Polmic - FB


patronaty

Jubileuszowe Konfrontacje Muzyczne w Stawisku

XV Festiwal Muzyczne Konfrontacje 2014XV Festiwal „Muzyczne Konfrontacje”, który odbędzie się w dniach 28 września – 26 października 2014 roku, stanowi kulminacyjne przedsięwzięcie w ramach obchodów XXX-lecia istnienia Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Główną ideą tegorocznego Festiwalu jest podkreślenie znaczenia Domu Iwaszkiewiczów w polskiej kulturze, ukazanie go jako miejsca wyjątkowego, naznaczonego obecnością wielu znakomitych postaci życia artystycznego.

Podczas Festiwalu zaprezentowana zostanie muzyka kompozytorów od baroku po XX wiek, szczególnie cenionych przez Gospodarzy Domu, a także wykonywanych podczas koncertów organizowanych w czasie trzydziestoletniego okresu funkcjonowania Muzeum. Zgodnie z tradycją – w programie znajdują się również kompozycje jazzowe, tym razem do poezji wybitnych gości Stawiska - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Czesława Miłosza, a także spektakl muzyczno-poetycki Struny na ziemi Włodka Pawlika, który powstał w 2010 roku z inicjatywy i na prośbę Muzeum.

Koncerty wzbogacone zostaną prezentacjami wybranych tekstów literackich Jarosława Iwaszkiewicza oraz innych pisarzy związanych z Domem na Stawisku.

Na pytanie „Czym jest dla mnie Stawisko dzisiaj?” odpowiedzą wybitni przedstawiciele współczesnej nauki, literatury i muzyki.

Festiwalowi towarzyszą dwie wystawy: unikatowych fotografii za zbiorów Stawiska oraz prac inspirowanych utworami Jarosława Iwaszkiewicza, prezentowanych przez artystów plastyków trzech różnych pokoleń.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] - Agnieszka Stulgińska

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] – Agnieszka StulgińskaOto człowiek, czyli dokument współczesności, konwersja i poszukiwanie idealnego dźwięku oraz hiperrealizm z DNA i fazą REM to główne tematy drugiego spotkania kompozytorką Agnieszką Stuglińską. Wydarzenie, będące częścią czwartej serii cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie – spotkania z kompozytorami”, odbędzie się w sobotę, 11 października 2014 roku o godz. 15:00 w PEDAGOGIUM Wyższej Szkole Nauk Społecznych w w Warszawie (w Auli nr 106). Organizatorem spotkania jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Dla Agnieszki Stulgińskiej najciekawszą cechą muzyki współczesnej jest możliwość porzucenia dotychczasowych konwencji i reguł komponowania. Wyzwolenie od nich pozwala na maksymalne zbliżenie się do prawdziwego życia, także w jego podstawowym, biologicznym znaczeniu. Własną twórczość kompozytorka traktuje niemal jak pracę dokumentalisty, a w swoistym hiperrealizmie posuwa się daleko, przekładając np. częstotliwości fal mózgowych na rytm i wysokość dźwięku.

 

Czytaj więcej: MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] - Agnieszka Stulgińska

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] – Jarosław Siwiński

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] – Jarosław SiwińskiPierwsze spotkanie czwartej serii cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie – spotkania z kompozytorami” odbędzie się w niedzielę, 5 października 2014 roku o godz. 9.40 w Wyższej Szkole Nauk Społecznych PEDAGOGIUM w Warszawie (w Auli 106). Gościem pierwszej rozmowy o muzyce współczesnej będzie Jarosław Siwiński - kompozytor i organizator życia muzycznego.

Odbywające się w ramach cyklu spotkania z polskimi kompozytorami mają na celu propagowanie muzyki współczesnej i jej twórców poprzez ukazywanie ich w szerszych kontekstach kulturowych i społecznych, przy zastosowaniu nowoczesnych technik prezentacji. Spotkania te przygotowują również słuchaczy do świadomego odbioru muzyki powstającej obecnie, a w Roku Oskara Kolberga pokazują związki muzyki współczesnej z twórczością ludową i tradycyjną. W tegorocznej serii spotkań o muzyce współczesnej opowiadać będą: Jarosław Siwiński (5 października), Agnieszka Stulgińska (11 października), Adam Sławiński (25 października), Romuald Twardowski (8 listopada) i Maciej Żółtowski (16 listopada).

Gość pierwszej rozmowy - Jarosław Siwiński - jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Często podejmuje działania przekraczające tradycyjne granice muzyki, współpracując m.in. z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka, a także z takimi artystami jak: Jan Lenica, Daniel Szczechura, Frederick Rzewski, Michelangelo Pistoletto, Viktor Lois, Yin Peet czy Grupa Azorro. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy, a także Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Czytaj więcej: MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] – Jarosław Siwiński

Alkagran - Jesienny Festiwal Muzyczny i Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego

Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran” 2014XXII Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”, poświęcony pamięci kompozytora i akordeonisty Andrzeja Krzanowskiego, odbędzie się w Czechowicach-Dziedzicach w dniach 29 września – 4 października 2014 roku.

Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie VIII Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego, współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Jury Konkursu zasiądą cenieni pedagodzy i artyści: Marek Andrysek, Klaudiusz Baran, Bogdan Dowlasz, Claudio Jacomucci, Grażyna Krzanowska (członek honorowy), Joachim Pichura i Janusz Pater (sekretarz).

Na koncertach festiwalowych znaczną część programu wypełni muzyka XX i XXI wieku. 30 września w Sali Toskańskiej Dworku Eureka w wykonaniu akordeonistów (Duo Accosphere, Maciej Frąckiewicz, Paweł Janas, Dominik Maciążek, Przemysław Wojciechowski, Maciej Zimka) zabrzmią utwory Cesara Camarero, Alberto Ginastery, Macieja Jabłońskiego, Andrzeja Karałowa, Andrzeja Krzanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Arne Nordheima, Piotr Peszata i Igora Strawińskiego. 1 października w CH Stara Kablownia odbędzie się koncert muzyki elektroakustycznej Marcina Bortnowskiego, Stanisława Krupowicza, Andrzeja Krzanowskiego, Marcina Rupocińskiego i Artura Zagajewskiego. 3 października w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach pod dyrekcją Szymona Bywalca wykona dzieła Wojciecha Kilara. Koncert ten skierowany będzie do młodej publiczności.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Trzecie Spektrum Muzyki Nowej w Gdańsku

III NeoArte  - Spektrum Muzyki Nowej 2014Trzecia edycja NeoArte - Spektrum Muzyki Nowej odbędzie się w Gdańsku, w dniach 3-5 października 2014 roku. To festiwal prezentujący najciekawsze trendy w muzyce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowedające szansę na kontakt z muzyką pobudzającą nowe obszary naszych zmysłów i wzbogacającąspojrzenie na świat.

NeoArte Spektrum Muzyki Nowej to 3 dni koncertów i warsztatów, podczas których odbędzie się 5 prawykonań utworów najwybitniejszych kompozytorów młodego pokolenia z Polski, Ukrainy i USA, premiera pierwszego polsko-ukraińskiego zespołu muzyki współczesnej NeoTemporis Group, premierowe wykonanie projektu inspirowanego minimal music - Kuba Kapsa Ensemble, pierwsza prezentacja audio-wizualnego przedsięwzięcia Piotra Gotkowskiego i Rafała Pelca - 77525, Contemporary Classic Jam Session, warsztaty dla kompozytorów oraz zajęcia dla dzieci. Patronem tej edycji festiwalu jest wybitny polski kompozytor, specjalista od muzyki elektronicznej Cezary Duchnowski, który wraz ze światowej klasy wokalistką i kompozytorką Agatą Zubel wystąpi podczas finałowego koncertu z projektem ElettroVoce.

Organizatorem festiwalu jest trójmiejski NeoQuartet oraz Stowarzyszenie NeoArte.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program

OBEJRZYJ: film promujący Festiwal - VIMEO

Drugi Krakowski Festiwal Akordeonowy

II Krakowski Festiwal AkordeonowyDruga edycja Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego odbędzie się w dniach 25 do 29 września 2014 roku. W tych dniach do Krakowa i Miasteczka Galicyjskiego zawitają akordeoniści z całej Polski, a także z Ukrainy, Słowacji i Norwegii.

Imprezie towarzyszyć będzie wiele kursów mistrzowskich, wernisaży oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży. W ramach Festiwalu trwa także konkurs na spot reklamowy promujący muzykę akordeonową oraz konkurs na krotkometrażowy film artystyczny.

Krakowski Festiwal Akordeonowy jest wydarzeniem wyjątkowym, świętem muzyki, muzyki akordeonowej w szczególności. Akordeon to instrument niezwykły, wielowymiarowy, obecny we wszystkich nurtach i stylach, w muzyce klasycznej i współczesnej, którego intensywne brzmienie wybija się zarówna w utworach jazzowych, funkowych czy etno.

Festiwal jest miejscem spotkań artystów z całego świata, przestrzenią wymiany doświadczeń i nut kilku pokoleń muzyków. Wydarzenie to, w krótkim czasie silnie zaznaczyło swoja obecność na kulturalnej mapie Krakowa i szeroko odbiło się echem w całej Polsce.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja ART. FORUM oraz Narodowe Centrum Kultury.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej

ZOBACZ: program Festiwalu

I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego

I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola SzymanowskiegoPierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego odbędzie się w Katowicach w dniach 24-28 września 2014 roku.

Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego we współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach, pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Katowice.

Uroczysta inauguracja Konkursu odbędzie się 24 września 2014 roku o godz.19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wystąpi renomowany Apollon Musagete Quartet, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD, Monachium 2008. W jego interpretacji usłyszymy utwory Josefa Suka, Andrzeja Panufnika i Ludwiga van Beethovena.

W konkursie weźmie udział 8 zespołów z Polski, Czech i Wielkiej Brytanii. Ich grę w 2-etapowym Konkursie oceniać będzie międzynarodowe jury w składzie: Arkadiusz Kubica – Silesian Quartet Katowice, Johannes Meissl – Artis Quartet Vienna, Natascha Prischepenko – Artemis Quartet Berlin, Piotr Szumieł – Apollon Musagete Quartet, Marcin Sieniawski – Szymanowski Quartet Hanover i Józef Kolinek – Prima Vista Quartet Warszawa.

28 września o godz.19 w Sali Koncertowej katowickiej Akademii odbędzie się uroczystość wręczenia nagród i Koncert Laureatów. Nagrody ufundowali Prezydent Miasta Katowice - Piotr Uszok, Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Piotr Wojaczek oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. Oprócz nagród finansowych laureaci otrzymają liczne Nagrody Specjalne, w postaci występów na festiwalach i estradach filharmonicznych w Polsce.

Od kilku lat Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego dąży do stworzenia w Katowicach Centrum Międzynarodowych Konkursów Muzycznych im. Karola Szymanowskiego rozgrywanych w 5 dyscyplinach artystycznych: kompozycja, kwartety smyczkowe, śpiew, skrzypce, fortepian. Działania Towarzystwa wspiera Akademia Muzyczna, której Karol Szymanowski - największy polski kompozytor pierwszej połowy XX wieku - jest patronem. Po sukcesie Konkursu Kompozytorskiego - Katowice 2012 (176 uczestników z 36 krajów) - pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych to następny krok w kierunku realizacji tego celu.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji – na stronie: www.szymanowski-competition.com

Kairos na Festiwalu Psalmów

Kairos na Festiwalu PsalmówOstatni koncert drugiej edycji Festiwalu Psalmów odbędzie się 21 września 2014 roku o godz. 19.00 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (al. Solidarności 74). Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest dyrygent i kierownik Ekumenicznego Chóru Kameralnego - Paweł Hruszwicki.

Wystąpi KAIROS Męski Zespół Wokalny (Lublin) w składzie: Borys Somerschaf – kierownictwo artystyczne, śpiew, Tadeusz Czechak – ud, lira, Tomasz Skrętkowski – bębny obręczowe, Krzysztof Chalimoniuk – baryton i Krzysztof Konrad – recytacja.

W ramach II Festiwalu Psalmów zaplanowano trzy zróżnicowane pod względem stylistycznym i programowym koncerty. Od dawna planowanym przedsięwzięciem był - nowy pod względem formalnym koncert majowy, w którym usłyszeliśmy dialog pomiędzy chórem a organami. Realizacja zamierzenia możliwa była, dzięki wielkiemu talentowi improwizatorskiemu organisty - Michała Markuszewskiego. W koncercie tym Ekumeniczny Chór Kameralny pod dyrekcją Pawła Hruszwickiego wykonał po raz pierwszy psalmy Stanisława Moniuszki. Nie mniej ciekawie wypadł kolejny koncert (15 czerwca), poświęcony chorałowi gregoriańskiemu w wykonaniu dwóch zespołów specjalizujących się w tym gatunku muzyki kościelnej: Clamaverunt Iusti Mulierum Schola Gregoriana oraz Virum Schola Gregoriana Universitatis Musicali Friderici Chopin. Wystąpiły one pod kierunkiem specjalisty chorału gregoriańskiego, dyrygenta i kompozytora - Michała Sławeckiego.

Trzeci, wrześniowy koncert wypełnią nieznane kompozycje psalmowe wschodnich tradycji religijnych - cerkiewne, greckie, tureckie i hebrajskie oraz polskie. Usłyszymy Męski Zespół Wokalny KAIROS i jego dyrygenta, wokalistę - Borysa Somershafa. Będziemy mieli rzadką okazję usłyszeć oryginalne brzmienie lutni ud, na której zagra Tadeusz Czechak. Koncert uświetni Tomasz Skrętkowski muzykujący m. in. na bębnach obręczowych oraz baryton - Krzysztof Chalimoniuk. Recytacja - Krzysztof Konrad.

ORGANIZATOR: Parafia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie.
PATRONI: Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Śpiewu Gregoriańskiego Sekcja Polska, Polska Rada Ekumeniczna, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Jednota. Ewangelicki miesięcznik religijno-społeczny, Federacja CAECILIANUM

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa - Dzielnica Śródmieście.

Więcej - na stronie: www.chorkameralny.pl