Polmic - FB

aktualności

Poznań | Opera "Blee” Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego z okazji Dnia Dziecka

Data wydarzenia: 01-06-24

Bleee - opera dla dzieciPatronat medialny nad sezonem artystycznym 2023 / 2024 Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

1 czerwca 2024 o godz. 11:00 i 18:00, a także 2 czerwca (o 11:00 i 18:00) poznański Teatr Wielki z okazji Dnia Dziecka zaprasza całe rodziny na operę kameralną dla dzieci "Blee” Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego do tekstu Maliny Prześlugi, jednej z najbardziej znanych polskich dramatopisarek. Barwna banda owadzich śpiewaków zaprezentuje dzieło =wzruszające, zabawne i będące doskonałym wstępem do świata opery!

Wśród bohaterów zobaczymy osę pozbawioną żądła, pająka bez nóg, dwa niezbyt czyste karaluchy oraz poczwarkę w rozmiarze plus size – wszystkich obdarzonych niewielką wiarą w siebie i odsuniętych przez społeczność. Do grupy dołącza Paź Królowej – rewolucjonista, skazany za niewiarę w Królową. Ten bohater wywoła przewrót i doprowadzi do tego, że każdy z niepewnych siebie bohaterów odkryje swój talent i zyska wiarę we własne możliwości.

Czytaj więcej: Poznań | Opera "Blee” Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego z okazji Dnia Dziecka

Wrocław | Dzień Dziecka 2024 w NFM

Data wydarzenia: 01-06-24

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 1 6 24W Dzień Dziecka Narodowe Forum Muzyki zaprasza całe rodziny do magicznego świata dźwięków i melodii. 1 czerwca 2024 na publiczność czekają niezapomniane przeżycia: koncerty, warsztaty, zabawy, muzyczny tor przeszkód, strefy animacji, kącik czytelniczy i miejsca do relaksu.

Przestrzeń foyer NFM wypełnią dźwięki muzyki granej na żywo; bliskość muzyków i instrumentów pozwoli przyjrzeć im się z bliska i odkryć tajniki ich gry. Podczas muzycznej wycieczki do zoo wraz z zawodowymi muzykami przeniesiemy się do świata egzotycznych zwierząt, ale dzieci będą miały także okazję włączyć się we wspólne tworzenie muzyki.

Zwieńczy Dzień Dziecka w NFM koncert finałowy programu "Śpiewająca Polska" - siedem wyjątkowych zespołów z całego kraju oraz soliści i instrumentaliści NFM zaprezentują pełnometrażowy musical "Śnieżka 2.0". Dzięki współpracy Justyny Skoczek (libretto) i Adama Lepki (muzyka) historia została przedstawiona w zupełnie nowym wydaniu. Młoda publiczność i młodzi wykonawcy – to będzie wydarzenie pełne energii i radości!

Czytaj więcej: Wrocław | Dzień Dziecka 2024 w NFM

Warszawa | Koncert na finał warsztatów "Nie bój się improwizować!"

Data wydarzenia: 01-06-24

Nie boj 1 6 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na koncert podsumowujący warsztaty "Nie bój się improwizować!” dla uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 5 im. H. Wieniawskiego w Warszawie. Podczas koncertu, który odbędzie się 1 czerwca 2024 o godz. 15:00 w Sali Koncertowej PSM I st. nr 5, wystąpią uczestnicy warsztatów, a także prowadzący: kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński. Wstęp wolny!

Małgorzata Kołcz i Jarosław Siwiński od wielu lat stosując autorskie metody w edukacji, propagują ideę nauki improwizacji najmłodszych i pracują z dziećmi w różnych częściach Polski. Pod ich okiem młodzi artyści poznają alternatywę dla wszechogarniającej kultury masowej i otwierają się na muzykę współczesną.

Podczas koncertu z okazji Dnia Dziecka usłyszymy ich improwizacje i poznamy muzyczną młodzież, która w przyszłości może stać się częścią świata muzyki współczesnej.

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert na finał warsztatów "Nie bój się improwizować!"

Zmarł kompozytor i pianista Piotr Jan Ulatowski...

Data wydarzenia: 01-06-24

Ulatowski PiotrZ przykrością zawiadamiamy, że ok. 11 maja 2024 roku zmarł w Sopocie kompozytor i pianista Piotr Jan Ulatowski (ur. w Kaliszu w 1958 r.). Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 1 czerwca o godz. 9.00 na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu.

Był absolwentem Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, gdzie studiował teorię muzyki (dyplom w roku 1986), a także kompozycję (1983-1985) w klasie prof. Ewy Synowiec. Był laureatem II nagrody i wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie dla Studentów Klas Kompozycji w Gdańsku w roku 1982, II nagrody Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Międzyzdrojach w 1984 roku za utwór na chór a cappella. W 2016 roku jego piosenka pt. „Siedzieliśmy cichutko” do słów Ernesta Brylla została wyróżniona w Toruniu podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów.

Czytaj więcej: Zmarł kompozytor i pianista Piotr Jan Ulatowski...

Opole | Czy Elsner mówił po francusku?

Data wydarzenia: 31-05-24

FO 31 5 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach cyklu "FO Kameralnie" Elsner Ensemble - wirtuozi Filharmonii Opolskiej - wykonają 31 maja 2024 roku o godz. 19.00 dzieła swego patrona. W roli solisty wystąpi fagocista Paweł Knebel.

Jest to koncert dla tych melomanów, którzy szukają kameralnej atmosfery i wykwintnego repertuaru: zabrzmi zmysłowa, pełna emocji muzyka romantyczna.

Usłyszymy wyrafinowane dzieła kompozytorów polskich i francuskich: II i III Kwartety smyczkowe Józefa Elsnera oraz I Kwartet fagotowy C-dur op. 73 Françoisa Devienne'a. Koncert zamknie wykonanie utworu Divertissement Jeana Françaixa.

Dodatkowe informacje: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/czy-elsner-mowil-po-francusku/ 

Gniew | "Dyrygent-rezydent": Jakub Zwierz

Data wydarzenia: 31-05-24

DyrygentRezydent 31 5 24Zwierz w Gniewie: w ramach programu "Dyrygent-rezydent" orkiestrę Polska Filharmonia Kameralna Sopot poprowadzi Jakub Zwierz w Kościele pw. Św. Mikołaja w Gniewie 31 maja 2024 o godz. 19.00. Wstęp wolny!

Maestro jest absolwentem trzech kierunków na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina: Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w klasie prof. Tomasza Bugaja, Prowadzenia Zespołów Muzycznych w klasie prof. Sławka A. Wróblewskiego oraz Dyrygentury Chóralnej (dyplom z wyróżnieniem) w klasie prof. Ryszarda Zimaka. Ukończył również studia podyplomowe na kierunku Menedżer Muzyki. W roli solistki wystąpi skrzypaczka Karolina Nowotczyńska, pełniąca funkcję dyrektora Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Artyści wykonają Concertino Mieczysława Wajnberga na skrzypce i orkiestrę smyczkową, Sinfoniettę Pawła Łukaszewskiego oraz dzieła E. Elgara i W.A. Mozarta.

Czytaj więcej: Gniew | "Dyrygent-rezydent": Jakub Zwierz

Laureaci Konkursu Kompozytorskiego "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer"

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursKompozytorskiGdDo udziału w Konkursie Kompozytorskim "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer", zorganizowanym przez gdańską Akademię Muzyczną, zgłoszonych zostało 13 kompozycji. Podczas posiedzenia w dniu 28 maja Jury wyłoniło trzech laureatów.

I nagrodę – w wysokości 1500 zł (brutto) – otrzymał Teofil Kowalewski za utwór pt. Wariacje (godło: UWV404).

II nagrodę ex aequo – Mateusz Spyrka za utwór pt. There was once a dance (godło: ABC123ABC) oraz Szymon Wieczorek za utwór pt. Ere my gaze with truth was sear'd (godło: SD2W4).

III nagrodą uhonorowano Karola Zamorskiego za utwór pt. Glikopikros (godło: a254X)

Przyznano ponadto wyróżnienie – Tomaszowi Podubińskiemu za utwór pt. Rondo (godło: Lydum24)

Czytaj więcej: Laureaci Konkursu Kompozytorskiego "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę /...

43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka”

Data wydarzenia: 29-05-24

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalHajnowka 24Po raz 43. chóry z całego świata zaprezentują się w Polsce na największym festiwalu muzyki cerkiewnej - Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka”, który odbędzie się w dniach 29 maja - 2 czerwca 2024 roku w Białymstoku. Tegoroczna edycja poświęcona jest pamięci Romualda Twardowskiego, wieloletniego Przewodniczącego Jury festiwalowego. Patronat honorowy nad Festiwalem sprawuje Związek Kompozytorów Polskich.

Festiwal jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez kompozytorów Rzeczpospolitej. Podczas Festiwalu muzykę cerkiewną wykonają artyści różnych narodowości i wyznań. Udział w nim wezmą: Państwowy Chór Kameralny „Erywania” (Armenia), Męski Zespół „Św. Efram” (Węgry), Kameralny Chór „Sofia” (Ukraina), Chór Duchowieństwa Dubieńskiego Dekanatu Prawosławnej Cerkwi Ukraińskiej (Ukraina), Chór „Concordia” (Wolna Białoruś), Chór „Gloria” Kiszyniowskiej Uczelni Muzycznej (Mołdawia), Państwowy Chór Kameralny “Polifonia” (Litwa), a także polskie zespoły: Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis”, Chór Polskiego Radia, Chór Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku, Chór "Mus Arietes” (Wasrzawa), Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego "Partes” (Poznań).

Czytaj więcej: 43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka”

Rzeszów | Międzypokoleniowa Akademia Muzyczna w Rzeszowie

Data wydarzenia: 29-05-24

Miedzypokoleniowa 29 5 24Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na spotkania artystyczno-edukacyjne Międzypokoleniowa Akademia Muzyczna w Rzeszowie, która potrwa od 29 maja do końca 2024 roku. W programie znajdą się zarówno klasyczne koncerty kameralne, jak i chwile flirtu z lżejszą muzą, a także spotkania z artystami i warsztaty artystyczne. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny!

Międzypokoleniowa Akademia Muzyczna skierowana jest do wszystkich mieszkańców Rzeszowa, bez względu na wiek. Koncerty będą miały miejsce w Klasztorze Dominikanów w Rzeszowie, Zespole Szkół Muzycznych Nr 1 im. Karola Szymanowskiego oraz w Artystycznej Galerii Integracyjnej PDK OIIB.

Podczas koncertu "Opera i operetka" 29 maja o godz. 18.00 w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego Jacek Ozimkowski (bas) i Marta Mołodyńska-Wheeler (fortepian) zaprezentują twórczość operową w sposób lekki, żartobliwy, włączający publiczność do wspólnej zabawy.

Czytaj więcej: Rzeszów | Międzypokoleniowa Akademia Muzyczna w Rzeszowie