Polmic - FB


M jak młodzi

Tajemnicze Królestwo: Alicja w Krainie Czarów

Alicja W Krainie CzarówZespół Opery Wrocławskiej kilka swych artystycznych propozycji z cyklu „Tajemnicze królestwo” kieruje do najmłodszej widowni, pragnąc zapoznać dzieci z bogactwem świata opery. 7 i 14 kwietnia 2016 roku o godz. 11.00 artyści zaprezentują Alicję w Krainie Czarów Roberta Chaulsa. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem obłąj Francesco Bottigliero. Za inscenizację oraz reżyserię odpowiada Adam Frontczak.

Opera została skomponowana specjalnie dla dziecięcej publiczności, mając na celu rozbudzenie jej wrażliwości i wyobraźni. Libretto, które napisał autor muzyki Robert Chauls, oparte jest na fantastycznej powieści Lewisa Carolla pod tym samym tytułem. Alicja w krainie czarów to barwna historia o małej dziewczynce, która we śnie zbłądziła w krainie, w której wszystko jest możliwe. Na scenie publiczność zobaczy postacie znane z książki w wyjątkowo atrakcyjnych, kolorowych kostiumach autorstwa Małgorzaty Słoniowskiej. Dziedzi śledzić będą perypetie Susła, Szyderczego Kota, Króla i Królowej Kier, Królika, Kapelusznika, Gąsienicy, Marcowego Zająca i Fałszywego Żółwia. W przedstawionej historii nic nie jest logiczne i do wyjaśnienia, a słowa – absurdalne, niesłychane, zaskakujące, niemożliwe – najlepiej oddają jej atmosferę.

„W ruchu” – warsztaty NOSPR

Z sercem do muzykiCzy można wprowadzić sztukę w ruch? Na przykład podmuchem wiatru? Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na kolejne warsztaty z cyklu „Wszystkimi zmysłami” zatytułowane W ruchu. Najbliższe spotkanie skierowane do dzieci w wieku 7-11 lat odbędzie się 21 marca 2016 roku o godz. 17.00 w Galerii Katowickiej w przestrzeni projektu „Wyższy Poziom” na poziomie +2.

Organizatorzy zapraszają na warsztaty artystyczne, podczas których chcą stworzyć dzieciom okazję do spotkania z obrazem i dźwiękiem. To w jaki sposób patrzymy, ile jesteśmy w stanie dostrzec, jest naszym skarbem. Nasza wrażliwość budowana m.in. w kontakcie ze sztuką i muzyką, jest ogromnym kapitałem, który stanowi o pełniejszym przeżywaniu świata. Prowadzący pragną inspirować, dać przestrzeń do bycia sobą, zaproponować pracę poza podziałami zdolny/niezdolny. Działania twórcze rozumieją jako narzędzia wspierające poszukiwanie własnego rytmu.

Zgłoszenia z podaniem danych dziecka (imię i nazwisko, wiek) oraz telefonu kontaktowego do rodzica/opiekuna należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, zakwalifikowane dzieci otrzymają potwierdzenie mailowe. Udział w warsztatach jest bezpłatny.



Fryderyk Chopin w roztańczonym salonie

Fryderyk Chopin jest uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianistę. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 14 marca 2016 roku odbędzie się koncert edukacyjny, który przybliży nie tylko sylwetkę słynnego Polaka, ale także historię jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych – Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, organizowanego co roku w Warszawie.

Nie bez powodu koncert Fryderyk Chopin w roztańczonym salonie odbywa się właśnie w gdańskiej filharmonii. W 2000 roku Sejmik Województwa Pomorskiego nadał jej imię Fryderyka Chopina. Któż mógłby jednak lepiej zaprezentować kompozycje mistrza, niż najmłodszy, 17-letni uczestnik ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego – Piotr Pawlak. Towarzyszyć mu będzie Natalia Zaleska, z którą pianista zagra na cztery ręce, tak jak kiedyś, prawie 200 lat temu, mały Frycek grywał ze swoją siostrą w muzycznym salonie. Ten salon z czasów Chopina organizatorzy postarają się także odtworzyć na scenie filharmonii; będą stylowe meble, a goście salonu oraz artyści ubrani będą w romantyczne stroje. Podczas koncertu swoje taneczne umiejętności zaprezentują: Para taneczna – Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, Małe Studio Piosenki i Tańca oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 80 w Gdańsku, przygotowane przez Annę Mielczewska i Wiktorię Dekiert. Kierownictwo artystyczne nad wydarzeniem objęła Pani Barbara Żurowska-Sutt.

Z muzyką do serduszka maluszka

Z muzyką do serduszka maluszkaWraz z początkiem marca i nadchodzącą wiosną w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku rozpoczyna się cykl koncertów familijnych „Z muzyką do serduszka maluszka". Są one adresowane do przyszłych mam i ich pociech do lat 3. Pierwsze odbędzie się 13 marca 2016 roku.

Obecnie w trójmieście nie ma zbyt wielu kulturalnych alternatyw dla młodych mam, które chciałyby wprowadzić swoje dzieci w muzyczny świat bajek malowanych dźwiękami. 13 marca Filharmonia Bałtycka powraca z z koncertem organizowanym w ramach cyklu „Z muzyką serduszka do maluszka". Wydarzenie uświetni Gdańska Grupa Perkusyjna z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia prowadzona przez Bartłomieja Sutta oraz Gdański Zespół Pieśni i Tańca Don-Don. Niewątpliwym plusem koncertów familijnych organizowanych przez filharmonię jest ich interaktywny charakter. Tym razem, najmłodsi będą mieli okazję, by nauczyć się piosenek opartych na znanych bajkach, m.in. o krasnoludkach lub brzydkim kaczątku, w perkusyjnych, żywiołowych aranżacjach. A te z pewnością porwą ich oraz ich rodziców do tańca!

Opera B/O w Krakowie

Opera B/O23 marca 2016 roku o godz. 11.00 na Dużej Scenie Opery Krakowskiej wystawiony zostanie spektakl edukacyjny dla dzieci i młodzieży zatytułowany Opera B/O. Wystąpi Balet oraz Orkiestra Opery Krakowskiej.

O specyfice przedstawień operowych, o tradycji i historii gatunku, o kompozytorach i śpiewakach, o orkiestrze i dyrygencie, o skalach głosu i talencie, o scenie, jej kulisach i widowni – jednym słowem, wszystko, co o operze powinien (choć nie musi) wiedzieć wykształcony nastolatek można będzie odnaleźć w tym spektaklu. A że o operze organizatorzy mówią bez ograniczeń, uczestnicy przeniosą się do mediolańskiej La Scali, gościć będą samego W. A. Mozarta, odwiedzą kuzynostwo opery – wiedeńską operetkę i musical na Brodwayu. Publiczność posłucha także sławnych arii, zobaczy taniec Śpiącej Królewny, zajrzy do orkiestronu, garderób i pracowni. Przez tą operową czasoprzestrzeń zainteresowanych przeprowadzi jej gospodarz, uzupełniając muzyczny wykład bogato ilustrowany pokazami, ćwiczeniami i eksperymentami anegdotą, oczywiście muzyczną.

Spektakl adresowany jest do młodzieży w wieku 12-15 lat. Kierownictwo artystyczne: Laco Adamik, Grzegorz Brajner, Elena Korpusenko, Bogusław Nowak, Marek Pacuła, Bożena Pędziwiatr.

Kolejne przedstawienia odbędą się 13 kwietnia oraz 24 maja 2016 roku.