Polmic - FB

archiwum

Kultura 2.0 STATUS:obywatel 26 i 27 października w siedzibie NInA

Kultura 2.0W dniach 26 i 27 października 2012 roku w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) w Warszawie odbędzie się interdyscyplinarny festiwal Kultura 2.0. Hasłem przewodnim tegorocznej, szóstej edycji wydarzenia będzie obywatel sieci i obywatelski wymiar kultury. Kultura 2.0 każdego roku stanowi centralny punkt polskich obchodów przypadającego 27 października, a ustanowionego przez UNESCO, Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego. Gościem specjalnym festiwalu będzie Mathieu Gallet, Dyrektor francuskiego Institut National de l’Audiovisuel (INA).

Tegoroczna edycja festiwalu Kultura 2.0 obejmie zagadnienia związane z obywatelskim wymiarem kultury i obywatelem sieci, tzw. obywatelem 2.0. Jak kultura zapośredniczona przez technologię może działać na rzecz obywatelskości? Jak społeczności mogą włączać się w tworzenie i twórcze przekształcenie swoich zasobów kulturowych? Jak obywatelskość sprawdza się w sztuce? Jakie prawo do treści kultury ma obywatel? – odpowiedzi na te i inne pytania znajdą uczestnicy festiwalu, który będzie częścią polskich obchodów Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego. Program wydarzenia kształtuje się wokół trzech ścieżek tematycznych: Obywatel 2.0 w kulturze, Archiwa społeczne oraz Sztuka dla obywatelskości. Każdą z nich poprzedzi wprowadzenie w formie wykładu, transmitowane również w portalu nina.gov.pl. Część teoretyczna festiwalu dopełniona będzie przez wydarzenia zapraszające uczestników do aktywnego udziału i interakcji, m.in. warsztaty, gry, koncert czy prace i instalacje artystycznej przestrzeni wystawienniczej Wejdź na Poziom 2.0.

W ścieżce Sztuka dla obywatelskości znalazł się m.in. warsztat Muzykoteki Szkolnej Zbiory muzyczne – jak się do nich legalnie dostać i dlaczego to nie takie łatwe? prowadzony przez Iwonę Lindstedt. Jego uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak docierać do bezpłatnych materiałów muzycznych, a także jak znaleźć sposób na legalne korzystanie z przepastnych audiotek dużych wytwórni płytowych i muzycznych organizacji. Warsztatowicze zostaną wciągnięci w fascynujący proces nieprzerwanego pobierania muzyki z Internetu, nie łamiąc przy tym praw autorskich, nie tracąc również dobrego humoru, a wszystko na tle historii prawa autorskiego w muzyce – jego narodzin, rozwoju i koniecznych granic.

Głównym wydarzeniem artystycznym będzie koncert punkrockowy w archiwalnej scenerii Jarocina - AUDIO: BABILON 2:0, odwołujący się do hasła przewodniego Kultury 2.0 - obywatela i obywatelskości. Ponadto podczas festiwalu będzie można zdigitalizować swoje nagrania na kasetach magnetofonowych i VHS, a także zagrać w grę planszową inspirowaną raportem Centrum Cyfrowego Obiegi Kultury.

Wydarzenie organizowane jest już po raz szósty przez Narodowy Instytut Audiowizualny, państwową instytucję kultury, której misją jest digitalizacja, udostępnianie i promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Instytut stale prowadzi działania z zakresu badań i edukacji medialnej i audiowizualnej oraz tzw. kultury 2.0. Kultura 2.0 to termin nawiązujący do powstania nowego obiegu kultury, kształtowanego przez doświadczenie korzystania z mediów cyfrowych oraz przez możliwości, jakie te media oferują.

Szczegółowy program festiwalu - dostępny na www.kultura20.pl
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny. Rejestracja, która pozwoli zagwarantować wejście oraz otrzymanie pofestiwalowej publikacji w pierwszej kolejności, odbywa się poprzez stronę www.kultura20.pl w zakładce Rejestracja.