Polmic - FB

ze świata

"Mania" w Paryżu

Pola NegriDnia 12 września 2011 roku w paryskim kinie Le Balzac odbyła się europejska re-premiera Mani (1918).

Pokaz zgromadził komplet publiczności (ok. 350 osób). Specjalnymi gośćmi byli: Ambasador Polski w Paryżu p. Tomasz Orłowski oraz aktor Wojciech Pszoniak (który specjalnie na projekcję przybył z Chamonix). Dziewięćdziesiąt procent publiczności stanowili Francuzi. Wielu z nich to miłośnicy muzyki i filmu, zachęceni do udziału przez Cite de la Musique - prestiżową paryską instytucję kultury, partnera projektu.
O entuzjastycznej reakcji publiczności na film oraz koncert w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Leopoldinum” pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka świadczą bisy wybranych motywów muzyki. Publiczność bardzo wysoko oceniała też jakość kopii filmowej (pokaz z taśmy 35 mm), jakość francuskich napisów (wraz z elementami właściwej dla epoki stylizacji) oraz programy i pozostałe materiały promocyjne.
Pokaz został zorganizowany przy współpracy z Cite de la Musique, Instytutem Goethego w Paryżu, Instytutem Węgierskim w Paryżu, Ambasadą Polską w Paryżu, Instytutem Polskim w Paryżu oraz Ambasadą Francji w Warszawie. Partner technologiczny projektu: ARRI.

Projekt Filmoteki Narodowej: POLSKA GWIAZDA ŚWIATOWEGO KINA POLA NEGRI (MANIA) – TOURNÉE NIEMEGO FILMU Z MUZYKĄ NA ŻYWO jest realizowany w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej 2011.
Kolejne pokazy Mani z muzyką na żywo odbędą się: 29 września 2011 w Madrycie (Cine Doré), 13 października 2011 w Londynie (Barbican Center), 29 października 2011 w Kijowie (MFF „Mołodist”) i 8 listopada 2011 w Berlinie (Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz).

Mania jest swojego rodzaju zabytkiem kinematografii, który wytrzymał próbę czasu. To jeden z pierwszych filmów dwudziestojednoletniej wówczas Poli Negri. Walorami dzieła w reżyserii Eugena Illésa, prócz zachwycającej już wtedy talentem i urodą późniejszej gwiazdy, są: wartka dramaturgia, interesujące kreacje aktorskie, ciekawe zabiegi operatorskie oraz wyszukana scenografia według projektu Paula Leni, znanego reżysera filmów ekspresjonistycznych. Znajdująca się w archiwum Filmoteki Narodowej kopia jest najprawdopodobniej jedyną zachowaną na świecie, zrekonstruowaną w zaawansowanej technologii. Opowiada o losach wielkiej, zawiłej miłości Mani Walkowskiej, pracownicy fabryki papierosów i modelki do młodego kompozytora Hansa van der Hofa. Film przez wiele lat uchodził za zaginiony, w 2006 roku został odkupiony przez Filmotekę Narodową od czeskiego kolekcjonera.