Polmic - FB

aktualności

Koncert jubileuszowy Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz

j9 stycznia 2017 roku w Narodowym Forum Muzyki odbędą się obchody jubileuszu jednej z najstarszych instytucji muzycznych Wrocławia, Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz.

Szkoła obchodziła w roku 2016 70-lecie swojej działalności. Ta instytucja kultury na trwałe wpisuje się w życie artystyczne Wrocławia. W swoim dorobku szkoła może poszczycić się wieloma wspaniałymi absolwentami, którzy dziś należą do elity artystów pojawiających się na estradach w Polsce, w Europie i na świecie. Wśród blisko 3000 uczniów, którzy otrzymali świadectwa ukończenia szkoły są m. in. Marek Pijarowski, Agata Zubel, Michał Moc, Robert Bachara, Marcin Ostrowski, Julita Smoleń. W ciągu 70 lat kolejne pokolenia pedagogów i uczniów budowały tradycję i dorobek szkoły; dziś uczęszcza do niej 450 uczniów, są wśród nich laureaci konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, stypendyści Prezydenta Miasta oraz Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci.

Ostatnie lata są szczególnie owocne – chór „Con Brio”, prowadzony przez dr Małgorzatę Podzielny, był zapraszany do udziału w Leo Festiwalu oraz Festiwalu Wratislavia Cantans organizowanych przez Narodowe Forum Muzyki. Udział w projektach świadczy o doskonałym poziomie wykonawczym zespołu.

W wykonaniu Chóru pod kierunkiem Amelii Kramarczyk podczas koncertu jubileuszowego zabrzmi muzyka kompozytorów polskich na chór i orkiestrę: J. Zabłocki V Suita Dolnośląska, G. Bacewicz Z tych pagórków, W. Lutosławski Idzie Grześ. Podczas koncertu wystąpią również szkolne zespoły instrumentalne: fletowy, gitarowy, perkusyjny, zespół instrumentów dętych, trio fortepianowe, Zespół wokalny „Rondo” pod kierunkiem Michała Kanafy, Szkolna orkiestra smyczkowa pod kierunkiem Anny Grabowskiej-Borys.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.nfm.wroclaw.pl

Promocja płyty „Karłowicz. Filharmonia. Szczecin"

k10 stycznia 2017 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza będzie miał miejsce koncert symfoniczny, poświęcony twórczości patrona instytucji.

„Wykończyłem kompozycję, którą nazwę prawdopodobnie Rapsodią litewską. Starałem się zakląć w nią cały żal, smutek i niewolę wiekuistą tego ludu, którego pieśni w mym dzieciństwie brzmiały”, – pisał Mieczysław Karłowicz o swym poemacie symfonicznym. Utwór ten obok Koncertu skrzypcowego A-dur op. 8 oraz Smutnej opowieści op. 13 znalazł się w najnowszym wydawnictwie płytowym Filharmonii szczecińskiej, które ukazało się w grudniu 2016 roku (DUX). Wyjątkowy album z utworami wybitnego polskiego twórcy jest symbolicznym oddaniem hołdu patronowi w 140. rocznicę jego urodzin. Do tego muzycznego projektu zaproszono dwa znakomite nazwiska: Łukasza Borowicza, dyrygenta, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną, i Bartłomieja Nizioła, wirtuoza skrzypiec, szczecinianina, któremu ona towarzyszyła.

Podczas koncertu, promującego wydawnictwo płytowe, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod batutą Kaspara Zehndera zabrzmią dwa utwory: Rapsodia litewska oraz Koncert skrzypcowy. W roli solisty wystąpi Bartłomiej Nizioł, który jest jednym z bohaterów płyty. Specjalne wykonanie kompozycji Mieczysława Karłowicza zamyka cykl wydarzeń artystycznych, edukacyjnych i promocyjnych związanych z przypadającym jubileuszem patrona szczecińskiej Filharmonii.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://filharmonia.szczecin.pl

Jubileuszowa XXV Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji

g5 stycznia 2017 roku w siedzibie NOSPR w Katowicach odbędzie się Jubileuszowa XXV Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji. W tym roku do grona laureatów dołączy Piotr Beczała.

Galę uświetni wyjątkowy koncert dedykowany laureatom. Gwiazdą wieczoru będzie światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała, który wystąpi z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą wybitnego dyrygenta Marca Piolleta.

Piotr Beczała jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych tenorów lirycznych naszych czasów i stałym gościem wiodących scen operowych. Polski artysta jest ceniony nie tylko za piękno głosu, ale także za żarliwe zaangażowanie w każdą odgrywaną postać. Bogaty repertuar koncertowy wykonywał z najwybitniejszymi orkiestrami i dyrygentami na świecie. Pochodzący z Francji światowej sławy dyrygent Marc Piollet ukształtowany został przez takich mistrzów, jak John Eliot Gardiner, Michael Gielen oraz Kurt Masur. Kierował scenami operowymi w Wiedniu i Wiesbaden oraz zachwycał publiczność m.in. w Kopenhadze, Paryżu, Barcelonie, Monachium.

Podczas koncertu zostaną wykonane utwory Verdiego, Pucciniego, Wagnera, Dvořáka, a także Recytatyw Stefana i Aria z kurantem z opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki.

XIV Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego rozstrzygnięty!

oDecyzją jury, dwa równorzędne wyróżnienia XIV Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego otrzymują Marcin Antkowiak za utwór Connexion oraz Aleksandra Słyz za utwór Glossy.

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu był utwór na kontrabas z warstwą elektroniczną. Jury w składzie: Aleksander Gabryś (przewodniczący), Jurek Dybał, Grzegorz Frankowski oraz Daniel Cichy obradowało 19 grudnia. Pierwszej nagrody nie przyznano. Zgodnie z zapisami regulaminu, wyróżnione utwory zostaną włączone do katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, wydane oraz wykonane publicznie. Laureatom, Marcinowi Antkowiakowi oraz Aleksandrze Słyz przyznano równorzędne nagrody rzeczowe.

Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego organizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne ma na celu promocję młodych kompozytorów. Jego patronem jest założyciel PWM, animator życia muzycznego w Polsce, pedagog i skrzypek Tadeusz Ochlewski.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Karnawał na Ołowiance

dW każdą sobotę karnawału, od 7 stycznia do 25 lutego 2017 roku Polska Filharmonia Bałtycka organizuje Bale Gdańskie. Podczas jednego z tych magicznych wieczorów 28 stycznia o godz. 19.00 wystąpi członek Związku Kompozytorów Polskich Krzesimir Dębski i przyjaciele.

Krzesimir Dębski zaprasza na szykowny wieczór w starym stylu. Wraz z nim na scenie PFB pojawi się Zagan Acoustic w składzie: Andrzej Wojciechowski (klarnet), Paweł Zagańczyk (akordeon), Joachim Łuczak (skrzypce, aranżacje), Jarosław Stokowski (kontrabas). Koncert poprowadzi Krzysztof Dąbrowski. Dzięki ich koncertowi wieczór zamieni się w elegancką randkę w najlepszym, „filmowym” stylu.

Podczas koncertu zabrzmią utwory samego Krzesimira Dębskiego (Country in E, Bojan Duke of Dingac), Wiaczesława Siemionowa (Suita Bułgarska), a także młodych polskich kompozytorów: Pawła Zagańczyka (Zima), Macieja Zimki (Highland Roll), Piotra Słopeckiego (Taniec życia) oraz Anny Marii Huszczy (nagaZ).

Po zakończeniu koncertu Salon Gdański zamieni się w salę balową. Do tańca w rytmie jazzu i swingu zgromadzonych na Ołowiance gości zaproszą Sergiej Kriuczkow i Riverboat Ramblers. Nie zabraknie też przygotowanego specjalnie na tę okazję menu kolacyjnego.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.filharmonia.gda.pl

Wieczór sylwestrowy Filharmonii Poznańskiej

c31 grudnia 2016 roku o godz. 19.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza będzie miał miejsce Wieczór sylwestrowy z muzyką, tańcem i niespodziankami.

Wieczór o godz. 19:00 rozpocznie taneczne preludium. Od godz. 20.00 do 24.00 potrwa koncert świąteczny, zaś podczas przerwy (21.15 – 22.40) goście zostaną zaproszeni na bal i poczęstunek. Imprezę zakończy wspólne powitanie Nowego Roku.

Podczas koncertu zostaną wykonane znane arie włoskie, słynne wiedeńskie przeboje, m. in. fragmenty operetek Zemsta nietoperza Johanna Straussa, Giuditta Franza Lehara, Życie paryskie Jacquesa Offenbacha, Polka Ohne sorgen Josefa Straussa, a także Polonez Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz.

Kompozycje zabrzmią w interpretacji absolwentki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu, solistki Opery Wrocławskiej Aleksandry Kubas-Kruk (sopran) oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza. Koncert poprowadzą Iwona Kubicz i Filip Jaślar.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.filharmoniapoznanska.pl

Wizyta delegacji Sekcji Młodzieżowej Związku Kompozytorów Federacji Rosyjskiej w Warszawie

r28 grudnia 2016 roku o godz. 19.00 w Sali im. K. Szymanowskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina będzie miał miejsce Koncert kameralny muzyki rosyjskiej i spotkanie z młodymi rosyjskim kompozytorami.

Koncert odbędzie się w ramach wizyty delegacji Sekcji Młodzieżowej Związku Kompozytorów Federacji Rosyjskiej (MolOt) i Międzynarodowej Gildii Młodych Kompozytorów, Muzykologów i Wykonawców „MolOt International Group” w Warszawie w dniach 27-29 grudnia 2016 roku. Przed koncertem, podczas spotkania twórczego z artystami w godzinach 16:00-19:00 Jarosław Sudziłowski, Artur Zobnin i Arsen Harutiunian opowiedzą o twórczości młodych kompozytorów Rosji i krajów WNP oraz zaprezentują partytury różnych szkół i kierunków, autorstwa muzyków Karelii, Tatarstanu, Białorusi, Jakucji, Moskwy, Jekaterynburga, Petersburga.

Podczas koncertu zabrzmią utwory W. Arzumanowa (Rosja-Francja), W. Artiomowa (Rosja-USA), J. Sudziłowskiego (Moskwa), A. Zobnina (Petersburg), W. Orłowa (Saratow), J. Gierke (Kazań), J. Corigliano (USA), a także F. Chopina, K. Szymanowskiego i K. Pendereckciego w wykonaniu Mariny Sudziłowskiej (alt), Marii Sabielkinej (fortepian), Artura Zobnina (skrzypce).

Rewizyta delegacji polskiej w Petersburgu planowana jest na wiosnę 2017 roku.

Wstęp wolny!

Koncert Sylwestrowy w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

k31 grudnia 2016 roku o godz. 20.30 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się świąteczne przedsięwzięcie „Koncert Sylwestrowy - zaproszenie do tańca".

Koncerty sylwestrowe stanowią stały punkt repertuaru Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Inspirowane Koncertami Noworocznymi z Wiednia, wydarzenia te mają na celu przedstawienie starannie wyselekcjonowanego, stylowego repertuaru, który ma zapewnić melomanom rozrywkę najwyższej klasy.

Tym razem w Nowy Rok wkroczymy tanecznym krokiem, w rytm najbardziej znanych walców, tańców z oper i kompozycji opartych na tańcach ludowych. Tego wieczoru zabrzmią między innymi, Uwertura do opery Hrabina Stanisława Moniuszki oraz Polonez z filmu Pan Tadeusz i Walc z filmu Trędowata autorstwa Wojciecha Kilara. O niezapomniane muzyczne chwile zadba Orkiestra Symfoniczna PFB pod dyrekcją Massimiliano Caldiego, a także sopranistka Katarzyna Hołysz. Koncert dopełni pokaz taneczny w wykonaniu pary baletowej. Po zakończeniu drugiego z koncertów Salon Gdański zamieni się w salę balową. Do tańca w rytmie jazzu i swingu zgromadzonych na Ołowiance gości zaproszą Sergiej Kriuczkow i Riverboat Ramblers. Nie zabraknie też przygotowanego specjalnie na tę okazje menu kolacyjnego.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu – na stronie: www.filharmonia.gda.pl

I Festiwal Sceny Kamienica „Karnawał Świata”

r31 grudnia 2016 roku o godz. 18:00 i 20:30 najmniejszy teatr we Wrocławiu - Scena Kamienica (ul. Lelewela 15) zaprasza na tegoroczne „Rewie Sylwestrowe” w doborowej obsadzie.

„Rewia Sylwestrowa” na Scenie Kamienica uroczyście zainauguruje I Festiwal Sceny Kamienica „Karnawał Świata”, podczas którego zaprezentują się artyści z 10 zakątków świata z instrumentarium tradycyjnym i w specjalnych programach związanych z kulturami danego regionu naszego globu.

Podczas ostatniego wydarzenia w Starym Roku nie zabraknie szczególnie ukochanych fragmentów z operetek światowego repertuaru, takich jak: Zemsta Nietoperza, Księżniczka Czardasza, Wesoła Wdówka, Ptasznik z Tyrolu, słynnych broadwayowskich musicali, fragmentów z oper Mozarta, Verdiego, Pucciniego, Moniuszki, czardaszy i popisowych utworów skrzypcowych, czy specjalnych pokazów teatru rewiowego w wykonaniu solistów Wrocławskiej Akademii Baletu. W koncercie także wezmą udział: Liza Wesołowska – sopran; Katarzyna Haras – mezzosopran; Tomasz Maleszewski – tenor; Magdalena Jaszczak – fortepian; Kinga Augustyn – skrzypce. Poprzez syntezę różnych gatunków muzycznych, wartkie prowadzenie, piękną scenografie, a nader wszystko niezwykle kameralną atmosferę, zapowiada się prawdziwie szampańska zabawa.

Podczas obydwu Rewii organizatorzy przygotowali w przerwie bankiet noworoczny dla wszystkich Gości.

Więcej informacji – na stronie: www.scenakamienica.pl