Polmic - FB

archiwum

Promocja książek Andrzeja Chłopeckiego

Andrzej Chłopecki - Alban BergW poniedziałek, 23 września 2013 roku o godz. 16:00 w sali warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8) odbędzie się promocja dwóch książek z tekstami Andrzeja Chłopeckiego: Alban Berg. Człowiek i dzieło czasu młodości. Od pieśni solowej do orkiestrowej i Warszawska Jesień w tekstach Andrzeja Chłopeckiego (pod red. Marty Szoki, Katarzyny Naliwajek i Magdaleny Długosz).

Spotkanie odbędzie się w ramach imprez towarzyszących „Warszawskiej Jesieni”. Wezmą w nim udział: Marta Szoka, Katarzyna Naliwajek, Marcin Gmys i Tomasz Baranowski. Rozmowę poprowadzi Marcin Trzęsiok.

Książka Alban Berg. Człowiek i dzieło czasu młodości. Od pieśni solowej do orkiestrowej jest pierwszą częścią planowanego i częściowo zrealizowanego przedsięwzięcia, jakim miało być opisanie życia i twórczości Albana Berga. Publikacja ma na celu udokumentowanie wstępnych i wczesnych utworów kompozytora (tj. z lat 1900-1913). Co ważne, Andrzej Chłopecki nie poprzestaje na pokazaniu wybranych przykładów muzycznych z tego okresu czasu. W każdym z rozdziałów opisuje też życie kompozytora, ujawnia szczegóły dotyczące jego kondycji psychicznej i osobowościowej, ukazuje go w relacjach ze środowiskiem, w którym istniał. Zdaniem autora „chronologia twórczości Albana Berga ściśle związana jest z chronologią jego życia (…). Życie staje się nierozerwalnym kontekstem twórczości, twórczość – nierozerwalnym składnikiem życia”. Tak integralny opis muzyki Berga w kontekście jego drogi życia nie jest powszechny – pod tym względem książka Andrzeja Chłopeckiego jest publikacją niestandardową. Ponadto wyróżnia się na tle bogatej bibliografii bergowskiej koncentracją na życiu i twórczości kompozytora z czasów młodości. Książka ukaże się nakładem PWM we współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Antologia Warszawska Jesień w tekstach Andrzeja Chłopeckiego ukazuje się dokładnie w rok po śmierci tego znakomitego krytyka muzycznego, promotora muzyki współczesnej na antenie Programu II Polskiego Radia, członka Komisji Programowej festiwalu „Warszawska Jesień”. Prezentowany w zbiorze wybór tekstów łączy właśnie perspektywa warszawskojesienna: od recenzji z koncertów publikowanych w „Ruchu Muzycznym”, poprzez komentarze i eseje o kompozytorach i dziełach prezentowanych na festiwalu, felietony z „Gazety Wyborczej” po artykuły utrwalające historię „Warszawskiej Jesieni” we wciąż zmieniających się w minionych dekadach kontekstach politycznych, społecznych, kulturowych. Uzupełnienie książki stanowi płyta, na której znalazł się zapis audycji radiowej – rozmowy Andrzeja Chłopeckiego z Jerzym Jasieńskim, świadkiem początków historii „Warszawskiej Jesieni”, oraz dwa fragmenty nieautoryzowanych wypowiedzi Andrzeja Chłopeckiego. Nagrania te ukazują go jako dynamicznego interlokutora, dociekającego prawdy historycznej dziennikarza radiowego o niepowtarzalnym głosie i stylu mówienia, a także niekwestionowany autorytet w dziedzinie muzyki współczesnej, głęboko przezeń przeżywanej.