Polmic - FB

patronaty

Archiwizacja dzieł Bogusława Schaeffera w ramach programu „Kultura cyfrowa”: score video

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Promująca polską sztukę współczesną Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA prowadzi rozbudowę Repozytorium Dzieł Bogusława Schaeffera. W 2023 roku zasób poszerzył się o score video (synchrony nagrań i notacji): www.boguslawschaeffer.pl/pl/video. Schaefferowski zapis muzyczny, często rezygnujący z symboliki („kodu”) zapisu tradycyjnego, wyobraża (nie zaś wyłącznie „koduje”) postać dźwiękową utworów, dzięki czemu śledzenie go może być atrakcyjne dla wszystkich, którzy zechcą podziwiać abstrakcyjne piękno owych graficznych nie-nut.

Rozbudowa Repozytorium ma na celu ponowne włączenie do obiegu kultury dzieł wybitnych na skalę światową, a często zapomnianych. Rozwijany od półtorej dekady projekt obejmuje archiwizację materiałów papierowych (nut, tekstów i grafik, rękopisów i faksymili, pochodzących z prywatnego archiwum twórcy) i ich dygitalizację.

"Konserwacja zabezpiecza rękopisy Schaeffera przed bezpowrotnym zniszczeniem wynikającym z nieprawidłowego sposobu ich przechowywania w krakowskim mieszkaniu twórcy, dygitalizacja zaś włącza je do obiegu kultury, w tym do repertuarów sal koncertowych w Polsce i na świecie. Rozszerzanie archiwum jest odpowiedzią na liczne prośby o udostępnienie nut i nagrań utworów Schaeffera" – mówi Krystyna Gierłowska, dyrektor kreatywna Fundacji.

Współpracujący z Fundacją archiwista Konrad Jeliński dodaje: "Dzięki wydatnej pomocy Filipa Gołdanowskiego, który jest młodym kompozytorem i fascynatem twórczości Bogusława Schaeffera, dokonuje się dzieło udostępnienia dorobku artysty tworzącego jeszcze w ubiegłej dekadzie! Z dumą stwierdzam, że mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu: żaden inny kompozytor współczesny „nie wpłynął” do Internetu w sposób tak pełny, jak Bogusław Schaeffer".

W ramach projektu zdygitalizowano tysiące stron różnych formatów, jak również opracowano zgodne z obowiązującymi standardami odrębne ścieżki digitalizacyjne, właściwe poszczególnym typom zasobów. Nuty prezentowane są w formatach JPEG, TIFF i PDF, materiały dźwiękowe i audiowizualne zaś w formatach WAV i MP4 (z zachowaniem responsywności strony internetowej).

Zabezpieczone i zarchiwizowane materiały wypożyczane są na wystawy na całym świecie (w latach 2023–2025 między innymi w Minneapolis, Phoenix i Vancouver).

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Opracowane i zdigitalizowane materiały dostępne są na stronie internetowej www.bogusławschaeffer.pl. Korzystanie z materiałów jest bezpłatne.

Bezpłatna jest również aplikacja mobilna Schaeffer Non Stop, umożliwiająca wejście w interakcję z partyturą nonstop i odgrywanie jej graficznych elementów poprzez wyzwalanie przypisanych do nich sterowalnych sampli.

Katarzyna Socha, Aurea Porta