Polmic - FB


ze świata

Kwartludium: Galicja współczesna... pięć utworów w drodze

KwartludiumPodczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Kontrasty" we Lwowie odbędzie się prawykonanie i nagranie dzieł napisanych dla zespołu Kwartludium (na zdjęciu) w ramach projektu "Galicja współczesna... pięć utworów w drodze". Będą to trzy utwory autorstwa kompozytorów polskich: Aleksandry Gryki, Karola Nepelskiego, Jarosława Płonki oraz dwa napisane przez kompozytorów ukraińskich: Annę Arkushyny i Zoltana Almashiego. Koncert odbędzie się 7 października 2015 roku w sali Filharmonii Lwowskiej.

Dzień później program zostanie powtórzony w ramach tego samego festiwalu w Filharmonii w Iwano-Frankowsku. Kolejne wykonanie będzie miało miejsce 17 października 2015 roku na Festiwalu „aXes” w Krakowie.

Włączenie w jeden repertuar utworów kompozytorów polskich i ukraińskich oraz prezentacja ich w obu krajach będzie rzadką okazją dla zapoznania polskiej publiczności ze współczesnymi kompozycjami ukraińskimi i jednocześnie prezentacją nowych polskich dzieł na Ukrainie. Projekt pozwoli także na rozwijanie współpracy oraz wzajemnej inspiracji pomiędzy twórcami młodego pokolenia z obu krajów.

Zamówienia kompozycji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Prawykonanie utworu Marcina Stańczyka na Biennale di Venezia

Marcin StańczykPrawykonanie utworu pt. Blind Walk (2015) Marcina Stańczyka, kompozycji zamówionej przez tegoroczny festiwal La Biennale di Venezia oraz zespół Ensemble MusikFabrik, odbędzie się 4 października 2014 roku w Sala delle Colonne di Ca’ Giustinian w Wenecji, o godz. 20. Wystąpi zespół Ensemble MusikFabrik pod dyrekcją Johannesa Schöllhorna.

W programie koncertu, oprócz Blind Walk, znajdą się także utwory: Helmuta Lachenmanna - Grido per quartetto d’archi (2000-01), Fabio Niedera - Zerrissener Faden/Knäuel per viola, flauto basso, clarinetto basso, tuba e percussione (2015) i Luciano Berio - Naturale (su melodie siciliane) per viola, percussioni e voce registrata (1985).

Podczas Blind Walk (Ślepego spaceru) Marcina Stańczyka (na zdjęciu) publiczność będzie mieć oczy przysłonięte opaską. Ten pomysł to efekt rozważań i pracy kompozytora podczas ubiegłorocznego stypendium w paryskim ośrodku badawczym IRCAM w Centrum Pompidou. Napisane wtedy Podźwięki, odwołujące się do cyklu obrazów Władysława Strzemińskiego, otworzyły sezon w Pompidou.

Czytaj więcej: Prawykonanie utworu Marcina Stańczyka na Biennale di Venezia

Poznański Sepia Ensemble z koncertem w Berlinie

Sepia EnsembleZespół muzyki współczesnej Sepia Ensemble z Poznania (na zdjęciu) zainauguruje swój nowy sezon artystyczny podczas Festival für aktuelle Musik Randfestspiele Zepernick w Niemczech.

Koncert odbędzie się 6 września 2015 roku w Sankt-Annen-Kirche Zepernick (koło Berlina). Zespół wykona przed niemiecką publicznością kompozycje Erkki-Sven Tüür, Mari Vihmand i Georga Katzera oraz utwory polskich twórców: Plaudens na flet solo Moniki Kędziory i Fracture na flet, klarnet, skrzypce, altówkę, fortepian i perkusję Artura Kroschela.

Sylwia Burnicka-Kalischewska śpiewa Chopina i Schumanna w niemieckim Ueckermünde

Sylwia Burnicka-Kalischewska Na zaproszenie Stowarzyszenie Muzycznego Musikverein „BEL CANTO Ueckermünde” e.V. dnia 30 września 2015 roku o godzinie 19:00 w Sali Ratusza Ueckermünde Bürgersaal wystąpi z recitalem dr Sylwia Burnicka-Kalischewska. Przy fortepianie zasiądzie Michał Landowski, a w repertuarze znajdą się utwory Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna.

Sylwia Burnicka-Kalischewska (na zdjęciu) zaprezentuje wybrane pieśni Chopina: Życzenie, Gdzie lubi, Poseł, Smutna rzeka, Precz z moich oczu, Śliczny chłopiec i Piosnka litewska oraz cykl Schumanna Miłość i życie kobiety op. 42 do słów Adalberta von Chamisso. Pieśni Chopina o tematyce od sielskiej i pełnej humoru do sentymentalnej i dramatycznej są bardzo zróżnicowane w charakterze i niepowiązane ze sobą. Autorami ich tekstów są Stefan Witwicki, Adam Mickiewicz i Bogdan Zaleski. Cykl Schumanna, przeciwnie, zawiera opowieść o losach kobiety od momentu zakochania się, przez szczęście macierzyństwa, aż po moment śmierci męża. Ta muzyczna historia została skomponowana w roku zaślubin Schumanna z Clarą Wieck w 1840 roku. Powstało wówczas ponad sto pieśni tego kompozytora. Cykl Miłość i życie kobiety należy do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych kompozycji wokalnych Roberta Schumanna.

Premiera Koncertu Grażyny Bacewicz w Korei Południowej

Koncert Korean Chamber OrchestraPo raz pierwszy w historii koreańska publiczność będzie mogła wysłuchać Koncertu na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz. 4 września 2015 roku w prestiżowym Seoul Arts Center w Seulu utwór wykona jedna z największych orkiestr w Korei, Korean Chamber Orchestra, która w tym roku obchodzi 50-lecie swojej działalności.

Krytycy nazywają Koncert na orkiestrę smyczkową IX Symfonią albo opus-magnum Grażyny Bacewicz. Utwór należy do najczęściej wykonywanych XX-wiecznych polskich kompozycji. Został napisany w 1948 roku, a jego prawykonanie miało miejsce 18 czerwca 1950 roku z okazji Walnego Zjazdu Związku Kompozytorów Polskich. Grała Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Grzegorza Fitelberga. Koncert na orkiestrę smyczkową uważa się za jeden z najświetniejszych przejawów neoklasycyzmu w muzyce polskiej, kompozytorka starała się w sposób jak najbardziej harmonijny połączyć tradycję z nowoczesnością.

Obok utworu Bacewicz, w Seoul Arts Center usłyszymy także kompozycje Piotra Czajkowskiego (Walz-scherzo op. 34 z 1877 roku na skrzypce i orkiestrę, pierwsze wykonanie odbyło się podczas Wystawy Światowej w Paryżu, partię skrzypiec wykonywał Stanisław Barcewicz, uczeń Czajkowskiego), Franza Waxmana, urodzonego w Königshütte (Chorzowie) kompozytora, wielokrotnego laureata Oscarów (Carmen Fantasie na motywach Bizeta z 1946 roku) oraz XXVII Koncert fortepianowy (KV 595), czyli ostatni koncert Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Czytaj więcej: Premiera Koncertu Grażyny Bacewicz w Korei Południowej