Polmic - FB

aktualności

Katowice | Koncert upamiętniający 100. rocznicę III Powstania Śląskiego

FS15 października 2021 o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej odbędzie się koncert upamiętniający 100. rocznicę III Powstania Śląskiego. W programie znajdą się dwa wielkie dzieła, wobec których nie można pozostać obojętnym – Rapsodia Śląska 19–20–21 Jana A.P. Kaczmarka oraz III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego.

Rapsodia Śląska po raz pierwszy zabrzmiała 31 sierpnia 2019 roku na Stadionie Śląskim. To monumentalne dzieło przybrało wówczas formę widowiska, pełnego muzyki, akrobacji, projekcji i efektów multimedialnych. Twórca tego dzieła, laureat Oscara za muzykę do filmu Marzyciel Jan A.P. Kaczmarek przygotował nową wersję Rapsodii. Dzięki temu, utwór poświęcony pamięci Powstańców Śląskich w tej nowej formie będzie mógł zagościć w salach koncertowych. Jej premierowe wykonanie odbędzie się właśnie 15 października w Filharmonii Śląskiej, a na estradzie zobaczymy wówczas tych samych artystów, którzy wraz z filharmonikami prawykonywali kompozycję dwa lata temu. Wystąpią: Iwona Sobotka (sopran), Janusz Wawrowski (skrzypce) i Marcin Wyrostek (akordeon). Tego wieczoru Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadzi Yaroslav Shemet.

Drugim punktem programu będzie najsłynniejsza z symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego, podziwiana na całym świecie. W swojej III Symfonii kompozytor wykorzystał pieśń pochodzącą z okresu Powstań Śląskich Kajze mi sie podziol moj synocek mily? Pewnie go w powstaniu zle wrogi zabily. Oprócz niego, w warstwie tekstowej znajdą się także Lament Świętokrzyski oraz cytat inskrypcji, znalezionej w z jednej z cel zakopiańskiego Gestapa. Niezwykle ekspresyjna partia sopranu i budująca ogromne emocje warstwa instrumentalna z pewnością poruszą wszystkich słuchaczy.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/ 

Wrocław | Skrzypcowe wyzwania

NFMNarodowe Forum Muzyki zaprasza 15 października 2021 o godz. 19.00 na wieczór, podczas którego NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Michała Klauzy zaprezentuje dwa znakomite dzieła. Pierwsze z nich to świetny, stanowiący wielkie wyzwanie dla solisty Koncert skrzypcowy Mieczysława Karłowicza, którego twórczość w symboliczny sposób domyka epokę romantyzmu. Z tym niezwykłym dziełem – powstałym dla Stanisława Barcewicza, nauczyciela artysty – zmierzy się tym razem Bartłomiej Nizioł. W drugiej części wydarzenia zabrzmi V Symfonia Ludwiga van Beethovena.

Śpiewny, melodyjny i pogodny Koncert skrzypcowy A-dur Karłowicza jest jednocześnie jednym z najtrudniejszych dzieł przeznaczonych na ten instrument. Zwracali na to uwagę zarówno krytycy, którzy mieli okazję wysłuchać jednego z pierwszych jego wykonań, jak i współcześni wirtuozi. Nie jest to jednak popis dla samego popisu, owe trudności służą bowiem ekspresji i przyczyniają się do wzmocnienia wyrazu kompozycji. Koncert składa się z trzech części. Pierwsza z nich, Allegro moderato, ma charakter epicki i bohaterski. Romanza. Andante, czyli ogniwo drugie, to miejsce, w którym Karłowicz wyeksponował śpiewną melodykę. Finał natomiast stanowi radosne i pełne energii Vivace assai. Kompozytor sam grał na skrzypcach, dobrze więc zdawał sobie sprawę, jak trudny utwór napisał.

W drugiej części wieczoru wysłuchamy V Symfonii Beethovena, przez lata obrastającej romantyczną legendą, wedle której w dźwiękach oddaje ona stany emocjonalne artysty mierzącego się z ciężką chorobą.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Agnieszka Frei

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 

Gorzów | VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara

FGW programie VIII Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (15–29 października 2021), propagującym muzykę XX i XXI wieku w regionie lubuskim, znajdą się duże projekty orkiestrowe, kameralistyka, spektakle taneczne, spektakl teatru instrumentalnego, pokaz filmu, wystawa zdjęć Bartka Barczyka oraz koncerty i warsztaty dla dzieci, organizowane przez Filharmonię Gorzowską.

Połączenie w jednym czasie i miejscu wykonań wybitnych dzieł muzyki ostatnich dwóch stuleci, znakomitych artystów i projektów łączących różne trendy i kierunki muzyczne pozwoli wszystkim uczestnikom wydarzenia na własne odkrywanie tej twórczości i poszukiwanie w niej osobistych fascynacji. Festiwal poświęcony będzie w szczególny sposób jego patronowi – Wojciechowi Kilarowi. W programie jednego z koncertów pod dyrekcją Adama Sztaby znajdzie się prawykonanie jego kompozycji, dedykowanej Kilarowi.

Zabrzmi również muzyka Zygmunta Krauze, Krzysztofa Knittla, Jarosława Siwińskiego, Pawła Szymańskiego, Zbigniewa Kozuba i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Na galę finałową Festiwalu zaproszenie przyjął zaś Jerzy Maksymiuk – kompozytor i jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów: Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej wykona jego wybrane kompozycje pod batutą maestro. Podczas gali finałowej odbędzie się również prawykonanie jednego z utworów skomponowanych przez Maksymiuka – Riff na trzy akordeony.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Program: https://www.filharmoniagorzowska.pl/pl/calendar/list/2021-10-00 

Znamy nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021

NIMiT14 listopada 2021 na antenie TVP Kultura poznamy laureatów jedenastej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Do 18 października na stronie www.koryfeusz.org.pl  trwa głosowanie publiczności na laureata w kategorii Odkrycie roku. Równolegle odbywa się tajne głosowanie Kolegium Elektorów, które wyłoni laureatów w pozostałych trzech kategoriach.

Rada Programowa Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 8 października wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 196 kandydatur.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2021 w kategorii „Osobowość roku” rywalizować będą: Łukasz Długosz, Adam Kruszewski, Aleksander Nowak, Martyna Pastuszka i Adam Strug.

„Wydarzeniem roku” zostanie jedno z pięciu nominowanych: Festiwal Sacrum Profanum, „Polski Paryż. Kisielewski - Palester – Regamey”, premiera spektaklu Virtuoso w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, premiera spektaklu Don Carlos w Teatrze Wielkim w Łodzi, wydanie książki Danuty Gwizdalanki Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim.

„Odkryciem roku” mają szansę zostać: Michał Balas, Maniucha Bikont, Kinga Głyk, Adam Kośmieja i Krystian Ochman.

Ze względu na charakter Nagrody honorowej nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas gali wręczenia nagród, ale kandydatury zostaną poddane głosowaniu Kolegium Elektorów, którego członkami są przedstawiciele krajowych organizacji i instytucji muzycznych, przedstawiciele mediów oraz wszyscy dotychczasowi laureaci wyróżnienia.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja prasowa organizatorów

Sylwetki nominowanych osób oraz opisy wydarzeń dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl

III Międzynarodowy Festiwal im. Józefa Madei

Festiwal MadeiW ramach III edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Józefa Madei w dniach 14–24 października 2021 odbędą się interesujące koncerty, prezentujące muzykę kameralną i symfoniczną, premierowe wykonania dzieł polskich twórców oraz warsztaty otwarte dla publiczności.

Usłyszymy w wykonaniu cenionych artystów dzieła Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Andrzeja Panufnika, Antonia Vivaldiego, Piotra Czajkowskiego, Astora Piazzolli. Prawykonane zostaną utwory Radosława Matei, Jerzego Mackiewicza oraz Piotra Pawlika. 21 października w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się prawykonanie zrekonstruowanego koncertu klarnetowego Józefa Madei (w 70. rocznicę powstania utworu). W roli solistów wystąpią klarnecista Paweł Kroczek oraz wiolonczelista Justus Grimm, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza.

Udział w Festiwalu wezmą również Orkiestra Klarnetowa, zespół wokalny I Cantanti Ensamble, Ami Ensamble wraz z solistką Celiną Kotz, a także wyróżniający się studenci i uczniowie z Wielkopolski.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie koncert w Niemczech organizowany wspólnie z Niemieckim Stowarzyszeniem Kulturalnym w Bayreuth, podczas którego zespół Apeiron Trio wykona m.in. utwory Władysława Żeleńskiego.

Mistrzowskie warsztaty poprowadzą znani artyści: wiolonczelista Justus Grimm (Królewskie Konserwatorium w Antwerpii) i klarnecistka Barbara Borowicz (Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie).

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Festiwal współfinansowany jest ze środków: Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Zakłady Kórnickie, Fundacji PZU, Fundacji LOTTO, STOART, Pałacu Jankowice, Gminy Tarnowo Podgórne, Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Tarnowie Podgórnym.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej szczegółów na www.festiwalmadei.pl 

Warszawa | Festiwal Ad Libitum 2021

Ad LibitumPodczas tegorocznego festiwalu Ad Libitum pod hasłem „Free drums!” w dniach 14–16 października 2021 zaprezentowany zostanie niezwykle bogaty świat muzyki tworzonej na instrumentach perkusyjnych przez wirtuozów tej dziedziny. W centrum uwagi znajdzie się także fortepian – muzyka XX w. pokazała, jak fascynującym może być instrumentem perkusyjnym.

Spektrum stylów i koncepcji twórczych będzie szerokie – począwszy od swobodnej improwizacji, poprzez muzykę wywodzącą się z jazzu, inspiracje rockowe, performans z elementami wideo, na muzyce współczesnej skończywszy.

Wśród zapraszanych przez Fundację Polskiej Rady Muzycznej gości znajdą się tej miary artyści, jak Zygmunt Krauze, Ramón López, Núria Andorrà oraz zespół Kwadrofonik z improwizującymi kompozytorami – Pawłem Romańczukiem i Arturem Zagajewskim. Artystą rezydentem festiwalu będzie Gerry Hemingway – legendarny perkusista, filar najsłynniejszego kwartetu Anthony’ego Braxtona. Hemingway poprowadzi warsztaty i koncert specjalnie na festiwal stworzonego zespołu młodych polskich artystów (Julianna Kamila Siedler, Ola Rzepka, Mikołaj „Miki” Wielecki, Leszek Lorent), wystąpi także w trio z pianistką Izumi Kimura i kontrabasistą wielokrotnie goszczącym na festiwalu – Barrym Guy’em.

Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt współfinansuje Miasto st. Warszawa.

Informacja prasowa organizatorów

Strona Festiwalu: https://www.ad-libitum.pl/ 

Kraków | „Wielkie spotkania” – 75. urodziny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego!

PWMOd początku działalności celem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego było zbliżanie ludzi poprzez muzykę – czy to w ramach działań edukacyjnych, czy przez ułatwianie dostępu do materiałów nutowych, czy wreszcie przez udział w kształtowaniu gustów i popularyzację tego, co w polskiej kulturze najlepsze. Podsumowując 75 lat rozwoju i dokumentowania historii, PWM zaprasza do Centrum Kongresowego ICE Kraków na spotkanie z muzyką na żywo 13 października 2021 o godz. 19.00, będące spojrzeniem wstecz, a zarazem w przyszłość.

Nie bez powodu koncert jubileuszowy odbędzie się w Krakowie – to tutaj w 1945 roku Tadeusz Ochlewski zdecydował się otworzyć Polskie Wydawnictwo Muzyczne i dać początek jednej z najważniejszych obecnie polskich instytucji kultury.

„Wielkie spotkania” – podczas koncertu o tym wymownym tytule na jednej scenie wystąpią: znakomity skrzypek, kompozytor i aranżer Adam Bałdych, przyciągający swoimi jazzowymi improwizacjami pianista Krzysztof Herdzin, wytrawny jazzowy saksofonista Adam Pierończyk oraz Adam Sztaba – artysta balansujący na pograniczu gatunków, a wraz z nim gwiazda polskiej sceny rozrywkowej – wokalista Igor Herbut! Artystom towarzyszyć będzie niezastąpiona AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy prowadzona przez Maestro Marka Mosia. Podczas wydarzenia zabrzmią utwory ikonicznych polskich kompozytorów w reinterpretacjach współczesnych twórców, którzy wzięli na warsztat dzieła Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Moniuszki i Karola Szymanowskiego.

Również 13 października do dystrybucji trafi Great Encounters od Anaklasis – tym razem na winylu. Płyta zawierać będzie materiał, który ukazał się wcześniej na kompakcie, nadając muzyce nowy wymiar brzmieniowy.

Maryla Zając

Więcej na www.pwm.com.pl 

Katowice | „PGE – HoloGramy”: muzyka filmowa Wojciecha Kilara

KilarNowy sezon Filharmonii Śląskiej to nie tylko nowa energia i nowe otwarcie – to także nowe technologie, a wraz z nimi: nowy cykl koncertów PGE – HoloGramy, łączących doznania muzyczne z wizualnymi. W trakcie tych wydarzeń widzowie zgromadzeni w naszej sali będą mieli okazję nie tylko wysłuchać koncertu, ale także podziwiać hologramy, wyświetlane na ekranie mgłowym, w który filharmoniczna sala – jako jedyna w Europie – jest wyposażona. Pierwszy koncert – już 10 października 2021 o godz. 17.00.

Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza zaprasza na multimedialny koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Bez wątpienia ciekawym punktem programu będzie premierowe wykonanie ścieżki dźwiękowej z filmu Sól ziemi czarnej w reżyserii Kazimierza Kutza. Do tej pory tę muzykę znaliśmy jedynie w wersji nagrania audio z powodu braku dostępnych materiałów nutowych. Teraz jednak może ona zabrzmieć na żywo, dla publiczności, ponieważ Adam Wesołowski, Dyrektor Filharmonii Śląskiej i kompozytor, przygotował ze słuchu transkrypcję kompozycji Kilara.

Oprócz tego, filharmonicy przygotowali utwory z takich filmów, jak Pianista, Portret damy, Smuga cienia, Trędowata i Pan Tadeusz.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/ 

Dublin | Koncert w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu

Dublin10 października 2021 w ramach popularnej serii Sundays@Noon w Hugh Lane Gallery w Dublinie zabrzmi muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Koncert w wykonaniu Hard Rain Soloists Ensemble pod dyrekcją Sinead Hayes odbędzie się w ramach projektu „Krzysztof Penderecki: Europa w hołdzie Mistrzowi”, który organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z partnerami zagranicznymi.

Klamrę koncertu stanowić będą wczesne kompozycje zmarłego w marcu 2020 roku światowej sławy kompozytora, dyrygenta i pedagoga, wieloletniego Członka Honorowego oraz Prezesa Honorowego Związku Kompozytorów Polskich. Trzy Miniatury na klarnet i fortepian, nie zdradzające jeszcze śladów późniejszego radykalizmu, Krzysztof Penderecki skomponował w 1956 roku jako student Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Trzy lata później powstały Trzy miniatury na skrzypce i fortepian, w których przejawiają się już sonorystyczne poszukiwania kompozytora. To właśnie u progu lat 60., za sprawą zdobycia wszystkich trzech nagród w II Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP, kariera Pendereckiego nabrała rozpędu. Wśród jego studentów w krakowskiej uczelni był m.in. Marek Stachowski, którego Audition na flet, wiolonczelę i fortepian (1970) usłyszymy podczas koncertu.

Krzysztof Penderecki przez całe życie był gorącym propagatorem muzyki najnowszej. W programie koncertu nie zabraknie zatem twórczości kompozytorów polskich młodego pokolenia. Usłyszymy ReVerse 4 (2014) Adama Porębskiego, Dance with my Breath (2015) Agnieszki Stulgińskiej oraz Lignes d’hauntologie / 1949? (2017) Pawła Sieka. Kompozycje wykona Hard Rain Soloist Ensemble (HRSE) – zespół muzyki współczesnej z Belfastu, którego misją jest prezentowanie muzyki lokalnych twórców w zestawieniu z dziełami czołowych przedstawicieli muzyki współczesnej z całego świata. Program koncertu uzupełni muzyka współczesnych kompozytorów irlandzkich: Blunt Instrument (2008-09) Grega Caffreya oraz LUCA (2017) Gráinne Mulvey.

Projekt realizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich / Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC oraz Contemporary Music Centre w Dublinie przy wsparciu Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Dublinie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji: https://www.cmc.ie/