Polmic - FB

aktualności

Katowice | „Młoda Filharmonia”: Międzynarodowy Dzień Dziecka

POLMIC

Patronat medialny nad sezonem koncertowych 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

1 czerwca 2022 z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego odbędą się specjalne koncerty z cyklu „Młoda Filharmonia”, które poprowadzi Regina Gowarzewska.

Dzieci, młodzież i ich opiekuni będą mogli wziąć udział w koncertach, podczas których Śląska Orkiestra Kameralna zaprezentuje specjalnie przygotowany dla młodszych odbiorców program. Pod batutą Piotra Wacławika zabrzmią Karnawał zwierząt Camille’a Saint-Saënsa oraz Suita Zoo Piotra Mossa. W roli solistów wystąpią pianiści Agnieszka Kopińska i Piotr Kopiński.

Jest to wspaniała okazja by zrobić pierwszy krok w kierunku poznawania muzyki, a także rozwinąć swoje zainteresowania i wiedzę.

Informacja o rezerwacji biletów: https://filharmonia-slaska.eu/production/10914/ 

Warszawa | „Scena Muzyki Polskiej”: Adam Kośmieja

POLMICW Filharmonii Narodowej w Warszawie 31 maja 2022 o godz. 19.00 wystąpi Adam Kośmieja w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej”, którego współorganizatorami są Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Filharmonie w całej Polsce. W interpretacji pianisty usłyszymy utwory znanych na całym świecie kompozytorów polskich XX wieku: Aleksandra Tansmana, Tomasza Sikorskiego oraz Kazimierza Serockiego, w tym – w przededniu Międzynarodowego Dnia Dziecka – śliczne miniatury dla dzieci Krasnoludki jego autorstwa.

Zabrzmią utwory rzadko wykonywane i włączane do dzisiejszych programów recitali fortepianowych. Jak zaznacza sam artysta, „Różnorodność stylistyczna, barwowa i dramatyczna odegrała ważną rolę w budowaniu narracji tego programu, aczkolwiek najciekawsze było dla mnie zbudowanie małej opowieści i napięcia poprzez wyselekcjonowaną kompilację wybranych kompozycji”. W 2022 roku obchodzimy 100-letnią rocznicę urodzin Kazimierza Serockiego, dlatego nie mogło zabraknąć jego utworów w tym programie: najpoważniejszego i najtrudniejszego dziełem Kazimierza Serockiego na fortepian solo – Sonaty z 1955 roku, prawdziwych małych arcydzieł – miniatur dla dzieci Krasnoludki, pełnych polskiego folkloru i mistrzowskiej finezji kompozytora w doborze środków wyrazu w tak ograniczonej formie, oraz sonorystycznego i nadal „świeżego” w swym nowatorstwie A piacere.

Czytaj więcej: Warszawa | „Scena Muzyki Polskiej”: Adam Kośmieja

Mińsk Mazowiecki | Koncert oratoryjno-symfoniczny z okazji 600-lecia Miasta Mińsk Mazowiecki

POLMICPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Miasto Mińsk Mazowiecki zaprasza na wydarzenie roku – plenerowy Koncert oratoryjno-symfoniczny z udziałem mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej, podczas którego odbędzie się światowa premiera VI Symfonii „Święty Boże” Grzegorza Duchnowskiego. To finałowe wydarzenie obchodów jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki będzie miało miejsce na terenie Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego przy ul. Budowlanej 4, 29 maja 2022 o godz. 18.00.

VI Symfonia „Święty Boże” Grzegorza Duchnowskiego na mezzosopran, chór mieszany i orkiestrę do słów hymnu Jana Kasprowicza powstała na zamówienie Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim z okazji jubileuszu. W plenerze Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego zabrzmią również takie dzieła wokalno-instrumentalne Grzegorza Duchnowskiego, jak Credo z Missa Pro Peccatis Mundi oraz Veni Creator.

Sinfonia Varsovia wystąpi pod batutą Anny Duczmal-Mróz obok Chóru Politechniki Warszawskiej i Chóru Tibi Domine, a także solistów – Małgorzaty Walewskiej, Anny Mikołajczyk (soprany), Anety Łukaszewicz (mezzosopran), Tomasza Raffa i Patryka Rymanowskiego (basy).

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Czytaj więcej: Mińsk Mazowiecki | Koncert oratoryjno-symfoniczny z okazji 600-lecia Miasta Mińsk Mazowiecki

PGE Polska Grupa Energetyczna sponsorem kultury

POLMICPGE Polska Grupa Energetyczna, największe przedsiębiorstwo elektroenergetyczne w Polsce, dostawca energii elektrycznej i ciepła do ponad 5 milionów klientów oraz lider zmian w polskiej energetyce, przedstawiła raport ze swojej działalności sponsoringowej w roku 2021. Na spotkaniu zorganizowanym 26 maja 2022 na stadionie „PGE Narodowy” Prezes Grupy Wojciech Dąbrowski oraz Katarzyna Kozłowska – Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu w PGE zapowiedzieli poszerzenie działalności sponsoringowej i wyrazili zainteresowanie w tym kontekście „Warszawską Jesienią”.

W sferze sponsoringu PGE jest skoncentrowana na dwóch obszarach: sporcie (profesjonalnym oraz amatorskim) i kulturze wysokiej. Program sponsorski „Kulturalna Grupa Energetyczna” obejmował w 2021 roku 15 filharmonii z Filharmonią Narodową na czele oraz Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Sponsorowane przez PGE filharmonie odwiedziło w tym czasie, według raportu, 1,2 miliona słuchaczy.

Czytaj więcej: PGE Polska Grupa Energetyczna sponsorem kultury

Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: Ornitologia, Owadologia, Hydrologia

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Na koncert rodzinny w siedzibie NOSPR 29 maja o godz. 16.00 składają się opowieści o świecie przyrody: utwory o owadach, ptakach i świecie wodnym. Kompozytorzy proponują słuchaczom niecodzienną grę wyobraźni – zabawę dźwiękiem, tekstem, kolorami, melodiami i instrumentami…

Utwory zaprezentuje Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą młodego dyrygenta Filipa Hugeta. Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent", finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roli solistki wystąpi znakomita polska sopranistka Joanna Freszel.

Czytaj więcej: Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: Ornitologia, Owadologia, Hydrologia

II Konkurs Kompozytorski na utwór chóralny do tekstu polskiej poetki

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICZespół Wokalny Art’n’Voices ogłasza II edycję Konkursu Kompozytorskiego na utwór chóralny do tekstu polskiej poetki, który odbędzie się w ramach Festiwalu ArteFonie. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 20 lipca 2022.

Konkurs ma na celu popularyzację i rozwijanie literatury chóralnej przeznaczonej dla chórów amatorskich, w związku z czym przedmiotem tegorocznej edycji jest napisanie utworu na chór mieszany w jednym z dwóch wariantów do wyboru:

1. utwór na chór mieszany a cappella;

2. utwór na chór mieszany z towarzyszeniem fortepianu.

Wybór tekstów do kompozycji konkursowej opiera się na twórczości polskich poetek, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Marii Konopnickiej. Uczestnik konkursu wybiera więc samodzielnie dowolny tekst polskiej poetki.

Szczegółowy regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia do pobrania na stronie zespołu w zakładce festiwalu: https://artnvoices.art/festiwal-artefonie/ 

Elbląg | Elbląg Music Masterclass i Konkurs Młodego Wirtuoza

POLMICPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Elbląg Music Masterclass powstało z myślą o młodych muzykach, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności pod okiem znanych instrumentalistów i pedagogów z Polski i zza granicy. Jeśli kształcisz się lub jesteś absolwentem jednego z kierunku: skrzypce, altówka, wiolonczela, dyrygentura lub wraz z innymi muzykami tworzysz zespół kameralny, już teraz zapoznaj się z nową inicjatywą – Elbląg Music Masterclass i zgłoś swój udział w Kursach oraz „Konkursie Młodego Wirtuoza” do 31 maja 2022!

W dniach 1–10 lipca 2022 roku w Elblągu każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w indywidualnych lekcjach z profesorem na wybranym przez siebie kierunku. Kadrę pedagogiczną stanowić będą znani instrumentaliści i wykładowcy renomowanych uczelni, m.in. Marcin Zdunik (wiolonczela), Igor Petrushevski, Mariusz Patyra (skrzypce), Marek Czech (altówka), Anna Duczmal-Mróz (dyrygentura), Bogna Czerwińska-Szymula (zespoły kameralne). Elbląska Orkiestra Kameralna zorganizuje szereg różnorodnych wydarzeń dopasowanych specjalnie do potrzeb uczniów szkół muzycznych I i II stopnia, studentów i absolwentów akademii muzycznych z Polski i zza granicy. Uczestnicy wezmą udział w kursach, warsztatach, wykładach, wystąpią podczas recitali i koncertów. EMM zapewnia młodym muzykom prestiżowy start ich indywidualnej działalności muzycznej oraz możliwość zaprezentowania swoich umiejętności szerokiemu gronu odbiorców dzięki zorganizowanemu w ramach EMM „Konkursu Młodego Wirtuoza”.

Czytaj więcej: Elbląg | Elbląg Music Masterclass i Konkurs Młodego Wirtuoza

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Noskowski, Karłowicz, Skoryk, Smetana

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

28 maja 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń wykona Uwerturę „Morskie Oko” Zygmunta Noskowskiego, Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza, trzy poematy symfoniczne z cyklu Moja ojczyzna Bedřicha Smetany oraz Melodię a-moll Myrosława Skoryka.

Wykonawczynią Koncertu A-dur Karłowicza będzie Małgorzata Wasiucionek, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Romana Lasockiego. Studiowała również w Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Pierre’a Amoyala. Tryumfatorka wielu międzynarodowych konkursów, w 2017 roku otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych, a rok później została adiunktem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Prowadząca koncert Anna Sułkowska-Migoń w bieżącym sezonie współpracuje z Orkiestrą w ramach programu „Dyrygent-Rezydent”.

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Noskowski, Karłowicz, Skoryk, Smetana

Katowice | Camerata Silesia w NOSPR: Chłopecki in memoriam

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

28 maja 2022 o godz. 18.00 Camerata Silesia wystąpi w siedzibie NOSPR na koncercie poświęconym pamięci Andrzeja Chłopeckiego (1950–2012). W tym roku upłynie dziesięć lat od śmierci muzykologa, którego śmiało można określić mianem legendy polskiej krytyki muzycznej.

Andrzej Chłopecki należał do grona najwybitniejszych polskich krytyków muzycznych, a jego lotność umysłu i lekkość pióra (niejednokrotnie bardzo ostrego!) stanowią wzór dla kolejnych pokoleń recenzentów.

Usłyszymy dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Krupowicza, Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka. Koncert poświęcony jego pamięci zwieńczy Phylakterion Pawła Szymańskiego: osoba i twórczość urodzonego w Warszawie kompozytora zawsze była mu bowiem szczególnie bliska.

Czytaj więcej: Katowice | Camerata Silesia w NOSPR: Chłopecki in memoriam