Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Premiera nowego baletu „Pinokio” z muzyką Mieczysława Wajnberga

Pinokio 21 4 24Polski Balet Narodowy dedykuje dzieciom oraz ich rodzicom specjalne przedstawienie. Choreograf Anna Hop stworzyła nową wersję „Pinokia” wg Carlo Collodiego, bazując na muzyce Mieczysława Wajnberga z jego baletu „Złoty kluczyk”. Opracowała własne libretto i wraz z dyrygentką Martą Kluczyńską na nowo zredagowała partyturę. Premiera odbędzie się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej 21 kwietnia 2024 o godz. 18.00.

Balet Wajnberga opiera się na przetworzeniu oryginalnej powieści – książce pt. „Buratino" napisanej przez Aleksieja Tołstoja, który korzystał obficie z Collodiego, pozwolił sobie jednak na dość dalekie odstępstwa fabularne.

Balet Wajnberga inspirowany jest tradycją commedia dell’arte – burattino oznacza po włosku marionetkę, ale jest to także imię jednej z postaci znanych z improwizowanych komedii. Na początku XX wieku po bohatera z tego kręgu sięgnął także Igor Strawiński w Pietruszce. O ile jednak ten balet przeznaczony był dla dorosłych, Wajnberg stworzył dzieło dla młodego widza, choć można w nim także odnaleźć, zrozumiałą jedynie dla dorosłych, aluzję do opresyjnej rzeczywistości radzieckiej.

Czytaj więcej: Warszawa | Premiera nowego baletu „Pinokio” z muzyką Mieczysława Wajnberga

Warszawa | Finał II Młodej Akademii Hashtag Ensemble

HashtagLab 20 4 24Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Po raz drugi uczniowie grający na skrzypcach, wiolonczeli, altówce i kontrabasie wzięli udział w bezpłatnych warsztatach Młodej Akademii Hashtag Ensemble. Na zakończenie warsztatów wystąpią podczas koncertu finałowego w Hashtag Lab 20 kwietnia 2024 o godz. 14.00 i otrzymają certyfikaty!

Uczniowie szkół muzycznych bardzo rzadko mają kontakt z muzyką współczesną. Dzięki Młodej Akademii Hashtag Ensemble, którą stworzyła skrzypaczka Marta Piórkowska, uczniowie szkół muzycznych I i II stopnia przekonali się, że muzyka nowa to wiele ciekawych utworów i tajemniczych technik wykonawczych. Od października grupa 9 uczniów spotykała się w sobotnie poranki, żeby poznać nowy repertuar, pomuzykować w zespołach kameralnych, a także poimprowizować bez strachu przed oceną.

Czytaj więcej: Warszawa | Finał II Młodej Akademii Hashtag Ensemble

Olsztyn | „Dyrygent – rezydent”: Martyna Zych i Aleksandra Świgut w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

DyrygentRezydent 19 4 24Trwa rezydencja dyrygencka Martyny Zych w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie w sezonie 2023/24 w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”. 19 kwietnia o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii w ramach rezydencji odbędzie się koncert, na którym zabrzmi muzyka czeska i polska. W roli solistki wystąpi znakomita pianistka, wykładowczyni UMFC Aleksandra Świgut.

W wykonaniu artystów usłyszymy nieśmiertelny I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. O tym dziele napisano już naprawdę wiele – choćby z uwagi na fakt, że jest to jeden z niewielu utworów, które nasz narodowy poeta fortepianu skomponował na orkiestrę symfoniczną.

Zabrzmią ponadto 3 tańce z opery Sprzedana narzeczona Bedřicha Smetany - elegancka i delikatna Polka, radosny Furiant i żywiołowa a jednocześnie zaskakująca Skočna - oraz Sinfonietta Leoša Janáčka, którą on sam nazwał „militarną”.

Czytaj więcej: Olsztyn | „Dyrygent – rezydent”: Martyna Zych i Aleksandra Świgut w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Wrocław | Koncert finałowy Wrocławskiego Forum Kameralistów: Wajnberg Trio

WroclawskieForumKam 21 4 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Wrocławscy Kameraliści i Narodowe Forum Muzyki zapraszają na koncert finałowy Wrocławskiego Forum Kameralistów 21 kwietnia 2024 o godz. 12.30 w NFM. Piotr Sałajczyk, Szymon Krzeszowiec i Arkadiusz Dobrowolski, czyli Wajnberg Trio, zaprezentuje młodzieńcze utwory wielkich kompozytorów - Andrzeja Panufnika i Ericha Korngolda.

Trio fortepianowe op. 1 zostało skomponowane przez dziewiętnastoletniego zaledwie Panufnika w 1934 roku. Po II wojnie światowej kompozytor zrekonstruował z pamięci partyturę utrzymanego w romantycznej estetyce dzieła, które spłonęło podczas Powstania Warszawskiego w jego warszawskim mieszkaniu. Było to pierwsze poważne osiągnięcie kompozytorskie Panufnika: w prawykonaniu Tria uczestniczył w 1936 roku student Konserwatorium Warszawskiego Mieczysław Wajnberg – patron trójki wykonawców.

Czytaj więcej: Wrocław | Koncert finałowy Wrocławskiego Forum Kameralistów: Wajnberg Trio

Warszawa | Rodzinne warsztaty „Opowiedz mi bajkę” na Ursynowie

Opowiedz 20 4 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jubileusz 100. rocznicy założenia Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej obchodzi kreatywnie i zaprasza na rodzinne warsztaty „Opowiedz mi bajkę”. W sobotę 20 kwietnia 2024 o godz. 11:00 po raz kolejny odbędą się w MAL Kłobucka 14, we współpracy z Towarzystwem Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”. Zajęcia są dedykowane dzieciom w wieku 3-8 lat oraz ich rodzicom.

Warsztaty poprowadzą: kompozytor i pianista Jarosław Siwiński i kontrabasistka Małgorzata Kołcz - twórcy projektu, oraz ich muzyczny gość Marta Maslanka, znakomita multiinstrumentalistka, która zagra na cymbałach.

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć. Zgłoszenia są przyjmowane:

Czytaj więcej: Warszawa | Rodzinne warsztaty „Opowiedz mi bajkę” na Ursynowie

Katowice | II Game Music Fest

GameMusicFest 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

II Game Music Fest - interdyscyplinarny festiwal poświęcony tematyce muzyki w grach wideo, organizowany przez Filharmonię Śląską - odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia 2024 roku. W programie znalazły się 3 koncerty, w tym wielkie show w katowickim Spodku, wystawa, wernisaż i panel dyskusyjny.

Festiwal muzyki z gier swój interdyscyplinarny charakter zawdzięcza współpracy pomiędzy Filharmonią Śląską a licznymi partnerami. Uczelnie, firmy, instytucje publiczne, fundacje - współdziałanie z nauką, biznesem czy samorządem pozwala na przygotowanie spektakularnych koncertów, wystaw, paneli dyskusyjnych, a także na organizację wydarzeń w różnych lokalizacjach.

Czytaj więcej: Katowice | II Game Music Fest

Jędrzejów, Pińczów, Bogoria | „Z klasyką przez Polskę” Ãtma Quartet

Z klasyka 19 4 24W dniach 19-21 kwietnia 2024 w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Z klasyką przez Polskę” Ãtma Quartet (Aleksandra Kupczyk, Katarzyna Denkiewicz, Karalina Orsik, Andrzej Bauer) wystąpi w województwie świętokrzyskim: w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, w Domu Ariańskim – Muzeum Regionalnym w Pińczowie oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Bogorii.

Słowo "Ãtma" w sanskrycie i filozofii hinduskiej oznacza duszę, jaźń, psyche. Nazwa zespołu nawiązuje też do willi Atma Karola Szymanowskiego, którego utwory są ważną pozycją w repertuarze kwartetu. Ãtma Quartet powstał w 2016 roku. Od początku istnienia prowadzi intensywną działalność koncertową, popularyzując muzykę kameralną, w tym polską w kraju i na świecie.

Czytaj więcej: Jędrzejów, Pińczów, Bogoria | „Z klasyką przez Polskę” Ãtma Quartet

Wrocław | Impresje na sopran i altówkę

Impresje na sopran i altówkę w NFMPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sporo pracy musiało kosztować niecodzienny małżeński duet sopranistki i altowiolisty – Aleksandry Kubas-Kruk i Szymona Kruka – znalezienie odpowiedniego dla siebie repertuaru. Okazuje się jednak, że w XX wieku, a potem na początku obecnego stulecia, kompozytorzy tworzyli dzieła na głos sopranowy i altówkę wystarczająco często, żeby artyści nagrali wspólnie płytę Impressions (2022), nie musząc nawet wspierać się muzycznymi transkrypcjami. Dzieła te usłyszymy w NFM 18 kwietnia 2024 o godz. 19.00.

Koncert duetu w Narodowym Forum Muzyki otworzy kołysanka Gute Nacht Paula Hindemitha stanowiąca zakończenie kantaty zatytułowanej Serenaden. Zamkną koncert Dwie Impresje – kompozycje dedykowane małżeńskiemu duetowi autorstwa związanego z Wrocławiem artysty Leszka Wisłockiego. Zawarte są w nich odniesienia do folkloru podhalańskiego, który fascynuje twórcę od czasów młodości.

Czytaj więcej: Wrocław | Impresje na sopran i altówkę

Gdańsk | XIV Ogólnopolska Sesja Naukowa z cyklu „Idee muzyki – ideologie w muzyce” pt. Idee kompozytorskie versus sztuka interpretacji

XIV Ogólnopolska Sesja Naukowa z cyklu „Idee muzyki – ideologie w muzyce” pt. Idee kompozytorskie versus sztuka interpretacjiPatronat medialny nad konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XIV edycja Ogólnopolskiej Sesji Naukowej z cyklu "Idee muzyki – ideologie w muzyce" pt. "Idee kompozytorskie versus sztuka interpretacji" będzie dotyczyć szeroko rozumianej relacji kompozytor – wykonawca. Wydarzenie skierowane jest do studentów studiów I, II i III stopnia - teoretyków muzyki, kompozytorów, muzykologów, a także wykonawców zainteresowanych tegoroczną tematyką. Konferencja odbędzie się w Akademii Muzycznej w Gdańsku 27 maja. Udział jest bezpłatny. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 21 kwietnia 2024 (do godz. 23:59).

Bezpośrednim impulsem do podjęcia tej tematyki było spotkanie studentów kompozycji z wykonawcami specjalizującymi się w repertuarze najnowszym – pianistą Piotrem Nowickim i perkusistą Pawłem Nowickim, którzy współtworzą Nowicki Duo.

Utwory, które powstały w ramach tej współpracy zostaną wykonane w dniu konferencji na koncercie kompozytorskim.

Czas wygłoszenia referatu nie powinien przekroczyć 20 minut, 10 minut po każdym referacie przeznaczony zostanie na dyskusję.

By wziąć udział w Konferencji należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Czytaj więcej: Gdańsk | XIV Ogólnopolska Sesja Naukowa z cyklu „Idee muzyki – ideologie w muzyce” pt. Idee...