Polmic - FB

aktualności

14. Festiwal Sacrum Profanum

Sacrum Profanum14. Festiwal Sacrum Profanum odbędzie się w dniach 1-8 października 2016 roku w Krakowie. Nowe Sacrum Profanum to wielowątkowa kompozycja XX-wiecznej muzyki nurtu akademickiego, szalonej awangardy i indie classical.

Osiem dni, dziewięć koncertów, w tym dwie opery, i niezmierzona różnorodność muzyki współczesnej – oto nowe oblicze Sacrum Profanum. Nurt indie classical, w którym współdziała akademickość i alternatywa, otwiera tegoroczny festiwal Sacrum Profanum. Koncert 1 października to hołd dla niezależności i inspiracji. Bedroom Community vs. Bedroom Community, najwięksi muzycy z islandzkiego kolektywu, wykonają największe dzieła związanych z grupą kompozytorów. Nie zabraknie także polskiego akcentu – na scenie obok Nico Muhly'ego, Nadii Siroty, Daníela Bjarnasona czy Valgeira Sigurðssona ujrzymy także Spółdzielnię Muzyczną i Barbarę Kingę Majewską. Utalentowana sopranistka-eksperymentatorka weźmie także udział w koncercie 5 października, poświęconym Johnowi Zornowi. To będzie jeden z najjaśniejszych punktów festiwalu – kameralne utwory Zorna z lat 1991-2013 wykonają uznany Arditti Quartet i wybitny pianista Stephen Drury.

7 października wystąpi Mike Patton. Przed koncertem zamknięcia da najwyższej klasy próbkę swych wokalnych możliwości. Wraz ze skrzypkiem i kompozytorem Eyvindem Kangiem oraz orkiestrą Sinfonietta Cracovia zaprezentują materiał z albumu Virginal Co-Ordinates, czyli fuzję muzyki improwizowanej ujętej w organizujące ramy klasyki.

Drugim nurtem Sacrum Profanum będzie awangarda, bawiąca się tradycyjnym pojmowaniem muzyki. Otworzy go pierwsza część koncertu 3 października. Ensemble InterContemporain wykona dzieła dwóch wybitnych artystek – Concerto for Voice (moods IIIb) Mai Ratkje oraz Double Battery Agaty Zubel. 2 i 4 października odbędą się premiery kompozycji, zamówionych przez festiwal: Blind Walk Marcina Stańczyka, której publiczność wysłucha z opaskami na oczach, oraz Agitation & Stagnation Kaspra T. Toeplitza.

6 i 8 października zostaną przedstawione opery: Folie à Deux autorstwa Emily Hall oraz dźwiękonaśladowcza, skierowana do dzieci do trzeciego roku życia Korall Koral z muzyką Mai Solveig Kjelstrup Ratkje.

14. edycja to nie tylko cykl intrygujących koncertów, ale także szereg wydarzeń towarzyszących – panele dyskusyjne, wystawy i spotkania z artystami. Wystawa Rondo znaczy koło, przygotowana wspólnie z Galerią Bunkier Sztuki, będzie prezentowała twórczość Anny Zaradny, kompozytorki i artystki sztuk wizualnych.

Organizatorami festiwalu są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pełny program festiwalu oraz dodatkowe informacje – na stronie: http://sacrumprofanum.com/

Prawykonanie światowe nowego dzieła Krzysztofa Meyera

MeyerFilharmonia Krakowska zaprasza na koncert symfoniczny z okazji Jubileuszu 70-lecia Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie, który odbędzie się 30 września 2016 roku o godz. 19.30.

W koncercie jubileuszowym wezmą udział wychowankowie szkoły, którzy zasilają znacząco zespoły artystyczne Filharmonii Krakowskiej. Na estradzie wystąpi Orkiestra Filharmonii pod batutą Macieja Tarnowskiego oraz grono znakomitych solistów wirtuozów, których nazwiska pojawiają się na afiszach koncertowych całego świata. Wśród nich: Daniel Stabrawa – pierwszy koncertmistrz i solista Filharmoników Berlińskich, znakomita pianistka i pedagog - Mariola Cieniawa, Karol Olechowski – koncertmistrz Orkiestry Opery Narodowej w Lyonie oraz Ewa Miecznikowska – solistka Orkiestry Opery Narodowej w Lyonie. W programie koncertu – II Koncert skrzypcowy K. Szymanowskiego, Koncert potrójny C-dur L. van Beethovena i Melodie polskie M. Weinberga.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie prawykonanie światowe nowego dzieła Krzysztofa Meyera, również absolwenta szkoły, zatytułowane Metamorfozy. Sam kompozytor pisze o nowym utworze swojego autorstwa: „nie chciałem jedynie skomponować utworu okolicznościowego w rodzaju „fanfary” z okazji jubileuszu „mojej” szkoły. Moim zamierzeniem było napisanie kompozycji, która byłaby dla mnie zarówno nowym doświadczeniem, jak i rozwijała pewne idee z poprzednich utworów, dotyczące przede wszystkim formy, brzmienia, harmonii i rytmiki”. 

Osoby, które udokumentują, iż uczyły się w POSM II st. w Krakowie, przynosząc do kasy filharmonii świadectwo lub legitymację, uprawnione są do zakupu biletu na koncert w promocyjnej cenie.

NIEWIDZIALNA PIANISTKA, czyli koncert w ciemnościach

g30 września 2016 roku o godz. 20.00 w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie odbędzie się performatywny koncert pianistki Barbary Drążkowskiej pt. „NIEWIDZIALNA PIANISTKA, czyli koncert w ciemnościach".

Jest to kolejny projekt Barbary Drążkowskiej z pogranicza muzyki i performansu – modyfikacja znajomej sytuacji koncertowej, polegająca na tym, że publiczność znajduje się w zupełnych ciemnościach, zaś artystka gra z noktowizorem.

Doświadczenie wyłączenia jednego ze zmysłów i wyostrzenia pozostałych jest inspirującą koncepcją dla muzyka. Poprzez rezygnację z impulsu wzrokowego relacja między wykonawcą a publicznością wkracza na inny poziom – jedynym elementem komunikacji pozostaje dźwięk. Koncert „W Ciemnościach” daje możliwość intensywniejszego przeżywania muzyki bez konieczności zamykania oczu. Pianistka wykona specjalnie dobrany repertuar, który zostanie ujawniony po koncercie. Naszym czytelnikom odsłonimy rąbek tajemnicy: wśród wykonanych utworów znajdą się kompozycje Pawła Mykietyna i Szymona Brzóski.

Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu BytOFFsky. Strój wieczorowy nie jest wymagany, makijaż i teatralna lornetka nie będą potrzebne.

Inauguracja sezonu artystycznego 2016/2017 w Filharmonii Narodowej

FN30 września 2016 roku odbędzie się inauguracja kolejnego sezonu artystycznego Filharmonii Narodowej, podczas której zostanie wykonana VIII Symfonia wybitnego Mieczysława Weinberga Kwiaty polskie.

Inauguracja sezonu artystycznego 2016/2017 w Filharmonii to spotkanie z muzyką Gustava Mahlera i Mieczysława Weinberga. Maestro Jacek Kaspszyk poprowadzi Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej w wykonaniu dwóch dzieł: pieśni ze zbioru Lieder und Gesänge aus der Jugendzeit oraz VIII Symfonii Kwiaty polskie.

Orkiestrowe pieśni Gustava Mahlera stanowią obecnie podstawę repertuaru wokalno-instrumentalnego, jednakże zbiór zaprezentowany podczas koncertów w Filharmonii Narodowej należy do mniej popularnych utworów austriackiego kompozytora. Przeznaczone w oryginale na głos i na fortepian, dzieło zabrzmi w barwnej orkiestracji brytyjskich braci-kompozytorów – Collina i Davida Matthews.

Równie intrygującym utworem jest nostalgiczna w wyrazie symfonia Weinberga, kompozytora, którego twórczość dopiero teraz zyskuje pełne uznanie krytyki i publiczności. Dziesięcioczęściowa VIII Symfonia, wykorzystująca teksty Juliana Tuwima, należy do najbardziej wartościowych dzieł Weinberga. To melancholijne w wyrazie dzieło stanowi jedyne w swoim rodzaju świadectwo talentu swojego autora.

Wprowadzeniem do koncertu będzie wykład muzykologa i publicysty Bartosza Kamińskiego, zatytułowany Prześniona młodość - związki muzyki i poezji w dziełach Mahlera i Weinberga.

Więcej informacji – na stronie: http://filharmonia.pl

„Muzyka pod Liberatorem”: Pawel Mykietyn

Liberator29 września 2016 roku września o godz. 19:00 w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się przedostatni w tym roku koncert z cyklu „Muzyka pod Liberatorem”. Tego wieczoru w Muzeum Powstania Warszawskiego zabrzmi muzyka Pawła Mykietyna.

„Muzyka pod Liberatorem” to cykl koncertów muzyki poważnej prezentujących twórczość kompozytorów związanych z Warszawą. Organizatorami cyklu są Muzeum Powstania Warszawskiego, Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne, zaś partnerem jest TVP Kultura.

Bohater kolejnej części cyklu Paweł Mykietyn jest jednym z najwybitniejszych twórców muzyki współczesnej. W programie koncertu znalazły się dwa wczesne utwory orkiestrowe kompozytora: napisana na zamówienie „Warszawskiej Jesieni” kompozycja Eine kleine Herbstmusik na orkiestrę kameralną (1995) oraz utwór 3 for 13 na 13 instrumentów (1994), za który otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu. Zaprezentuje je Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy. Ponadto publiczność wysłucha utworu Kartka z albumu (2002) na wiolonczelę i taśmę w wykonaniu Andrzeja Bauera.

O kulisach swojej pracy opowie sam kompozytor, a spotkanie poprowadzi Barbara Schabowska – dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia.

Wstęp wolny.

Dzień Muzyki z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną

KaiToruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki 1 października 2016 o godz. 18:00. W Sali Koncertowej CKK Jordanki wystąpi laureat wielu międzynarodowych konkursów wiolonczelista Marcin Zdunik. Toruńską Orkiestrę od pulpitu poprowadzi maestro Kai Bumann – obecnie szef artystyczny Filharmonii Pomorskiej.

W pierwszej części koncertu zabrzmi Uwertura fantastyczna Bajka ojca opery polskiej Stanisława Moniuszki oraz znakomity Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 Camille’a Saint-Saënsa w wykonaniu Marcina Zdunika. Koncert ze względu na swój poziom trudności jest bardzo lubiany przez wirtuozów tego instrumentu, którzy mogą wówczas wykazać się niezwykłymi umiejętnościami. Utwór odznacza się elegancją formy, wytrawną techniką kompozytorską i bezpośredniością stylu. Drugą część koncertu wypełni wielkie dzieło Johanessa Brahmsa I Symfonia c-moll op. 68. Teoretycy muzyki nazywają je X Symfonią, sugerując, że jest ono kontynuacją cyklu beethovenowskiego.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, również przypadającego w dniu 1 października, Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała dla osób w wieku 60+ specjalną ofertę cenową. Każda osoba w wieku 60+, która zgłosi się do kasy biletowej CKK Jordanki w dniach 28-29 września 2016 w godz. 13:00 -19:00, będzie miała możliwość zakupu biletu dla dwóch osób w cenie 35 zł. Promocja dostępna w kasie za okazaniem dowodu osobistego.

Koncert ujęty jest w programie „Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!" organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN. W ramach niego na koncert są zaproszeni maturzyści I L.O. w Toruniu.

Więcej informacji – na stronie: www.tos.art.pl

24. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena

Ślaski FestiwalŚląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena potrwa od 28 września do 4 października 2016 roku.

Dokładnie 210 lat temu na zamku w Głogówku gościł Ludwig van Beethoven. Bezpośrednim następstwem pobytu kompozytora w mieście, stała się dedykacja IV Symfonii c-moll Op. 60 hrabiemu Fr. Oppersdorffowi. Całokształt pielęgnowania pamięci o tamtym wydarzeniu zamyka się dziś w organizacji Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena – muzycznego święta, które za sprawą najwybitniejszych muzyków otoczy miasto aurą dźwięków muzyki klasycznej.

Program Festiwalu obejmuje siedem koncertów, które dzień po dniu obywać się będą w sali ratusza miejskiego. Koncepcja tegorocznego programu koncertów jest próbą zobrazowania muzycznego środowiska wiedeńskiego początku XIX wieku, a także odnalezieniem inspiracji tym okresem dla kompozytorów XX-wiecznych.

Podczas koncertu inauguracyjnego odegrane zostaną dwa Tria Fortepianowe Beethovena w aranżacji Herbert Piano Trio. Dzień później, przy fortepianie zasiądzie Julian Trevelyan – brytyjski pianista, tegoroczny zdobywca Grand Prix międzynarodowego Konkursu Pianistyki Współczesnej w Paryżu. Kolejnego dnia wystąpią Matusz Rożek i Michał Kowalczyk w duecie na fortepian i skrzypce z aranżacją Sonaty F-dur op. 24 oraz Romansami Johana Svendsena i Sonatą e-moll op. 82 Edwarda Elgara. Podczas trzeciego dnia koncertów na scenie zagości Emil Reinert – francuski pianista w recitalu fortepianowym z utworami między innymi Fryderyka Chopina, Franciszka Brzezińskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Leszka Brodowskiego i Krzysztofa Staniendę usłyszymy w piątym dniu Festiwalu. Podczas przedostatniego koncertu przed publicznością wystąpią laureaci Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach – Łukasz Chrzęszczyk na fortepianie i Marta Kowalczyk na skrzypcach. Koncert finałowy opatrzony został występem wokalnym – Dagmary Kołodziej (sopran), Macieja Gorczyńskiego (bas-baryton) i Macieja Świerczka (fortepian).

Szczegółowe informacje – na stronie: http://muzeum.glogowek.pl/slaski-festiwal-beethovena/

VII Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato

SfogatoFestiwal Sfogato jest jedynym w Krakowie cyklicznym wydarzeniem festiwalowym, dla którego muzyka i twórcza osobowość Fryderyka Chopina stanowi główną inspirację. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się w Krakowie w dniach 29 września – 7 grudnia 2016.

Nazwa Festiwalu – „Sfogato” – pochodzi od włoskiego słowa użytego po raz pierwszy przez Fryderyka Chopina jako termin muzyczny, dla opisania fragmentu Barkaroli Fis-dur op. 60. Jarosław Iwaszkiewicz zinterpretował fragment sfogato, dookreślony przez Chopina przymiotnikiem dolce, jako moment przynoszący katharsis, ekstazę i oczyszczenie. Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne o identycznej nazwie, które powstało w 2010 roku z inicjatywy pianistki Marty Polańskiej – Kierownika Artystycznego festiwalu. Patronat honorowy nad Festiwalem objął Prezydent Miasta Krakowa Prof. Jacek Majchrowski oraz Metropolita Krakowski JE Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.

Celem Festiwalu jest ukazanie wieloaspektowej roli muzyki i sztuki w życiu człowieka. Tradycją festiwalową jest, że Koncert Inauguracyjny odbywa się zawsze w ostatni czwartek września. Jest to nawiązanie do Wieczorów Czwartkowych organizowanych w Warszawie przez ojca Fryderyka Chopina, Mikołaja. Zainauguruje więc Festiwal Chopin Soirée (29 września 2016, godz. 18) w Auli Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Wystąpią: O. Tomasz Jarosz – baryton, Marta Polańska – fortepian, Marek Polański – skrzypce, Sergei Sultanov – fortepian, Jaga Wrońska - śpiew, Marek Jaworski – fortepian. Koncert poprzedzi Warsztat muzyczny – współorganizowany przez martatelier.pl - prowadzony przez wybitnych pedagogów z Rosji oraz Polski z udziałem uczniów szkół muzycznych (godz. 16). W programie festiwalu znajdą się także m. in.: Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Sfogato na dzwonek i sygnał oraz Konferencja pod hasłem Psychologia: Muzyka – Sztuka – Media z udziałem wybitnych naukowców, której przewodniczyć będzie Prof. Helena Wrona-Polańska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny.

Szczegółowe informacje – na stronach: www.sfogatofestival.com , www.sfogato.org , www.martatelier.pl

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: VII Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato

Inauguracja jubileuszowego sezonu Opery na Zamku

OperaW tym roku Opera na Zamku w Szczecinie obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia sceny muzycznej. Inauguracja jubileuszowego sezonu 2016/2017 odbędzie się 25 września.

W programie koncertu inaugurującego sezon artystyczny 2016/2017 znajdą się fragmenty z opery Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego. Opera uczci w ten sposób 70. rocznicę śmierci tego wybitnego kompozytora, dyrygenta i organisty, któremu zadedykowany został rok 2016 w muzyce polskiej. Partie solowe wykonają wybitni polscy artyści Ewa Biegas – sopran i Tadeusz Szlenkier – tenor. Zabrzmi również VII Symfonia E-dur Antona Brucknera, należąca do najpopularniejszych dzieł kompozytora, także za jego życia. Połączone orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie i Theater Vorpommern poprowadzą Jerzy Wołosiuk i Golo Berg. Koncertowi towarzyszyć będzie gala wręczenia nagród Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury – Pro Arte.

Z okazji jubileuszu Opera na Zamku przygotowała szereg wydarzeń, które mają uświetnić ten wyjątkowy sezon. Na scenie Opery na Zamku odbędzie się kilka interesujących premier: Carmen Georges’a Bizeta w reżyserii Eweliny Pietrowiak, cenionej młodej reżyserki wielokrotnie nagradzanej za jej operowe produkcje (07.10.2016) oraz musicalu Crazy for you do muzyki Geogre’a Gershwina w reżyserii Jerzego Połońskiego (03.03.2017). Również po raz pierwszy zostaną zaprezentowane balety: Dziadek do orzechów w choreografii kierownika baletu Opery na Zamku Karola Urbańskiego (grudzień 2016) oraz Dzieci z dworca ZOO w choreografii i inscenizacji Roberta Glumbka (27.05.2017). Ponadto w repertuarze znajda się niedawne premiery, które zebrały znakomite recenzje w Polsce i Europie, m.in. opera kameralna Benjamina Brittena The Turn of the Screw; Polowanie na czarownice – balet z narracją aktorską w choreografii Cathy Marston z Royal Opera House w Londynie; superprodukcja operowa Michała Znanieckiego Traviata czy wystawiany z okazji otwarcia przebudowanej siedziby Opery Bal maskowy Verdiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego.

W bieżącym sezonie wystąpią największe światowe gwiazdy operowe, w tym Artur Ruciński – solista La Scali, Covent Garden i Metropolitan Opera (13.05.2017). Przygotowywane są również wydarzenia specjalne, jak wystawy, koncerty, spektakl plenerowy w wielu lokacjach miasta z udziałem lokalnej społeczności, specjalne akcje dla mieszkańców Pomorza Zachodniego spoza Szczecina i inne.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://opera.szczecin.pl