Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

JANUSZ SZADOWIAK
Od 1974 roku jest I trębaczem - solistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Studiował w klasie trąbki prof.R.Reydycha w Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku, zdobywca II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Trębaczy w 1977 r. Brał udział w Kursie Mistrzowskim w Weimarze w klasie trąbki Ludwika Güttlera, koncertował jako solista w Holandii, Danii i Niemczech. W repertuarze posiada kompozycje na trąbkę, trąbkę piccolo i flugelhorn. Od 1979 r. jest członkiem „The Gdansk Philharmonic Brass”, z którym koncertował w Austrii, Bułgarii, Niemczech, Szwecji i Włoszech. Z zespołem nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji. Wraz z zespołem bierze udział w projekcie „OLO WALICKI METALLA PRETIOSA” (prawykonanie projektu odbyło się 45.FESTIWALU JAZZ JAMBOREE 2003; Olo Walicki –kontrabas, Leszek Możdżer – fortepian, Maurice de Martin (Niemcy) – perkusja). Współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną-Sopot (m.in. brał udział w koncertach z Chuckiem Mangione czy nagraniach Symfonii nr 7 i 8 L. van Beethovena), z Płocką Orkiestrą Symfoniczną (m.in. koncerty z Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak). Dokonał polskich prawykonań utworów na trąbkę i orkiestrę: J. Daetwylera Koncert na trąbkę, orkiestrę smyczkową i perkusję (Łomżyńska Orkiestra Kameralna pod dyr. T.Chachaja, 2001), Tadeusza Kassakq 3 Melodie, Alexandra Arutiuniana Elegy (Płocka Orkiestra Symfoniczna pod dyr. M.Dworzyńskiego, 2004).

ROMAN PERUCKI
Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej od roku 1984 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; jest I organistą Katedry Oliwskiej, członkiem Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim; jest powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów, a także remontów i restauracji historycznych organów w Archidiecezji Gdańskiej i na terenie całej Polski.
Był przewodniczącym rekonstrukcji organów barokowych w Katedrze Pelplińskiej (Instrument oddany do użytku w 2004 r). Imponująca jest jakość i ilość instrumentów, które w ostatnich latach dzięki pracy prof. Peruckiego zostały zainstalowane. W ostatnim czasie wybudowano instrumenty: w Kościele św. Brygidy w Gdańsku (Firma Kamińskich), w Kościele NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku- Przymorzu (Firma Zdzisław Molin), w Kiełpinie. Ponadto zainstalowano kilka instrumentów używanych, zamiast zakupów organów elektronicznych, które były przewidziane do zakupu w Archidiecezji Gdańskiej. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej, z którym zorganizuje wiele koncertów (np. ostatni występ znakomitej artystki Teresy Żylis – Gara) Dba o restaurację zabytków tej jednej z największych i najpiękniejszych świątyń w Polsce. Jest Dyrektorem Konkursu Chórów „Maria Cantat”, członkiem jury Konkursu Pieśni Religijnej w Jastarni, organizatorem Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdyni.
Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA, Japonia, Australia, Ameryka Południowa). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy) i Opavie (Czechy), w Paryżu, ostatnio w 2005r. w Petersburgu, a wcześniej w Kaliningradzie (Rosja). Jest Dyrektorem i jurorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku jak również członkiem jury konkursu organowego w Rumi. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz prowadzi wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski.
Dokonał licznych nagrań dla: Polskiego Radia i Telewizji, NDR, telewizji brytyjskiej, telewizji słowackiej i innych. Posiada nagrania kasetowe i płytowe (28 płyt). Jego płytę „Messe pour les paroisses” Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę (wydaną w 1998 roku). Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Poosiada najwyższe odznaczenie papieskie Pro eclessiae et Pontifice, które sobie bardzo ceni. W roku 2005 r. uzyskał złotą odznakę: Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (w latach 1993-1997 był również dyrektorem artystycznym) oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach, w Morągu, Stegnie, Fromborku, Jastarni i Żarnowcu.
W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. W roku 2005 r. grał m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Gandawie, na nowych organach Katedry Lozańskiej, w Katedrze Narodu w Brukseli. Ponadto grał na słynnych organach w Katedrze w Rydze. Miał przyjemność występować na wielu znamienitych, międzynarodowych festiwalach. Występował również jako kameralista i solista m.in. z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, z Orkiestrą Agnieszki Duczmal, z Orkiestrą Nationale Porto i ze znakomitymi solistami. Dużą cześć koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką Marią Perucką, znakomitą skrzypaczką w zakresie wykonywania muzyki barokowej.

PROGRAM KONCERTU:
Henry Purcell /1659-1695/ Trumpet Voluntary, Suita na trąbkę i organy
J.S. Bach /1685-1750/ 3 Chorały: „Wer nur den lieben Gott”, Cantate de la Pentecote (opracowanie na trąbkę i organy), Preludium i Fuga e-moll BWV 548
Piotr Czajkowski /1840-1893/ Andante Cantabile (opracowanie na flugelhorn i organy)
Ennio Morricone /1928 - / Obój Gabryela / Misja na flugelhorn i organy (orac. dla J.Szadowiaka przez J.Walczyńskiego)
Fryderyk Chopin /1810-1849/ Preludium Des-dur op. 29 No 15 (ar. W.T. Best)
Tadeusz Kassak /1951 - / Ballada na trąbkę, Chorał na trąbkę piccolo
Theodore Dubois /1837-1924/ In Paradisum
M. A. Charpentier /1623-1704/ Te Deum
Saint-Preux Concerto pour une voix

Powrót