Polmic - FB


patronaty

Koszęcin, Tarnowskie Góry, Pszczyna, Kraków, Nowy Sącz | American Dream - polscy twórcy za oceanem

AmericanDream 21 10 23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach projektu pianistki, kameralistki i wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr Aleksandry Hałat pt."American Dream - polscy twórcy za Oceanem" w Polsce odbędzie się pięć koncertów w dniach 6 października - 2 grudnia 2023 roku.

Projekt ma na celu promowanie mało znanych dzieł polskich kompozytorów emigrantów, którzy tworzyli w XX wieku w Stanach Zjednoczonych, takich jak Karol Rathaus, Michał Kondracki, Feliks Łabuński, Tadeusz Kassern. Podczas koncertów zostaną zaprezentowane również nieznane w Polsce dzieła Jerzego Fitelberga, które Aleksandra Hałat pozyskała podczas kwerendy bibliotecznej w ramach stypendium NIMiT "Białe Plamy" 2023. Manuskrypty tych dzieł na skrzypce i fortepian oraz na głos i fortepian nie figurują w żadnej z polskich bibliotek.

Koncerty z udziałem Roksany Wardengi, Piotra Lato, Marcina Hałata i Aleksandry Hałat będą miały miejsce w Zespole Pałacowym w Koszęcinie, Pałacu w Rybnej, Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Muzeum Żydowskim "Galicja" w Krakowie oraz w Sali Ratuszowej w Nowym Sączu.

Czytaj więcej: Koszęcin, Tarnowskie Góry, Pszczyna, Kraków, Nowy Sącz | American Dream - polscy twórcy za oceanem

20. Dni Edukacji Muzycznej: spotkajmy się w Katowicach!

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

DEM 23Dni Edukacji Muzycznej na stałe wpisały się w kalendarz szkolny i akademicki polskiego środowiska muzycznego. W ramach jubileuszowej, 20. edycji konferencji Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza nauczycieli wszystkich specjalności na spotkanie 20 października 2023 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dni Edukacji Muzycznej to flagowe wydarzenie edukacyjne Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Co roku w wybranej szkole muzyczne w Polsce gromadzą się setki muzyków-pedagogów, którzy chcą jeszcze lepiej wspierać swoich podopiecznych. Podczas tegorocznego kongresu odbędą się spotkania warsztatowe i wykłady, a całość zamknie wydarzenie koncertowe.

Podstawą wszystkich prelekcji będą starannie wyselekcjonowane materiały pedagogiczne znajdujące się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w tym nowości wydawnicze. Wszystkie prezentowane publikacje dostępne będą do nabycia na stoisku handlowym PWM-u.

Czytaj więcej: 20. Dni Edukacji Muzycznej: spotkajmy się w Katowicach!

Katowice | 33. Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

FestiwalMlodychLaur 23

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 8–26 października 2023 w Katowicach odbędzie się 33. Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, organizowany przez Katowice Miasto Ogrodów. Jak zawsze wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny - obowiązują wejściówki.

Podczas 33. edycji laureatom prestiżowych konkursów muzycznych towarzyszyć będą aż 4 orkiestry: Orkiestra NUSO z Charkowa i Radomska Orkiestra Kameralna pod dyr. Jurka Dybała, Orkiestra Kameralna Archetti pod dyr. Macieja Tomasiewicza oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyr. Łukasza Ksobiraja. Wystąpią zespoły saksofonowe oraz trio smyczkowe. Soliści – śpiewacy i instrumentaliści takich specjalności, jak organy, skrzypce czy fortepian – zaprezentują się w szerokim przekroju repertuarowym od baroku po współczesność, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

W interpretacji wyjątkowych młodych artystów usłyszymy m.in. muzykę Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Aleksandra Tansmana, Witolda Friemanna i Krzysztofa Pendereckiego.

Czytaj więcej: Katowice | 33. Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

Poznań | I Festiwal Moniuszki

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalMoniuszki 23Teatr Wielki w Poznaniu po przeszło dwóch latach modernizacji sceny wraca do swojej siedziby. Nowy sezon 2023/2024 otworzy nie jedno przedstawienie, a festiwal, któremu patronować będzie Stanisław Moniuszko. I Festiwal Moniuszki, który odbędzie się w dniach 6-19 października 2023 roku, to nowa propozycja dla miłośników opery. Pierwsza edycja Festiwalu nawiązuje nie tylko do patrona Gmachu pod Pegazem, ale też do historii teatru, w którym opery narodowe były wystawiane w istotnych chwilach.

Pierwsza edycja Festiwalu Moniuszki będzie niewątpliwie różnorodna.

Podczas „Gali otwarcia sceny” (14 X) wystąpią związani z Teatrem soliści, laureaci Konkursów Moniuszkowskich: Ruslana Koval (sopran), Małgorzata Olejniczak-Worobiej (sopran), Piotr Kalina (tenor), Szymon Mechliński (baryton) oraz młody ukraiński bas Volodymyr Tyshkov, którego występ w koncertowej realizacji Parii mogła w maju podziwiać publiczność Filharmonii Berlińskiej. Gwiazdą wieczoru będzie Artur Ruciński, światowej sławy baryton, a całość poprowadzi Maestro Jacek Kaspszyk.

Czytaj więcej: Poznań | I Festiwal Moniuszki

Zielona Góra | Trąbka? Naturalnie!

FZ 10 23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

6 października 2023 roku o godz. 19.00 Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej poprowadzi Piotr Mazurek. Pod jego batutą wystąpią również soliści trębacze: Jacques Kuba Séguin - polsko-kanadyjski muzyk i prezenter radiowy - oraz Paweł Hulisz, który zagra na trąbce naturalnej.

W wykonaniu artystów usłyszymy Uwerturę do opery L’isola disabitata oraz Koncert Es-dur na trąbkę Josepha Haydna, Małą Suitę Witolda Lutosławskiego oraz Parfum No. 3 samego Sėguina. Trębacz otrzymał wyróżnienie „Odkrycie roku w dziedzinie jazzu” w sezonie 2012/2013 kanadyjskiego radia i telewizji. W swoich utworach przeplata inspiracje jazzem europejskim, muzyką klasyczną i world music; współpracuje też z przemysłem filmowym.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Trąbka? Naturalnie!

Katowice | „Weekend seniora z kulturą”: wielkie chóry

FS 1 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert w Filharmonii Śląskiej 1 października 2023 roku o godz. 17.00 z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki wpisuje się w ogólnopolską akcję „Weekend seniora z kulturą”. Chór Filharmonii  pod dyrekcją Jarosława Wolanina i pianista Adam Eibin wykonają opracowania utworów Fryderyka Chopina.

Doskonale znane mazurki, etiudy, pieśni, walce i preludia zabrzmią w opracowaniach Adama Eibina na chór a cappella oraz chór wraz z towarzyszeniem fortepianu. Będzie to koncert pełen pięknej muzyki, ponadczasowo zachwycających melodii i okazją do zanurzenia się w niecodziennych aranżacjach, które pozwolą odnaleźć w słynnych tematach nowe barwy.

Usłyszymy ponadto Aprèslude – Chopin-Meditationen nach den Preludes op. 28 Heinricha Poosa.

Czytaj więcej: Katowice | „Weekend seniora z kulturą”: wielkie chóry

Katowice | Koncert familijny w NOSPR: "Muzyka Pana Szymanowskiego"

NOSPR 8 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert familijny „Muzyka Pana Szymanowskiego” w NOSPR 8 października 2023 roku o godz. 16.00 to rodzaj afterparty – tuż po Konkursie im. Karola Szymanowskiego – powstały na kanwie opowieści o jego patronie, wokół wspomnień jego przyjaciół i rodziny. Muzyczna opowieść o Karolu Szymanowskim dla najmłodszych zabrzmi w wykonaniu Sławomiry Wilgi i Tymoteusza Biesa.

Dzieci usłyszą muzykę fascynującą, zataczającą coraz większe kręgi zainteresowania i podziwu na całym świecie, w interpretacjach laureatów I nagród I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Dodatkowe informacje: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/koncert-familijny 

Katowice | „Kapelusze z głów, oto geniusz!". Chopin, Szymanowski, Fitelberg

NOSPR 6 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert w siedzibie NOSPR 6 października 2023 roku o godz. 19.30 zorganizowany został wokół wydarzeń związanych z 70. rocznicą śmierci Grzegorza Fitelberga, kompozytora od lat patronującego działalności Orkiestry. Jego I Symfonię e-moll op. 16 usłyszymy w wykonaniu NOSPR pod batutą Alexandra Humali. Przed koncertem o godz. 18.00 w sali kameralnej NOSPR odbędzie się pokaz filmu „Spełnienie. Szkice do portretu Grzegorza Fitelberga” (2007) w reż. Czesława Janickiego.

Grzegorz Fitelberg całe życie chętnie zajmował aranżacjami, sięgając po utwory Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza czy Karola Szymanowskiego. Tego wieczoru posłuchamy jednej z takich aranżacji – Nokturnu i Tarantelli op. 28 napisanych w oryginale przez Karola Szymanowskiego na skrzypce i fortepian.

W programie także Wariacje B-dur na temat „Là ci darem la mano” Fryderyka Chopina i Mała Suita Witolda Lutosławskiego.

W roli solisty wystapi pianista Jakub Kuszlik.

Czytaj więcej: Katowice | „Kapelusze z głów, oto geniusz!". Chopin, Szymanowski, Fitelberg

Wrocław | Homo viator. Inauguracja sezonu NFM Filharmonii Wrocławskiej

NFM 6 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert inaugurujący sezon NFM Filharmonii Wrocławskiej, 6 października 2023 roku o godz. 19.00 poprowadzi światowej sławy dyrygent Pinchas Steinberg. W programie znalazła się Mała suita Witolda Lutosławskiego, Koncert potrójny Stanisława Skrowaczewskiego, a także czteroczęściowy poemat symfoniczny Aus Italien Richarda Straussa.

Obchodzimy w tym roku setną rocznicę urodzin Stanisława Skrowaczewskiego, legendarnego polskiego dyrygenta, ale również kompozytora, a przypomnieniem tego faktu będzie europejskie prawykonanie Koncertu potrójnego na skrzypce, klarnet, fortepian i orkiestrę jego autorstwa. To ukończone w 1991 roku dzieło po raz pierwszy zabrzmiało w Honolulu pod batutą kompozytora.

W roli solistów wystąpią w NFM skrzypek Bartłomiej Nizioł, klarnecista Krzysztof Grzybowski i pianista Piotr Sałajczyk.

O programie: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10127 

Wrocław | Cuda muzyki

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 5 10 23Utwory dwojga wielkich polskich kompozytorów – Grażyny Bacewicz i Witolda Lutosławskiego, a do tego genialny Oktet Es-dur Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego w programie koncertu to przepis na wspaniały wieczór wypełniony pięknym brzmieniem instrumentów smyczkowych. 5 października 2023 o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki wystąpi ośmioro nieprzeciętnych muzyków.

Czworo to instrumentaliści zespołów Narodowego Forum Muzyki: skrzypek Radosław Pujanek (koncertmistrz NFM Filharmonii Wrocławskiej), altowiolista Michał Micker (solista NFM Orkiestry Leopoldinum) oraz wiolonczeliści Tomasz Daroch i Adam Krzeszowiec (obaj grają w Polish Cello Quartet). Dołączą do nich inni utytułowani, znakomici instrumentaliści: skrzypkowie Bartłomiej Nizioł (juror Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego), Szymon Krzeszowiec (pierwszy skrzypek Kwartetu Śląskiego, pedagog Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach) oraz Sulamita Ślubowska (asystentka w Katedrze Instrumentów Smyczkowych katowickiej Akademii), a także altowiolista Przemysław Pujanek (występujący w lipskiej Gewandhausorchester).

Czytaj więcej: Wrocław | Cuda muzyki

V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Józefa Madei

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalMadei 202314 października 2023 roku rozpocznie się V jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej im. Józefa Madei. Koncerty oraz kursy mistrzowskie, organizowane przez Stowarzyszenie im. Józefa Madei, odbędą się w Poznaniu, Kórniku, w Jankowicach oraz za granicą – w Bayreuth (Niemcy). Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

Koncert Inauguracyjny Festiwalu w wykonaniu Apeiron Trio będzie miał miejsce 14 października w Bayreuth w Salonie Fortepianów Steingraeber & Söhne. Będzie to koncert współpracy polsko-niemieckiej organizowany wspólnie z Deutsch-Polnischer Kulturverein Bayreuth.

W programie znalazły się również koncerty „Mistrzowie Światowej Kameralistyki”, „Gala Klarnetowa”, „Kobiety Kompozytorki”, „W 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego oraz 100. rocznicę śmierci Jadwigi Zamoyskiej”.

Czytaj więcej: V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Józefa Madei

Wrocław | VII Międzynarodowa Konferencja „Analiza dzieła muzycznego. Historia-theoria-praxis”: forum naukowe z udziałem badaczy z Austrii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Serbii i z Wielkiej Brytanii

Patronat medialny nad Konferencją sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

AnalizaDziela 23Z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu Katedra Teorii Muzyki i Historii Śląskiej Kultury Muzycznej organizuje w dniach 5-6 grudnia 2023 roku VII Międzynarodową Konferencję „Analiza dzieła muzycznego. Historia-theoria-praxis”, a także dwa koncerty, w których programie znajdą się pieśni Witolda Maliszewskiego oraz utwory na perkusję współczesnych kompozytorów wrocławskich w wykonaniu pedagogów i studentów Akademii.

Inicjatywa stworzenia międzynarodowego forum wymiany myśli i poglądów na temat zróżnicowanych metod dyskursu o muzyce zrodziła się w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w 2008 roku. Kolejne konferencje odbyły się w 2011, 2012, 2014, 2017 i 2021 roku. Uczestniczyli w nich naukowcy z Europy i obu Ameryk.

W tegorocznej edycji wezmą udział badacze z Austrii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Serbii i z Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej: Wrocław | VII Międzynarodowa Konferencja „Analiza dzieła muzycznego. Historia-theoria-praxis”:...

Opole | Organy w samo południe: inauguracja cyklu koncertów organowych

FO 1 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

3526 piszczałek i 48 głosów – pełnię brzmienia filharmonicznych organów VEB Frankfurter Orgelbau Sauer zaprezentują znani organiści Polski i świata podczas dziewięciu niedzielnych koncertów w Filharmonii Opolskiej "Organy w samo południe". Każdy z recitali poprzedzi krótka projekcja mappingowa z organami w roli głównej. Pierwszy koncert - recital dr. Adama Tańskiego - odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Muzyki - 1 października 2023 roku o godz. 12.00.

Historia filharmonicznych organów VEB Frankfurter Orgelbau Sauer to nie tylko materiał na interesujący artykuł – to przede wszystkim realny i trwały symbol zaangażowania lokalnej społeczności w tworzenie dziedzictwa kulturalnego regionu. Instrument został zainstalowany w 1996 roku dzięki Społecznemu Komitetowi Budowy Organów. Kolejny niezbędny remont organów przeprowadzony latem 2023 roku przez renomowaną firmę organmistrzowską Wiesława Jelenia przywrócił im blask, stabilny strój i pełną funkcjonalność.

Podczas pierwszego recitalu Adam Tański wykona utwory Franza Liszta, Roberta Schumanna, Edwarda Griega, Jana Sibeliusa oraz własne kompozycje.

Czytaj więcej: Opole | Organy w samo południe: inauguracja cyklu koncertów organowych

Opole | Marzenie o kwintecie

FO 13 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Udział w pierwszym koncercie tegorocznej odsłony cyklu "Filharmonia Opolska Kameralnie" weźmie zespół wspaniałych solistów, którzy tym razem wystąpią wspólnie jako kwintet 13 października 2023 roku o godz. 19.00.

Usłyszymy muzyków Filharmonii Opolskiej i zaproszonych artystów: skrzypaczki Agnieszkę Kalisz-Dzik i Ilonę Jachacz,altowiolistę Dariusza Wołczyka, wiolonczelistkę Agnieszkę Płoszejowską-Skubisz, pianistów Wojciecha Kubicę i Kingę Firlej-Kubicę.

Artyści wykonają Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 Roberta Schumanna i Kwintet fortepianowy g-moll op. 34 Juliusza Zarębskiego.

Dodatkowe informacje: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/marzenie-o-kwintecie/ 

Gdańsk | Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej i trzy prawykonania

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

LaboratoriumMuzyki 30.9.2330 września 2023 roku o godz. 19.30 w Gdańsku odbędzie się wyjątkowy koncert zatytułowany „Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej". W kościele św. Katarzyny Polski Chór Kameralny prawykona 5-częściowy utwór Marka Raczyńskiego Threni, napisany na zamówienie zespołu. Ten chór, obchodzący w tym roku jubileusz 45-lecia, dokona również prawykonania utworów nagrodzonych w 26. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova, oraz zaprezentuje utwór Domine Iesu Christe twórcy konkursu - Pawła Łukaszewskiego.

Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej, zainicjowane w 2021 przez prof. Jana Łukaszewskiego, towarzyszy idea promocji współczesnej wartościowej sakralnej muzyki chóralnej. Pierwsze wykonanie kompozycji nagrodzonych podczas Konkursu Musica Sacra Nova od samego początku stanowi ważną część programu Laboratorium. W tym roku jury Konkursu, obradujące w lutym w Rzymie, nagrodziło utwory Pawła Konkola (I Nagroda), Amerykanina Christophera Enloe oraz pochodzącego ze Słowenii Aneja Černe.

Utwór Threni Marka Raczyńskiego powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Warstwę tekstową tej kompozycji na chór, saksofon, kontrabas i perkusję stanowią fragmenty Lamentacji Jeremiasza.

Czytaj więcej: Gdańsk | Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej i trzy prawykonania