Polmic - FB

aktualności

Chór z Singapuru zwycięzcą Konkursu im. Mikołaja Kopernika

Raffles Singers z Singapuru 30 czerwca 2015 roku zakończył się III Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika „Per Musicam Ad Astra”. GRAND PRIX (w wysokości 2000 EUR) otrzymał Chór Raffles Singers z Singapuru (na zdjęciu) pod dyrekcją Toh Ban Sheng.

Nagrodę Specjalną dla najlepszego dyrygenta, ufundowaną przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, odebrała Beata Śnieg - dyrygent Chóru Sceny Muzycznej Gdańsk.

Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika jest platformą służącą integracji środowisk chóralnych. Nazwa Festiwalu nawiązuje do dzieła oraz osoby Mikołaja Kopernika i tym samym wpisuje się w kulturalny krajobraz Torunia. W trzeciej edycji wzięły udział chóry i zespoły wokalne z Litwy, Niemiec, Polski, Puerto Rico, Republiki Południowej Afryki i Singapuru. Przez pięć festiwalowych dni można było śledzić zmagania konkursowe o Grand Prix im. Mikołaja Kopernika oraz wziąć udział w dziewięciu koncertach.

ZOBACZ: Relacja z ceremonii wręczenia nagród – na profilu FB Festiwalu

Kilar – Moniuszko – Penderecki: już w lipcu Festiwal Muzyki Polskiej

11. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej 20158 lipca 2015 roku rusza 11. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, podczas której będzie można usłyszeć zarówno muzykę dawną, jak i dzieła Chopina, Moniuszki, a także znakomitych kompozytorów współczesnych – Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego, a wszystko w wykonaniu wybitnych solistów i zespołów z Polski i zagranicy.

Festiwal zainauguruje Halka Stanisława Moniuszki – wydarzenie bezprecedensowe na muzycznej mapie Krakowa. 8 lipca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się pierwsze krakowskie powojenne wykonanie Halki w wersji wileńskiej. Zachowana zostanie idea pierwowzoru – utwór będzie wykonany estradowo. Zaśpiewają renomowani soliści krajowi i zagraniczni, a na instrumentach historycznych, pod batutą Jana Tomasza Adamusa, zagra Capella Cracoviensis, co nada wydarzeniu szczególnego kolorytu i rysu autentyczności.

Kolejnego dnia, 9 lipca Festiwal przeniesie publiczność w czasy średniowieczne. Żeński zespół wokalny Ensemble Peregrina, kierowany przez śpiewaczkę i muzykologa Agnieszkę Budzińską-Bennett, odmaluje muzycznie dzieje za panowania Bolesława I Chrobrego. Koncert składać się będzie z utworów wokalnych: hymnów, pieśni i sekwencji pochodzących z przekazów źródłowych i traktatów, przeplatanych dziełami instrumentalnymi. Całości nada wyrazu pełen polotu styl interpretatorski zespołu, który zwykle zamienia koncert we wspaniałe widowisko muzyczne, atrakcyjne artystycznie i zaskakująco aktualne dla współczesnego widza.

Festiwal Muzyki Polskiej to nie tylko kompozycje szerzej znane, zapisane trwale w kanonie literatury muzycznej. Prezentując muzykę gruntu rodzimego, ukazuje bieżące trendy i kierunki w sztuce dźwięku. Tak też jest przewidziany koncert Sinfonietty Cracovii, z którą w rolach solistów wystąpią czołowi artyści propagujący muzykę współczesną – wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz. Muzycy zaprezentują kompozycje Marcela Chyrzyńskiego (Ukiyo-e), Mikołaja Majkusiaka (Rhythm Games), Dariusza Przybylskiego (Red, Yellow, Red. Hommage à Mark Rothko) oraz uwielbiany przez publiczność poemat symfoniczny Orawa Wojciecha Kilara. Całość poprowadzi wybitny dyrygent młodego pokolenia – Bassem Akiki.

Czytaj więcej: Kilar – Moniuszko – Penderecki: już w lipcu Festiwal Muzyki Polskiej

Muzyka Polska w Altanie

Muzyka Polska w AltanieLetnie koncerty z cyklu „Goście Polskiego Chóru Kameralnego” są już tradycją Parku Oliwskiego. Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia, która odbędzie się w dniach 27 czerwca – 15 sierpnia, jest muzyka polska.

Włączą ją do swoich koncertów trójmiejscy muzycy różnych specjalności – stąd cały wachlarz jej odsłon: tańce dawnej Rzeczypospolitej (wykonywane przez konsort fletów prostych Bianco Fiore), pieśni Ignacego Jana Paderewskiego, Ludomira Różyckiego, Fryderyka Chopina (Les Femmes), instrumentalne kompozycje XVIII-wieczne Georga Philippa Telemanna (Boreas Ensamble) oraz muzyka Jana Nepomucena Bobrowicza, zwanego Chopinem gitary (Dorota Dąbrowska i Monika Dżuła-Radkiewicz), czy wreszcie muzyka kompozytorów XX wieku – Aleksandra Tansmana i Antoniego Szałowskiego (Natalia, Dariusz i Daniel Egielman). W programie znajdzie się także miejsce dla kompozycji filmowych (4OnE) oraz utworów z kręgu muzyki popularnej, z repertuaru Maryli Rodowicz, Marka Grechuty i Ewy Bem (Free Way).

Koncerty odbywają się w altanie Parku Oliwskiego w kolejne soboty lata, o godz.12:00. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

ZOBACZ: program koncertów

Kwitnące Ogrody - po raz 15. na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie

Kwitnące Ogrody w WarszawieW lipcu 2015, w samym sercu Warszawy - na Dziedzińcu Zamku Królewskiego-Muzeum, będzie odbywać się jubileuszowa, 15. edycja znanego i lubianego przez warszawiaków festiwalu letniego. Gościem honorowym tegorocznych „Ogrodów Muzycznych” będzie Wielkie Księstwo Luksemburga, które 1 lipca 2015 roku obejmuje Prezydencję w Unii Europejskiej.

„Kwitnące Ogrody” w Warszawie, to coroczne muzyczne święto. Prezentowane będą słynne opery i prezentacje baletowe, filmy muzyczne, koncerty. Poruszonych zostanie wiele innych ważnych muzycznych i artystycznych tematów. Poznamy fenomen Księstwa Luksemburga, jednego z najmniejszych państw na świecie - współpomysłodawca powstania Unii Europejskiej, dziś wielkie centrum finansowe i jeden z najbogatszych krajów UE.

KONCERTY. Koncerty w „Ogrodach Muzycznych” to wydarzenia niebanalne i nietuzinkowe. Koncerty są najwspanialszą formą obcowania z muzyką. W tym roku Dyrektor muzyczny festiwalu, Zygmunt Krauze, zaskakuje widownię festiwalu po raz kolejny. Podczas inauguracji festiwalu zespół z warszawskiej uczelni wyższej, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, wykona m.in. Ebony Concerto autorstwa Igora Strawińskiego. Tego wieczora nie zabraknie również polskiego jazzu współczesnego, którego przedstawicielem jest znakomity polski saksofonista, Zbigniew Namysłowski, który wraz z Big Bandem wykona swoje kompozycje.

Wydarzeniem specjalnym będzie koncert 9 lipca – związany z objęciem Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przez Wielkie Księstwo Luksemburga. Wystąpią połączone siły luksembursko-polskie: wspaniała formacja Lucilin, założona w Luksemburgu w 1999 roku w celu promocji dzieł muzycznych wieku XX i XXI. W podstawowym składzie jest to kwartet smyczkowy z perkusją i fortepianem, ale na „Ogrodach Muzycznych” Lucilin powiększy się o świetną polską formację Hashtag Ensemble z Wojciechem Błażejczykiem na czele.

Inne koncerty festiwalowe to m. in. występ Motion Trio, trzech polskich akordeonistów, którzy wykonają program artystyczny złożony z własnych kompozycji, uświetnionych efektami wizualnymi. Orkiestra Sinfonia Viva wykona program specjalny – utwory Karola Szymanowskiego, Ryszarda Straussa i Benjamina Brittena, gdzie partię wokalną wykona Anna Mikołajczyk. W programie festiwalu znajdą się również wokalne recitale artystów polskich i zagranicznych. Iwona Sobotka – zdobywczyni Grand Prix oraz I nagrody na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Królowej Elżbiety w Brukseli zaprezentuje z towarzyszeniem fortepianu pieśni m.in. R. Straussa, C. Debussyego i Mieczysława Karłowicza. Raquel Camarinha, zapamiętana ciepło przez publiczność 12. edycji festiwalu, wystąpi w podobnym recitalu m.in. z utworem La Bonne Chanson G. Faure. W wykonaniu Cristiny Zavalloni usłyszymy pieśni A. Schoenberga, a także co nieco o dobrej kuchni, czyli La bonne cuisine autorstwa L. Bernsteina. W recitalu wokalnym z zespołem wystąpi Tora Augestad, którą publiczność festiwalu pamięta z pięknych wykonań piosenek Agnieszki Osieckiej.

Czytaj więcej: Kwitnące Ogrody - po raz 15. na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie

Premiera "Halki" w Poznaniu

HalkaPremiera opery Halka Stanisława Moniuszki odbędzie się 26 czerwca 2015 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Reżyserii spektaklu, realizowanego w jubileuszowym roku 250-lecia teatru publicznego w Polsce, podjął się Paweł Passini.

7 lutego Halka wystawiona została w miejscowości Cazale położonej w górach Haiti. Paweł Passini tak wspominał realizację projektu: „… wraz poznańskimi z solistami staliśmy się uczestnikami niezwykłego przedsięwzięcia: polecieliśmy na Haiti, aby w wiosce Cazale wystawić operę Moniuszki dla potomków polskich legionistów. Naszą sceną była górska droga, a na widowni zasiedli widzowie, którzy nie wiedzieli, czym jest opera, gdyż po raz pierwszy w życiu mieli do czynienia z teatrem w ogóle. Do udziału w spektaklu zaprosiliśmy mieszkańców wioski. Przez kilka dni poprzedzających to nasze wspólne święto opowiadałem o tym, czym jest teatr i po co się nim zajmuję. (…)

Czytaj więcej: Premiera "Halki" w Poznaniu

Finał Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015”

XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015” Finał XII Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015” odbędzie się w Poznaniu w dniach 24 - 27 czerwca 2015 roku, z udziałem zespołów z Filipin, Ekwadoru, Portoryko, Serbii, Ukrainy oraz RPA.

Festiwal „Universitas Cantat” na stałe wpisał się w międzynarodowy kalendarz imprez chóralnych i od 1998 roku gromadzi podczas koncertów w stolicy Wielkopolski najlepsze chóry uniwersyteckie i zespoły wokalne z całego świata. Dwunasta odsłona festiwalu wprowadziła wiele zmian do regulaminu. Uczestnikami festiwalu są bowiem w tym roku, oprócz gości z zagranicy, także znane zespoły działające przy wielkopolskich uczelniach.

Każdą edycję festiwalu tradycyjnie wieńczy uroczysty Koncert Finałowy – wieczór prawykonań - 27 czerwca - z udziałem wszystkich uczestników festiwalu (ok. 350 osób). Podczas koncertu zabrzmi Arion na chór mieszany i orkiestrę smyczkową Zuzanny Koziej – młodej kompozytorki, studentki kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, zwyciężczyni ogłoszonego przez organizatorów „Universitas Cantat 2015” Konkursu Kompozytorskiego na Dzieło Finałowe. Całość poprowadzi Agnieszka Duczmal – wybitna dyrygentka i dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia Amadeus.

Czytaj więcej: Finał Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015”

Prapremiera opery Pawła Mykietyna - w Poznaniu

Czarodziejska góraŚwiatowa prapremiera opery Czarodziejska góra Pawła Mykietyna odbędzie się 26 czerwca 2015 roku o godz. 19.00 w poznańskiej Auli Collegium Da Vinci, w ramach Malta Festival Poznań.

Maltańska opera Czarodziejska góra to wspólna praca czterech twórców: kompozytora Pawła Mykietyna, reżysera Andrzeja Chyry, dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz artysty sztuk wizualnych Mirosława Bałki. Libretto powstało w oparciu o słynną powieść Thomasa Manna, opisującą intelektualne, emocjonalne i duchowe dojrzewanie Hansa Castorpa w sanatorium Berghof w Davos. W maltańskiej interpretacji Czarodziejska góra staje się historią o miłości, zdradzie, zemście i śmierci. Jak mówi autorka libretta: „okrutną podróżą Hansa Castorpa przez cztery pory roku i siedem bajkowych lat”. Według Andrzeja Chyry „Czarodziejska góra jest w istocie opowieścią o stanie naszego umysłu i naszej cywilizacji. Opowieścią bardzo dziś aktualną”.

Opera jest koprodukcją Malta Festival Poznań, Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Programu 2 Polskiego Radia.

Spektakl zostanie powtórzony 27 i 28 czerwca 2015 roku.

Więcej informacji - na stronie: http://malta-festival.pl/pl/program/czarodziejska-gora-2

Krzysztof Penderecki Prezesem Honorowym, a Mieczysław Kominek - Dyrektor POLMIC Prezesem Związku Kompozytorów Polskich

Trzej Prezesi ZKP Krzysztof Penderecki otrzymał tytuł Prezesa Honorowego Związku Kompozytorów Polskich. Tak zadecydowali uczestnicy XXXVIII Walnego Zebrania Członków ZKP, którzy nadali także tytuł Członka Honorowego wybitnemu kompozytorowi, pianiście i pedagogowi pochodzącemu z Lwowa, a od 35 lat mieszkającemu w Polsce - Andrzejowi Nikodemowiczowi.

Podczas XXXVIII Walnego Zebrania Członków Związku Kompozytorów Polskich, które miało miejsce w dniach 19-20 czerwca 2015 w Warszawie, wybrano również nowe władze Związku. Prezesem Związku wybrany został Mieczysław Kominek, muzykolog, dyrektor Polskiego Centrum Informacji Muzycznej. Zastąpił pełniącego tę funkcję od 2003 roku Jerzego Kornowicza.

Nowo wybrany Zarząd ZKP na lata 2015-2017 ukonstytuował się w sposób następujący: Wiceprezesami zostali Krzysztof Baculewski i Alicja Matracka-Kościelny, Sekretarzem Generalnym Tomasz Nowak, Skarbnikiem - Jarosław Siwiński, Członkami Prezydium - Marcel Chyrzyński i Alicja Gronau, a Członkami Zarządu Głównego - Beata Bolesławska-Lewandowska, Katarzyna Dadak-Kozicka, Iwona Lindstedt, Krzysztof Knittel, Lidia Zielińska i Maciej Zieliński. Przewodniczącą Sekcji Muzykologów Związku na nową kadencję wybrana została Beata Bolesławska-Lewandowska.

PRZECZYTAJ:


na zdjęciu – od lewej: Krzysztof Penderecki – Prezes Honorowy ZKP, Mieczysław Kominek – Prezes ZKP wybrany na nową kadencję, Jerzy Kornowicz – ustępujący Prezes ZKP

Medal „Cracoviae Merenti” dla Opery Krakowskiej

na zdj. od lewej: Jacek Majchrowski, Bogusław Nowak, Bogusław Kośmider, Barbara Bajer i Andrzej Biegun Opera Krakowska została uhonorowana najwyższym odznaczeniem Miasta Krakowa – Brązowym Medalem „Cracoviae Merenti”, który z rąk Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego odebrał Dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak oraz wieloletni pracownicy Opery Krakowskiej - Barbara Bajer (dział administracji) i Andrzej Biegun (solista). Medal „Cracoviae Merenti” przyznany został decyzją Rady Miasta Operze Krakowskiej za szczególne zasługi dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Decyzja o przyznaniu Brązowego Medalu „Cracoviae Merenti” Operze Krakowskiej jest wyrazem wdzięczności krakowian za szczególne osiągnięcia, za ponad 60-letnią działalność – oznajmił prowadzący uroczystość przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider.

Czytaj więcej: Medal „Cracoviae Merenti” dla Opery Krakowskiej