Polmic - FB

aktualności

Sierpniowa trasa Macieja Frąckiewicza w Chinach

Maciej Frąckiewicz7 sierpnia 2018 Maciej Frąckiewicz rozpoczął trasę w Chinach jako członek Jury Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Harbinie, gdzie poprowadził również masterclasses. W ramach sierpniowego tournée znakomity polski akordeonista dokona chińskiego prawykonania Koncertu na akordeon Krzysztofa Pendereckiego. Projekt organizowany jest przy współpracy z Instytutem Polskim w Pekinie oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

Chińska premiera Koncertu na akordeon Krzysztofa Pendereckiego będzie miała miejsce 10 sierpnia 2018 podczas koncertu symfonicznego w Children’s Palace Theater w Harbinie. Jest to kompozycja opracowana na akordeon przez Macieja Frąckiewicza na podstawie Concerto doppio Krzysztofa Pendereckiego na skrzypce i altówkę z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Światowe prawykonanie utworu w nowej aranżacji miało miejsce 12 stycznia 2018 roku w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Concerto doppio powstało natomiast w 2012 roku z okazji dwusetlecia wiedeńskiej Musikverein i na zamówienie tej instytucji, z myślą o wirtuozie skrzypiec i altówki, Julianie Rachlinie.

Maciej Frąckiewicz zaprezentuje się także w Chinach podczas trzech recitali solowych: w Forbidden City Concert Hall w Pekinie (12 sierpnia), Lei Feng Theater w Changsha (14 sierpnia) oraz Grand Theatre w Tianjin (16 sierpnia). Program koncertów obejmować będzie głównie kompozycje polskie, takie jak Sonata da chiesa Dariusza Pzybylskiego, Bukoliki  Witolda Lutosławskiego, Te Lucis Ante Terminum Andrzeja Tuchowskiego, Dyad Mikołaja Majkusiaka, czy Sinfonietta Krzysztofa Pendereckiego, które zestawione zostaną ze znakomitą światową literaturą akordeonową.

XIX Letnia Filharmonia AUKSO – Pieniny 2018

AuksoW dniach 13–16 sierpnia 2018 w Pieninach odbędą się koncerty Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia z udziałem gości specjalnych: wirtuoza gitary Waldemara Gromolaka oraz Reuta Rivki i zespołu KK PEARLS Krzysztofa Kobylińskiego.

Od 19 lat Letnia Filharmonia Aukso umożliwia kontakt ze sztuką o najwyższych walorach wykonawczych mieszkańcom małych miejscowości, którzy nie mają takich możliwości na co dzień. Program Pienińskiej odsłony wydarzenia, która odbędzie się w Szczawnicy i Jaworkach, obejmuje koncerty orkiestrowe i kameralne, a także spotkanie z gościem festiwalu, pianistą i kompozytorem Krzysztofem Kobylińskim. W koncercie finałowym, który odbędzie się 16 sierpnia w Dwroku Gościnnym w Szczawnicy, wezmą udział goście z zagranicy: pochodzący z Izraela wokalistka Reut Rivka i gitarzysta Dima Gorelik, czy kolumbijski basista Edi Sanchez – soliści zespołu KK PEARLS, działającego pod kierownictwem Krzysztofa Kobylińskiego.

Orkiestra Aukso zaprezentuje się w trzech odsłonach programowych, które nawiązują do obchodzonych w roku 2018 jubileuszy. W programie klasycznym obok utworów doby baroku (koncerty Antonio Vivaldiego z udziałem solisty – Waldemara Gromolaka) znajdą się utwory polskich kompozytorów (m.in. Paderewskiego). Repertuarowo Festiwal wyeksponuje także twórczość Zygmunta Krauze, świętującego w tym roku swoje osiemdziesięciolecie.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Czytaj więcej: XIX Letnia Filharmonia AUKSO – Pieniny 2018

Sierpniowa odsłona VI Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego

DMF

W ramach sierpniowej odsłony VI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, którego motywem przewodnim jest muzyka polska – „Viva la Polonia!”, odbędzie się łącznie siedem koncertów.

Muzyczne spotkania odbędą się w Pałacu Żelazno (5 sierpnia), Villi Polanica w Polanicy-Zdroju (10 sierpnia), Bazylice Nawidzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie (12 sierpnia), Kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lądku Zdroju (17 sierpnia), Kościele Świętego Jerzego w Wojborzu (17 sierpnia) oraz Kaplicy Świętej Anny w Szalejowie Dolnym (23 sierpnia). W programie nie zabraknie utworów polskich kompozytorów, m.in. Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Surzyńskiego, Ignacego Feliksa DobrzyńskiegoFeliksa Dobrzyńskiego, Mariana Sawy. Większość koncertów poprzedzona będzie specjalnie przygotowanymi przez występujących artystów warsztatami dla dzieci. 

30 sierpnia o godz. 19.00 w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Matrii Panny w Bardzie odbędzie się uroczysty koncert "Viva la Polonia!", podczas którego wystąpi Chór i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. S. Hadyny pod dyrekcją Thomasa Corneliusa oraz soliści: Małgorzata Rodek (sopran), Magdalena Cornelius (mezzosopran), Adam Sobierajski (tenor), Makary Pihura (bas)

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na profilu FB.

Sinfonia Varsovia we Francji

Sinfonia VarsoviaWe Francji trwa 38. Festival International de Piano de la Roque d'Anthéron. Pod batutą Lio Kuokmana Sinfonia Varsovia zagra sześć koncertów, towarzysząc wybitnym pianistom, takim jak Nelson Goerner, Nicholas Angelich, Nelson Freire czy Anne Queffélec. W programie m. in. utwory Mozarta, Beethovena, Liszta i Dvořáka.

W dniach 20 lipca –18 sierpnia, w Théâtre des Terrasses, Église de Lambesc, Musée Granet, a także wielu innych, często malowniczych miejscach rozbrzmiewać będzie różnorodny repertuar: od muzyki poważnej przez jazz, aż po muzykę klezmerską. Podczas wydarzenia publiczność będzie miała okazję usłyszeć wykonawców z całego świata, w tym również Sinfonię Varsovię, którą festiwal w La Roque d'Anthéron będzie gościć już po raz piętnasty. W Parc du Château de Florans pod dyrekcją Lio Kuokmana orkiestra zagra sześciokrotnie, towarzysząc znakomitym pianistom.

Pierwszy koncert (6.08) poświęcony będzie twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta. Publiczność usłyszy dwa koncerty fortepianowe – A-dur nr 23 i C-dur nr 21 w wykonaniu Luisa Fernando Péreza – oraz Uwerturę do opery „Wesele Figara”. Dwa dni później w repertuarze znajdą się Uwertura do „Cyrulika sewilskiego” Gioacchina Rossiniego, jeden z Tańców słowiańskich Antonina Dvořáka oraz dwa koncerty fortepianowe – Mozarta i Bartóka – przy prezentacji których orkiestra będzie towarzyszyć francuskiej pianistce Anne Queffélec. Na kolejnym koncercie (11.08) Sinfonia Varsovia wykona Symfonię „Z Nowego Świata” Antonina Dvořáka oraz Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa (solista – Nelson Freire).

13 sierpnia orkiestra zagra dwa koncerty: o godz. 20:00 i 22:00, podczas których zaprezentuje słuchaczom kompozycje Ferenca Liszta oraz Ludwiga van Beethoven. W repertuarze pierwszego koncertu znajdą się Totentanz na fortepian i orkiestrę węgierskiego kompozytora oraz VII Symfonia klasyka wiedeńskiego. Podczas późniejszego artyści wykonają I Koncert fortepianowy Liszta oraz V Symfonię c-moll Ludwiga van Beethovena. Utwory na fortepian i orkiestrę razem z Sinfonią Varsovia zagra Nelson Goerner. Podczas ostatniego koncertu warszawskiej orkiestry (14.08) publiczność usłyszy repertuar kompozytorów romantyzmu, w tym Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, który wraz z Sinfonią Varsovią zagra Nicholas Angelich. Pozostałe utwory, które zespół zaprezentuje tego dnia to Uwertura do opery „Genowefa” Roberta Schumanna oraz Sen nocy letniej Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Dla tych, którzy nie będą mogli osobiście doświadczyć festiwalowej atmosfery dobrą wiadomością będzie fakt, iż trzy koncerty: 6, 8 i 11 sierpnia transmitowane będą przez radio France Musique. Więcej informacji na stronie rozgłośni: https://www.francemusique.fr/ 

Szczegółowe informacje o wydarzeniach można znaleźć na stronie orkiestry: www.sinfoniavarsovia.org.

43. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

KrakowW dniach 15–31 sierpnia 2018 roku odbędzie się 43. edycja Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”.

„Muzyka w Starym Krakowie” jest jednym z najstarszych festiwali polskich. Tradycje kulturalne Krakowa stwarzają aurę szczególnie sprzyjającą muzyce. Działali tu wybitni kompozytorzy europejscy, tacy jak H. Finck, L. Marenzio, D. Cato, królom polskim dedykowali swe dzieła G. Palestrina, G. Ph. Telemann, J. S. Bach, koncertowali Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” nawiązuje do tych wielkich kart historii kultury Krakowa.

Program Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” obejmuje muzykę od najdawniejszej po współczesną. Zabrzmią m. in. utwory Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Władysława Żeleńskiego, Sławomira Zamuszki. Krakowski Kwintet Dęty i Paweł Gusnar zaprezentują kompozycje saksofonowe autorstwa Pawła Łukaszewskiego, Artura Malawskiego i Krzesimira Dębskiego. W finale Festiwalu w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Collegium Zieleński pod dyrekcją Macieja Tworka usłyszymy muzykę Krzysztofa Pendereckiego.

Koncerty odbędą się w różnych zabytkowych wnętrzach starego Krakowa.

Szczegółowy programna stronie Festiwalu.

Warszawa | "Chopin–Górecki. Źródła i Inspiracje"

Chopin GóreckiUniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza do wzięcia udziału w 19. edycji festiwalu i kursach muzycznych "Chopin–Górecki. Źródła i Inspiracje", które odbędą się w dniach 13–22 sierpnia 2018.

W ramach kursów oferowane są indywidualne lekcje z wybitnymi artystami o międzynarodowej sławie, wykładowcami UMFC następujących sekcji: Fortepian, Organy, Kameralistyka, Smyczkowe, Dęte drewniane, Dęte blaszane, Akordeon, Harfa, Gitara, Perkusja, Kompozycja, Śpiew oraz Muzyka Dawna. Ponadto w pogramie znajdą się koncerty, wykłady i wycieczki po Polsce, m.in. zwiedzanie dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

W ramach koncertu inauguracyjnego, 13 sierpnia o godz. 19:30 w Sali Koncertowej UMFC, trio akordeonowe Motion Trio zaprezentuje m.in. utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Janusza Wojtarowicza oraz kompozycje własnego autorstwa. 16 sierpnia wystąpi duet fortepianowy Duo Granat: Tamara Granat i Adrian Kreda. 18 sierpnia odbędzie się koncert klasy perkusji UMFC "The Rhythm of the World", natomiast w koncercie finałowym, 21 sierpnia, zaprezentują się uczestnicy kursów.

Bilety dostępne od 8 sierpnia 2018, w godz. 16.00-19.00 w Księgarni Wydawnictwa Chopin University Press, ulokowanej na parterze Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Więcej informacji – na stronie: http://www.chg.chopin.edu.pl/

Janowice | II Vitis Music Sfera Festival

VitisII Vitis Music Sfera Festival, który odbędzie się w dniach 12–18 sierpnia 2018 roku, to druga edycja wyjątkowego wydarzenia muzycznego, które odbywa się na szczycie winnicy w Janowicach.

Ideą przedsięwzięcia jest prezentowanie i łączenie różnych gatunków muzyki – od klasycznej poprzez jazzową do rozrywkowej. Janowicki Festiwal, który ma szansę stać się znanym i rozpoznawalnym w Polsce świętem muzyki, promuje nie tylko artystów z kraju i ze świata, ale przede wszystkim bogactwo geograficzne i kulturowe Województwa Małopolskiego. Głównym celem przedsięwzięcia jest wzbogacenie oferty artystycznej regionu poprzez zapraszanie wybitnie uzdolnionych artystów, reprezentujących różne gatunki muzyki, jak również zapewnienie mieszkańcom i gościom z Tarnowa oraz okolicznych miejscowości dostępu do najwyższej jakości wydarzeń kulturalnych. Kultywowanie tradycji muzycznych nawiązuje do patrona Fundacji, Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego pianisty i polityka, który w swojej winnicy zapoczątkował trwające do dziś koncerty podczas „Paderewski Festival”.

II edycja Vitis Music Sfera Festival rozpocznie się 12 sierpnia, i przez 7 dni będą odbywały się koncerty na żywo. Muzycy wystąpią jako soliści, kameraliści oraz orkiestra smyczkowa, która powstała podczas pierwszej edycji wydarzenia, jako nawiązanie do międzynarodowych tradycji najlepszych festiwali na świecie: Festival Marthy Argerich w Lugano i Festiwalu Wielkanocnego w Baden Baden. Zaprezentowane zostaną m. in. utwory patrona Fundacji – Ignacego Jana Paderewskiego.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.festival.vitismusicsfera.pl/ 

Recital fortepianowy Jakuba Dery w Rzymie

Recital Jakuba Dery11 sierpnia 2018 o godz. 20.30 w w historycznym sercu Rzymu – Teatro di Marcello, z recitalem wystąpi polski pianista Jakub Dera. Na jego występ, który odędzie się w ramach Festival Musicale delle Nazioni, złożą się kompozycje W. A. Mozarta, L. van Beethovena, F. Chopina, F. Liszta i A. Schönberga.

Będzie to już trzeci występ tego muzyka podczas rzymskiego festiwalu. Jego zeszłoroczny recital otrzymał znakomite recenzje, w których podkreślano ogromną indywidualność, wyobraźnię i inteligencję muzyczną, wirtuozerię i emocjonalne zaangażowanie podczas gry. Jego interpretację Lat Pielgrzymstwa F. Liszta określono jako zjawiskową.

Jakub Dera jest doktorantem Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie jego opiekunem artystycznym jest prof. dr hab. Maria Korecka-Soszkowska. W 2004 otrzymał pełne stypendium na trzyletnie studia Artist Diploma w Azusa Pacific University w Los Angeles, gdzie pełnił również funkcje asystenta w klasie fortepianu Rozy Kostrzewskiej-Yoder. Po powrocie do Polski ważnym elementem jego rozwoju pianistycznego były regularne lekcje z Iriną Rumiancewą. W roku 2015/16 odbył roczne mistrzowskie studia pianistyczne u wybitnej pianistki Diny Yoffe (laureatki II nagrody IX konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie) w Bresci we Włoszech. Swój warsztat pianistyczny doskonalił także podczas kursów mistrzowskich u takich pianistów jak: Janusz Olejniczak, Edward Wolanin, Dina Yoffe, Aleksander Slobodianik, Vitaly Margulis, Pavel Nersessian, Natalia Troull i wielu innych.

Jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in.: Grand Prix i nagrody specjalnej za wykonanie utworów Chopina na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Aldony Dvarionaite, Visaginias (Litwa); Grand Prix i nagrody dla największej indywidualności na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Palos Verdes (USA); I nagrody na Konkursie Pianistycznym Vena Yin Sheng (USA); III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Franciszka Liszta w Los Angeles (USA). Koncertował w wielu krajach Europy i USA, Azerbejdżanie oraz brał udział w Międzynarodowych Festiwalach Pianistycznych jako solista i kameralista (m. in. Los Angeles International Piano Symposium, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku).

Więcej informacji – na stronie: www.polacywewloszech.com 

Szczecin | MUSIC.DESIGN.FORM – nowy festiwal z pogranicza sztuk

MDFCo łączy awangardową muzykę synth-popową, eksperymentalną i minimalistyczną, a także beatbox oraz szeroko pojęty design? Wspólnym mianownikiem jest odważny projekt Filharmonii w Szczecinie – MUSIC.DESIGN.FORM Festival. Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 19-23 września 2018 roku w wielokrotnie nagradzanym budynku Filharmonii.

Festiwal MDF to wydarzenie ponad podziałami, łączące różne dziedziny sztuki. Publiczność podczas pięciu dni doświadczy m.in.: koncertów symfonicznych, kameralnych, wystaw, warsztatów, paneli dyskusyjnych, happeningów, a także wizualizacji świetlnych i brzmieniowych. Filharmonia na czas festiwalu sama stanie się obiektem artystycznym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na elewacji budynku zobaczymy różnobarwne plamy, minimalistyczne miraże czy pulsujące światłem kształty – bryła Filharmonii po raz pierwszy rozbłyśnie w taki sposób. Hol zamieni się w miejsce prezentacji mappingowej instalacji, która oprócz doznań estetycznych będzie również przekazywać cenne informacje festiwalowym gościom.

Program festiwalu i jego zasięg mocno wychodzi poza granice wytyczane standardowo przez mury filharmonii. Niewątpliwie dużym wydarzeniem będzie koncert „An Evening of Chamber Music”, podczas którego utwory Philipa Glassa wykona współpracująca z artystą pianistka Maki Namekawa, a także skrzypek Tim Fain oraz wiolonczelista Matt Haimovitz (Philip Glass odwołał planowany przyjazd do Polski z powodu problemów zdrowotnych). Na potrzeby festiwalu w ramach zamówienia kompozytorskiego zostanie stworzony pierwszy w historii dźwiękowy obraz Szczecina. Dźwięki Szczecina, które zostały zarejestrowane podczas specjalnej akcji samochodowej, staną się fundamentem eksperymentalnego utworu The Sound of Szczecin, którego autorami są kompozytorzy: Artur Cieślak, Magdalena Cynk, Olga HansAleksandra Garbal, Alicja Gronau, Aleksander Kościów, Artur Kroschel, Monika Kędziora, Sławomir Zamuszko i Janusz Stalmierski. Interesująco zapowiada się również interaktywna instalacja audiowizualna autorstwa grupy panGenerator. Spirala schodów filharmonii zostanie przekształcona w studnię, w której głosy gości festiwalowych przybiorą materialną i wizualną formę. W programie znajdą się również warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także wykład i dyskusje poświęcone zagadnieniom współczesnego designu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na http://mdf.filharmonia.szczecin.pl/