Polmic - FB

aktualności

Premiera nowej identyfikacji wizualnej Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

polmicPolskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC obchodzi w tym roku 20. urodziny! Z tej okazji, wkraczając w nowy etap działalności, postanowiliśmy zmienić naszą identyfikację wizualną, która stanowi odpowiedź na zmieniający się świat, a także potrzeby nowoczesnej komunikacji z partnerami. Przedstawiamy nowy logotyp organizacji wraz ze sformalizowaną księgą identyfikacji.

Sygnet (znak) w swojej prostej formie zawiera zestaw konotacji osadzonych w kontekście dźwięku i interaktywności. Przy pomocy prostego włącznika, przycisku, ikony pozyskujemy potrzebną informację. Znak jest jednocześnie źródłem dźwięku, zapisem koncentrycznie rozchodzącej się fali. Blisko zatem do obrazu i funkcji membrany głośnika. Białe elementy znaku układają się w kształt litery „i” (jak „informacja”). Punktem wyjścia dla palety kolorystycznej były odcienie granatowego i niebieskiego – kolorów inspirowanych barwami poprzedniego loga. Logotyp POLMIC ma dwie wersje kompozycyjne – horyzontalną i wertykalną – oraz dwie wersje językowe: polską i angielską.

Nowa identyfikacja wizualna POLMIC została zaprojektowana i wykonana przez znakomitego artystę grafika Marcina Władykę.

Od 2022 roku będziemy posługiwać się wyłącznie nowym logotypem, który podkreśla naszą tożsamość i nadaje jej nowy wymiar.

POBIERZ: księgę znaku

Dąbrowa Górnicza | Kolędy, pastorałki i nie tylko

Koledy6 stycznia 2022 roku o godz. 19.00 w Kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej będzie miał miejsce charytatywny koncert kolędowy „Kolędy, pastorałki i nie tylko”.

Podczas wydarzenia orkiestra złożona ze studentów katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego zaprezentuje aranżacje kolęd oraz autorskie utwory koleżanek i kolegów z uczelni: Moniki Kozakiewicz, Julii Mazur, Andrzeja Mandryki oraz Macieja Segeta. Wykonane zostaną również opracowania autorstwa Vaughana Jonesa, Huberta Kowalskiego, Wiktora Lorensa, Pawła Mazura, Piotra Pałki oraz Zbigniewa Preisnera.

Studenci mają szczytny cel – będą zbierać pieniądze na potrzeby Wspólnoty Burego Misia: organizacji zajmującej się opieką nad niepełnosprawnymi.

Koncert został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej, Pana Marcina Bazylaka.

Wstęp wolny – wymagany uśmiech i chęć, aby podzielić się z kimś dobrem!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja „Kompozytorzy a muzyka użytkowa”

AMWydział Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku, Katedry Teorii Muzyki i Kompozycji oraz Pracowni Kultury Muzycznej i Folklorystyki Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji „Kompozytorzy a muzyka użytkowa”, która odbędzie się w dniach 27-28 kwietnia 2022 roku w formie hybrydowej bądź online. Termin nadsyłania abstraktów upływa 31 grudnia 2021.

Pochylając się nad różnorodnymi formami i polami zastosowań muzyki rozumianej jako sztuka społecznie użyteczna zwracamy uwagę na wielość problemów, jakie wiążą się z tym zagadnieniem: warsztat kompozytorski, funkcje pełnione przez sztukę, kwestie wartości, jakich utwór muzyczny jest depozytariuszem, dylematy artystyczne, współczesne techniki pozwalające na kreację dźwięku odpowiednio do przyjętych założeń – wskazują jednocześnie na tematykę badawczą, która będzie przedmiotem dyskusji podczas konferencji.

By wziąć udział w wydarzeniu należy przesłać drogą elektroniczną tematy wystąpień wraz z abstraktami (do 700 wyrazów) do dnia 31 grudnia 2021 roku na adres kierownika naukowego konferencji dr Barbary Mielcarek-Krzyżanowskiej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Osoby, których zgłoszenia zostaną zakwalifikowane do programu konferencji, organizatorzy powiadomią drogą mailową. Czas wystąpień nie powinien przekroczyć 20 minut. Językami konferencyjnymi są język polski i angielski.

Uwzględniając obecną sytuację konferencja odbędzie się w trybie online lub hybrydowym (łączącym tryb online ze stacjonarnym).

Przewidywana jest również publikacja tekstów zaprezentowanych podczas konferencji przez Wydawnictwo Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego.

W ramach konferencji naukowej 27 kwietnia 2022 o godz. 19.00 w Akademii będzie miał koncert „Divertimenti. Muzyka nie mniej ważna”, podczas którego w wykonaniu pedagogów i studentów Uczelni zabrzmi muzyka Witolda Lutosławskiego i Romana Maciejewskiego.

Barbara Mielcarek-Krzyżanowska

Patronat medialny nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Ankieta na temat wiedzy o komponujących kobietach i ich dziełach oraz nagrody

Musique_est_une_femmeDobiega końca projekt „Musique est une femme” fundacji TAK – Temat Aktualny Kultura, współfinansowany w latach 2020–2021 przez program europejski Kreatywna Europa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podsumowując projekt fundacja zaprasza do udziału w ankiecie (do 31 grudnia 2021) na temat wiedzy o komponujących kobietach i ich utworach.

Utalentowane kobiety skomponowały wiele cennych dzieł muzycznych. Niestety, były one zawsze wykonywane znacznie rzadziej niż kompozycje ich kolegów po fachu i w konsekwencji popadały często w niesłuszne zapomnienie. Projekt „Musique est une femme” próbował zmierzyć się z konsekwencjami tego problemu, organizując m. in. konkurs video. Koordynatorem merytorycznym projektu jest muzykolog dr Marlena Wieczorek.

Ankieta na temat wiedzy o komponujących kobietach i ich dziełach jest anonimowa. Dziesięciu losowo wybranych uczestników ankietowania może otrzymać płyty CD z premierowymi nagraniami utworów Isabelli Leonardy w wykonaniu Capella Musicale del Duomo di Novara z dedykacją dyrygenta zespołu Paola Monicelliego.

Link do ankiety https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSea2DnjkFHZwvLA4CHZ--GC87CCDT1bLT2FiSTHpeDk5_Y5RA/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0 

Zapraszamy gorąco do tej ciekawej przygody poznawczej!

Patronat medialny nad projektem „Musique est une femme" objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej o projekcie: https://fundacjatak.pl/ 

Gdańsk | Uroczysty koncert kolęd na zakończenie Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego

GdanskTeatr Otwarty w Gdańsku rok jubileuszowy (25-lecie istnienia) zwieńczy wydarzeniem pod nazwą „Uroczysty koncert kolęd na zakończenie Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, które będzie miało miejsce 30 grudnia 2021 o godz. 18.00 w gdańskim Dworze Artusa.

Uchwałą Sejmu i Senatu RP Stefan Wyszyński został patronem 2021 roku. Ks. Prymas Wyszyński pisał: „Betlejem łączy niebo z ziemią ale także sprowadza Boga między ludzi i uczy ich patrzeć na siebie braterskimi oczyma”. Słowa Prymasa Tysiąclecia uczą nas, jak dostrzec w każdym człowieku dobro, nie tylko w święta, ale w klimacie Bożego Narodzenia to zdanie nabiera szczególnego sensu. Przygotowujemy wszystko, aby dzielić się miłością, a śpiewanie kolęd w rodzinnej atmosferze było i jest wynikiem potrzeby bycia razem.

Podczas grudniowego koncertu świątecznego będziemy mogli zaśpiewać kolędy razem ze znanymi i cenionymi artystami scen Trójmiasta: Anną Kingą Osior (sopran), Jackiem Szymańskim (tenor), Dariuszem Wójcikiem (bas), Katarzyną Rogalską (skrzypce), Tomaszem Klepczyńskim (klarnet) i Rafałem Lewandowskim (fortepian). W pierwszej części koncertu artyści wykonają znane pieśni maryjne, bliskie sercu Kardynała Wyszyńskiego. Dopełnieniem tej części będą fragmenty Zapisków więziennych Prymasa Tysiąclecia. Uroczysty i dostojny charakter koncertu podkreślać będą fragmenty Oratorium na Boże Narodzenie Johanna Sebastiana Bacha. Koncert zwieńczą popularne kolędy i pastorałki polskie, a wśród nich kolęda Nad stajenką gwiazda płonie Jana Maklakiewicza napisana w rytmie zamaszystego poloneza. Nie zabraknie również międzynarodowych szlagierów kolędowych i popularnych amerykańskich piosenek świątecznych.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://www.teatrotwarty.pl/index.php/startowa/396-koncert-koled-dwor-artusa-2021.html 

Wrocław | Kolędy świata

NFMKoncert „Kolędy świata” w Narodowym Forum Muzyki 28 grudnia 2021 roku o godz. 19.00 to wspaniała propozycja dla wszystkich spragnionych atmosfery świąt Bożego Narodzenia. Tego wieczoru usłyszymy dwie pierwsze symfonie dziecięce Wolfganga Amadeusa Mozarta, klasyczną kompozycję bożonarodzeniową Arnolda Schönberga, a także urzekające kolędy z różnych części świata. Na estradzie Narodowego Forum Muzyki wystąpią West Side Sinfonietta oraz Chór NFM pod dyrekcją skrzypka Marcina Danilewskiego.

Kilka dni po tradycyjnej wigilijnej wieczerzy świąteczny nastrój zawita również do NFM. Stanie się tak za sprawą wyjątkowego koncertu, podczas którego muzycy przybliżą słuchaczom kolędy pochodzące z różnych miejsc i czasów w opracowaniu polskich kompozytorów: Michała Zielińskiego, Krzysztofa Grzeszczaka i Jakuba Wiktora Kowalewskiego.

Zabrzmią zarówno utwory refleksyjne, jak i te o bardziej żywiołowym charakterze. West Side Sinfonietta rozpocznie wieczór skomponowaną w Chelsea Symfonią E-dur KV 16 Mozarta i Symfonią B-dur, pierwotnie oznaczona w katalogu dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta jako KV 17. Z kolei Weihnachtsmusik, przeznaczone na kameralną obsadę dwojga skrzypiec, wiolonczeli, harmonii i fortepianu, to dzieło wyjątkowe w dorobku czołowego twórcy dodekafonii. Skomponowane zostało w grudniu 1921 roku na potrzeby celebracji świąt Bożego Narodzenia w gronie rodziny i przyjaciół. Utworem tym Schönberg po raz kolejny udowodnił, że jest mistrzem kontrapunktu. Jako podstawę chorałową obrał dwie dobrze znane kolędy: protestancką Es ist ein Ros entsprungen i katolicką Stille Nacht.

Materiały prasowe organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://www.nfm.wroclaw.pl/ 

Nie żyje Jolanta Zdechlikiewicz...

ZdechlikiewiczZmarła kompozytorka Jolanta Zdechlikiewicz-Reclik, członek zwyczajny Związku Kompozytorów Polskich od 1989 roku... Msza pogrzebowa odbędzie się 23 grudnia 2021 o godz. 12.00, w Kościele Rzymskokatolickim p.w. Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi.

Jolanta Zdechlikiewicz-Reclik, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, była nie tylko kompozytorem i wspaniałą pianistką, ale przede wszystkim utalentowanym pedagogiem, przez całe zawodowe życie związana z Siemianowicami Śląskimi.

Na wielu polach współpracowała z Siemianowickim Centrum Kultury. Przez wiele lat była nauczycielem w Społecznym Ognisku Muzycznym. Kilka lat temu stworzyła Szkołę Artystyczną Muzykalne Siemianowice, której była dyrektorem. Jej wychowankowie zostali laureatami wielu konkursów na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim i często występowali w różnych oddziałach Siemianowickiego Centrum Kultury.

Utwory Jolanty Zdechlikiewicz-Reclik prezentowane były podczas rozmaitych festiwali, w tym na Śląskich Dniach Muzyki Współczesnej. Tworzyła wspaniałe utwory dla dzieci, które angażowały dziecięcą publiczność do wykonania muzyki współczesnej, również z wykorzystaniem samodzielnie wykonanych instrumentów.

Cześć Jej pamięci!

Wesołych Świąt!

BN

Warszawa | Leonard Andrzej Mróz in memoriam

POSI13 grudnia 2020 zmarł wielki polski śpiewak – bas, ceniony pedagog, prof. Leonard Andrzej Mróz. Niedługo po pierwszej rocznicy tego smutnego wydarzenia w Filharmonii Narodowej 22 grudnia 2021 roku o godz. 19.00 odbędzie się z udziałem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus koncert poświęcony jego pamięci.

Pamięć wielkiego śpiewaka uczci czterech wybitnych solistów, z których każdy legitymuje się imponującym dorobkiem scenicznym, koncertowym i nagraniowym: Rafał Siwek (bas), Aleksander Teliga (bas), Sylwester Kostecki (tenor), Marcin Nałęcz-Niesiołowski (bas-baryton) i Adam Zdunikowski (tenor). Zaprezentują się w bogatym repertuarze nawiązującym do artystycznego emploi wielkiego śpiewaka, obejmującym w części pierwszej koncertu wybór pieśni kompozytorów polskich i rosyjskich, w drugiej zaś – fragmenty opery, w której stworzył niezapomniane kreacje sceniczne i fonograficzne, imponującym fresku z dziejów dawnej Rosji: Borysie Godunowie Modesta Musorgskiego.

Ważnym akcentem obsady tego koncertu będzie udział znakomitego Chóru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, a poprowadzi go pomysłodawca wydarzenia prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski, uczeń prof. Mroza.

Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Transmisja koncertu będzie dostępna na stronie internetowej www.sinfoniaiuventus.pl  oraz na kanale YouTube Orkiestry.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://sinfoniaiuventus.pl/aleonard-andrzej-mroz-in-memoriam-fragmenty-z-opery-borys-godunow-modesta-musorgskiego-oraz-polska-i-rosyjska-liryka-wokalna/