Polmic - FB

aktualności

„Dźwięki Różnorodności" - nowy projekt koncertowy łączący artystów z Republiki Czeskiej, Słowacji i Polski

Sounds of DiversityCzechy, Polska, Słowacja: trzy sąsiadujące ze sobą kraje, trzy różnorodne sceny sztuki współczesnej. Połączy je nowy projekt "Sounds of Diversity", podczas którego prawykonane zostaną dzieła Markéty Dvořákovej, Petry Šuško, Mateja Slobody, Przemysława Schellera i Daniela Skáli. Mini-trasa po trzech krajach Czwórki Wyszehradzkiej zaprezentuje nową muzykę, nowy projekt i nowy zespół stworzony specjalnie na tę okazję. Koncerty odbędą się w Ostrawie (18 marca), Katowicach (19 marca) i Żylinie (20 marca).

Partnerami przedsięwzięcia są: festiwal Hudební Současnost Ostrava, Ensemble Spectrum i Katowicki Oddział Związku Kompozytorów Polskich.

Nowy projekt koncertowy jest prezentowany przez Creative Centre Ostrava, stowarzyszenie, które działa od pięciu dekad i zostało założone w celu zjednoczenia kompozytorów, artystów i amatorów sztuki współczesnej, zwłaszcza z Ostrawy i okolic. Pomysł realizacji międzynarodowego projektu łączącego kraje V4 zrodził się ze współpracy TCO w szczególności z polskimi artystami.

W projekcie biorą udział katowicki oddział Związku Kompozytorów Polskich, reprezentowany przez kompozytora Przemysława Schellera (*1990) oraz słowacki Ensemble Spectrum, kierowany przez kompozytora i dyrygenta Mateja Slobodę (*1988). Obaj wystąpią jako kompozytorzy, natomiast Sloboda będzie także dyrygentem i poprowadzi wszystkie utwory. Kwartet autorów – reprezentantów wszystkich trzech krajów – uzupełnią Petra Šuško (*1976) i Markéta Dvořáková (*1977).

Kompozycje przygotowywane w ramach tego projektu zostaną prawykonane podczas koncertu w Ostrawie. Koncerty wykona utworzony na tę okazję zespół Sounds of Diversity Ensemble, składający się z czternastu muzyków reprezentujących wszystkie trzy wymienione wyżej kraje.

Specyfiką mini-trasy będzie również praca z poszczególnymi przestrzeniami, w których odbędą się koncerty: Kampus Miejski w Ostrawie (nowy budynek Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego otwarty w ubiegłym roku), sala koncertowa Radia Katowice i Nowa Synagoga w Żylinie. O scenografię i oświetlenia zadba reżyser i scenograf Tomáš Volkmer.

Artystyczna koncepcja wieczoru zostanie uzupełniona o łączącą linię dramaturgiczną angażującą wszystkich uczestników, w tym publiczność. Będzie to niekonwencjonalny utwór, który zostanie podzielony na kilka części, umieszczonych w przerwach pomiędzy pozostałymi czterema premierowymi kompozycjami. Wykona go cymbalista i kompozytor Daniel Skála. Jego zadaniem będzie połączenie poszczególnych kompozycji i uczynienie z koncertu spójnego dramaturgicznie i percepcyjnie projektu.

Projekt jest wspierany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

Strona projektu: https://www.soundsofdiversity.com/