Polmic - FB

aktualności

Dzień Dziecka w Operze Śląskiej

Dzień Dziecka w Operze ŚląskiejZ okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Opera Śląska przygotowała dla swych najmłodszych melomanów niezwykły prezent – 3 wyjątkowe spotkania z nadzwyczaj barwnymi spektaklami baletowymi – 1 czerwca 2012 (w piątek) o godz.11.00 i 2 czerwca 2012 (w sobotę) o godz.17.00 – balet w 9 obrazach Ludomira Różyckiego Pan Twardowski oraz 3 czerwca 2012 (w niedzielę) o godz.17.00 widowisko interaktywne – bajkę baletową w 2 aktach Kot w butach do muzyki współczesnego polskiego kompozytora, aranżera i dyrygenta – Bogdana Pawłowskiego.

Na tych, którzy pojawią się w teatrze, czekać będą również dodatkowe atrakcje i niespodzianki. Wśród nich m. in.: konkurs plastyczny (w dn. 1 czerwca – po spektaklu Pan Twardowski – sala szkoleniowa Opery), warsztaty taneczne ( w dn. 2 czerwca o godz.15.00 – sala baletowa Opery), spotkanie z reżyserem i choreografem spektaklu Kot w butach – Anną Majer (w dn. 3 czerwca o godz.15.30).
W te wyjątkowe dni scena Opery Śląskiej zamieni się w poddasze Mistrza Twardowskiego; poznamy legendę słynnego krakowskiego czarnoksiężnika, który uciekając przed małżonką zabierze w nas we wspaniałą podróż na dachy krakowskich kamienic, do kopali srebra w Olkuszu, na Łysą Górę, komnat Wawelu, krakowski Rynek – wreszcie… do karczmy co „Rzym się nazywa”. Trzeciego dnia teatralnej podróży wybierzemy się w wędrówkę z kotem w butach i razem z nim przeżywać będziemy niezwykłe przygody – spotkamy nietuzinkowych bohaterów – Myszkę Miki, Szewczyka, Koziołka Matołka, Sherlocka Holmes’a i wielu innych.


Ludomir Różycki – PAN TWARDOWSKI – balet w 9 obrazach
1. 06. 2012 r. /piątek/ godz.11.00; 2.06. 2012 r. /sobota/ godz.17.00
kierownictwo muzyczne: Piotr WARZECHA
inscenizacja i choreografia: Henryk KONWIŃSKI
scenografia: Liliana JANKOWSKA
kierownictwo chóru: Krzysztof MARTYNIAK
kierownictwo baletu: Olga KOZIMALA-KLIŚ
Libretto: Stefania RÓŻYCKA na podstawie powieści Józefa Ignacego KRASZEWSKIEGO „MISTRZ TWARDOWSKI”

 

Barwne widowisko baletowe z muzyką Ludomira Różyckiego miało swoją premierę w Bytomiu w 1995 r w inscenizacji i z choreografią Henryka Konwińskiego i ze scenografią Liliany Jankowskiej, a dzięki wznowieniu scenicznemu powróciło na bytomską scenę w marcu 2011 r.
Wszystko zaczyna się w pracowni starego Twardowskiego. Na poddaszu stary, zbiedniały szlachcic – mistrz Twardowski usiłuje przy pomocy zaklęć i kabalistycznych znaków uzyskać złoto z piasku. Daremne próby obserwuje swarliwa Pani Twardowska, której niezadowolenie rośnie wmiarę jak pod dach ich domu zagląda bieda. Właśnie przyszli wierzyciele z żądaniem spłaty długu. Krewka Twardowska przegania natrętów. Z pasją i przekleństwem rzuca o podłogę ksiągę zawierającą zaklęcia, także te przywołujące Diabła…
I oto zjawia się Diabeł. Sypie garściami złota, ożywia przedmioty, aż wreszcie przekonuje Twardowskiego, że warto zawrzeć z nim bliższą znajomość. Na odgłos zbliżającej się małżonki drżący przed jej gniewem Twardowski pozwala się zabrać Diabłu. Razem uciekają przez kominek…

Bogdan Pawłowski – KOT W BUTACH – bajka baletowa w 2 aktach
3.06. 2012 r. /niedziela/ godz.17.00
kierownictwo muzyczne: PIOTR WARZECHA
scenariusz, realizacja sceniczna, choreografia: Anna MAJER
scenografia: Małgorzata SŁONIOWSKA
współpraca muzyczna: Krzysztof DZIEWIĘCKI

Interaktywne widowisko baletowe dla dzieci i młodzieży „Kot w butach” do muzyki Bogdana Pawłowskiego, miało swoją premierę w Operze Śląskiej w roku 2006.
Jest to spektakl powstały na podstawie znanej ludowej baśni, którą już ponad trzysta lat temu rozsławił francuski pisarz Charles Perrault. Bajka baletowa do muzyki Bogdana Pawłowskiego jest jej nieco uwspółcześnioną wersją, lecz niewątpliwie w pamięci widzów pozostaje bardzo długo, ciesząc oczy i uszy nie tylko najmłodszych koneserów sztuki.W spektaklu udział bierze zespół baletu, orkiestra Opery Śląskiej oraz grupa tancerzy break-dance „Poza zasięgiem”.
Figlujące skrzaty zauważają leżącego kota. Uznając go za nieżywego proszą o pomoc Kocie Aniołki. Dopiero wejście Zbójów budzi śpiącego Kota, który ucieka na drzewo i stamtąd obserwuje podział łupów oraz miejsce ich ukrycia. Nadchodzi wędrowny Szewczyk i rozstawia swój biedny kramik. Zbliżają się pierwsi klienci: Grubas i Dziewczynka. Grubas ledwo się rusza. Ale zaloty do młodej i ślicznej panienki dodają mu animuszu. Szewczyk obserwując je, nie może ukryć rozbawienia. Nagłe pojawienie się kota jest zaskoczeniem dla całej trójki. Bystre kocisko już z daleka dostrzegło buty dla siebie. Przymierza. Pasują idealnie! Poczciwy Szewczyk daje mu je w prezencie. A jak wspaniale się w nich skacze! Kot znów gotów jest do figli Próbuje ośmieszyć Grubasa. Już jest na jego plecach i prowokuje bójkę.
Tymczasem w zaułku wyłania się atrakcyjna Kocica. Nasz Kot nie może oprzeć się jej wdziękom. jest gotów stracić dla niej głowę. Szewczyk chcąc nieco ostudzić jego miłosne zapały, włącza się do kociego duetu. Po odejściu Kocicy, zapraszają Dziewczynkę do wesołego oberka. Zabawa się kończy i wszyscy rozstają się w pogodnym nastroju. „Uratowany” i pełen wdzięczności Kot, widząc w Szewczyku prawdziwego przyjaciela, pokazuje mu ukryty worek z łupem…