Polmic - FB


patronaty

Katowice | XV Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień talentów”

Miasto ogrodówW dniach 22–31 sierpnia 2021 roku w Katowicach odbędzie się XV Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień talentów”. Na festiwalowe koncerty Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek zaprasza do obszernej Sali Koncertowej w swojej siedzibie (pl. Sejmu Śląskiego 2).

W tym roku inauguracja Festiwalu powiązana będzie z bardzo popularnym wśród katowiczan cyklem plenerowych wydarzeń w Parku Kościuszki pn. „Promenada po muzyce”. 22 sierpnia w repertuarze operowym i operetkowym zaprezentuje się czwórka młodych wokalistów: Sylwia Ziółkowska, Natalia Płonka, Stanisław Napierała i Wiktor Jankowski, którym przy fortepianie towarzyszyć będzie Mirella Malorny-Konopka.

24 sierpnia trio fortepianowe w składzie: Bartłomiej Fraś (skrzypce), Julianna Vinci (wiolonczela) oraz Jim-Isaac Chua (fortepian) wykona arcydzieła romantycznej kameralistyki – utwory Beethovena, Brahmsa i Schuberta. Z chopinowskim recitalem 26 sierpnia wystąpi Jakub Kuszlik, który przeszedł pomyślnie etap eliminacji i w październiku weźmie udział w XVIII Konkursie Chopinowskim.

28 sierpnia na koncercie zorganizowanym we współpracy z Fundacją im. Eleny Aleksiejuk będzie można usłyszeć trójkę pianistów – laureatów Konkursu przeprowadzonego przez Fundację Piano Competition Online. Najmłodsi laureaci z Polski – Bartosz Frydel i Lena Juszkiewicz – wykonają utwory Johanna Sebastiana Bacha, Grażyny Bacewicz i Sergiusza Rachmaninowa, natomiast mieszkająca w USA Chinka Xu Guo da recital chopinowski.

Finał tegorocznej edycji „Sierpnia talentów” należał będzie do duetów: fortepianowo-skrzypcowego (Michał Dziewior i Karolina Górny), a także saksofonowo-harfowego (Trefon Gmyrek Duo)!

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły: http://www.miasto-ogrodow.eu/ 

Bydgoszcz | IV Festiwal „Muzyka w Willi Blumwego”

BlumweIV Festiwal „Muzyka w Willi Blumwego” to pięć niezwykłych koncertów w dniach 19 sierpnia – 9 grudnia 2021, których program zapowiada się wybornie. Wśród zaproszonych artystów m. in. Krzysztof Meisinger, Paweł Zalejski, Zarębski Piano Duo, Zbigniew Zamachowski i Herbert Piano Trio.

Festiwal, organizowany przez Fundację im. Piotra Orawskiego, oferuje kameralne spotkania z muzyką i Muzykami. Koncerty będą odbywać się co miesiąc, zawsze we czwartki. Tradycją Festiwalu są również rozmowy z artystami prowadzone przez redaktorkę Polskiego Radia PiK Magdalenę Jasińską oraz dyrektora Festiwalu – dr. hab. Bartłomieja Weznera – w Studiu koncertowym im. Jeremiego Przybory Polskiego Radia PiK. Koncerty będą rejestrowane, transmitowane na kanale YouTube Fundacji im. Piotra Orawskiego, a także retransmitowane w Polskim Radiu PiK w piątki po koncertach w audycji „Salon klasyczny” o godz. 21.06.

Podczas „Koncertu laureatów konkursów" usłyszymy utwory Mieczysława Karłowicza. W interpretacji Zarębski Piano Duo zabrzmią dzieła Władysława Żeleńskiego i Ignacego Friedmana. W programie koncertu Bartłomieja Weznera i Pawła Zalejskiego znajdą się utwory samego Zalejskiego. W koncercie finałowym Festiwalu, zatytułowanym „Emocje: słowo i dźwięk” udział wezmą Zbigniew Zamachowski, Herbert Piano Trio (Bartłomiej Wezner, Joanna Kreft, Dominik Płociński) i perkusista Jan Wezner; zaprezentują m.in. 2xH Michała Dobrzyńskiego do wierszy Zbigniewa Herberta i fragmentów Księgi Hioba na aktora, trio fortepianowe, perkusję i elektronikę (2020), a także kompozycję Rafała Janiaka Dźwięki robotów na aktora, trio fortepianowe i perkusję (2021) do fragmentów Bajek robotów Stanisława Lema. Utwór Janiaka powstał w ramach tegorocznego programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez  Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i jest hołdem dla Stanisława Lema w 100-lecie urodzin. I to tylko polska część bogatego programu Festiwalu.

Szczegóły – na stronie https://www.facebook.com/muzykawwilliblumwego 

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach:

Czytaj więcej: Bydgoszcz | IV Festiwal „Muzyka w Willi Blumwego”

Zielona Góra | V Corno – Brass Music Festival

Corno BrassV Corno – Brass Music Festival odbędzie się w dniach 16–21 sierpnia 2021 w Zielonej Górze. W głównej roli wystąpią oczywiście instrumenty dęte blaszane – waltornia, trąbka, puzon i tuba. Usłyszymy także Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Radka Baboraka oraz chilijski zespół Los Pitutos.

Corno – Brass Music Festival to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego odbywają się koncerty kameralne i symfoniczne, międzynarodowe warsztaty instrumentalne, lekcje indywidualne i grupowe, zajęcia ze zdrowej postawy ciała, wykłady, wystawa instrumentów oraz wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności w kilku lokalizacjach Zielonej Góry. To jedyny tego typu Festiwal w Polsce, obecnie największy zarówno w kraju, jak i w tej części Europy. Twórcami festiwalu są Łukasz Łacny i Maciej Baranowski, wychowankowie PSM w Zielonej Górze. Ich kontakty z wybitnymi muzykami na świecie pozwalają na zapraszanie gwiazd do rodzinnego miasta.

Podczas koncertu inauguracyjnego 18 sierpnia w Muzeum Ziemi Lubuskiej kwartet waltorniowy Hornet Quartet dokona światowej premiery utworu Pawła Pudło Hornet attack, który powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

W programie tegorocznego Festiwalu również występy Adama Rapy, Radka Baboraka, Andre Schocha, Corno Brass Ensemble, uczestników Międzynarodowych Warsztatów Instrumentalnych pod batutą Jamesa Thatchera, Andrew Stone-Fewingsa i Rolanda Szentpali’ego, koncerty w Planetarium Wenus, koncert promenadowy oraz koncert muzyki filmowej.

Bilety można kupić na stronie http://corno.abilet.pl/ 

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://www.corno.pl/ 

Żarnowiec i Jastarnia | „Missa pro pace” – koncert pamięci ks. Krzysztofa Stachowskiego

SedlakaFundacja im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka zaprasza na „Missa pro pace” – koncert na sopran, baryton, chór mieszany, saksofon, akordeon, organy i orkiestrę dętą, który zostanie zaprezentowany 15 sierpnia o godz. 20.30 w Kościele pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu i 18 sierpnia o godz. 19.00 w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni. Wydarzenie dedykowane jest pamięci ks. Krzysztofa Stachowskiego – proboszcza parafii w Żarnowcu, który zmarł 5 lutego 2021 roku.

Tytuł „Missa pro pace” nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Ten materiał źródłowy stał się inspiracją dla kompozytora Adama Diesnera, który zaaranżował sakralne melodie łącząc je z brzmieniem współczesnego instrumentarium. Artyści podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości z przyszłością, ale również z publicznością. Elementy dialogu wokalno-instrumentalnego zawierać będą części Introit, Kyrie, Gloria, Graduale, Alleluja, Credo, Offertorium, Sanctus, Agnus Dei i Communio. Dialogiczność obecna będzie również w improwizacjach, interakcji z widzami oraz w zestawieniu łaciny z językiem kaszubskim.

Podczas transkrypcji i studiów nad Graduałem Żarnowieckim odkryto ubytek tekstu w utworze Gloria, co było powodem do włączenia w opracowanie współcześnie powstałych tropów w języku kaszubskim – modlitwy o wstawiennictwo Matki Bożej w okresie pandemii autorstwa Tomasza Fopke. Ideą twórców jest również symboliczne ukazanie dialogu Stwórcy i stworzenia w sercu kompozycji, w części Credo.

Opracowania Adama Diesnera zaprezentują Chór Lutnia z Luzina, Rybacka Orkiestra Dęta z Jastarni oraz soliści – w tym sam Tomasz Fopke – pod dyrekcją Zofii Guz.

Przedsięwzięcie dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, oraz ze środków Gminy Krokowa.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły: www.fundacjasedlaka.pl 

Lusławice | „Emanacje”: recital chopinowski Andrzeja Wiercińskiego i koncert symfoniczny Orkiestry Akademii Beethovenowskiej

Emanacje7 i 8 sierpnia 2021 o 19.00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach miłośnicy Festiwalu „Emanacje” usłyszą grę znakomitego pianisty Andrzeja Wiercińskiego i słynną Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej.

EmanacjeRecitale chopinowskie będące integralną częścią tegorocznego festiwalu „Emanacje” to przedsmak tych wielkich emocji, które czekają na melomanów podczas XVIII Konkursu Chopinowskiego. Weźmie w nim udział również Andrzej Wierciński – laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Saint-Priest (2019) i Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hong Kongu (2019). Artysta jest laureatem Stypendium Artystycznego im. Franciszka Wybrańczyka, Fundacji Sinfonia Varsovia, Stypendium Artystycznego Krystiana Zimermana oraz Stypendium Artystycznego Yamaha. Będziemy więc mieli możliwość usłyszeć w Lusławicach część jego repertuaru konkursowego.

Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej 8 sierpnia od pulpitu poprowadzi Joanna Konarzewska. Artyści zaprezentują utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Benjamina Brittena oraz Serenadę na orkiestrę smyczkową Krzysztofa Pendereckiego, z którym Orkiestra była szczególnie związana. Kompozytor wielokrotnie podkreślał jej wysoki poziom artystyczny, mówiąc: „Jestem wzruszony zaangażowaniem zespółu. To nie jest tylko granie (...) w tym jest coś więcej…”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje oraz bilety na wydarzenia dostępne są na stronie www.emanacje.pl 

IX Dolnośląski Festiwal Muzyczny „Poszukiwanie harmonii”

Dolnośląski Festiwal1 sierpnia 2021 o godz. 19.00 w polanickim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny występ organisty Krzysztofa Karcza i puzonisty Tomasza Stolarczyka zainauguruje IX Dolnośląski Festiwal Muzyczny. Kolejne przedsięwzięcia w ramach Festiwalu odbędą się w sierpniu, wrześniu i październiku.

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego jest „Poszukiwanie harmonii” – ostatni rok pokazał, jak bardzo ważna jest dla nas wszystkich sztuka, muzyka i słowo. Pretekstem do opracowania programu festiwalowego była również przypadająca na 2021 rok 100. rocznica śmierci Władysława Żeleńskiego: jego dzieła zabrzmią podczas każdego z koncertów.

Najbliższe wydarzenia to dwa sierpniowe koncerty we wnętrzach świątyń barokowych w Polanicy-Zdroju i Starym Wielisławiu. 1 sierpnia usłyszymy oryginalny duet organowo-puzonowy: Krzysztof Karcz i Tomasz Stolarczyk zaprezentują utwór Święty Boże Żeleńskiego, a także Komm, Gott Schopfer heiliger Gheist BWV 667 i Preludium i Fugę g-moll BWV 558 Johanna Sebastiana Bacha oraz Largo Georga Friedricha Händla. 22 sierpnia Dolnośląski Festiwal Muzyczny zawita również do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu, gdzie o godz. 19.00 wystąpią skrzypek Karol Lipiński i organista Adam Klarecki.

Kunszt wykonawczy takich wirtuozów, jak wiolonczelista Jan Kalinowski, pianista Marek Szlezer i organista Mateusz Rzewuski będziemy podziwiać podczas koncertów we wrześniu i październiku.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Festiwalu: https://www.facebook.com/DolnoslaskiFestiwalMuzyczny 

Lusławice | Muzyka Chopina i Pendereckiego na festiwalu „Emanacje”

EmanacjeW weekend 31 lipca i 1 sierpnia 2021 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędą się kolejne koncerty w ramach 9. edycji Festiwalu „Emanacje”. Usłyszymy Orkiestrę Kameralną Primuz oraz znakomitego pianistę Piotra Alexewicza.

Orkiestra Kameralna Primuz powstała w 2012 roku. W jej skład wchodzą utalentowani studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Założycielem i szefem artystycznym oraz dyrygentem zespołu jest znany polski skrzypek i kameralista Łukasz Błaszczyk. 1 sierpnia o godz. 19:00 Orkiestra zaprezentuje dzieła stanowiące kanon „klasyki XX wieku” – muzykę Grażyny Bacewicz i Krzysztofa Pendereckiego – oraz kompozycję napisaną specjalnie z myślą o zespole – Fab Four Wojciecha Lemańskiego. Repertuar festiwalowego koncertu przywołuje na myśl szeroko pojęte przełamywanie barier między tym, co tradycyjne, a nowoczesne; pomiędzy muzyką klasyczną, a wartościową muzyką rockową i jazzową.

EmanacjeW przeddzień tego wydarzenia, 31 lipca odbędzie się recital Piotra Alexewicza – dwukrotnego laureata Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2017 i 2020 roku, uczestnika tegorocznego XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Obecnie Piotr Alexewicz jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu Pawła Zawadzkiego. Pianista niejednokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach („Chopin i jego Europa” w Warszawie, 73. i 75. Międzynarodowy Festiwal w Dusznikach Zdroju, Gdański Festiwal Muzyczny, 36. Festival Chopin a Paris „Hommage a Clara Schumann”). Ponadto wystąpił podczas rozdania prestiżowych nagród International Classical Music Awards w NOSPR czy w Theatre Municipial Andre Malreaux w Paryżu. W 2019 ukazała się jego debiutancka płyta z utworami Liszta, Beethovena, Chopina oraz Ravela, wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje oraz bilety dostępne są na stronie: www.emanacje.pl 

Toruń | Jubileusz 100-lecia Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego: Festiwal Młodej Muzyki 2021

PTMPomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu, które w 2021 roku obchodzi 100-lecie istnienia, zaprasza w dniach 10–18 września na specjalną edycję Festiwalu Młodej Muzyki.

Festiwal jest kontynuacją koncertów towarzyskich, które cyklicznie odbywały się od 2012 roku. W tym roku poświęcony będzie jubileuszowi jednego z najważniejszych stowarzyszeń muzycznych, działających w regionie od 1921 roku. Do jego najważniejszych zasług należy założenie Konserwatorium Muzycznego, obecnego Zespołu Szkół Muzycznych. Od początku swojej działalności PTM zajmuje się organizowaniem koncertów, promowaniem kultury wysokiej, rozwijaniem i upowszechnianiem kultury muzycznej i edukacji artystycznej.

W programie znalazły się więc utwory różnych generacji twórców związanych z Toruniem, w tym twórczość młodych kompozytorów. Zabrzmi muzyka klasyczna, nowa, carillonowa, elektroakustyczna i jazzowa, a także piosenka literacka. Dwa koncerty monograficzne poświęcone będą pamięci Bogusława Schaeffera i Piotra Perkowskiego. Nie zabraknie prawykonań.

Ponadto odbędą się wieczory promujące młodych instrumentalistów, koncerty i spotkania z udziałem znakomitych artystów z całej Polski, w tym z pochodzącym z Torunia Piotrem Mossem, wystawa, warsztaty „Elektro-Legendy” oraz zaplanowano wydanie jubileuszowej publikacji.

Wystąpią znakomici soliści, zespoły i orkiestry, m. in. Krzysztof i Jakub Jakowiczowie, Gabriela Szendzielorz, Sepia Ensemble, Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Dainiusa Pavilionisa i Cappella Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczki.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: http://www.ptm.info.pl/ 

Kałuszyn | Inauguracja IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier

Czas sztukiFundacja „Czas Sztuki” zaprasza na inaugurację IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier. 25 lipca 2021 o godz. 21.00 na scenie plenerowej Domu Kultury w Kałuszynie (plac Kilińskiego) wystąpi Orkiestra Ludwika Sarskiego, która wykona autorską improwizowaną muzykę do filmu Bestia Aleksandra Hertza z 1917 roku.

Orkiestra Ludwika Sarskiego powstała z inicjatywy dwóch multiinstrumentalistów i kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomali. Artyści łączą w swoich improwizacjach style związane z muzyką współczesną, jazzową, klezmerską i tangiem. Zespół z dużym powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą, wykonując autorskie kompozycje na żywo do filmów niemych Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Romana Polańskiego i innych. W maju nakładem wydawnictwa DUX ukazała się debiutancka płyta zespołu – Ols the Kid, która jest hołdem dla twórczości Chaplina.

Podczas pierwszego wydarzenia w ramach IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier obejrzymy z muzyką na żywo Bestię Aleksandra Hertza. Film ten opowiada tragiczną historię trójkąta miłosnego: młodej artystki oraz jej dwóch kochanków, byłego i nowego, żonatego z inną kobietą. Rolę artystki gra Pola Negri, największa gwiazda ówczesnego polskiego kina. Film jest najstarszym zachowanym obrazem z udziałem aktorki i jednym z dziewięciu, które nakręciła dla wytwórni Sfinks.

W ramach IV Mazowieckich Muzycznych Spotkań bez Barier odbędzie się 8 wydarzeń artystycznych, w tym koncerty z muzyką klasyczną, prawykonania nowych dzieł Dawida Pajdzika i Bartosza Kowalskiego oraz spotkanie muzyczno-poetyckie. Wydarzenia w ramach cyklu będą odbywać się od lipca do grudnia 2021 r. w Domu Kultury w Kałuszynie, Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Seroczynie, na Zamku Liw oraz w Pałacu Łochów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny! Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Lusławice | Koncertowy maraton w ramach festiwalu „Emanacje”

LuslawiceW dniach 21–25 lipca 2021 o godz. 19.00 w ramach festiwalu „Emanacje” w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się koncertowy maraton!

Muzyka jazzowa w ramach Seifert Jazz Days (The Owl, RGG, Dawid Lubowicz Quartet, EABS), recital chopinowski Zuzanny Pietrzak oraz koncert muzyki chóralnej w wykonaniu Cracow Singers. Bogactwo różnorodności stylistycznej, wykonawczej, interesujący repertuar, a także wyjątkowość zaproszonych artystów dostarczą niecodziennych wrażeń podczas lusławickich spotkań z muzyką na żywo.

W programie maratonu znalazły się m. in. Totus tuus Henryka Mikołaja Góreckiego, Niech Jezus Chrystus z Sześciu pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego oraz O gloriosa Virginum i Agnus Dei z Missa brevis Krzysztofa Pendereckiego.

Doskonała pogoda, pełnia lata, to idealny moment aby skorzystać też z opcji zwiedzania lusławickiego parku, arboretum oraz ekspozycji multimedialnej znajdującej się w Centrum. Zwiedzanie możliwe jest we wszystkie dni w godzinach poprzedzających koncert.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie www.emanacje.pl 

Wigry | III Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”

JAXStowarzyszenie JAX wraz z Marszałkiem Województwa Podlaskiego zapraszają na III Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”. Koncerty festiwalowe rozbrzmiewać będą w wybrane niedziele w dniach 25 lipca – 18 września 2021w XVII-wiecznym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach.

Przed nami podróż w świat różnorodnych form, stylów muzycznych i intersujących efektów akustycznych. Usłyszymy organy solo, a także współbrzmienia króla instrumentów ze skrzypcami, obojem czy rzadko prezentowaną bazuną tradycyjną – kaszubskim instrumentem muzycznym. Wystąpią uznani artyści, którzy od wielu lat aktywnie zaangażowani są w polskie i światowe życie kulturalne: Piotr Rojek, Gedymin Grubba, Paweł Gruba, Róża Lorenc, Wiktor Brzuchacz, Rafael Gabriel Przybyła, Dariusz Hajdukiewicz. Całość zwieńczy występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Melomani będą mogli poznać także organy skrzyniowe. Obecnie takie instrumenty to prawdziwe unikaty – w Europie znajdziemy ich zaledwie pięć, w tym jeden w Polsce. Został wykonany na wzór instrumentów barokowych przez manufakturę Johannesa Kirchera z Heidelberegu, a już niebawem organy te zabrzmią w pokamedulskiej świątyni.

Program koncertów uwzględnia utwory od wczesnego baroku po muzykę XX wieku. Nie zabraknie także kunsztownych improwizacji organowych, w których odnaleźć można znane i lubiane melodie. Tegoroczny festiwal zostanie wzbogacony o promocję polskiej literatury muzycznej, która zachwyca kunsztem kompozytorskim, głębią wyrazu i różnorodnością nastrojów. Polski akcent będzie towarzyszyć każdemu z koncertów: zabrzmi m. in. muzyka Michała Kleofasa Ogińskiego, Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Feliksa Nowowiejskiego oraz utwory z Albumu Sapieżyńskiego.

Wstęp na koncerty festiwalowe jest bezpłatny.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program: https://festiwal.wigry.pro/program-2021/ 

Katowice | Akademia NOSPR – sezon 2021/2022

NOSPRAkademia NOSPR to program stypendialno-mentorski, oferujący młodym instrumentalistom możliwość doskonalenia się pod okiem znakomitych muzyków, zdobycia bezcennego doświadczenia i zmierzenia się z wymaganiami pracy w renomowanej orkiestrze. Nabór – od 15 lipca do 15 września 2021 roku.

Akademia NOSPR jest adresowana do młodych muzyków – skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów pomiędzy 18 a 30 rokiem życia. Program obejmuje indywidualne lekcje z muzykami NOSPR oraz opiekę mentorów – liderów poszczególnych sekcji orkiestry.

Ponadto uczestnicy programu będą mieli okazję poznać sposób funkcjonowania instytucji od strony organizacyjnej. Wiedzę tę będą mogli wykorzystać podczas przygotowań do czerwcowego koncertu kameralnego cyklu „Scena młodych”, za którego zorganizowanie i zaprogramowanie będą odpowiedzialni. Udział w programie jest bezpłatny.

Partnerem medialnym NOSPR jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Formularz zgłoszeniowy dostępny na https://bit.ly/3wGedp6 

Lusławice | Festiwal „Emanacje” – współczesność i jazz

EmanacjeNadchodzący weekend w Lusławicach przyniesie niezwykłe zestawienia repertuarowe i ciekawe konteksty wykonawcze. 17 lipca 2021 wystąpią Agata Zubel (mezzosopran), Karolina Mikołajczyk (skrzypce), Ivo Jedynecki (akordeon) i Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca. Z kolei 18 lipca usłyszymy legendę jazzu – Adama Makowicza.

EmanacjeMisją artystyczną Orkiestry Muzyki Nowej, którą zespół konsekwentnie realizuje od wielu lat, jest eksplorowanie obszaru muzyki współczesnej w poszukiwaniu dzieł znaczących, ważnych dla polskiej i światowej kultury muzycznej, które są warte szerokiej promocji. Podczas koncertu zespół oraz soliści zaprezentują różne oblicza muzyki XX i XXI wieku. Usłyszymy Strofy Krzysztofa Pendereckiego, Folk songs Luciana Beria oraz Koncert Opolski Piotra Mossa.

Adam Makowicz – światowej klasy wirtuoz fortepianu, artysta wielkiego formatu, jeden z najbardziej cenionych za granicą polskich artystów jazzowych – współpracował z najwybitniejszymi jazzmanami, w tym z Teddy’m Wilsonem i Benny’m Goodmanem. W 1977 wyemigrował do USA. Nagrał dla wytwórni fonograficznej CBS Columbia płytę Adam, występował w Carnegie Hall, na prestiżowych europejskich i amerykańskich festiwalach jazzowych. Od lat 90. XX w. Makowicz regularnie przyjeżdża do Polski, dając recitale solowe i występując z orkiestrami symfonicznymi, często w repertuarze klasycznym. Koncert w Lusławicach zakończy obchody jubileuszu 80-tych urodzin artysty.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie www.emanacje.pl 

Wrocław | Cellos meet Chopin

MAWMiędzynarodowa Akademia Wiolonczelowa (MAW) to jedno z niewielu wydarzeń w Europie skierowanych do wiolonczelistów z całego świata. Przybliża publiczności świat zespołów wiolonczelowych oraz wspomaga talenty pragnące doskonalić grę na tym instrumencie. Pełni przede wszystkim funkcję edukacyjną, przyjmując jednocześnie formę festiwalu. Koncert w ramach MAW odbędzie się 27 lipca 2021 o godz. 20.00 w Narodowym Forum Muzyki.

Pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej jest zespół Polish Cello Quartet. Powstał on w 2011 roku z inicjatywy znakomitych polskich wiolonczelistów: Tomasza Darocha, Wojciecha Fudali, Krzysztofa Karpety i Adama Krzeszowca. W ich repertuarze znajdują się głównie dzieła oryginalnie skomponowane na kwartet wiolonczelowy.

Lipcowy koncert rozpoczną wykonania opracowań utworów Fryderyka Chopina przygotowane specjalnie z myślą o Polish Cello Quartet. Następnie zabrzmi Louange à l’Éternité de Jésus (Uwielbienie wieczności Jezusa), czyli piąte ogniwo dzieła zatytułowanego Quatuor pour la fin du temps autorstwa Oliviera Messiaena. Fragment, który zostanie zaprezentowany podczas koncertu, to powolna, tęskna kantylena wiolonczeli, grana na tle jednostajnych akordów fortepianu (które zostaną zastąpione przez zespół wiolonczel).

Koncert zwieńczy prawykonanie Sentieri interrotti (Szlaki przerwane) włoskiego kompozytora Francesca Bottigliera. Jest to dzieło przeznaczone na cztery wiolonczele solo i orkiestrę wiolonczelową, które powstało w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Agnieszka Frei

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8599 

Katowice | Jubileusze znakomitych kompozytorów: koncert dedykowany Eugeniuszowi Knapikowi i Janowi Wincentemu Hawelowi

FSKoncert w Filharmonii Śląskiej 9 lipca 2021 o godz. 19.00 będzie prawdziwym świętem. Dedykowany jest on dwóm profesorom, postaciom niezwykle ważnym dla Filharmonii Śląskiej oraz dla śląskiej i polskiej szkoły kompozytorskiej – Eugeniuszowi Knapikowi i Janowi Wincentemu Hawelowi, świętującym w lipcu swoje urodziny. Tego dnia Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza oraz sopranistka Sylwia Olszyńska wykonają ich dzieła, ale także urzekające pieśni Mieczysława Karłowicza oraz Serenadę C-dur Piotra Czajkowskiego.

Właśnie 9 lipca Eugeniusz Knapik obchodzić będzie 70. rocznicę urodzin. Koncert rozpocznie Pieśń Gdy…, która swoje prawykonanie miała w Filharmonii Śląskiej podczas 8. Międzynarodowych Dni H.M. Góreckiego HoloGramy. Podobnie jak wtedy, również na lipcowym koncercie partię solową wykona Sylwia Olszyńska. Utwór ten jest hołdem dla Henryka Mikołaja Góreckiego i wykorzystuje ten sam tekst literacki, który był inspiracją Patrona Filharmonii Śląskiej przy tworzeniu III Kwartetu smyczkowego „…pieśni śpiewają”.

Drugim punktem programu będą Momenty muzyczne Jana Wincentego Hawela. W opusie 131 mieszczą się trzy tytułowe „momenty”. Dzieło to jest jedną z ulubionych kompozycji tego twórcy, będzie zatem idealnym prezentem w przeddzień 85-tych urodzin Honorowego Szefa Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Momenty łączą w sobie notację tradycyjną i aleatoryzm, więc publiczność zgromadzona w sali koncertowej będzie doświadczać jedynej i niepowtarzalnej wersji tego utworu.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/