, Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66, 4 Mazurki op. 30, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina.

Kolejne koncerty odbędą się 12, 19 i 27 lipca oraz 2, 9, 16, 23 i 30 sierpnia 2016 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

ZOBACZ: Program koncertów

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.edu.pl

Scena Letnia Akademii Muzycznej w Poznaniu

Scena Letnia Akademii MuzycznejFundacja Akademii Muzycznej we współpracy z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego i Urzędem Miasta Poznania zaprasza na cykl wakacyjnych spotkań z muzyką pt. Scena Letnia w Akademii Muzycznej. W środy lipca i sierpnia 2016 roku wszyscy, którzy planują spędzić lato w mieście będą mogli wysłuchać koncertów w wykonaniu pedagogów i studentów poznańskiej uczelni. Wstęp wolny!

Tradycja muzycznych spotkań w okresie letnim ma ponad dwudziestoletnią tradycję – do 2012 roku siedzibą koncertów był Ratusz Poznański (cykl nosił nazwę Letnie Koncerty Ratuszowe), a od 2013 – Aula Akademii (nazwę zmieniono na Scena Letnia w Akademii Muzycznej). Na decyzję o zmianie lokalizacji koncertów wpłynęły dwa czynniki: logistyczny – w Auli im. Stefana Stuligrosza może pomieścić się blisko trzy razy więcej słuchaczy, niż w salach Ratusza, jak również artystyczny – do Auli nie docierają hałasy, jak to miało miejsce w latach wcześniejszych, gdy muzyka z letnich ogródków i restauracji na Starym Rynku zakłócała muzykę wykonywaną w Ratuszu.

Widząc wielkie zainteresowanie melomanów tym projektem – Aula im. Stefana Stuligrosza z widownią na 200 osób była w minionych latach zapełniona do ostatniego miejsca – można przypuszczać, że atrakcyjny, zróżnicowany repertuar oraz wysoki poziom wykonawczy sprawią, że i w tym roku prezentacje muzyczne w Auli staną się ważnym punktem wakacyjnej oferty kulturalnej Poznania, a w konsekwencji kontynuowana od ponad dwudziestu lat tradycja koncertów w okresie letnim nadal cieszyć się będzie wielkim uznaniem i zainteresowaniem poznańskich melomanów oraz odwiedzających miasto turystów.

Kolejne koncerty odbędą się 6, 13, 20, 27 lipca oraz 3, 10, 17, 24, 31 sierpnia 2016 roku. Wszystkie rozpoczynają się o godz. 17.00. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym programem wydarzeń. Dodatkową atrakcją w ramach Sceny Letniej będzie koncert specjalny, który odbędzie się na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania w sobotę, 9 lipca, o godz. 12.00. Wystąpi duet Simitu w składzie: Jakub Kaszuba (obój) i Michał Gajda (akordeon).

ZOBACZ: Program Sceny Letniej