Polmic - FB

aktualności

Warszawa | 36. Warszawskie Spotkania Muzyczne

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICKoncerty 36. Warszawskich Spotkań Muzycznych odbędą się w dniach 15–20 maja 2022 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Organizatorem Festiwalu jest Związek Kompozytorów Polskich – Oddział Warszawski.

Odbywający się co roku jeden z najważniejszych festiwali prezentujących muzykę dawną i muzykę nową jest pierwszym, który przyjął taką formułę.

W roku 2022 usłyszymy 7 prawykonań, w tym utwór zamówiony i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

16 maja zabrzmi zapomniana muzyka przedwojennego warszawskiego kompozytora Juliusza Wertheima, a także Tadeusza Paciorkiewicza i Wandy Landowskiej. W programie koncertu 17 maja „Per musicam ad astra” prof. Leszka Lorenta z towarzyszeniem Jana Gralli znajdą się utwory zmarłego niespodziewanie w zeszłym roku Marcina Błażewicza, a także Pawła Buczyńskiego, Adama Sławińskiego i debiutującej na festiwalu Marty Śniady. 18 maja odbędzie się wyjątkowe przedsięwzięcie, łączące w sposób organiczny muzykę baroku i współczesną twórczość muzyczną i literacką: zespół muzyki dawnej Il Tempo pod kierunkiem prof. Agaty Sapiechy zaprezentuje Sonaty Misteryjne Heinricha Bibera oraz prawykona Pięć Tajemnic Chwalebnych Różańca Anny Ignatowicz-Glińskiej i Mysteria Luminosa Rafała Janiaka.

Czytaj więcej: Warszawa | 36. Warszawskie Spotkania Muzyczne

Związek Kompozytorów Polskich staje w obronie wolności słowa

POLMICZarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich wyraża stanowczy sprzeciw wobec zerwania przez Polskie Radio współpracy z Panią Dorotą Kozińską w reakcji na wpis o obchodach rocznic katastrofy smoleńskiej, zamieszczony na jej koncie facebookowym.

Wyrażając przekonanie, że wpis ten nie licuje z kulturą języka, o którą nasze środowisko dbać powinno, uważamy jednocześnie, że wolność słowa jest w państwie demokratycznym wartością nadrzędną, a do jej przestrzegania zobowiązane jest także Polskie Radio.

Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich 2022

ZKPDnia 9 maja 2022 Jury w składzie: Zygmunt Krauze (przewodniczący), Rafał Augustyn, Beata Bolesławska-Lewandowska, Mieczysław Kominek, Tadeusz Wielecki i Małgorzata Woźna-Stankiewicz przyznało Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich na rok 2022.

Laureatami Nagród zostali:

Jerzy Kornowicz – za wybitną kreatywność artystyczną oraz nadzwyczajną aktywność w działaniach na rzecz środowiska ZKP i całej kultury polskiej.

Dorota Kozińska – za bogatą twórczość krytyczną, eseistyczną i translatorską, obejmującą rozległe obszary muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem teatru muzycznego.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Doroczna Nagroda Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest od 1949 roku – do 1991 roku dla uhonorowania twórców i odtwórców za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, a od 1991 roku – „polskim kompozytorom, wykonawcom, muzykologom, pedagogom i organizatorom życia muzycznego za wybitne osiągnięcia". Uroczyste wręczenie nagród planowane jest we wrześniu podczas 65. Festiwalu „Warszawska Jesień”.

Warszawa | Noc Muzeów 2022: premiera utworów Aleksandry Chmielewskiej

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPracownia Jaga Hupało Born To Create 14 maja 2022 zaprasza w artystyczno-modową podróż po dwóch stronach Wisły: na ul. Burakowską 5/7, do Starej Fabryki Koronek oraz na ul. Kłopotowskiego 11, do Dawnej Fabryki Maszyn i Kamieni Młyńskich.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów, organizowana przez Pracownię Jagi Hupało, została opatrzona hasłem „Persistence”. Wielcy Mistrzowie, młode talenty, artyści wielu pokoleń z różnych dziedzin sztuki – filmu, fotografii, kaligrafii, literatury, malarstwa, mapping’u, mody, muzyki, rzeźby, street art’u, stylizacji włosów i tańca przedstawią swoją twórczą interpretację pojęcia trwałości. Tradycja zostanie ukazana za pomocą nowoczesnych środków wyrazu.

Podczas Nocy Muzeów będzie miała miejsce premiera dwóch utworów Aleksandry Chmielewskiej Czerwone Jabłuszko oraz Cichy zapada zmrok na gitarę, fortepian, głos i wiolonczelę, napisanych specjalnie z tej okazji, w wykonaniu Walicki Popiołek Duo oraz zespołu Julia Topolanek-Pacan & Bartłomiej Pacan.

W programie znajdzie się również pokaz baletowy duetu Oberemok, Performance Kasi Korus w połączeniu z muzyką Miss God, koncert zespołu „Przepięknie” Rafała Betlejewskiego, performance Ślubowanie Łukasza Błażejewskiego i Patryka Kaczanowskiego, pokaz audiowizualny Ari Dykier, a także „Korowód serca” Marthy Mulawy.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/3186888654919303 

Wrocław | Galeria dźwięków

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFMProjekt „Galeria dźwięków”, który zostanie zaprezentowany w Narodowym Forum Muzyki w ramach Nocy Muzeów 14 maja 2022, jest wydarzeniem specjalnym zbliżającego się festiwalu Musica Polonica Nova.

W foyer NFM zostanie rozmieszczony cały szereg oryginalnych instalacji: sześciokanałowa instalacja dźwiękowa Internal visit Pawła Romańczuka, prace studentów i dyplomantów Pracowni Działań Multimedialnych na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, które powstały pod okiem Mariana Oslizlo i dotyczą typografii kinetycznej (poetry in motion – poezji w ruchu).

Będziemy świadkami premiery kompozycji Alias Hanny Kulenty w wykonaniu LutosAir Quintet, która powstała w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie“, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Wrocław | Galeria dźwięków

Przesłuchania do Chóru Filharmonii Narodowej

FNChór Filharmonii Narodowej zaprasza na przesłuchania dla artystów współpracujących z możliwością zatrudnienia etatowego (sopran, alt, tenor, bas). Termin nadsyłania zgłoszeń i nagrań w ramach I etapu upływa 29 maja 2022. Termin II etapu przesłuchań w Filharmonii Narodowej: 8-9 czerwca 2022.

Etap I to ocena nagrań. Kandydaci przesyłają nagrania wideo minimum dwóch utworów solowych, które muszą pochodzić z 2021 lub 2022 roku. Do nagrań należy dołączyć życiorys artystyczny oraz podpisany i zeskanowany dokument, zawierający niezbędne oświadczenia. Zgłoszenia będą przyjmowane wyłącznie w formie elektronicznej. Na podstawie nadesłanych nagrań zostaną wyłonione osoby, które wezmą udział w II etapie przesłuchań w Filharmonii Narodowej.

Kandydaci zakwalifikowani do II etapu przesłuchań zaprezentują Kyrie z Requiem Maurice’a Duruflé, Kyrie z Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta, fragment partii zadanego utworu współczesnego (a vista) oraz fragment partii zadanego utworu (po krótkim przygotowaniu).

Nazwiska kandydatów, którzy zostaną zaproszeni na rozmowę w sprawie podjęcia pracy w Chórze Filharmonii Narodowej zostaną ogłoszone do 15 czerwca.

Dodatkowe informacje udzielane będą telefonicznie lub mailowo: Dariusz Golec (Inspektor Chóru Filharmonii Narodowej), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. (22) 55 17 108

Szczegóły: https://filharmonia.pl/aktualnosci/przesluchania-do-choru-filharmonii-narodowej-dla-artystow-wspolpracujacych 

Wrocław | Koncert z okazji 10-lecia Polish Cello Quartet

NFMPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą wybitnego gruzińskiego dyrygenta George’a Tchitchinadze odbędzie się 13 maja 2022 o godz. 19.00. W programie znalazły się dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta, Krzysztofa Meyera i Richarda Straussa, a największą atrakcją koncertu będzie prawykonanie nowej kompozycji Mikołaja Góreckiego.

Pierwszym dziełem w programie jest skomponowana w 1779 roku Symfonia G-dur nr 32 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Tym razem symfonia posłuży za wstęp do innego dzieła: Sinfonii concertante Mikołaja Góreckiego. Utwór ten, przeznaczony na pięć solowych wiolonczel i orkiestrę, powstał na zamówienie Narodowego Forum Muzyki i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Prawykonają Sinfonię concertante Orkiestra NFM, Polish Cello Quartet oraz wybitny Tomasz Strahl.

W drugiej części koncertu usłyszymy Caro Luigi Krzysztofa Meyera na cztery wiolonczele i smyczki. Koncert zakończy wykonanie pełnej przepychu, barwnej Suity z trzyaktowej opery komicznej Kawaler srebrnej róży op. 59 Richarda Straussa.

Materiały prasowe organizatorów

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8863 

Katowice | Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Yaroslav Shemet i Beata Bilińska

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

13 maja 2022 o godz. 19.00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, wraz ze swoim kierownikiem Yaroslavem Shemetem, wystąpi w towarzystwie znanej pianistki, Beaty Bilińskiej, która wykona partie solową w arcydziele Ludwiga van Beethovena – jego V Koncercie fortepianowym. Tego wieczora zabrzmi także dzieło Adama Wesołowskiego oraz jedna z najbardziej znaczących pozycji w repertuarze XX wieku – Koncert na orkiestrę Béli Bartóka.

Rozpocznie koncert utwór Adama Wesołowskiego Anioły i Demony, dedykowany dzieciom kompozytora. Orkiestra tutaj w podwójnej roli – wokalno-instrumentalnej, dzięki wprowadzonemu zabiegowi zilustrowania „anielskiego śpiewu” wykonywanego mormorando przez muzyków. „Anielska błogość” pierwszej części zestawiona jest z „demonami” części drugiej, które jednak nie mają w sobie nic przerażającego – są psotne, wesołe i zapraszają do zabawy.

V Koncert fortepianowy Es-dur Ludwiga van Beethovena zabrzmi jako drugi tego wieczoru, a na zakończenie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej wykona Koncert na orkiestrę Béli Bartóka.

Materiały prasowe organizatorów

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/production/beethoven-v-koncert-fortepianowy-bilinska-shemet-orkiestra-symfoniczna/ 

Opole | „Strefa Gwiazd”: Bohaterki

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICFenomenalna mołdawska skrzypaczka Alexandra Conunova, a także uwertura i dwie symfonie – to bohaterki kolejnego koncertu w ramach „Strefy Gwiazd” Filharmonii Opolskiej. 13 maja 2022 o godz. 19.00 Filharmonicy Opolscy pod batutą maestro Michała Klauzy wykonają dzieła Andrzeja Panufnika, Édouarda Lalo i Ludwiga van Beethovena.

„Pomysł skomponowania Uwertury bohaterskiej, z triumfalnym zakończeniem, przyszedł mi do głowy we wrześniu 1939 roku, kiedy to pierwszy atak hitlerowskich najeźdźców na Warszawę spotkał się z bohaterskim oporem polskiego narodu” – wspominał po latach Andrzej Panufnik. Na początku lat pięćdziesiątych XX wieku temat zarzuconego przed laty utworu powrócił do kompozytora. Powstała kilkuminutowa, niezwykle dynamiczna w charakterze, Uwertura bohaterska, którą prawykonała Orkiestra Filharmonii Warszawskiej pod batutą Witolda Rowickiego.

Édouard Lalo swoją Symfonię hiszpańską pisał z myślą o pierwszym jej wykonawcy, hiszpańskim wirtuozie skrzypiec, Pablo de Sarasate. Dzieło jest w istocie symfonią koncertującą. Słynna III Symfonia Beethovena Eroica zabrzmi w finale koncertu.

Materiały prasowe Filharmonii Opolskiej

Informacja o biletach: www.filharmonia.opole.pl