Polmic - FB

aktualności

Łącko | X Małopolska Akademia Talentów

Data wydarzenia: 03-06-24

MalopolskaAkademia 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

X Małopolska Akademia Talentów to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 28 czerwca - 6 lipca 2024 w Łącku w Małopolsce, organizowane przez Stowarzyszenie Artystyczne "Porta Musicae”. Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego organizatorzy uruchomili program stypendialny na uczestnictwo w tegorocznej edycji. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 3 czerwca.

Małopolska Akademia Talentów to kursy muzyczne dla młodych instrumentalistów, którzy chcą poszerzyć swoje muzyczne horyzonty oraz doskonalić swoje umiejętności pod okiem znanych pedagogów. Uczestnicy mają okazję do pracy z nimi podczas indywidualnych lekcji i wspólnych koncertów.

W tym roku kursy poprowadzi dziesięcioro pedagogów: Jan Kalinowski (wiolonczela), Gajusz Kęska (fortepian), Bartłomiej Kominek (duety fortepianowe), Piotr Lato (klarnet), Oriana Masternak (skrzypce), Maria Shetty (altówka, studia orkiestrowe), Wioletta Strączek (flet), Marek Szlezer (fortepian), Małgorzata Wasiucionek-Potera (skrzypce), Marek Żebrowski (fortepian).

Czytaj więcej: Łącko | X Małopolska Akademia Talentów

Wrocław | Świat Aurelii – spotkanie muzyczne dla dzieci z zespołem Downa

Data wydarzenia: 02-06-24

NFM 2 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach programu "Kultura dostępna" Narodowe Forum Muzyki zaprasza 2 czerwca 2024 na "Dzień dziecka bez barier" - spotkania muzyczne skierowane do dzieci i młodzieży z zespołem Downa. Trzy spotkania odbędą się o godz. 10.00 (dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat), o 11.00 (dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat) i 12.00 (dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat). Fundamentem muzycznym projektu są "Pieśni Aurelii" autorstwa Mateusza Ryczka, będące portretem córki kompozytora urodzonej z trisomią 21. chromosomu.

Uczestnicy będą czynnie zaangażowani w przebieg spotkania. Przeżyją różne sytuacje i emocje razem z tytułową bohaterką. Zostaną w multisensorycznych działaniach przeprowadzeni przez sceny z codzienności małej Aurelki. Publiczność będzie mieć też okazję do poznania instrumentów dętych, ilustracyjności w muzyce oraz znaczenia dźwiękonaśladownictwa.

Wystąpi LutosAir Quintet, a poprowadzi spotkanie mama Aurelki, Sandra Ryczek.

W celu otrzymania zaproszenia należy skontaktować się z koordynatorem projektu.

Czytaj więcej: Wrocław | Świat Aurelii – spotkanie muzyczne dla dzieci z zespołem Downa

Poznań | Opera "Blee” Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego z okazji Dnia Dziecka

Data wydarzenia: 01-06-24

Bleee - opera dla dzieciPatronat medialny nad sezonem artystycznym 2023 / 2024 Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

1 czerwca 2024 o godz. 11:00 i 18:00, a także 2 czerwca (o 11:00 i 18:00) poznański Teatr Wielki z okazji Dnia Dziecka zaprasza całe rodziny na operę kameralną dla dzieci "Blee” Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego do tekstu Maliny Prześlugi, jednej z najbardziej znanych polskich dramatopisarek. Barwna banda owadzich śpiewaków zaprezentuje dzieło =wzruszające, zabawne i będące doskonałym wstępem do świata opery!

Wśród bohaterów zobaczymy osę pozbawioną żądła, pająka bez nóg, dwa niezbyt czyste karaluchy oraz poczwarkę w rozmiarze plus size – wszystkich obdarzonych niewielką wiarą w siebie i odsuniętych przez społeczność. Do grupy dołącza Paź Królowej – rewolucjonista, skazany za niewiarę w Królową. Ten bohater wywoła przewrót i doprowadzi do tego, że każdy z niepewnych siebie bohaterów odkryje swój talent i zyska wiarę we własne możliwości.

Czytaj więcej: Poznań | Opera "Blee” Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego z okazji Dnia Dziecka

Wrocław | Dzień Dziecka 2024 w NFM

Data wydarzenia: 01-06-24

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 1 6 24W Dzień Dziecka Narodowe Forum Muzyki zaprasza całe rodziny do magicznego świata dźwięków i melodii. 1 czerwca 2024 na publiczność czekają niezapomniane przeżycia: koncerty, warsztaty, zabawy, muzyczny tor przeszkód, strefy animacji, kącik czytelniczy i miejsca do relaksu.

Przestrzeń foyer NFM wypełnią dźwięki muzyki granej na żywo; bliskość muzyków i instrumentów pozwoli przyjrzeć im się z bliska i odkryć tajniki ich gry. Podczas muzycznej wycieczki do zoo wraz z zawodowymi muzykami przeniesiemy się do świata egzotycznych zwierząt, ale dzieci będą miały także okazję włączyć się we wspólne tworzenie muzyki.

Zwieńczy Dzień Dziecka w NFM koncert finałowy programu "Śpiewająca Polska" - siedem wyjątkowych zespołów z całego kraju oraz soliści i instrumentaliści NFM zaprezentują pełnometrażowy musical "Śnieżka 2.0". Dzięki współpracy Justyny Skoczek (libretto) i Adama Lepki (muzyka) historia została przedstawiona w zupełnie nowym wydaniu. Młoda publiczność i młodzi wykonawcy – to będzie wydarzenie pełne energii i radości!

Czytaj więcej: Wrocław | Dzień Dziecka 2024 w NFM

Warszawa | Koncert na finał warsztatów "Nie bój się improwizować!"

Data wydarzenia: 01-06-24

Nie boj 1 6 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na koncert podsumowujący warsztaty "Nie bój się improwizować!” dla uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 5 im. H. Wieniawskiego w Warszawie. Podczas koncertu, który odbędzie się 1 czerwca 2024 o godz. 15:00 w Sali Koncertowej PSM I st. nr 5, wystąpią uczestnicy warsztatów, a także prowadzący: kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński. Wstęp wolny!

Małgorzata Kołcz i Jarosław Siwiński od wielu lat stosując autorskie metody w edukacji, propagują ideę nauki improwizacji najmłodszych i pracują z dziećmi w różnych częściach Polski. Pod ich okiem młodzi artyści poznają alternatywę dla wszechogarniającej kultury masowej i otwierają się na muzykę współczesną.

Podczas koncertu z okazji Dnia Dziecka usłyszymy ich improwizacje i poznamy muzyczną młodzież, która w przyszłości może stać się częścią świata muzyki współczesnej.

Czytaj więcej: Warszawa | Koncert na finał warsztatów "Nie bój się improwizować!"

Zmarł kompozytor i pianista Piotr Jan Ulatowski...

Data wydarzenia: 01-06-24

Ulatowski PiotrZ przykrością zawiadamiamy, że ok. 11 maja 2024 roku zmarł w Sopocie kompozytor i pianista Piotr Jan Ulatowski (ur. w Kaliszu w 1958 r.). Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 1 czerwca o godz. 9.00 na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu.

Był absolwentem Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, gdzie studiował teorię muzyki (dyplom w roku 1986), a także kompozycję (1983-1985) w klasie prof. Ewy Synowiec. Był laureatem II nagrody i wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie dla Studentów Klas Kompozycji w Gdańsku w roku 1982, II nagrody Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Międzyzdrojach w 1984 roku za utwór na chór a cappella. W 2016 roku jego piosenka pt. „Siedzieliśmy cichutko” do słów Ernesta Brylla została wyróżniona w Toruniu podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów.

Czytaj więcej: Zmarł kompozytor i pianista Piotr Jan Ulatowski...

Opole | Czy Elsner mówił po francusku?

Data wydarzenia: 31-05-24

FO 31 5 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach cyklu "FO Kameralnie" Elsner Ensemble - wirtuozi Filharmonii Opolskiej - wykonają 31 maja 2024 roku o godz. 19.00 dzieła swego patrona. W roli solisty wystąpi fagocista Paweł Knebel.

Jest to koncert dla tych melomanów, którzy szukają kameralnej atmosfery i wykwintnego repertuaru: zabrzmi zmysłowa, pełna emocji muzyka romantyczna.

Usłyszymy wyrafinowane dzieła kompozytorów polskich i francuskich: II i III Kwartety smyczkowe Józefa Elsnera oraz I Kwartet fagotowy C-dur op. 73 Françoisa Devienne'a. Koncert zamknie wykonanie utworu Divertissement Jeana Françaixa.

Dodatkowe informacje: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/czy-elsner-mowil-po-francusku/ 

Gniew | "Dyrygent-rezydent": Jakub Zwierz

Data wydarzenia: 31-05-24

DyrygentRezydent 31 5 24Zwierz w Gniewie: w ramach programu "Dyrygent-rezydent" orkiestrę Polska Filharmonia Kameralna Sopot poprowadzi Jakub Zwierz w Kościele pw. Św. Mikołaja w Gniewie 31 maja 2024 o godz. 19.00. Wstęp wolny!

Maestro jest absolwentem trzech kierunków na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina: Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w klasie prof. Tomasza Bugaja, Prowadzenia Zespołów Muzycznych w klasie prof. Sławka A. Wróblewskiego oraz Dyrygentury Chóralnej (dyplom z wyróżnieniem) w klasie prof. Ryszarda Zimaka. Ukończył również studia podyplomowe na kierunku Menedżer Muzyki. W roli solistki wystąpi skrzypaczka Karolina Nowotczyńska, pełniąca funkcję dyrektora Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Artyści wykonają Concertino Mieczysława Wajnberga na skrzypce i orkiestrę smyczkową, Sinfoniettę Pawła Łukaszewskiego oraz dzieła E. Elgara i W.A. Mozarta.

Czytaj więcej: Gniew | "Dyrygent-rezydent": Jakub Zwierz

Laureaci Konkursu Kompozytorskiego "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer"

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursKompozytorskiGdDo udziału w Konkursie Kompozytorskim "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę / komputer", zorganizowanym przez gdańską Akademię Muzyczną, zgłoszonych zostało 13 kompozycji. Podczas posiedzenia w dniu 28 maja Jury wyłoniło trzech laureatów.

I nagrodę – w wysokości 1500 zł (brutto) – otrzymał Teofil Kowalewski za utwór pt. Wariacje (godło: UWV404).

II nagrodę ex aequo – Mateusz Spyrka za utwór pt. There was once a dance (godło: ABC123ABC) oraz Szymon Wieczorek za utwór pt. Ere my gaze with truth was sear'd (godło: SD2W4).

III nagrodą uhonorowano Karola Zamorskiego za utwór pt. Glikopikros (godło: a254X)

Przyznano ponadto wyróżnienie – Tomaszowi Podubińskiemu za utwór pt. Rondo (godło: Lydum24)

Czytaj więcej: Laureaci Konkursu Kompozytorskiego "Duet na altówkę i inny instrument bądź altówkę i taśmę /...