Polmic - FB

aktualności

Sezon Polski w Wielkiej Brytanii

pl-ukSezon Polski w Wielkiej Brytanii, realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, rozpocznie się oficjalnie w maju 2009 roku i będzie trwać do maja roku 2010. Jednak już w marcu zainauguruje go wystawa w Tate Britain w Londynie.

Wydarzenia zaplanowano w dziedzinach: sztuki plastyczne, muzyka, architektura i design oraz teatr. Muzyczną część Sezonu rozpocznie już w kwietniu 2009 roku recital Rafała Blechacza w Londynie. Kilka dni później z koncertem wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Spośród najważniejszych planowanych projektów muzycznych należy wymienić także festiwal muzyki współczesnej Sounds New w Canterbury, który w 2009 roku w całości poświęcony zostanie muzyce polskiej (Polish Connections). Jego wiodącym wydarzeniem będzie dnia 2 maja 2009 roku wykonanie Pasji Św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w katedrze w Canterbury z udziałem NOSPR-u, polskiego chóru i solistów poprowadzonych przez Kompozytora. Podczas festiwalu, w dniach 30 kwietnia – 2 maja 2009 roku odbędzie się także międzynarodowa konferencja Polish Music since 1945. Planowane są także projekty promujące polską muzykę jazzową (m.in. trasa koncertowa Tomasza Stańki towarzysząca wydaniu jego najnowszej płyty, poświęcony muzyce polskiej festiwal jazzowy Fresk, odbywający się w Liverpoolu). W związku z przypadającą w 2010 roku 200 rocznicą urodzin Fryderyka Chopina planowane są projekty poświęcone życiu i twórczości tego kompozytora – m.in. dwie wystawy (British Library i National Scottish Library). Na finał w 2010 roku przygotowywany jest recital Krystiana Zimermana oraz wykonanie przez chór i orkiestrę BBC słynnego Requiem Romana Maciejewskiego.

 

Celem Sezonu Polskiego w Wielkiej Brytanii jest zaprezentowanie polskiego dziedzictwa i kultury współczesnej w jednym z najbardziej wpływowych, najbogatszych i opiniotwórczych państw europejskich. Prezentacja ta nabiera szczególnego kontekstu wobec polskiego członkostwa w NATO i Unii Europejskiej oraz otwarcia brytyjskiego rynku pracy i potężnej fali emigracji zarobkowej z Polski. Wydarzenia kulturalne realizowane w ramach Sezonu będą ukazywać Polskę jako kraj dynamiczny i nowoczesny, a jednocześnie o bogatych tradycjach i kulturze, historycznie i cywilizacyjnie znacznie bliższy Brytyjczykom niż to wynika z obiegowych sądów i przypisywanych Polakom stereotypów. Istotne jest, aby pokazać, że polska kultura opierając się na tych samych wartościach, które są podstawą społeczeństwa brytyjskiego, stworzyła własne nurty, wydała twórców i dzieła, które współtworzą europejskie dziedzictwo.

Program wydarzeń kulturalnych dostosowany będzie do oczekiwań i potrzeb Brytyjczyków. Instytut Adam Mickiewicza współpracuje w tej kwestii z najważniejszymi brytyjskimi instytucjami kulturalnymi, między innymi z: British Museum, Imperial War Museum, Victoria and Albert Museum, Barbican Centre, British Library, Tate Modern, National Portrait Gallery. Obok wydarzeń realizowanych w najbardziej prestiżowych miejscach, przy współudziale wybitnych partnerów i instytucji, adresowanych do odbiorców tzw. kultury wysokiej, planuje przygotowanie wydarzeń o charakterze masowym. Kiermasze, koncerty plenerowe oraz inne, liczne imprezy związane z tzw. kulturą popularną – wydarzenia tego typu przyciągną uwagę szerokiego spektrum odbiorców i zaistnieją w świadomości brytyjskiej opinii publicznej. Kultura polska będzie prezentowana we wszystkich regionach Wielkiej Brytanii, od największych metropolii po miejsca, w których sztuka polska nie gościła do tej pory. Na mapie przygotowywanych wydarzeń poza Londynem znalazły się już Edynburg, Cardiff, Canterbury, Leeds, Liverpool, Oxford, Belfast, Glasgow, Norwich i wiele innych.