Polmic - FB


patronaty

Polanica-Zdrój | 28. Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

Międzynarodowe koncerty11 lipca 2019 roku o godz. 19.30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju w ramach Międzynarodowych Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej wystąpią organista Emanuel Bączkowski i akordeonista Jakub Barycz.

Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Polanicy-Zdroju to festiwal o wysokiej randze artystycznej, na którym prezentowane są wielkie dzieła muzyki klasycznej i współczesnej przez wybitnych wykonawców z kraju i zagranicy. Obok istotnych celów artystycznych, koncerty odgrywają znaczącą rolę edukacyjną (poprzez prelekcje z zakresu historii muzyki) oraz społeczno-kulturową (kultywowanie wielowiekowej tradycji koncertowania w świątyniach Dolnego Śląska, podnoszenie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej regionu, promowanie zjawisk polskiej kultury muzycznej skierowanych do dużych grup turystów zagranicznych).

Istotnym założeniem tegorocznej edycji Festiwalu jest zderzenie dzieł wybitnych kompozytorów muzyki organowej (J.S. Bach, F. Mendelssohn-Bartholdy, J. Pachelbel, G.F. Händel i in.) z transkrypcjami na organy klasycznej i współczesnej muzyki instrumentalnej. Podczas najbliższego koncertu usłyszymy m. in. Jutrznię Mariana Sawy i improwizacje Emanuela Bączkowskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POBIERZ: program Festiwalu

Kraków | Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzycznych Bibliotek, Archiwów i Centrów Informacji IAML

IAMLW dniach 14–19 lipca 2019 roku w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbędzie się Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzycznych Bibliotek, Archiwów i Centrów Informacji IAML. Celem Kongresu IAML 2019, największego dorocznego tego typu wydarzenia na świecie, jest wymiana doświadczeń i prezentacja osiągnięć naukowych bibliotekarzy i archiwistów muzycznych oraz muzykologów zrzeszonych w IAML.

Kongres IAML 2019 ma charakter międzynarodowy i zgromadzi ok. 350 delegatów z 40 krajów, w tym 30 polskich referentów. Uczestnikami kongresu są muzykolodzy, źródłoznawcy, bibliotekarze muzyczni, archiwiści, specjaliści informacji naukowej i muzycy. Reprezentowane są różnorodne instytucje muzyczne, w tym uniwersyteckie ośrodki muzykologiczne, działy muzyczne największych bibliotek narodowych, biblioteki akademii i konserwatoriów muzycznych, centra informacji muzycznej, biblioteki orkiestrowe i radiowe oraz wydawcy muzyczni.

Organizatorzy kładą szczególny nacisk na aspekt naukowy, kulturalny i edukacyjny wydarzenia. Płaszczyzną wymiany doświadczeń będą nie tylko sesje naukowe, ale też warsztaty poświęcone wykorzystaniu narzędzi cyfrowych w muzyce oraz technikom opracowania źródeł muzycznych.

Kongresowi będzie towarzyszyła wystawa poświęcona historii gromadzenia kolekcji muzycznej w Bibliotece Jagiellońskiej zatytułowana „Od teoretycznych traktatów do kompozytorskich arcydzieł – muzykalia w Bibliotece Jagiellońskiej na przestrzeni wieków”. W ramach Kongresu odbędą się też targi wystawców muzycznych.

Uroczystą Inaugurację Kongresu IAML 2019 w dniu 14 lipca 2019 uświetni koncert zespołu Capella Cracoviensis. Ponadto w programie kulturalnym Kongresu znajdą się trzy koncerty muzyki polskiej, zorganizowane w świątyniach krakowskich.

Udział w wydarzeniu mogą wziąć tylko zarejestrowani uczestnicy.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o Kongresie są dostępne na stronie: https://www.iaml2019.confer.uj.edu.pl/pl_PL/programme 

Zakopane | 42. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Dni Szymanowskiego42. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem potrwają od 28 lipca do 4 sierpnia 2019 roku. Tegoroczny program został zbudowany wokół postaci Grażyny Bacewicz, Mieczysława Wajnberga i Krzysztofa Pendereckiego.

Ta trójka wielkich kompozytorów polskich obchodzi w tym roku swoje okrągłe rocznice urodzin, a ich dzieła zabrzmią w miejscu ważnym dla polskiej muzyki współczesnej – w Zakopanym, gdzie ta współczesność się narodziła, bowiem tu tworzył Karol Szymanowski. Specjalne aranżacje jego utworów na różne składy instrumentalne, zamówione przez organizatorów festiwalu, również znalazły się w programie przedsięwzięcia.

Utwory zaprezentują znakomici wykonawcy – laureaci I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, który odbył się w Katowicach w 2018 roku, a także laureaci I Konkursu Skrzypcowego im. Wandy Wiłkomirskiej, gorącej wielbicielki twórczości Karola Szymanowskiego.

Nowością tegorocznych Dni będą zaproszenia na koncerty w miejscach ważnych dla kultury muzycznej Zakopanego. W Muzeum Tatrzańskim, przy pomniku „Sabały” będzie miał miejsce jemu poświęcony koncert; w Galerii Miejskiej im. hr. Zamoyskiego wystąpi Polish Cello Quartett. Usłyszymy w wykonaniu kapeli góralskiej muzykę wywodzącą się z Podhala i przetworzoną w sposób artystyczny. Dni zakończą się finałem orkiestrowym w Kościele pw. Św. Krzyża. W wykonaniu orkiestry AUKSO zabrzmią dzieła tegorocznych jubilatów i patrona Towarzystwa Muzycznego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://www.szymanowski.zakopane.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=428:28-07-2019-4-08-2019&Itemid=479&lang=pl 

Warszawa | Podróże z Sinfonią Varsovią

SVW dniach 13–14 lipca 2019 roku o godz. 16.00 w warszawskiej siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia (Grochowska 272) będą miały miejsce koncerty w ramach cyklu „Letnie Koncerty na Grochowskiej”. Zrelaksujemy się przy dźwiękach muzyki hiszpańskiej, brazylijskiej i argentyńskiej, a także przeniesiemy się kilka wieków wstecz słuchając utworów Johanna Sebastiana Bacha i Niccola Paganiniego.

Podczas popołudniowych koncertów kameralnych w każdą sobotę i niedzielę w siedzibie Sinfonii Varsovii odbywają się koncerty z udziałem uznanych artystów, jak i wschodzących gwiazd muzyki klasycznej. W trakcie 30 koncertów podzielonych tematycznie – Nie tylko orkiestra, Japonia, Moniuszko, Relaks, W podróży, Improwizacja, Dawna Warszawa – występują zespoły w tradycyjnych składach i rzadko spotykanych konfiguracjach. Programy koncertów obejmują muzykę wielu stylów i epok – od baroku, przez romantyczne arie operowe, po jazz, muzykę współczesną oraz improwizowaną.

Udział w koncercie 13 lipca weźmie gitarowy zespół Woch & Guzik Duo – laureaci Międzynarodowego Konkursu Muzycznego IBLA Grand Prize 2013 – oraz multiinstrumentalista, aranżer i kompozytor Piotr Kopietz, który należy do grona kilku muzyków w Polsce koncertujących na argentyńskim bandoneonie oraz na rzadko spotykanej francuskiej akordinie. Artyści zaprezentują kompozycje Marca Pereiry, Joaquina Rodriga, Astora Piazzolli, Manuela de Falli i Tomasa Gubitscha. 14 lipca wystąpi Polski Kwartet Fletowy – zespół, który prezentuje muzykę skomponowaną na cały dostępny wachlarz instrumentów tej rodziny: od fletu piccolo, przez flet altowy do fletu basowego. W ich interpretacji usłyszymy utwory Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Eugène’a Gigouta, Eugène’a Bozzy, Saveria Mercadantego, Niccola Paganiniego i Stanisława Moniuszki.

Patronat medialny nad koncertami Orkiestry Sinfonia Varsovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org 

Warszawa | Relaks z Sinfonią Varsovią

SVW pierwszy weekend lipca 2019 roku o godz. 16.00 w warszawskiej siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia (Grochowska 272) będą miały miejsce koncerty w ramach cyklu „Letnie Koncerty na Grochowskiej”. Poznamy twórczość muzycznej rodziny Maklakiewiczów, usłyszymy muzykę kompozytorów francuskich i belgijskich.

Podczas popołudniowych koncertów kameralnych w każdą sobotę i niedzielę w siedzibie Sinfonii Varsovii odbywają się koncerty z udziałem uznanych artystów, jak i wschodzących gwiazd muzyki klasycznej. W trakcie 30 koncertów podzielonych tematycznie – Nie tylko orkiestra, Japonia, Moniuszko, Relaks, W podróży, Improwizacja, Dawna Warszawa – występują zespoły w tradycyjnych składach i rzadko spotykanych konfiguracjach. Programy koncertów obejmują muzykę wielu stylów i epok – od baroku, przez romantyczne arie operowe, po jazz, muzykę współczesną oraz improwizowaną.

Udział w koncercie 6 lipca weźmie zespół Maklakiewicz Ensemble, który tworzą absolwenci i pedagodzy uczelni muzycznych w Poznaniu i we Wrocławiu. Muzycy są wielokrotnymi laureatami ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów muzycznych oraz stypendialnych. Prowadzą ożywioną działalność koncertową. Jednym z najważniejszych zakresów działalności zespołu jest promocja muzyki polskiej, również tworzonej współcześnie. Od roku 2019 zespół realizuje autorski projekt z okazji 120-lecia urodzin polskiego kompozytora Jana Adama Maklakiewicza, w ramach którego prezentuje jego nieznane utwory w Polsce oraz za granicą. W ich wykonaniu usłyszymy też kompozycje jego brata, Franciszka Maklakiewicza. 7 lipca wystąpią utalentowani młodzi polscy artyści: skrzypaczki Karolina Gutowska (absolwentka VI edycji Akademii Sinfonia Varsovia, a obecnie muzyk etatowy Orkiestry), Karolina Mikołajczyk (laureatka programu stypendialnego Młoda Polska i Nagrody Specjalnej ZAiKS), Weronika Weiss (stypendystka MKiDN oraz Fundacji Sinfonia Varsovia) oraz pianiści Wojciech Pyrć (laureat programu stypendialnego „Młoda Polska”) i Weronika Chodakowska (laureatka ogólnopolskich, a także międzynarodowych konkursów pianistycznych). W ich interpretacji usłyszymy muzykę Grażyny Bacewicz, Maurycego Moszkowskiego, a także Eugene’a Ysaÿe’a i Camille’a Saint-Saënsa.

Patronat medialny nad koncertami Orkiestry Sinfonia Varsovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org 

Lublin | X Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores

Pueri CantoresKongres Polskiej Federacji Pueri Cantores odbędzie się w Lublinie w dniach 4–7 lipca 2019 roku pod hasłem „Ut unum sint” i będzie miał charakter wielkiego wydarzenia religijnego i kulturalnego.

Polska Federacja Pueri Cantores jest stowarzyszeniem chórów chłopięcych, dziewczęcych, dziecięcych i młodzieżowych działających w ramach Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce, jak też w szkołach muzycznych czy ośrodkach kultury. Udział w jubileuszowym Kongresie wezmą chóry międzynarodowej Federacji Pueri Cantores, m.in. z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Węgier oraz chóry Polskiej Federacji Pueri Cantores. Kongres w Lublinie przeżywany w duchu modlitwy Jezusa Chrystusa Ut unum sint ma być okazją do budowania jedności, której najdoskonalszy wzór chrześcijanin otrzymuje poprzez uwielbienie i adorację wewnętrznego życia Trójcy Przenajświętszej.

Przez cztery dni uczestnicy wydarzeń kongresowych będą na Lubelszczyźnie świętować 450-lecie Unii Lubelskiej, a także modlić się o pokój na całym świecie, wykorzystując bogate spektrum kompozycji religijnych – od tradycyjnych utworów gregoriańskich po dzieła najnowszej literatury muzycznej. Z racji ogłoszenia roku 2019 Rokiem Moniuszkowskim, w ramach Kongresu wybrzmią także kompozycje religijne Stanisława Moniuszki. W programie Kongresu znalazło się kilka wydarzeń muzycznych. Podczas „Nocy chórów” 5 lipca koncerty będą miały miejsce w kościołach Lublina, Kazimierza Dolnego, Lubartowa, Chełma, Puław. Następnego dnia w Lublinie odbędzie się piknik chóralny i koncert galowy. Około 1000 uczestników z całej Polski, a także gości zagraniczni prawykonają kompozycję Ut unum sint Henryka Jana Botora.

Patronatem honorowym wydarzenie objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Patronat medialny nad Kongresem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://lublin2019.puericantores.pl/kongres/ 

Laureaci V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Sinfonietta Per Sinfonietta”

SCRozstrzygnięty został V Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Sinfonietta Per Sinfonietta” pod honorowym patronatem prof. Krzysztofa Pendereckiego.

W obradach jury uczestniczyli: kompozytorzy Joanna Wnuk-Nazarowa, Eugeniusz Knapik, Marcel Chyrzyński i dyrektaor Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia Jurek Dybał.

Laureatem I nagrody został Pan Tomasz Citak (Polska), nagrodzony za utwór Sinfonietta jubileuszowa: Akira. Jury podjęło również decyzję o przyznaniu wyróżnienia Panu Youngkwang Yang (Korea Płd.) za utwór Jubilee Sinfonietta: Per Aspera ad Astra.

Premierowe wykonanie kompozycji laureata I nagrody, Pana Tomasza Citaka, odbędzie się w dniu 2 lipca 2019 roku w trakcie koncertu "Za wolność naszą i waszą" w ramach jubileuszowej, V edycji Sinfonietta Festival (Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach ‒ oddział MNK, godz. 19.00).

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje - na stronie http://sinfonietta.pl/ 

Warszawa | Muzyczne lato z Sinfonią Varsovią

SVW ostatnich dniach czerwca 2019 roku o godz. 16.00 w warszawskiej siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia (Grochowska 272) będą miały miejsce koncerty w ramach cyklu „Letnie Koncerty na Grochowskiej”. Usłyszymy muzykę Kraju Kwitnącej Wiśni i utwory z repertuaru tria Dźwięki powietrza.

Podczas popołudniowych koncertów kameralnych w każdą sobotę i niedzielę w siedzibie Sinfonii Varsovii odbywają się koncerty z udziałem uznanych artystów, jak i wschodzących gwiazd muzyki klasycznej. W trakcie 30 koncertów podzielonych tematycznie – Nie tylko orkiestra, Japonia, Moniuszko, Relaks, W podróży, Improwizacja, Dawna Warszawa – występują zespoły w tradycyjnych składach i rzadko spotykanych konfiguracjach. Programy koncertów obejmują muzykę wielu stylów i epok – od baroku, przez romantyczne arie operowe, po jazz, muzykę współczesną oraz improwizowaną.

Koncert „Japonia” 29 czerwca uświetnią japońscy muzycy. Zaprezentują nie tylko twórczość kompozytorów pochodzących z Japonii, lecz także utwory Piotra Czajkowskiego, Johanna Pachelbela, Goerges’a Bizeta, Hermanna Neckego, Vittoria Montiega, Francesca Sartoriego, a także Henryka Wieniawskiego i Fryderyka Chopina. Następnego dnia poznamy kunszt wykonawczy unikatowego tria: Alicja Wołyńczyk (saksofon), Jarosław Gałuszka (akordeon) i Agnieszka Kopacka (fortepian). W ich interpretacji usłyszymy m. in. utwory Stanisława Moniuszki, Julii Schreitl, Grahama Fitkina oraz Arcustico Anny Marii Huszczy, inspirowane muzyką moniuszkowskiej opery Halka.

Patronat medialny nad koncertami Orkiestry Sinfonia Varsovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org 

VII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika „Per Musicam ad Astra”

Per musicamVII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika „Per Musicam ad Astra” odbędzie się w dniach 29 czerwca – 3 lipca 2019 roku w Toruniu i Chełmży. Wydarzenie organizowane jest przez toruńskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium”, zaś współorganizowane przez niemiecką agencję Meeting Music oraz Stowarzyszenie Tumska 14 z siedzibą w Chełmży.

W tym roku udział wezmą zespoły z Filipin, Indonezji, Litwy, Łotwy, Malezji, Polski, RPA, Tajwanu i USA. Program VII edycji „Per Musicam ad Astra” obejmuje przesłuchania konkursowe i koncerty festiwalowe z udziałem chórów uczestniczących w konkursie, zwieńczone konkursem o Grand Prix im. Mikołaja Kopernika w wysokości 5000 euro. Wśród festiwalowych wydarzeń, których celem jest prezentowanie możliwie szerokiego spectrum muzyki chóralnej, wspieranie twórczości młodych kompozytorów i promocji kultury polskiej, dwa zasługują na szczególną uwagę.

1 lipca w Sali Wielkiej Dworu Artusa wystąpi zespół proMODERN z programem proMODERN shakespired ukazującym muzykę polskich kompozytorów inspirowaną twórczością Szekspira. Koncert organizowany jest we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego jako część obchodów 20-lecia Samorządu Województwa. Koncert Swingujące kuranty – prząśniczka w opałach inspirowany jest twórczością Stanisława Moniuszki: publiczność będzie mogła usłyszeć jazzowe aranżacje XIX-wiecznej muzyki zrealizowane przez Jarka Kostkę – aranżera i pianistę jazzowego.

Na wszystkie koncerty i przesłuchania konkursowe wstęp wolny, jedynie na koncert inauguracyjny i dwa koncerty specjalne obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie Dworu Artusa w dni powszednie w godz. 12-18 oraz, w miarę dostępności miejsc, przed koncertem.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły - na profilu https://www.facebook.com/PerMusicamAdAstra/ oraz na http://pmaa.pl 

Muzyka polska powraca nad Warmię i Żuławy

Muzyka polska„Muzyka Polska na Warmii i Żuławach” to festiwalowa specjalność Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i nie inaczej będzie w dniach 5–7 lipca 2019 roku. Po raz szósty kameraliści zagoszczą w gotyckich kościołach regionu, aby zaprezentować słuchaczom najpiękniejsze dźwięki polskiej muzyki klasycznej.

Festiwalowym repertuarem artyści uczczą pamięć Stanisława Moniuszki. Nieprzypadkowo, gdyż w tym roku przypada 200. rocznica urodzin twórcy opery narodowej. Słusznie, ale, jak stwierdził jeden z polskich krytyków, „twórczość Moniuszki to dużo wielobarwniejsza muzyczna sieć, pełna kontrastów i paradoksów”. Podczas Festiwalu usłyszymy moniuszkowską Bajkę, I Kwartet smyszkowy oraz pieśni ze Śpiewników domowych w opracowaniu Mateusza Kołakowskiego i Mateusza Mosia na orkiestrę smyczkową. W programie Festiwalu znajdzie się też muzyka wybitnej skrzypaczki i kompozytorki Grażyny Bacewicz.

Wspomniane paradoksy i kontrasty Orkiestra wydobędzie na światło dzienne w towarzystwie znakomitych solistów. Smyczkom EOK będą bowiem wtórować instrumenty Tomasza Mądzielewskiego, Macieja Magnuskiego, Mateusza Mosia i Mateusza Kołakowskiego. O oprawę wokalną koncertów zadba natomiast Katarzyna Moś – reprezentantka Polski podczas 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. Za pulpitem dyrygenta, jak co roku, stanie szef artystyczny EOK, maestro Marek Moś.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Tomasz Czapla

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://www.eok.elblag.eu/pl/news/vi-festiwal-muzyka-polska-na-warmii-i-zulawach 

Kraków | Lato zaczyna się w Hucie!

SC22 czerwca 2019 roku o godz. 12.00 Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia z Panią Sinfonietką wybierają się do Parku Miejskiego Zielony Jar Wandy na Wzgórzach Krzesławickich.

Cykl koncertowy „Sinfonietka” organizowany jest przez Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia z myślą o najmłodszych melomanach. W 2016 roku wydarzenie otrzymało nagrodę za najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci – Statuetkę Złotego Słonecznika.

Najbliższy koncert odbędzie się w ramach Pikniku Krakowskiego, urządzanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków PL i Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Nie zabraknie zabaw, konkursów i mnóstwa dobrej muzyki, nie tylko dla najmłodszych melomanów. W programie koncertu znajdzie się prezentacja dzieł Antonia Vivaldiego, Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Moniuszki – patrona roku 2019, a także wspólne muzykowanie. Koncert poprowadzi Danuta Augustyn. Sinfoniettą zadyryguje Jurek Dybał.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://sinfonietta.pl/ 

„Moniuszko od serca” w Chorzowie

Silesia23 czerwca 2019 roku o godz.12.00 w chorzowskim Muzeum (ul. Powstańców 25) odbędzie się kolejny koncert w ramach cyklu „Moniuszko od serca”.

Koncert dedykowany obchodom 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zorganizowała we współpracy z chorzowskim Muzeum. W programie koncertu obok znanych arii i słynnego duetu Już ogień płonie z opery Straszny dwór znalazły się rzadziej wykonywane pieśni Stanisława Moniuszki oraz dumka Jewy z opery Jawnuta wystawionej po raz pierwszy w Wilnie w roku 1852. Zaśpiewa ją Karolina Borodziuk, tegoroczna dyplomantka katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie śpiewu dr hab. prof. AM Agaty Kobierskiej i laureatka m.in. I nagrody oraz dwóch nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Rudolfa Petraka w Żylinie, (Słowacja 2018) oraz III miejsca w V Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym dla Duetów Instrumentalnych oraz Duetów Wokalnych (Łódź 2018).

Moniuszkowskie arie i pieśni publiczność usłyszy również w wykonaniu Karoliny Wieczorek, absolwentki katowickiej i krakowskiej Akademii Muzycznej, a obecnie współpracującej z Operą Krakowską. Artystka jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Imricha Godina – Iuventus Canti Vrable. Zdobyła również Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu „Bel Canto” w Nałęczowie oraz wyróżnienia na konkursach „Złote Głosy Mazowsza” im. Iwony Borowickiej.

Bilety w cenie 5 zł dostępne są w kasie Muzeum.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie https://www.silesia.art.pl/strona-glowna/koncerty/429_moniuszko-od-serca-karolina-wieczorek-i-karolina-borodziuk-w-chorzowie 

Katowice | Kwartet Śląski: Wajnberg w Polsce

Wajnberg Mieczyslaw22 czerwca 2019 roku o godz. 18:00 w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w wykonaniu Kwartetu Śląskiego zabrzmi muzyka Mieczysława Wajnberga i Józefa Krogulskiego.

Ostatni w katalogu Mieczysława Wajnberga XVII Kwartet op. 146 (1986), liczy cztery ogniwa następujące po sobie bez przerwy. Mimo rozsianych tu i ówdzie fragmentów melancholijnych, posiada jasny koloryt, z refleksyjnymi odniesieniami do dzieł wcześniejszych. Humor przejawia się też w tym, że część ostatnia nawiązuje do pierwszej, ale nie w charakterze syntetycznego finału. Powód jest inny: Wajnberg musi „nadrobić” zadanie dopisania tzw. repryzy, o której wcześnie „zapomniał”… Pożegnanie z kwartetem: lekkie, jakby mimochodem poczynione.

Józef Krogulski – pianista, kompozytor, dyrygent, pedagog (i kolega Chopina z klasy kompozycji Józefa Elsnera w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki) – w wieku lat 10 zasłynął jako cudowne dziecko (miał przydomek: „polski Mozart”), dając szereg koncertów na ziemiach polskich i niemieckich. Jego dojrzała twórczość obejmuje przede wszystkim gatunki wokalne muzyki religijnej, utrzymane w konserwatywnym stylu. Nie one jednak przykuwają dziś uwagę. Oktet d-moll op. 6 (1834) na fortepian, dwoje skrzypiec, flet, klarnet, wiolonczelę i kontrabas odznacza się, wbrew poważnemu charakterowi swej tonacji, pastelową kolorystyką i lekkim nastrojem stylu brillant, w czym przejawia się wpływ muzyki modnego wówczas Johanna Nepomuka Hummla.

Marcin Trzęsiok

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie http://www.nospr.org.pl/pl/koncerty/1408/kwartet-slaski-wajnberg-w-polsce 

Warszawa | Lato w Sinfonii Varsovii

SV22 i 23 czerwca 2019 roku o godz. 16.00 orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza do swojej siedziby (Grochowska 272) na koncerty w ramach cyklu „Letnie Koncerty na Grochowskiej”. Tym razem usłyszymy muzykę Kraju Kwitnącej Wiśni i utwory z repertuaru uczestników X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

Podczas popołudniowych koncertów kameralnych w każdą sobotę i niedzielę w siedzibie Sinfonii Varsovii odbywają się koncerty z udziałem uznanych artystów, jak i wschodzących gwiazd muzyki klasycznej. W trakcie 30 koncertów podzielonych tematycznie – Nie tylko orkiestra, Japonia, Moniuszko, Relaks, W podróży, Improwizacja, Dawna Warszawa – występują zespoły w tradycyjnych składach i rzadko spotykanych konfiguracjach. Programy koncertów obejmują muzykę wielu stylów i epok – od baroku, przez romantyczne arie operowe, po jazz, muzykę współczesną oraz improwizowaną.

22 czerwca solistką koncertu „Japonia” będzie wspaniała flecistka Yuri Matsuzaki, która wykona na rozmaitych fletach (poprzeczny, shakuhachi, ryūteki) muzykę japońską, zachwycającą oryginalnością form i treści. Następnego dnia poznamy kunszt wykonawczy uczestników X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W ich interpretacji usłyszymy m. in. utwory Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza.

Patronat medialny nad koncertami Orkiestry Sinfonia Varsovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org 

28. Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Polanicy-Zdroju

Polanica ZdrojW dniach 27 czerwca – 5 września 2019 roku odbędzie się 28. edycja Międzynarodowych Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Polanicy-Zdroju.

Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Polanicy-Zdroju to festiwal o wysokiej randze artystycznej, na którym prezentowane są wielkie dzieła muzyki klasycznej i współczesnej przez wybitnych wykonawców z kraju i zagranicy. Obok istotnych celów artystycznych, koncerty odgrywają znaczącą rolę edukacyjną (poprzez prelekcje z zakresu historii muzyki) oraz społeczno-kulturową (kultywowanie wielowiekowej tradycji koncertowania w świątyniach Dolnego Śląska, podnoszenie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej regionu, promowanie trwałych zjawisk polskiej kultury muzycznej skierowanych do dużych grup turystów zagranicznych). W 27. letniej historii Festiwalu zrealizowano 176 koncertów z udziałem wybitnych wirtuozów organów, znakomitych zespołów kameralnych i wokalistów oraz także młodych (debiutujących) wykonawców ze wszystkich kontynentów.

Istotnym założeniem tegorocznej edycji Festiwalu będzie zderzenie dzieł wybitnych kompozytorów muzyki organowej (J.S. Bach, F. Mendelssohn-Bartholdy, J. Pachelbel, G.F. Händel i in.) z transkrypcjami na organy klasycznej i współczesnej muzyki instrumentalnej. Usłyszymy m. in. utwory Mariana Sawy, Zbigniewa Kruczka i Janusza Bieleckiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POBIERZ: program Festiwalu