Polmic - FB

aktualności

Królewskie Arkady Sztuki 2016

Królewskie Arkady Sztuki 2016Siódma odsłona festiwalu „Królewskie Arkady Sztuki” potrwa od 5 do 27 sierpnia 2016 roku w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. W ciągu ośmiu wieczorów publiczności zaprezentuje się ponad 100 artystów.

Kolejna edycja festiwalu artystycznego realizowanego przez Zamek Królewski będzie stanowić przestrzeń interdyscyplinarnej wymiany wartości, kształtowanych przez różne dziedziny sztuki: teatr, taniec oraz muzykę. Rozbrzmiewająca w Zamku Królewskim muzyka to odniesienie do tradycji koncertów na dworze królów polskich. Muzyczna część tegorocznego festiwalu obejmuje cztery odsłony, przedstawiające utwory z różnych epok, improwizacje, transkrypcje i parafrazy popularnych motywów.

Pierwszą muzyczną atrakcją festiwalu będzie koncert zespołu Artur Dutkiewicz Trio & Jorgos Skolias, którzy zagrają m.in. jazzowe interpretacje utworów Jimi'ego Hendrixa i Czesława Niemena. Na festiwalu wystąpi także orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego, która wykona kompozycje Josepha Haydna, Franza Schuberta i Béli Bartóka. Podczas kolejnych wieczorów z muzyką na festiwalu wystąpi zespół wokalny Bornus Consort pod kierownictwem artystycznym Marcina Bornusa Szczycińskiego (w programie m.in. transkrypcje polskich pieśni z XIX w.) oraz orkiestra Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza. Zabrzmią utwory Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.zamek-krolewski.pl

Letnia Trasa Koncertowa MPF

MPFMłoda Polska Filharmonia – młodzieżowa orkiestra działająca pod opieką Fundacji Zwierciadło – rusza w letnią trasę koncertową, która odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2016 roku. Muzycy zagrają w Warszawie, Kazimierzu Dolnym oraz Poznaniu. Orkiestra pod batutą Adama Klocka, wraz z energetycznym kwintetem VOŁOSI, zaprezentuje nowe aranżacje autorskich kompozycji zespołu. Wstęp na koncerty jest wolny.

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilevitsch.

VOŁOSI koncertują od lat na całym świecie, wszędzie spotykając się z ogromnym entuzjazmem. Pojawiają się na wielkich rockowych festiwalach, w wyrafinowanych salach koncertowych, na małych kameralnych scenach a nawet na dworach królewskich. Zdobyli wiele prestiżowych nagród. Są spotkaniem współczesnego smyczkowego wykonawstwa z muzyką zanurzoną w czystej karpackiej tradycji. To co powstało z tego zderzenia zaskakuje do dziś. Pierwotna moc muzyki korzeni, rockowa energia, jazzowe szaleństwo, klasyczna jakość, tradycyjne maniery, współczesne techniki wykonawcze – to wszystko jest w ich muzyce.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.mpf.zwierciadlo.pl

XII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum

Sacrum non ProfanumXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum odbywa się w tym roku w Berlinie, Szczecinie i nadmorskim Trzęsaczu w dniach 31 lipca – 13 sierpnia. Przedsięwzięcie zaliczane jest do najważniejszych letnich festiwali muzycznych w Polsce.

Celem tegorocznej odsłony wydarzenia, poza promocją muzyki Witolda Lutosławskiego, jest popularyzowanie dorobku artystycznego znanych polskich twórców, a także nagradzanych na wielu festiwalach i konkursach artystów młodego pokolenia. W festiwalu weźmie udział około trzech tysięcy słuchaczy z różnych krajów świata, ponad czterystu wykonawców, reprezentujących różne dziedziny sztuki – muzykę, film, plastykę, fotografię. Wystąpią między innymi: orkiestry – Amadeus i Academia, kwartety smyczkowe – Diverso i Meccore, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego, francuski klarnecista – Jean-Marc Fessard, austriacki zespół – The Threex, niemieccy wokaliści – Anna Hofmann, Katharina Thomas, Christoph Schröter, Tobias Oliver Hagge, a także Dorota Miśkiewicz z zespołem Kwadrofonik i Mieczysław Szcześniak z triem Krzysztofa Herdzina.

Festiwalowe koncerty i imprezy towarzyszące organizowane są między innymi w szczecińskiej Katedrze pw. św. Jakuba oraz berlińskim kościele Herz Jesu Kirche, w placówkach kultury: Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, Zamku Książąt Pomorskich i Operze na Zamku w Szczecinie, a także w trzęsackim kościele Miłosierdzia Bożego.

Więcej informacji – na stronie: www.sacrumnonprofanum.eu

Mózg Festival 2016

12. Mózg FestivalStowarzyszenie Artystyczne Mózg  zaprasza na 12. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival”, który odbędzie się w dniach 15-17 września 2016 roku w Bydgoszczy.

Tegoroczna edycja „Mózg Festival” odbędzie się pod hasłem „Make Art no War”. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszone zostaną wybitne indywidualności świata sztuki oraz młodzi twórcy z całego świata, gdyż jednym z założeń festiwalu jest jego wielokulturowość oraz prezentacje sprzyjające poznawaniu i rozumieniu wieloaspektowości kultur. Festiwal przybliży najnowsze techniki wykonawcze oraz połączenia interdyscyplinarne w nawiązaniu i poszanowaniu dla tradycji.

„Mózg Festival” jest jednocześnie spotkaniem artystów tworzących i poruszających się we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance oraz audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę. Na scenie pojawią się tacy wykonawcy, jak Piotr Buratyński, Zbyszek Chojnacki, Marek Pospieszalski, Hubert Zemler, Wacław Zimpel, Piotr Czerwiński, Joanna Duda, Qba Janicki. Festiwal wzbogacony zostanie o cykl filmowy „Films against war” oraz dyskusje z udziałem artystów, podczas których zostaną poruszone tematy „Czy sztuka może zatrzymać wojnę” oraz „Jaka jest rola artysty we współczesnym świecie?”

Bilety dostępne w "Mózgu” oraz w kasie MCK (wyłącznie na koncerty 16.09.2016). Przedsprzedaż: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (numer konta: 41 1160 2202 0000 0003 0574 0283 Stowarzyszenie Artystyczne "Mózg", 85-006 Bydgoszcz, ul. Gdańska 10). Wszystkie bilety dostępne również przed koncertami. Na pokazy filmowe, dyskusje, warsztaty i wykłady - wstęp wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowy program – na stronie: www.festiwal.mozg.pl

14. Dni Fryderyka Chopina

Chopiniana 2016To znamienne, że jednym z najlepiej rozpoznawalnych utworów Fryderyka Chopina jest jego Etiuda rewolucyjna. Etiudy pełne są pasji, a w wydaniu Chopina niewiele mają wspólnego z muzyczną wprawką dla początkujących pianistów. Właśnie etiudzie poświęcona będzie kolejna, czternasta już edycja festiwalu „Chopiniana”. Podczas dwóch weekendów: 2–4 i 9–11 września 2016 roku w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku można będzie przyjrzeć się temu wyjątkowemu w twórczości Chopina gatunkowi w kontekście dzieł innych wybitnych kompozytorów w doborowych wykonaniach światowej sławy pianistów.

O wydanym zbiorze etiud Chopina op. 10 berliński krytyk Ludwig Rellstab pisał: „kto ma proste [palce], nie powinien ich grać, w każdym razie nie wtedy, kiedy w pobliżu nie ma chirurga”. Nikt przed Chopinem nie tworzył etiud tak trudnych i wymagających, a jednocześnie tak doskonałych. To za jego sprawą nastąpił przełom w historii tego gatunku – etiuda przestała być tylko dydaktycznym ćwiczeniem techniki. Stała się utworem artystycznym.

Podczas dwóch wrześniowych weekendów „Chopinianów” publiczność będzie miała okazję zapoznać się z wyjątkową różnorodnością tego gatunku. Pierwszy koncert poświęcony będzie poprzednikom Chopina. Na historycznych instrumentach, począwszy od wirginału, poprzez pianoforte Steina, po kopię fortepianu Pleyela z czasów Chopina, zagrają światowej sławy pianista Tobias Koch oraz Katarzyna Drogosz – muzycy specjalizujący się w wykonawstwie utworów dawnych na instrumentach z epoki. Dzień wcześniej poprowadzą oni prezentację i kurs gry na pianoforte. 9 września etiudy Chopina, Liszta i Rachmaninowa wykona natomiast Szymon Nehring – jedyny Polak wśród laureatów ostatniego Konkursu Chopinowskiego. Na zakończenie festiwalu, 11 września, zagra Clare Hammond – ceniona angielska pianistka, chętnie sięgająca po polski repertuar.

„Chopiniana” to nie tylko koncerty, ale także towarzyszące im wydarzenia, również o charakterze edukacyjnym. W tym roku w Płocku, już po raz czwarty w historii festiwalu, odbędzie się edukacyjna gra miejska dla młodzieży Nieznana etiuda. Współzawodniczące między sobą grupy uczestników będą miały za zadanie odnaleźć na terenie Płocka nieznaną dotąd etiudę Chopina. Aby skompletować wszystkie części utworu będą musiały zmierzyć się z zadaniami o trzech stopniach trudności. Podobnie jak etiudy są systematycznym i wszechstronnym sposobem zdobywania umiejętności wykonawczych, tak też i gracze będą mieli szansę zmierzyć się z określonym obszarem aktywności (ruchowej, medialnej, manualnej) kształcącej na coraz wyższym poziomie.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.chopiniana.pl

Czytaj więcej: 14. Dni Fryderyka Chopina

Festiwal „Emanacje” 2016

Emanacje4. Międzynarodowy Festiwal Muzyki „Emanacje” to łącznie 40 koncertów, które odbędą się na terenie Małopolski między 3 lipca a 4 września 2016 roku. Sercem przedsięwzięcia i centrum festiwalowym będzie Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Muzyka będzie rozbrzmiewać w rozmaitych miejscach: od sal koncertowych, poprzez zamki, dwory i pałace, po unikalne, drewniane wnętrza niewielkich kościołów. Tegoroczny festiwal po raz pierwszy przekroczy granice Małopolski – goszcząc na Rynku w Krośnie w kooperacji z Young Arts Festival & Masterclass. Po raz pierwszy odwiedzi również miasteczko Biecz we wschodniej Małopolsce. W ciągu wakacji muzycy zagrają też w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz Szczawnicy i Tuchowie. Stałymi punktami na koncertowej mapie będą Zamek Królewski w Niepołomicach, Zamek w Wiśniczu, Kasztel w Szymbarku, Zamek Suski, drewniany Kościółek w Lipnicy Murowanej.

W programie zaplanowano recitale solowe, koncerty kameralne i symfoniczne, a także jazzowe. Wśród wykonawców znajdą się m.in.: laureaci Grammy – Youth Orchestra of the Americas i gitarzysta David Russell, wiolonczelista Gautier Capucon, zespół berlińskich filharmoników Scharoun Ensemble, Ensemble OPUS z Korei Południowej ze skrzypaczką So-Ock Kim, a także pianiści Ratimir Martinovic i Won-Sook Hur. Zaprezentują się też najlepsi polscy kameraliści młodego pokolenia: Chopin Piano Quintet, Trio im. Wiłkomirskich, Duo Bojanowicz/Koziak, kwartet Diverso, czy Surrealistic Five – który prawykona w Lusławicach nowopowstały Kwintet fortepianowy Hanny Kulenty z jej gościnnym udziałem (27 sierpnia). Dla fanów muzyki jazzowej przygotowano koncert Adama Bałdycha z norweskim Helge Lien Trio oraz drugą edycję Konkursu Skrzypków Jazzowych im. Zbigniewa Seiferta w mistrzowskiej, międzynarodowej obsadzie.

Nazwa Festiwalu nawiązuje do początków drogi twórczej patrona Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach i światowej sławy kompozytora związanego z Krakowem i Małopolską – Krzysztofa Pendereckiego. Kariera mistrza rozpoczęła się m.in. od potrójnego zwycięstwa w II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w 1959 roku. Wśród trzech zwycięskich utworów znalazły się Emanacje – kompozycja na dwie orkiestry smyczkowe 25-letniego wówczas Krzysztofa Pendereckiego. Nazwa przedsięwzięcia wykorzystuje również symbolikę promieniowania muzyką wykonywaną i współtworzoną w Lusławicach, umożliwiając obcowanie ze sztuką najwyższej jakości melomanom, mieszkańcom i gościom regionu w najpiękniejszych zakątkach Małopolski.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Szczegółowy program oraz rezerwacja biletów – na stronie: www.emanacje.pl

Święto wiolonczeli w NFM

Święto wiolonczeliW środę 3 sierpnia 2016 roku o godzinie 19.00 na estradzie Sali Głównej KGHM Narodowego Forum Muzyki zagra czterdziestu wiolonczelistów. Organizowany przez NFM koncert specjalny Święto wiolonczeli odbędzie się w ramach realizowanej już po raz trzeci Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej.

Pomysłodawcą Akademii jest zespół Polish Cello Quartet, który tworzą czterej wybitni polscy wiolonczeliści młodego pokolenia: Tomasz Daroch, Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec i Wojciech Fudala. Odbywająca się już po raz trzeci w Nysie Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa jest dużym wydarzeniem o charakterze edukacyjnym, ale ma również wymiar koncertowy. Jest to jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce oraz jedno z niewielu w Europie i skierowane jest do wiolonczelistów z całego świata.

W ramach Akademii Wiolonczelowej odbędzie się pięć koncertów. Podczas przedsięwzięcia formowana jest również 40-osobowa Orkiestra Wiolonczelowa złożona ze wszystkich uczestników i wykładowców MAW. W tym roku ten wyjątkowy, jedyny w Polsce zespół będzie można usłyszeć podczas koncertu Święto wiolonczeli. W programie znajdą się takie kompozycje jak: L. Forino – Preghiere per quattro violoncelli; A. TansmanDwa utwory na kwartet wiolonczelowy; P. Casals – Sardana; K. PendereckiAgnus Dei, P. Casals – Sant Martí del Canigó; D. Popper – Requiem; J. Klengel – Hymn.

ZOBACZ: Film orkiestry MAW

Szczegółowe informacje – na stronie: www.akademiawiolonczelowa.pl

Kurs Kompozytorski „Synthesis” – Koncert finałowy

Kurs SynthesisDom Pracy Twórczej w Radziejowicach oraz Fundacja Ogrody Muzyczne zapraszają na koncert finałowy w ramach Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego „Synthesis”, który odbędzie się w piątek 29 lipca 2016 roku o godz. 20.00 w Nowym Domu Sztuki.

Wystąpią: Zespół E-MEX Ensemble oraz Evelin Degen (flety), Joachim Striepens (klarnety) i Martin von der Heydt (fortepian). W programie znajdą się kompozycje uczestników kursu, który w tym roku odbywa się dniach 18-30 lipca. Wśród tegorocznych wykładowców znaleźli się: Wojciech Błażejczyk, Martin von der Heydt, Martin Bresnick, Joachim Striepens, Zygmunt Krauze, Mark Andre, Evelin Degen oraz Johannes Kreidler.

Od roku 2013 w radziejowickim pałacu odbywają się Międzynarodowe Letnie Kursy Kompozytorskie dla studentów i młodych kompozytorów. W czasie trwania kursów mają miejsce wykłady i indywidualne spotkania kursantów z wybitnymi artystami. Wykładowcami w ubiegłych latach byli między innymi: Mauricio Sotelo, Miguel Azguime, Mauro Lanza, Cezary Duchnowski, Agata Zubel, Paul Patterson oraz Chen Yi.

Organizatorem warsztatów jest Fundacja Ogrody Muzyczne, a przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zróżnicowane formy przekazu stosowane podczas kursów czynią je niezwykle efektywnymi, pozwalają na rozwijanie umiejętności kursantów, jednocześnie integrując środowisko młodych kompozytorów.

Od Chopina do Góreckiego – Źródła i inspiracje

Od Chopina do Góreckiego

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza na XVII Festiwal i Kurs Muzyczny „Od Chopina do Góreckiego – Źródła i inspiracje”. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty: 30 lipca 2016 roku o godz. 18.00 „Od Góreckiego do Chopina” oraz 1 sierpnia 2016 roku o godz. 18.00 – Koncert uczestników. Wstęp wolny!

W sobotę 30 lipca w Sali Koncertowej Fryderyka Chopina wystąpią: Andrzej Dutkiewicz – fortepian, Rozalia Kierc (16 lat) – fortepian, Robert Morawski – fortepian, Radosław Pujanek – skrzypce, Justyna Baran – skrzypce, Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka, Tomasz Strahl – wiolonczela, Olga Łosakiewicz-Marcyniak – wiolonczela, Adam Bogacki – kontrabas. W programie wieczoru: Fryderyk Chopin Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę, Mikołaj GóreckiElegia na wiolonczelę i kwintet smyczkowy, Andrzej Dutkiewicz – Tango mon amour na wiolonczelę i fortepian, Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21 w wersji na fortepian i kwintet smyczkowy.

Założeniem festiwalu i kursu muzycznego jest przybliżenie kultury polskiej, a w szczególności współczesnej muzyki polskiej jak największej liczbie młodych muzyków z całego świata, którzy pragnęliby poznać bliżej kraj Chopina, jego historię, kulturę, tradycję oraz osiągnięcia artystyczne polskich twórców. W ciągu szesnastu edycji festiwal gościł utalentowaną młodzież muzyczną z całego świata: od Australii, Indonezji, Azji, Indii, Kuwejtu, Izraela, krajów Bliskiego Wschodu, obu Ameryk po wiele krajów Unii Europejskiej.

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.edu.pl