Polmic - FB

aktualności

Pracownia muzyki tradycyjnej w Instytucie Muzyki i Tańca

Instytut Muzyki i TańcaPracownia muzyki tradycyjnej w Instytucie Muzyki i Tańca została powołana w dniu 17 czerwca 2015 roku podczas Konferencji Przekaz międzypokoleniowy w kulturze tradycyjnej i rola państwa w tym zakresie.

Jako oddział specjalistyczny Instytutu pracowania będzie miała na celu inicjowanie, prowadzenie oraz koordynację stałych i długofalowych programów i zadań wspierających działania na rzecz zachowania, przekazu i kontynuacji tradycyjnej kultury muzycznej w Polsce. Jest to bezpośrednia kontynuacja dotychczasowych działań IMiT w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji projektów zainicjowanych w Roku Kolberga, w którym to Instytut pełnił funkcję Biura Obchodów. Szczególna uwaga poświęcona zostanie edukacji formalnej i nieformalnej oraz przekazowi tradycji – zarówno w środowiskach lokalnych, jak też na poziomie instytucjonalnym oraz integracji środowisk związanych z działaniami na rzecz zachowania, kontynuacji i popularyzacji tradycyjnej muzyki i tańca.

Działalność Pracowni będzie prowadzona przez Koordynatora powołanego przez Dyrektora Instytutu. W okresie od 17 czerwca do 31 grudnia 2015 roku funkcję tę sprawować będzie dr Weronika Grozdew-Kołacińska. Pracownię tworzyć będą osoby zaangażowane zadaniowo w tworzenie wszystkich projektów, a także instytucje i organizacje pozarządowe. Szacowany budżet Pracowni na rok 2016 wyniesie 600.000 zł.
Czytaj więcej: Pracownia muzyki tradycyjnej w Instytucie Muzyki i Tańca

Multimedialna wersja tomu "Barok 1595-1696" z cyklu "Historia Muzyki Polskiej" już dostępna

Barok 1595-1696Kontynuując projekt „Historia Muzyki Polskiej”, Narodowe Centrum Kultury zaprasza do zapoznania się z najnowszą, szczególnie ciekawą publikacją z tego cyklu - multimedialną wersją książki Barok 1595-1696 autorstwa prof. Barbary Przybyszewskiej-Jarmińskiej.

E-book został przygotowany w dwóch formatach: PDF oraz epub FXL. Obydwie wersje zawierają pełną treść książki (niemal 900 stron tekstu) wzbogaconą o filmowy wstęp autorki oraz redaktora serii wydawniczej - Stefana Sutkowskiego, 68 unikatowych ilustracji, w tym rękopisy i starodruki z bibliotek z Berlina, Uppsali, Gdańska, Krakowa i Poznania, 55 przykładów muzycznych, w tym utwory nigdy wcześniej nienagrane.

Barok Barbary Przybyszewskiej-Jarmińskiej to e-publikacja prezentująca kulturę muzyczną w Rzeczypospolitej XVII wieku, a także twórczość muzyczną (również teoretyczną) tego okresu. Autorka, profesor Instytutu Sztuki PAN, redaktor naczelna serii wydawniczej Monumenta Musicae in Polonia, uhonorowana nagrodą Związku Kompozytorów Polskich (2010), przedstawia przemiany polskiej muzyki barokowej pod wpływem twórczości europejskiej, szczególnie włoskiej i niemieckiej.

Publikację można pobrać bezpłatnie na stronie: http://sklep.nck.pl

Jubileusz Romualda Twardowskiego

17 czerwca 2015 roku jubileusz 85. urodzin świętuje Romuald Twardowski – kompozytor, pedagog, autor dzieł orkiestrowych, chóralnych i scenicznych. Z tej okazji w dniu urodzin w Sali Koncertowej Biblioteki Materiałów Orkiestrowych w Warszawie (ul. Fredry 8) o godzinie 19:30 odbędzie się koncert jubileuszowy.

W programie koncertu znajdą się utwory: Mała sonata na fortepian (1958), Trzy Etiudy – Kaprysy na skrzypce solo (1992), Dwie pieśni warmińskie do słów ludowych (1960), Sonata breve na fortepian (1979), Patrz, morze do sł. Zbigniewa Herberta (2008), Pavana i Tarantella na skrzypce i fortepian (2013). Wystąpią: Rafał Maciąg – fortepian, Andrzej Gębski – skrzypce, Dorota Całek - sopran, Antoni Lichomanow – fortepian.

Strefa Ciszy w Warszawie

Strefa CiszyKoncerty muzyki klasycznej, jazzowej i tradycyjnej w wykonaniu ponad 300 artystów m.in. z Polski, Francji i Niemiec to najważniejsze atrakcje trwającej od 21 czerwca do 26 lipca 2015 roku trzeciej edycji Festiwalu „Strefa Ciszy” w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Koncerty festiwalowe mają miejsce w pięknej scenerii zabytkowych ogrodów Łazienek. W cichych, malowniczych zakątkach, bezpośrednio na trawie, słuchacze mają okazję do wypoczynku przy muzyce i kontemplacji otaczającej przyrody. Wokół scen rozstawione są leżaki, ale często można spotkać grupy przyjaciół, pary zakochanych i rodziny z dziećmi wypoczywających na kocach w piknikowej atmosferze – mówi pomysłodawca i dyrektor festiwalu, Ryszard Kubiak.

Inauguracja tegorocznej, trzeciej edycji „Strefy Ciszy” odbędzie się 21 czerwca 2015 roku – w dniu Międzynarodowego Święta Muzyki. W Amfiteatrze wystąpi znana instrumentalistka Maria Pomianowska, która wraz ze swym zespołem oraz Radomską Orkiestrą Kameralną zagra kompozycje z albumu Chopin na 5 kontynentach. Z kolei wielbiciele delikatnych dźwięków harfy będą mogli posłuchać harfistki Zuzanny Elster w duecie z flecistką Anną Karwowską. Tego samego dnia, zagraniczni partnerzy Muzeum Łazienki Królewskie we Francji, Rosji, Niemczech oraz w Chinach, celebrują ten dzień organizując otwarte koncerty w plenerze. Podczas Festiwalu gościć będą artyści z Niemiec, Francji i Rosji, z partnerskich rezydencji Muzeum Łazienki Królewskie: Zamku Château de Lunéville, Parku Bad-Muskau w Niemczech oraz Carskim Siole w Rosji.

Czytaj więcej: Strefa Ciszy w Warszawie

Wyniki 56. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Tadeusz BairdW dniu 15 czerwca 2015 roku Jury 56. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w składzie: Jerzy Bauer – przewodniczący, Zbigniew Bagiński – sekretarz, Krzysztof Baculewski, Sławomir Czarnecki, po wysłuchaniu utworów zakwalifikowanych do II etapu Konkursu, postanowiło I Nagrodę im. Tadeusz Bairda w wysokości 2.500 $ przyznać Aleksandrze Kacy (godło: Marlowe) za utwór Smugi cienia na harfę, fortepian i wiolonczelę.

Ponadto Jury wyróżniło Monikę Dalach (godło: justdifferent) za kompozycję Tick! – Time (time is ticking) In memoriam H. M. G. na wiolonczelę, harfę i klawesyn.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się podczas festiwalu “Warszawska Jesień” we wrześniu 2015 roku.
Czytaj więcej: Wyniki 56. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Znamy wyniki Konkursu Kompozytorskiego „Sinfonietta per Sinfonietta”

Maciej BałenkowskiW dniu 9 czerwca 2015 roku Jury w składzie: Joanna Wnuk - Nazarowa, Eugeniusz Knapik, Marcel Chyrzyński, Jurek Dybał i Adam Wesołowski jednogłośnie zdecydowało, że zwycięzcą Konkursu kompozytorskiego „Sinfonietta per Sinfonietta”, organizowanego przez Sinfoniettę Cracovię, został Maciej Bałenkowski (na zdjęciu) i jego utwór pt. Sinfonietta - Time is ticking.

Ponadto Jury przyznało dwa równorzędne wyróżnienia dla Aleksandry Chmielewskiej za utwór Sinfonietta i Piotra Skweresa za utwór Sinfonietta - Drops on the Glass.

Zwycięską kompozycję Sinfonietta - Time is ticking Macieja Bałenkowskiego będzie można wysłuchać w Filharmonii Krakowskiej 28 czerwca 2015 roku w ramach Sinfonietta Festival.

Filharmonia Łódzka wyrusza na wędrówkę z "Kolorami Polski"

Kolory Polski 2015Preludium 16. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” odbędzie się w sobotę, 20 czerwca 2015 roku, w Zgierzu. Jak mówi Dyrektor Festiwalu Tomasz Bęben, „latem zdejmujemy garnitury i stajemy się nomadami – wyruszamy w drogę, by wspólnie z naszymi przyjaciółmi w różnych miejscach regionu cieszyć się muzyką i odpoczywać”.

Festiwal będzie wędrował po województwie łódzkim przez całe wakacje, a każdą sobotę i niedzielę powita w innej miejscowości. Przed nami ponad 20 koncertów w starych kościołach i klasztorach (Paradyż, Tum, Sulejów), a także w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie (Małków, Rogów). Usłyszymy autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Na wszystkie koncerty Festiwalu „Kolory Polski” – poza finałowym – i na imprezy towarzyszące wstęp jest bezpłatny. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się warsztaty, kiermasze, pikniki i wystawy. Na niektóre koncerty można wybrać się z jednodniowymi wycieczkami organizowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi (koszt wycieczki 70-80 zł).

ZOBACZ: program Festiwalu – plik PDF

Sinfonietta Festival

Sinfonietta FestivalW długie letnie wieczory, od 23 do 28 czerwca 2015 roku, Sinfonietta Cracovia zaprasza na koncerty Sinfonietta Festival. Mottem Festiwalu jest interakcja z zaproszonymi artystami, w duchu kameralistyki na najwyższym poziomie.

Muzycy Sinfonietty wystąpią nie tylko w podstawowym składzie, ale również partnerując Storioni Trio z Holandii, czy też łącząc swe siły z Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum.

Koncert inauguracyjny 23 czerwca, w Dzień Ojca, poprowadzi grający na Stradivariusie Izraelski skrzypek z USA - Vadim Gluzman. W programie wieczoru znajdzie się Symfonia kameralna Szostakowicza i Suita w dawnym stylu Alfreda Schinittkego, a całości dopełni muzyka Mozarta. Po dwóch kameralnych koncertach muzyków Sinfonietty (Kwartet Dafo, Cordes Classiques, Duet wiolonczelowy Kalinowski & Mączyński) i Storioni Trio z Holandii (24 i 25 czerwca) artyści zapraszają na koncert z muzyką XX wieku do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (26 czerwca). To wyjątkowe wydarzenie otworzy jednocześnie nowy, współorganizowany z Muzeum cykl „Muzyka bez poklasku”. Koncerty tematycznie współgrające z wystawami, mają przybliżyć publiczności artystyczno-społeczne okoliczności narodzin awangardy w muzyce. Podczas pierwszego z koncertów pod tytułem Zerwanie z tradycją Ernst Kovacic - wybitny specjalista w dziedzinie muzyki nowej, poprowadzi wykonania utworów Schönberga, Weberna i Berga oraz przybliży publiczności repertuar koncertu.

Czytaj więcej: Sinfonietta Festival

Jubileuszowy Tryptyk na 70-lecie ZKP

Tryptyk Jubileuszowy Związek Kompozytorów Polskich z okazji 70-lecia swojej działalności zaprasza na Tryptyk Jubileuszowy, na który złożą się trzy koncerty w dniach 18, 19 i 20 czerwca 2015 roku. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Małgorzata Omilanowska i Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jubileuszowy cykl wydarzeń zainauguruje uroczysty koncert na Zamku Królewskim w Warszawie, w czwartek, 18 czerwca 2015 roku o godz. 18.00. W programie wieczoru – obok wystąpień Prezesa ZKP, Jerzego Kornowicza i Mieczysława Kominka, który opowie o historii Związku – znajdą się Fanfarowe dedykacje od Sąsiadów: Lubicy Čekovskiej (Słowacja), Zity Bružaitė (Litwa), Anette Schluenz (Niemcy) Martina Q Larssona (Szwecja), Ivo Medeka (Czechy), Eugeniusza Popławskiego (Białoruś), Igora Szczerbakowa (Ukraina) i Vladimira Tarnopolskiego (Rosja), w wykonaniu Lubomira Jarosza – trąbka, Michała Gidzińskiego – trąbka, Roberta Filipka – trąbka i Krzysztofa Stencla – róg. Ponadto odbędą się prawykonania kompozycji: Znaki na media elektroniczne (2015) autorstwa Krzysztofa Knittla i Reminiscencji (2015) z muzyką i w wykonaniu Kwartludium w składzie: Dagna Sadkowska – skrzypce, Michał Górczyński – klarnet, Paweł Nowicki - perkusja i Piotr Nowicki – fortepian. Usłyszymy również III Kwartet smyczkowy „Kartki z nienapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego w interpretacji Meccore String Quartet czyli Wojciecha Koprowskiego – skrzypce, Jarosława Nadrzyckiego – skrzypce, Michała Bryły – altówka i Karola Marianowskiego – wiolonczela.

W piątek, 19 czerwca 2015 roku o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się Koncert Niecodzienny. Otworzy go odczytany po raz pierwszy referat kolektywny polskich muzykologów pt. Za chwilę premiera: Apologia Krytyczna (2015), który wygłosi Dariusz Jakubowski. Następnie usłyszymy premierowy utwór zbiorowy polskich kompozytorów pt. Ogniwa na dwa fortepiany i dwie perkusje (2015), który z kolei wykonają muzycy zespołu Kwadrofonik: Emilia Sitarz – fortepian, Bartłomiej Wąsik – fortepian, Magdalena Kordylasińska – perkusja i Olga Przybył – perkusja. Po nim Patryk „Tik Tak” Matela zaprezentuje Katalog Krytyk Druzgocących (2015) czyli działania beat-boxerskie do tekstów z archiwów prasowych. Wszyscy obecni podczas koncertu pod dyrekcją Marcina Piotra Łopackiego uczestniczyć będą potem w otwartej próbie i premierowym wykonaniu Wielkiego Kanonu Aleksandra Kościówa (2015), napisanego do tekstu Statutu Związku Kompozytorów Polskich. Niecodzienny Koncert zakończy Jubilee Club-Music (2015) w interpretacji Pierre Nick Duo i gości: Tadeusza Sudnika – urządzenia elektroakustyczne i Zdzisława Piernika – tuba i urządzenia akustyczne. Po zakończeniu części artystycznej wszyscy słuchacze i wykonawcy będą mogli także wpisać się do pamiątkowej Księgi Jubileuszowej.

Czytaj więcej: Jubileuszowy Tryptyk na 70-lecie ZKP