Polmic - FB

aktualności

Koncert familijny „Witaj wiosno!” online

eKoncert familijny „Witaj wiosno!” w Filharmonii Gorzowskiej będzie transmitowany online 21 marca 2021 o godz. 12.00 za pośrednictwem kanału YouTube oraz na profilu Filharmonii w ramach serwisu Facebook. Nagranie koncertu będzie dostępne przez kolejne 24 godziny.

Z okazji pierwszego dnia wiosny młodsi i starsi melomani będą mogli obejrzeć niezwykłe muzyczne opowieści o świecie przyrody – owadach, ptakach i wodnych przestworzach, które wciągną w niecodzienną grę wyobraźni i wrażeń.

Ornitologia skomponowana przez Jarosława Siwińskiego do słów Małgorzaty Kołcz to utwór, który rozbudza fantazję, stając się pasjonującą zabawą – dźwiękiem, tekstem, formą, fakturą, instrumentami, kolorami, świergotami i przeróżnymi melodyjkami. Owadologia jest baśnią o Pani Komarzycy, która na swojej drodze spotyka Żuka Mruka, Panieneczkę Biedroneczkę i inne sympatyczne stwory. Proste dziecięce piosenki ilustrowane muzyką są dziełem Anny Marii Huszczy. Natomiast Hydrologia Adriana Robaka do tekstu Mai Baczyńskiej to niezwykła opowieść o wodnym żywiole. Jednym z ważniejszych elementów tego utworu jest zestawienie głosu ludzkiego z partią harfy oraz instrumentów perkusyjnych.

Usłyszymy te cudowne utwory w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Bartosza Olejnika. W roli solistki wystąpi znakomita sopranistka Joanna Freszel.

Urszula Śliwińska

Szczegóły – na stronie https://www.filharmoniagorzowska.pl/ 

Wrocław | Jerzy Maksymiuk i Orkiestra NFM

MaksymiukJerzy Maksymiuk cieszy się zasłużoną sławą nestora polskich dyrygentów. Występ tego znakomitego artysty z NFM Filharmonią Wrocławską 19 marca 2021 o godz. 19.00 to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby poznać jego interpretacje dzieł czterech kompozytorów.

Polymorphia to jeden z wczesnych, awangardowych utworów Krzysztofa Pendereckiego. Jego konstrukcja jest przemyślana w najdrobniejszych szczegółach, a bogactwo efektów brzmieniowych uzyskanych przez artystę posłużyło do wykreowania atmosfery rodem z sennego koszmaru. Kompozycja ta zafrapowała także reżysera Stanleya Kubricka, który włączył ją do ścieżki dźwiękowej Lśnienia. Polymorphia kończy się w zupełnie zaskakujący i dowcipny sposób: muzyka się urywa, a potem rozbrzmiewa… słoneczny i radosny akord C-dur!

Następnie wysłuchamy Koncertu G-dur na flet, skrzypce i orkiestrę mało znanego w Polsce kompozytora czeskiego, tworzącego w pierwszej połowie XX wieku Bohuslava Martinů. To lekkie, pogodne i melodyjne dzieło reprezentuje popularny w tamtym czasie nurt neoklasyczny. Zostało ukończone w październiku 1936 roku w Paryżu.

La muse et le poète jest kompozycją Camille’a Saint-Saënsa napisaną w 1910 roku. W roli instrumentów solowych pojawiają się tu skrzypce i wiolonczela. Celem artysty było nie tyle przedstawienie popisu dwojga solistów, ile stworzenie poetyckiego, swobodnego i pełnego zadumy dialogu pomiędzy nimi. Koncert zwieńczy radosna i lekka I Symfonia C-dur Ludwiga van Beethovena. Chociaż była ona jeszcze wzorowana na symfoniach Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta, to indywidualizm artysty sprawił, że wyraźnie odróżnia się swoim entuzjazmem i niezwykłą inwencją od dzieł poprzedników.

Agnieszka Frei

Informacja o biletach - na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8246 

Koncert finałowy Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza

MKK

Aż sześciu prawykonań będą mogli wysłuchać melomani podczas koncertu finału I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza. Utwory wyłonione w pierwszym etapie będą walczyły o nagrody, których pula wynosi 100 000 zł. Zapraszamy na bezpłatną premierę koncertu w piątek 19 marca 2021 o godz. 19.00 na kanały Filharmonii Szczecińśkiej w serwisach Facebook i YouTube. Po koncercie zgromadzeni przed ekranami widzowie będą mogli przyznać w głosowaniu internetowym i smsowym Nagrodę Publiczności.

W konkursie mogli wziąć udział kompozytorzy wszystkich narodowości, bez ograniczeń wiekowych. Mieli stworzyć kompozycję na orkiestrę symfoniczną, o czasie trwania od 9 do 12 minut. Do konkursu mogły zostać zgłoszone tylko utwory oryginalne, dotychczas nieopublikowane i niewykonane oraz nienagrodzone na innych konkursach.

Jury pod przewodnictwem profesora Marcina Błażewicza rozpatrzyło 176 prac z Argentyny, Austrii, Białorusi, Brazylii, Chin, Cypru, Danii, Finlandii, Grecji, Niderlandów, Hiszpanii, Kanady, Korei Południowej, Macedonii, Niemiec, Polski, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Do finału zakwalifikowano 6 utworów, z czego połowa autorstwa kompozytorów polskich: Tomas Peire-Serrate Borealis, Andrzej Szachowski Helix Nebula, Adam Porębski Iluzje, Tomasz Szczepanik  rumori, Claudio Passilongo Symphonic Dystopia, Jin Seok Choi Sunrise in Hyangil Am.

Prawykonania utworów premierowo usłyszymy w interpretacji Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Szymona Bywalca. Dopiero po wysłuchaniu prawykonań jury ustali ostateczny werdykt i ogłosi wyniki. Przewidywaną nagrodą za I miejsce jest 50 000 złotych, za II miejsce – 30 000 złotych, za III – 20 000 złotych. Dodatkowo zostaną przyznane Nagroda Publiczności i Nagroda Orkiestry.

Więcej o konkursie na stronie: https://karlowiczcompetition.pl/

Wrocław | Impresje ludowe

IMpresjeOśrodek Działań Twórczych Światowid zaprasza 19 marca o godz. 18.30 na koncert „Impresje ludowe" w wykonaniu Walicki-Popiołek Duo. Zabrzmi muzyka współczesna inspirowana polskim, hiszpańskim i serbskim folklorem.

Walicki-Popiołek Duo tworzą pianistka Aleksandra Popiołek-Walicki i gitarzysta Jakub Walicki. Są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, obecnie studiują na Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Wandy Palacz i prof. Teresy Baczewskiej. W styczniu 2020 roku ukazał się ich debiutancki album Iberico z muzyką z krajów hiszpańskojęzycznych. Rok później, w styczniu 2021, ukazała się druga płyta zespołu, Made in Poland, z utworami współczesnych polskich kompozytorów inspirowanymi rodzimym folklorem. Kompozycje powstały dla Walicki-Popiołek Duo.

Podczas koncertu usłyszymy w interpretacji zespołu utwory z tych albumów, w tym kompozycje Bies Adriana Robaka, Strumienie Aleksandry Chmielewskiej i Rytmy Polskie Marcina Grabosza.

Szczegółowy program – na stronie https://swiatowid.net.pl/ 

Światowe Dni Muzyki MTMW 2021 - wyniki krajowego etapu

ISCMFestiwal ISCM World Music Days MTMW w tym roku odbędzie się w Chinach. Polska Sekcja MTMW zakwalifikowała 6 utworów, które zostaną zaprezentowane podczas Światowych Dni Muzyki.

Jury w składzie: Anna Ignatowicz-Glińska, Adam Porębski, Edward Sielicki i Anna Dorota Władyczka (Przewodnicząca Jury) zapoznało się z 28 partyturami i zdecydowało się zarekomendować do wykonania podczas Światowych Dni Nowej Muzyki MTMW w Chinach następujące utwory:

Krzysztof Baculewski Volte-Face (kat. 1 Symphonic Orchestra)

Magdalena Gorwa ePitaph (kat. 1 Symphonic Orchestra)

Paweł Hendrich Gliptopalinomia (kat. 7 Solo Piano Works)

Wojciech Kostrzewa Sphères (kat. 1 Symphonic Orchestra)

Mateusz Ryczek Alchemy of the Sound (kat. 12 Electronic Music, Live Electronics with 1 instrumentalist)

Paweł Siek Lignes d'hauntologie/ 1949 (kat. 4 Chamber Music Group A)

Powyższe utwory zostaną przedłożone organizatorom festiwalu w Chinach.

Protokół z obrad Juryhttps://ptmw.art.pl/sdm2021chiny/ 

Koncert Piotra Beczały w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

BeczalaWybitny Piotr Beczała, okrzyknięty w 2018 roku najlepszym śpiewakiem i nagrodzony operowym Oscarem – International Opera Award, w Polsce śpiewa rzadko. Światowej sławy tenor o szerokim repertuarze zaszczyci nas koncertem z towarzyszeniem Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej 17 marca 2021 o godz. 19.00.

Najgorętsze nazwisko wśród tenorów lirycznych na świecie, laureat International Opera Award, wystąpi na dużej scenie Teatru Wielkiego. Koncert z towarzyszeniem Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza to jedna z niewielu okazji, by posłuchać mistrza na żywo. Piotr Beczała od lat wykonuje najważniejsze partie tenorowe w Metropolitan Opera czy Wiener Staatsoper. Kolejny, po Janie Kiepurze, „chłopak ze Śląska”, który śpiewem i grą aktorską zdobywa z łatwością kolejne sceny operowe świata. Jego sukcesy porównuje się do kariery Luciana Pavarottiego, a samego Piotra Beczałę nazywa jego następcą.

W wykonaniu artysty usłyszymy arie z oper Umberta Giordana, Pietra Mascagniego, Giacoma Pucciniego, Giacoma Pucciniego, a także arię głównego bohatera z opery Janek Władysława Żeleńskiego, arię Domana z Legendy Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego, arię Jontka z Halki i arię Stefana ze Strasznego dworu Stanisława Moniuszki; usłyszymy ponadto Polonez obywatelski tegoż kompozytora i uwerturę do opery Monbar Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego.

Materiały prasowe organizatora

Informacje o transmisji: https://teatrwielki.pl/ 

Kraków | „Navigatio mors” – koncert pasyjny Chóru Polskiego Radia

Chor PRKoncert pasyjny „Navigatio mors” Chóru Polskiego Radia pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej odbędzie się w Krakowie 17 marca 2021 o godz. 20.00. Wydarzenie będzie również retransmitowane na platformie playkrakow.com 21 marca o godz. 19:30.

Responsoria Carla Gesualda to zbiór wydany w 1611 roku, przeznaczony na Wielki Tydzień. Na Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę książę Venosy skomponował po dziewięć responsoriów na sześciogłosowy zespół a cappella. Utwory te związane były z liturgiczną formą Ciemnych Jutrzni. Podobnie jak w madrygałach, Gesualdo stosuje w nich ostre dysonanse i bogatą chromatykę, co było niewątpliwym ewenementem.

Do Ciemnych Jutrzni i renesansowej tradycji odwołuje się ceniony kompozytor Paweł Łukaszewski, który na gruncie współczesnej muzyki sakralnej wykształcił indywidualny styl, czego dowodem są Responsoria Tenebrae. Program dopełni opracowanie  Miserere wiodącego szkockiego kompozytora Sir Jamesa MacMillana, na którego język muzyczny wpływ miały zarówno szkockie dziedzictwo, katolicka tradycja, jak i muzyka celtycka.

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Szymon Szetela

Bilety - https://chorpolskiegoradia.pl/ 

„Scena dla muzyki polskiej”: Książek Piano Duo

KsiazekFilharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach zaprasza 16 marca 2021 o godz. 18.30 na koncert online w ramach programu „Scena dla muzyki polskiej” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca z udziałem Książek Piano Duo. Pianiści zaprezentują utwory Józefa Elsnera, Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Władysławy Markiewiczówny.

„Scena dla muzyki polskiej” to program przeznaczony dla polskich artystów wykonawców, realizowany we współpracy z Filharmonią Narodową i instytucjami artystycznymi w kraju. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską prezentowane są w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej i powtarzane w innych miastach w Polsce. Celem programu jest promocja polskich artystów i polskiej twórczości kompozytorskiej, szczególnie mniej obecnej w praktyce koncertowej. Główne cele programu to inspirowanie muzyków do przygotowywania programów koncertów muzyki polskiej i zainteresowanie publiczności dziełami polskich twórców.

Podczas najbliższego koncertu w ramach tego programu wystąpi Książek Piano Duo. Zespół, założony w 2012 roku przez Agnieszkę Zahaczewską-Książek i Krzysztofa Książka, reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Duet koncertował w wielu miejscach w Polsce i za granicą, m.in. w Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Tajlandii i RPA. W 2019 muzycy zdobyli II nagrodę i nagrodę specjalną na XXI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku i tytuł finalisty oraz nagrodę specjalną na III Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. S. Szӧrenyi w Bukareszcie. W kolejnym roku pianiści otrzymali stypendium „Młoda Polska”. Dzięki swoim talentom i osiągnięciom artystycznym muzycy zdobyli uznanie publiczności oraz pochlebne opinie międzynarodowej krytyki muzycznej.

Szczegóły - na stronie http://filharmonia.kielce.pl/ 

Chopin, Liszt i Paderewski w interpretacji Anny Kubicz

FryderykOd ponad 20 lat Agencja Koncertowa Presto przybliża zagranicznym gościom twórczość wielkiego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. 15 marca 2021 o godz. 19.00 w siedzibie Agencji – Sali Koncertowej Fryderyk na Starym Mieście – odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Live & online”. W programie – utwory Fryderyka Chopina, Franza Liszta i Ignacego Jana Paderewskiego w interpretacji Anny Kubicz.

Znakomite osiągnięcia Anny Kubicz stawiają ją w rzędzie najbardziej obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce. Po ukończeniu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. dr hab. Alicji Palety Bugaj Anna Kubicz rozpoczęła artystyczną współpracę z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Towarzystwem im. Fryderyka Chopina, orkiestrą Sinfonia Varsovia i Stowarzyszeniem Wspólnota Polska. Na jej koncie jako solistki jest udział w wielu polskich i międzynarodowych festiwalach. Jest laureatką pierwszych nagród na międzynarodowych konkursach wysokiej rangi, m.in. The 21st Century Art w Funchal (Portugalia) i 28th Young Musician International Competition Città di Barletta (Włochy).

W wykonaniu Anny Kubicz usłyszymy polonezy, nokturny i walce „Czwartego wieszcza”, Marzenie miłosne As-dur S. 541/3 Franza Liszta oraz Menuet G-dur op. 14 nr 1 i Wariacje A-dur op. 16 nr 3 Ignacego Jana Paderewskiego.

Koncert transmitowany będzie na profilu Facebookowym Fryderyk Concert Hall Warsaw.

ZOBACZ: wydarzenie na FB