Polmic - FB

indeks osób (D)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Mirosław Dymon,

akordeonista i pedagog. Jest absolwentem Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie (1982) i Akademii Muzycznej w Krakowie (1986), gdzie studiował w klasie akordeonu doc. Krzysztofa Milczanowskiego. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie psychologii muzyki otrzymał w 1995 roku po obronie rozprawy na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył ponadto Podyplomowe Studia z Muzykoterapii we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego (2008) z wynikiem celującym. W 2011 roku w Uniwersytecie Ostravskim (Czechy) nadano mu stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, w specjalności: teoria i pedagogika muzyczna.

Od 1986 roku rozpoczął pracę w Katedrze Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie (obecnie Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego) i przeszedł wszystkie stopnie kariery naukowej i akademickiej (asystent, adiunkt i profesor). Pełnił funkcje zastępcy dyrektora Instytut Muzyki, wcześniej Katedry Wychowania Muzycznego (1995 -2011), prodziekana do spraw kształcenia i nauki Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego (2012 - 2014), dziekana Wydziału Muzyki (2015-2019) i następnie, po przekształceniach w Uniwersytecie Rzeszowskim, funkcję dyrektora Instytutu Muzyki w Kolegium Nauk Humanistycznych (2020-2024). Podczas jego kadencji jako dziekana Wydziału Muzyki uruchomiono trzy nowe specjalizacje: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej, Instrumentalistyka oraz Jazz i Muzyka rozrywkowa.

Prowadzi również klasę akordeonu w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie; ma stopień nauczyciela dyplomowanego.

Uczniowie Mirosława Dymona, w tym Grzegorz Stopa, Bartłomiej Krauz, Paweł Sławiński, Weronika Sura, zostali laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów m.in. w Castelfidardo (Włochy), Dunajskiej Stredzie (Słowacja) i Rajeckich Teplicach (Czechy). Niejednokrotnie był zapraszany do grona jurorów konkursów międzynarodowych.

Prace naukowe Mirosława Dymona poświęcone są szeroko rozumianym uwarunkowaniom psychopedagogicznym edukacji muzycznej, psychologii muzyki, a także muzykoterapii. Referaty dotyczące tej problematyki prezentował na licznych konferencjach naukowych: polskich (ok. 70) oraz zagranicznych (ok. 40, m. in. w Presov, Pradze, Kijowie, Tallinie, Saarbrücken, Frankfurcie nad Menem, Cyprze).

Wyrazem tej działalności są publikacje naukowe, w tym ponad 80 artykułów (z czego 26 opublikowano za granicą) oraz dwie monografie.

Mirosław Dymon nie przerywa również działalności artystycznej. Jest członkiem Podkarpackiego Kwintetu Akordeonowego „AMBITUS V”, którego jest współtwórcą i kierownikiem artystycznym. Koncerty z jego udziałem (już ponad 50) odbywały się zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej (Saarbrücken, Otzenahausen, Szeged, Presov). Nagrania Kwintetu znalazły się na kilku płytach CD oraz w archiwum Radia Rzeszów.

Owocem wszechstronnej działalności Mirosława Dymona są również nagrody i wyróżnienia. Kilkakrotnie otrzymał Nagrody Rektora WSP i UR (1995, 2011, 2016), a także Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa (2010), Srebrny Medal za długoletnią służbę nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (2011), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2014). Za działalność naukowo-artystyczną oraz propagowanie kultury muzycznej w 2023 roku uhonorowano go brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Wiktoria Antonczyk (2024)