Polmic - FB

aktualności

Opole | Filharmonia Opolska: zakończenie 71. sezonu artystycznego

FO 16.6.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Opolskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert symfoniczny wieńczący 71. sezon artystyczny Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera odbędzie się 16 czerwca 2023 o godz. 19.00. Całość zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi dyrektor Filharmonii, Przemysław Neumann, a w roli solisty wystąpi Jakub Kuszlik – najlepszy polski pianista XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Jakub Kuszlik koncertował w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii, Armenii, Islandii, Francji, na Litwie i w Brazylii. Wystąpił z wielkim sukcesem w Lincoln Center w Nowym Jorku.

W wykonaniu artystów zabrzmi Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Wśród oper komicznych Richarda Straussa najbardziej znaną jest Der Rosenkavalier, czyli Kawaler srebrnej róży - w interpretacji Orkiestry Filharmonii Opolskiej usłyszymy także suitę z tej opery.

Informacja o biletach: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/zakonczenie-71-sezonu-artystycznego/ 

Warszawa | Introverts’ Collective

Hashtag 16.6.23

Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Hashtag Ensemble zaprezentuje w swojej nowej siedzibie 15 czerwca 2023 o godz. 19.00 projekt “Introverts’Collective”, będący monograficznym koncertem Rafała Zapały z udziałem samego kompozytora.

Koncert jest też próbą odejścia od linearności przebiegu muzycznego, wyzyskania możliwości wszechobecnej technologii do wyjścia poza stereotypową interakcję muzyków i publiczności i wejścia w sytuację prawdziwie partnerskiego dialogu, horyzontalności komunikacji i otwarcia na nieprzewidywalne.

“Introverts’Collective” jest efektem stypendium im. Fulbrighta (Fulbright Senior Award 2021), a program wieczoru stanowią cztery utwory z lat 2018–2021: Futility, Judge Me Again, Scrolling to Zero i stworzona specjalnie z myślą o tym projekcie kompozycja, od której całość wzięła tytuł: Introverts’ Collective.

Czytaj więcej: Warszawa | Introverts’ Collective

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej: polska muzyka klasyczna to nie tylko Chopin!

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

MKMP 13.6.2313 czerwca 2023 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej, który odbędzie się w dniach od 2 do 9 lipca w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Wydarzenie popularyzuje mniej znaną polską muzykę XIX i XX wieku zarówno wśród międzynarodowych wykonawców, jak i publiczności. Laureaci III edycji oprócz nagród finansowych o wartości ponad 100.000 EUR otrzymają także wiele ciekawych propozycji koncertowych.

W konferencji wzięli udział: Wanda Zwinogrodzka – Podsekretarz Stanu w MKiDN, Paula Lis -Sołoducha – Dyrektor NIMiT, prof. Marta Wierzbieniec – Dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, Lech Dzierżanowski – zastępca Dyrektora NIMiT ds. muzyki oraz zaproszeni dziennikarze.

Trzecia edycja Konkursu została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konkurs jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Czytaj więcej: III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej: polska muzyka klasyczna to nie tylko Chopin!

Nagrody Honorowe ZKP w dziele promocji polskiej muzyki współczesnej za 2023 rok już przyznane!

NagrodaZKP 31.5.23

Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich, na posiedzeniu w dniu 31 maja 2023 przyznało dwie tegoroczne Nagrody Honorowe Związku Kompozytorów Polskich za zasługi w dziele promocji polskiej muzyki współczesnej.

Tomasz Konieczny otrzymał nagrodę za promocję polskiej pieśni, w szczególności utworów Romualda Twardowskiego, Henryka Czyża i Aleksandra Nowaka. Wybitny śpiewak, występując na najważniejszych scenach operowych świata, nie zapomina o polskim repertuarze, nadając mu swoimi interpretacjami nowe życie.

Zespołowi Kwartludium nagrodę przyznano za 20-letnią konsekwentną promocję najnowszej muzyki polskiej i światowej, udokumentowaną kilkudziesięcioma prawykonaniami w kraju i za granicą.

Uroczystość wręczenia Nagrody zaplanowana jest podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” 20 września br.

https://www.zkp.org.pl/index.php/index.php/pl/zkp-aktualnosci 

Akademia PRO Hashtag Ensemble 2023-2024

AkademiaPRO Hashtag 23

Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fundacja Sfera Harmonii zaprasza instrumentalistów do udziału w projekcie mentorskim Akademia PRO 2023-2024 realizowanym przez zespół Hashtag Ensemble. Udział w Akademii PRO jest bezpłatny. Uczestnicy programu zostaną wyłonieni w drodze konkursu online. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 czerwca 2023.

Akademia PRO skierowana jest do studentów i absolwentów polskich uczelni muzycznych, a także profesjonalnych muzyków bez limitu wieku oraz do obcokrajowców mieszkających w Polsce, grających na instrumentach: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, klarnet, akordeon, perkusja.

Udział w Akademii PRO obejmuje:
● roczny program mentorski, w ramach którego odbędą się minimum 3 indywidualne
zajęcia z instrumentalistą Hashtag Ensemble, które pozwolą młodym artystom doskonalić warsztat wykonawczy w obszarze muzyki XX i XXI wieku
● minimum 1 występ z Hashtag Ensemble w sezonie 2023-2024, za który
przewidziane jest honorarium.
● udział w seminariach i wykładach gości Akademii PRO, które będą wspierać rozwój muzycznych kompetencji.

Czytaj więcej: Akademia PRO Hashtag Ensemble 2023-2024

Konkurs kompozytorski „Utwór na carillon i dwie trąbki”

KonkursCarillonTrabkaPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku ogłasza Konkurs kompozytorski „Utwór na carillon i dwie trąbki”. Konkurs przeznaczony jest dla studentów klas kompozycji polskich akademii muzycznych. Termin nadsyłania partytur upływa 11 czerwca 2023 (do godziny 23:59).

Przedmiotem konkursu jest skomponowanie utworu na carillon i dwie trąbki. Czas trwania kompozycji: od 4 do 6 minut. Każdy kompozytor może zgłosić dowolną liczbę prac. Utwory konkursowe należy zgłaszać anonimowo.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca czerwca 2023. Zwycięska kompozycja zostanie prawykonana podczas Gdańskiego Festiwalu Carillonowego 2023. Ponadto, JM Rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku ufundował nagrodę główną w wysokości 1500 zł brutto dla zwycięscy konkursu.

Regulamin Konkursu dostępny jest na stronie: https://www.amuz.gda.pl/wydarzenia/konkurs-kompozytorski-utwor-na-carillon-i-dwie-trabki,1365 

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: zakończenie sezonu artystycznego 2022/2023

POSI 10.6.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sezon artystyczny 2022/2023 Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus zwieńczy koncert 10 czerwca o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Będzie to wyjątkowy koncert muzyki XX i XXI wieku inspirowanej dziełami epoki renesansu i baroku. Dyrygentem i zarazem solistą będzie Stefan Plewniak, wszechstronny artysta znany jako wybitny barokowy i współczesny skrzypek, dyrygent i producent muzyczny.

Trittico botticelliano Ottorina Respighiego to przywołanie trzech słynnych obrazów renesansowego malarza Sandra Botticellego ze zbiorów florenckiej Galerii Uffizi. Maurice Ravel pisząc fortepianowy cykl sześciu miniatur Le Tombeau de Couperin nawiązał do konceptu barokowej suity. Max Richter w utworze Vivaldi’s Four Seasons Recomposed sięgnął po doskonale znany programowy cykl czterech koncertów mistrza włoskiego baroku i ukazał go w całkiem nowym świetle, wykorzystując dobrze znane motywy (wg Richtera w jego wersji zawiera się ok. 1/4 oryginalnego materiału Vivaldiego) przetworzone i osadzone w nowych kontekstach. W roli solistki w tym utworze wystąpi również grająca na syntezatorze Zuzanna Całka.

Informacja o biletach: https://sinfoniaiuventus.pl/respighi-ravel-richter-zakonczenie-sezonu-artystycznego-2022-2023/ 

Warszawa | Warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę" na Śródmieściu

Opowiedz 10.6.2023Patronat medialny nad warsztatami sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

10 czerwca 2023 o godz. 11.00 w warszawskiej siedzibie Fundacji Sto Pociech przy ul. Freta 20/24A odbędzie się finał tegorocznych warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”. Podczas zajęć będzie można poznać bliżej muzykę współczesną i improwizację.

Zajęcia są dedykowane dzieciom w wieku 3-8 lat oraz ich rodzicom. Trwają ok. 90 minut z krótką przerwą. Warsztaty poprowadzą wokalistka jazzowa i muzykoterapeutka Iza Kowalewska, multiinstrumentalista Bartosz Smorągiewicz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć.

Zgłoszenia są przyjmowane na dwa sposoby:

  • poprzez formularz: https://forms.gle/pVGojdEbqYDoLExV9 
  • emailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Szczegóły: www.ptmw.art.pl 

Wrocław | Enigma

NFM 9.6.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jerzy Maksymiuk zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich dyrygentów. W programie koncertu artysty z NFM Filharmonią Wrocławską 9 czerwca 2023 o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki znalazły się trzy dzieła. Autorem pierwszego z nich jest sam dyrygent, drugie to jeden z najbardziej uznanych koncertów fortepianowych XX wieku, trzecie zaś - kompozycja autorstwa brytyjskiego twórcy - należy do najbardziej zagadkowych utworów w historii muzyki. W roli solisty - światowej sławy artysta, Janusz Olejniczak.

Vers per archi to kompozycja Jerzego Maksymiuka z 2015 roku. „Zainspirowała mnie tablica, którą mijam codziennie w drodze do sklepu”, wyznał artysta, dodając że jest ona poświęcona Hannie Czaki – harcerce i łączniczce Armii Krajowej, rozstrzelanej w 1944 roku przez hitlerowskich żołnierzy. Artystę niezwykle poruszyło „niezwykłe bohaterstwo, ale też wyjątkowa wrażliwość” młodej dziewczyny. W rezultacie powstało dzieło bardzo emocjonalne, elegijne, które na koniec stopniowo cichnie i zamiera.

Usłyszymy także lekki, błyskotliwy, pełen nieco zadziornego humoru Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela. Podczas koncertu we Wrocławiu partię solową wykona znakomity pianista Janusz Olejniczak. Jako ostatnie zabrzmią Wariacje „Enigma” op. 36 Edwarda Elgara.

Czytaj więcej: Wrocław | Enigma